2010 Breakwater Irregulars - Summer Series
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: BI Summer Series
1 Class PHRF
2 Class Two PHRF
3 Class Three PHRF
4 Class Four PHRF
5 Class Five PHRF

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: BI Summer Series
   Class 
   1.   USA 1201 After Midnight Steve & Heidi Benjamin Seawanhaka Corinthian Norwalk, CT , USA Tripp 41 41.1 -18.0
   2.   USA 1200 High Noon Steve & Heidi Benjamin Seawanhaka Corinthian Norwalk, CT , USA Tripp 41 41.1 -15.0
 
   Class Two 
   1.   USA 39506 Coyote Bill Clemens Stamford, CT, USA Farr 395 39.5 30.0
   2.   USA 39515 Elan Kent Holden Indian Harbor Riverside, CT, USA Farr 395 39.5 30.0
   3.   USA 52418 Joyride Greg Imbruce Stamford YC Stamford, CT, USA J 109 35 69.0
   4.   USA 50807 M-Squared Charlie/Bill Mack SYC New Canaan, CT, USA J 120 40 51.0
   5.   USA 75 No Escape John Barry Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA J 120 40.6 51.0
   6.   USA 31 Raven Gino Bottino Stamford YC Stamford, CT, USA Farr 30 30.94 51.0
   7.   USA 39538 Redemption David Goldstone Stamford, CT, USA Farr 395 39'6 39.0
   8.   163 Rhiannon Chris Nicholls Darien, CT, USA J 109 35 66.0
   9.   USA 51102 Soulmate Joe Healey Poughquag, NY, USA J 120 40 51.0
   10.   USA 51072 Troubador Ryan Malloy Larchmont Yacht Club Mamaroneck, NY, USA Express 37 37 72.0
 
   Class Three 
   1.   USA 33675 Black & Blue Dave Schmidt Darien, CT, USA Soverel 33 33 90.0
   2.   USA 53333 Gringo Michael McGuire Stamford YC Rowayton, CT, USA Pearson 37 37 105.0
   3.   USA 93206 Mischief Robert Raczkowski Stamford, CT, USA Beneteau First 36.7 36 84.0
   4.   USA 42767 Mischief Thomas Griffin Noroton YC Darien, CT, USA Soverel 33 33 90.0
   5.   USA 51331 Oops! Alec Rapaport SYC Stamford, CT, USA Quest 33 33 90.0
   6.   USA 14545 Pegasus Austin Royle Wilton, CT, USA Tartan 41 44 105.0
   7.   USA 227 Quinjara Bryan Murphy SYC Darien, CT, USA J 105 35 96.0
   8.   USA 52316 Red Sky Adam Thier Norwalk Darien, CT, USA Beneteau First 36.7 36 84.0
 
   Class Four 
   1.   USA 32410 Bouree Doug Abel Stamford, CT, USA J 30 30 141.0
   2.   USA 20764 Indian Jamie Perkins Stamford, CT, USA C&C 33 33 150.0
   3.   USA 22571 Letting Go Arthur Rich Breakwater Irregulars Croton on Hudson, NY, USA Baltic 37 37' 0 123.0
   4.   USA 135 Navis Bona Chris Hynes Stamford Yacht Club Stamford, CT, USA J 27 27 126.0
   5.   USA 51694 Tenacity III Peter Gould Stamford Stamford, CT, USA Hunter 466 46 120.0
 
   Class Five 
   1.   USA 41830 Arion Bill Vellante Noroton YC New Canaan, CT, USA Tartan 31 31 159.0
   2.   USA S 38 Chasseur-NS Sandy McLane SYC Darien, CT, USA Sabre 38 38 123.0
   3.   USA 53535 First Tracks-NS Neil Siegel Stamford, CT, USA Beneteau 25 25 126.0
   4.   USA 89 Veronica Ed Tella Breakwater Irregulars Wilton, CT, USA Islander Bahama 30 29.9 180.0
   5.   USA 696 Windrush Joe Citarella Breakwater Irregulars Riverside, CT, USA C&C 27 27'11' 201.0
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021