2017 Long Island Sound Championship
Final Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Long Island Sound Championship IRC Class 1 - IRC 16/Sep/2017 12:50 PM 4 NM 4 Kts
Long Island Sound Championship One Design Class 2 - J 109 16/Sep/2017 02:05 PM 4 NM 4 Kts
Long Island Sound Championship PHRF_ToT Class 3 - PHRF 16/Sep/2017 02:10 PM 4 NM 4 Kts
Long Island Sound Championship PHRF_ToT Class 4 - Beneteau 36.7 16/Sep/2017 02:10 PM 4 NM 4 Kts
Long Island Sound Championship One Design Class 5 - J 88 16/Sep/2017 02:15 PM 4 NM 4 Kts
Long Island Sound Championship One Design Class 6 - J 105 16/Sep/2017 02:20 PM 4 NM 4 Kts



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Long Island Sound Championship Racing
IRC Division
Class 1 - IRC
1   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom Scott Weisman 1.307 16/Sep/17 - 13:36:35 0:00:46:35 0:01:00:53 1 1
2   USA 62157 Xcelsior IMX-45 Todd LaBaugh 1.163 16/Sep/17 - 13:47:59 0:00:57:59 0:01:07:26 2 2
3   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper DNC         4  
 
One Design Division
Class 2 - J 109
1   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson       1
2   USA 39 Zuma J 109 Steve Chronert       2
3   USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson       3
4   USA 52418 Joyride J 109 Greg Imbruce DNC         6  
5   USA 239 Sweet Caroline J 109 Christopher Ercole RET       6  
 
Class 5 - J 88
1   USA 34 Alb√≥ndigas J 88 Al Minella       1
2   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       2
3   USA 81 Nevermore J 88 Ken & Drew Hall       3
4   USA 80 Wings J/88 Mike Bruno       4
5   USA 92 Escape J88 Elizabeth Barry       5
6   USA 101 Veleiro J 88 Don Malin       6
7   USA 91 Red Sky J 88 John Pearson       7
 
Class 6 - J 105
1   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       1
2   USA 64 Revelation J 105 George and Alex Wilbanks       2
3   USA 324 Young American YCC J 105 Young American Jr. Big Boat Team       3
4   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff       4
5   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer       5
6   USA 175 Strange Brew J 105 Randy Bourne       6
 
PHRF_ToT Division
Class 3 - PHRF
1   USA 39534 Skye Farr 395 Ty Anderson 33.0 / 1.1149 16/Sep/17 - 15:01:14 0:00:51:14 0:00:57:07 1 1
2   USA 60351 Blue Fire Summit Bill Baxter; Mark Parry 51.0 / 1.0815 16/Sep/17 - 15:03:21 0:00:53:21 0:00:57:42 2 2
3   USA 60032 Moonshine Columbia C32 Allen Fligor 54.0 / 1.0762 16/Sep/17 - 15:06:29 0:00:56:29 0:01:00:47 3 3
4   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick and Brigette Croke 99.0 / 1.0015 16/Sep/17 - 15:12:10 0:01:02:10 0:01:02:16 4 4
5   USA 52994 Maudelayne X-34 Frederick Heerde 96.0 / 1.0062 16/Sep/17 - 15:12:36 0:01:02:36 0:01:02:59 5 5
6   USA 69329 Renegade YCC Soverel 33 Midshipman Thomas Simon 90.0 / 1.0156 16/Sep/17 - 15:13:57 0:01:03:57 0:01:04:57 6 7
7   USA 10104 First Light Tartan 101 Dana OBrien 84.0 / 1.0252 16/Sep/17 - 15:14:16 0:01:04:16 0:01:05:53 7 8
8   USA 33560 Sabotage YCC Soverel 33 Midshipman Liam Hart 90.0 / 1.0156 16/Sep/17 - 15:17:24 0:01:07:24 0:01:08:27 8 9
9   USA 316 Wave Rider Farr 30 Benoit Ansart 51.0 / 1.0815 16/Sep/17 - 15:15:39 0:01:05:39 0:01:11:00 9 10
 
Class 4 - Beneteau 36.7
1   USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy 81.0 / 1.0301 16/Sep/17 - 15:13:00 0:01:03:00 0:01:04:54 1 6
2   USA 122 Shooting Star Beneteau First 36.7 Kevin Erensen DNC       4  
3   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke DNC       4  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020