2022 Star Western Hemisphere Championships
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Star Western Hemisphere Championship One Design Star 25/Aug/2022 02:25 PM 3.3 NM 8 Kts



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Star Western Hemisphere Championship Racing
One Design Division
Star
1 01   USA 1963 Shifts Happen! Stephen Braverman / Ron Rezac Cottage Park Yacht Club         1
2 11   USA 8125 8125 Peter Follansbee / Nathaniel Cook LSYC         2
3 30   CAN 8570 DRIP Allan Cullen / Dave Martin Royal Vancouver Yacht Club         3
4 55   USA 8555 Back from the Dead John Dane / Timothy Ray PCYC         4
5 22   CAN 2012 ZuluTravel.ca Jerry Wendt / Bryan Milne RHYC         5
6 03   USA 1988 GEM Paul Cayard / Brad Nichol St. Francis         6
7 18   USA 8245 Bertrucci Andy Ivey / Reid Krakower Lake Sunapee         7
8 21   USA 8318 Presto Dwight Escalera / Elizabeth Escalera Ida Lewis Yacht Club         8
9 34   USA 8558 Sunshine Daydream Jon VanderMolen / Rick Burgess Gull Lake YC         9
10 59   USA 1959 8521 Ken Woods / Jonathan Shore Sandy Bay         10
11 35   USA 8580 8580 eric doyle / Payson Infelise San Diego Yacht Club         11
12 19   GER 8291 - Vincent Schrader / Marcel Vockel SVH / WYD         12
13 17   CAN 1980 Gangstar Andrew Allan / James McDonald Royal Vancouver Yacht Club         13
14 15   USA 8229 Amelia James Revkin / David Bolles Cottage Park YC         14
15 27   USA 1971 Maricota Mike Hecky / Paul Skarin Brant Beach YC         15
16 75   USA 8175 Fast Pony James Babel / Scott Benson Gull Lake Yacht Club         16
17 23   USA 8367 Serendipity William Watson / Michael Nichol Cedar Point         17
18 02   USA 1966 Sonya John Chiarella / Robert Carlson Lake Sunapee         18
19 04   USA 2013 GM John MacCausland / Peter Sangmeister Cooper River YC         19
20 12   USA 8170 Jaws V Thomas Londrigan / TC Belco Island Bay YC         20
21 09   USA 7265 More Pressure! Josh Phypers / Fritz Koopman Sandy Bay YC         21
22 24   USA 8415 8415 Nicolaus Pro / Aaron Smith CRYC         22
23 07   USA 7939 Skibbereen Thomas Flinn / Tom Reed Lake Hopatcong Yacht Club         23
24 26   USA 1953 TREACHERY Jack Rickard / ARTHUR BROWN RACINE         24
25 10   USA 8084 BingoX Robert Teitge / Henry Combs Crescent Sail Y.C.         25
26 32   USA 8546 Inshane Asylum Shane Zwingelberg / Samuel Goncalves Annapolis YC         26
27 48   USA 855 855 Bradley Sheppard / Quinton Gallon       27
28 20   BAH 8317 Mapit II Keith Dodson / Myles Pritchard ABYC         28
29 06   USA 7927 Dark & Stormy Blake Baade / Peter Durant LSYC         29
30 16   USA 8231 Wet Blanket Star Christopher Eldredge / Michael Miranmonti Lake Sunapee       30
31 25   USA 8422 My Horse IV Rick Dhein / Rick Rottier Northern Lake George         31
32 14   USA 8215 Zip Michael Kelly / Erin Kelly Lake Sunapee Yacht Club         32
33 08   USA 8371 glider Charles Koules / Michal Janowicz DNS         37  
 

2022 Star Western Hemisphere Championships
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 3


Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy