NYYC Race Week at Newport presented by Rolex - PART I - Classics
Final Results Race 2
Select to view a specific Class results:
All Classes
12 Metres Grand Prix Class 5
12 Metres Modern Class 4
12 Metres Traditional Class 6
Classics Class 1
Classics Class 2
Classics Class 3
Herreshoff S Class 7
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
Distance
Wind
Part 1 - July 14-15
One Design
12 Metres Modern Class 4
14/Jul/2012
02:15 PM
7.28 NM
Part 1 - July 14-15
One Design
12 Metres Grand Prix Class 5
14/Jul/2012
02:32 PM
7.28 NM
Part 1 - July 14-15
One Design
12 Metres Traditional Class 6
14/Jul/2012
02:32 PM
7.28 NM
Part 1 - July 14-15
PHRF
Classics Class 3
14/Jul/2012
02:39 PM
7.28 NM
Part 1 - July 14-15
PHRF
Classics Class 2
15/Jul/2012
11:10 AM
14.88 NM
Part 1 – July 14-15
One Design
Herreshoff S Class 7
14/Jul/2012
02:25 PM
7.28 NM
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Part 1 - July 14-15 Racing
One Design Division
12 Metres Modern Class 4
1
K 22
Victory 83
12 Metre
Dennis Williams
1
2
USA 26
Courageous
12 Metre
Ralph Isham / Alexander Auersperg
2
3
USA 1222
Intrepid
12 Metre
John Curtin
3
12 Metres Grand Prix Class 5
1
USA KZ5
Laura
12 Metre
Kip Curren
1
2
USA 61
USA
12 Metre
James Heckman
2
12 Metres Traditional Class 6
1
USA 21
American Eagle
12 Metre
Herbert Marshall
1
2
USA 16
Columbia
12 Metre
Alain and Dan Hanover
2
PHRF Division
Classics Class 2
1
USA 50
Sonny
S&S Custom 53
Joseph Dockery
109.0
15/Jul/12 - 14:00:05
0:02:50:05
0:02:23:03
1
7
2
USA 71
Black Watch
S&S 68
Trevor Fetter
72.0
15/Jul/12 - 13:51:46
0:02:41:46
0:02:23:54
2
8
3
USA 18
Angelita
8 Metre
Croll-Skelsey
127.0
15/Jul/12 - 14:10:04
0:03:00:04
0:02:28:34
3
9
4
312
Fortune
custom Crowninshield
John Taft & Tom Glassie
117.0
15/Jul/12 - 14:18:07
0:03:08:07
0:02:39:06
4
10
5
USA 14
Sumurun
Classic Ketch
Armin Fischer
44.0
15/Jul/12 - 14:08:22
0:02:58:22
0:02:47:27
5
11
Classics Class 3
1
USA 351
Fidelio
Sparkman & Stephens
Chuck Townsend
175.0
14/Jul/12 - 16:09:21
0:01:30:21
0:01:09:07
1
1
2
L24 - 2
Belle
Luders 24
Jonathan Loughborough
154.0
14/Jul/12 - 16:07:37
0:01:28:37
0:01:09:55
2
2
3
R 3
Ruweida
R Class
Joseph Huber
147.0
14/Jul/12 - 16:11:00
0:01:32:00
0:01:14:09
3
3
4
D22
Clarity
Six Metre
Jed Pearsall
167.0
14/Jul/12 - 16:14:20
0:01:35:20
0:01:15:04
4
4
5
USA 53
Cherokee
6 Metre
Molly Savard
154.0
14/Jul/12 - 16:14:21
0:01:35:21
0:01:16:39
5
5
6
USA US 21
Madcap
6 Metre
Tom Fair
161.0
14/Jul/12 - 16:15:50
0:01:36:50
0:01:17:17
6
6
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Part 1 – July 14-15 Racing
One Design Division
Herreshoff S Class 7
1
USA 22
Argument
Herreshoff S Class
Stephan Sloan
1
2
USA 5
Surprise
Herreshoff S Class
Fred Roy
2
3
USA 8
Osprey
Herreshoff S Class
Michael Mccaffrey
3
4
USA 63
Pirate
Herreshoff S Class
Robert Patterson
4
5
USA 15
Shona
Herreshoff S Class
Robert Hutchinson
5
6
USA 7
Firefly
Herreshoff S Class
Alan Silken
6
7
USA 24
Swallow
Herreshoff S Class
Leeds Mitchell IV
7
8
51
Aquila
Herreshoff S Class
Angus Davis
8
9
USA 27
Mischief
Herreshoff S Class
Walter Bopp
9
10
USA 14
Wistful
Herreshoff S Class
John Migliaccio
DNC
11
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy