2018 Helly Hansen NOOD Regatta Marblehead
Final Results Race 2

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD - Brimbles Racing
One Design Division
Laser Full Rig
1   USA 210675 RUN_DMC Laser David M Crawley       1
2   185497 Has Ben Laser Benjamin Richardson       2
3   198633 198633 Laser Bryce andreasen       3
4   207 periwinckle Laser David Robison       4
5   USA 182787 Crap Happened Laser Scott Pakenham       5
6   USA 169753 Mary Lee Laser Ulf Westhoven       6
7   USA 194189 DYKTTBWYCT Laser Gabriel Hannon       7
8   USA 176139 176139 Laser Mason Cheney       8
9   USA 209634 209634 Laser Bill Rothwell       9
10   USA 207151 207151 Laser Faye Flam         10
11   USA 191464 Peepers Laser Judith Krimski       11
12   USA 203953 On the Half Shell Laser Ledyard McFadden       12
13   213696 AD UNDAS Laser Atle Lohrmann       13
14   209366 Paname Laser Jean-Francois Guillou       14
15   USA 209663 209663 Laser Tom Phipps       15
16   USA 16795 16795 Laser Lucie Cook         16
17   162157 Patafla-fla Laser Stephanie Muto       17
18   USA 40215 Pirouette Laser Stephen Kosacz       18
19 334   USA 200334 No Name Laser David Ryan       19
20   USA 167393 MAO Laser Bob Winter       20
21   179991 NA Laser Gilmore ONeill       21
22   185853 zut alors Laser david legrand       22
23   usa 167906 Free Laser Rob Ferro       23
24   USA 80 Laser Laser David Crosbie       24
25   209684 Allahu Akbar Laser Tom Dailey DNC       32  
26   USA 3531 laser Laser abbott lowell DNC       32  
27   177370 railmeat Laser Jim DaSilva DNC       32  
28   USA TBC Calypso Laser Nik Froud DNC       32  
29   USA 47614 aesthetics Laser James Murphy DNC       32  
30   USA 210690 Lil nauty Laser Rob Hallawell DNC       32  
31   USA 189731 Spark Laser Michael Hynds DNC       32  
 
Laser Radial
1   187397 Specto Foras Laser Alex DiCenso       1
2   175954 Lola Laser Hannah Lynn       2
3   USA 209686 Reach Around Laser James Collins         3
4   183911 183911 Laser Chloe Brown       4
5   186544 No Name Laser Charlie Anderson       5
6   USA 189722 189722 Laser Morgan Cheney       6
7   USA 143670 Jyje II Laser Anne Marije Veenland-Lee       7
8   189769 XXXX Laser Niall Kearney       8
9   208595 208595 Laser Edward Backman       9
10   USA 190409 190409 Laser Michael Yorsz         10
11   XXXXX XXXX Laser Anders Kearney DNC       12  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD - Halfway Rock Racing
One Design Division
Viper 640
1 3   USA 221 Choppy Seas Viper 640 Thomas Loutrel       1
2   USA 39 Patched Up Viper 640 Marcelo Pereira       2
3   USA 235 Meow! Viper 640 Cole Constantineau       3
4   USA 208 Mo Grins Viper 640 Moise Solomon       4
5   USA 166 Porkchop Viper 640 Matthew Hebert       5
6   USA 98 Lo.Qi Viper 640 Kay VanValkenburgh       6
7   USA 109 Politically Incorrect Viper 640 Chris Annino       7
8   USA 207 Back in Business Viper 640 Carolyn Marsh       8
9 42   USA 42 Mojito Viper 640 Mark Engelhardt       9
10   USA 56 USA 56 Viper 640 Olaf Bleck         10
11   USA 83 Purplexed Viper 640 Jacob Vick DNC       14  
12   USA 155 Vellamo Viper 640 Colin Santangelo DNC       14  
13   236 Dragon Lady 2 Viper 640 Robert Bowditch DNC       14  
 
Rhodes 19
1   USA 2435 Rallie Rhodes 19 Larry Ehrhardt       1
2   USA 2692 Sweep Rhodes 19 William Heffernan       2
3   USA 1316 Dinner Out Rhodes 19 Elise Mazareas       3
4   3172 Tough Cookie Rhodes 19 David Nelson       4
5   USA 2495 David Rose Rhodes 19 David Rubin       5
6   USA 982 Mohotta Mobetta Rhodes 19 Kim Pandapas       6
7   USA 1926 Jabberwock Rhodes 19 Anne/James Taylor       7
8   USA 722 McLovin Rhodes 19 Jeff/Dave Shoreman/Reynolds       8
9   2648 Sundance Rhodes 19 Kaznoski/Cooke Pete/Evan       9
10   USA 2585 Woodstock Rhodes 19 Stephen Uhl       10
11   USA 2623 Harm's Way Rhodes 19 Mike Lane       11
12   USA 1299 Seguin Rhodes 19 Conway&Alex Felton       12
13   USA 1790 1790 Rhodes 19 Ken / Bill Cormier / Dalton       13
14   2561 Tahoot Rhodes 19 Walter Colsman       14
15   USA 1819 Chili Rhodes 19 Eric Thornton       15
16   USA 1210 Hall Pass Rhodes 19 Peter Frisch       16
17   1015 Wangadangadugadangdang Rhodes 19 Tom and Will Dailey       17
18   usa 957 Silkie Rhodes 19 Charles Obersheimer       18
19   1466 Il Prete Rosso Rhodes 19 martha Martini       19
20   USA 1228 Rumble Rhodes 19 Ramsay Hoguet       20
21   USA 1645 1645 Rhodes 19 Steve Sovis       21
22   USA 1686 Calgon Rhodes 19 Jocelyn Cook       22
23   USA 1782 Peppermint Rhodes 19 Debbie Noble DNC       25  
24   USA 1398 Garuda Rhodes 19 sarah sheldon DNS       25  
 
Town Class
1   USA 1098 Sweep Town Class Joe Venditti       1
2 Doyle Sailmakers  USA 2086 Believe it or Knot Town Class Chris Howes       2
3   USA 3 Aufblitzen Town Class David Cooke       3
4   USA 2074 Lille Venn Town Class Berit Solstad       4
5   USA 2049 Frolic Town Class Arthur Tip O'Neill       5
6   USA 2057 Rogue Town Class Adam Cook       6
7 Doyle Sailmakers  5 Annie B Town Class Bart Snow       7
8   2078 Suerte Verde Town Class kelley Braun       8
9   USA 567 Christie B Town Class William Larkin       9
10   USA 2083 Second Wind Town Class John Hope       10
11   2065 Tonic Town Class Nick Cann       11
12   USA 2091 Wabi Sabi Town Class Charley Morrow       12
13   Usa 2014 Daisy Town Class jennifer aspinall       13
14   2095 Clambelly Town Class Geoff Duckworth       14
15   USA 2301 Third Time's A Charm Town Class David Williams       15
16   USA 2093 Sail Loft Town Class william Key DNF       17  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD - Outside Racing
One Design Division
IOD
1   USA 130 Javelin IOD Bill Widnall       1
2   USA 7 Gypsy IOD Bruce/Norm Dyson/Cressy       2
3   45 Pompano IOD Danielle Lawson       3
4   USA 51 Sagacious IOD Timothy J. Dittrich       4
5   16 Tango IOD Ian / Rachel Morrison       5
6   2 Elektra IOD Hanna Vincent       6
7   49 Kungsornen IOD Herbert J. Motley       7
8   46 Viking IOD Greg Mancusi-Ungaro       8
9   29 Desperado IOD Joseph Schwartz       9
10   76 Spirit IOD Peter Stahle DNC       12  
11   1 Vagabond IOD Marc Migliazzo DNF       12  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD - Tinkers Racing
One Design Division
J 70
1 49   USA 1311 Relative Obscurity J 70 Peter Duncan       1
2 187   USA 187 Catapult J 70 Joel Ronning       2
3 839   USA 839 Stampede J 70 Bruno Pasquinelli       3
4 333   USA 3 3 Ball JT J 70 Jack Franco       4
5 380   USA 380 Pied Piper J 70 Gannon Troutman       5
6 901   USA 901 Team Vineyard Vines J 70 John & Molly Baxter       6
7 247   GBR 1247 JElvis J 70 Martin Dent       7
8 276   BRA 1276 Highlanders J 70 Selmo Nissenbaum       8
9 287   SUI 287 Yardarm J 70 Massimo Soriano       9
10 131 Doyle Sailmakers  USA 1310 Africa J 70 Jud Smith       10
11 34 North Sails  USA 34 Perseverance J 70 Bennet Greenwald       11
12 580   CAY 580 Powerplay J 70 Peter Cunningham       12
13 25   USA 25 Rascal J 70 Henry Brauer       13
14 246   USA 246 Hydra J 70 Martin Kullman       14
15 419   USA 419 Joint Custody (Corinthian) J 70 Ray & Jenn Wulff       15
16 340   USA 340 Rimette J 70 John Brim       16
17 819   USA 819 Nine J 70 Oivind Lorentzen         17
18 695   USA 695 Polar J 70 Doug Clark       18
19 222   USA 2 USA 2 J 70 Timothy Healy       19
20 324   USA 1324 Hoss J 70 Glenn Darden       20
21 20   ARG 1020 Juicy J 70 geronimo galvan       21
22 243   USA 243 VitaminJ (Corinthian) J 70 Ted Johnson       22
23 26   USA 26 Midlife Crisis J 70 Bruce Golison       23
24 245   USA 245 Clown Car J 70 Tyler Doyle       24
25 501   USA 501 Button Fly (Corinthian) J 70 Andrew/Melissa Fisher       25
26 250   GER 1250 Paint it Black J 70 Michael Grau       26
27 311   USA 311 Sparkle J 70 Hannah Swett       27
28 494   USA 494 Rosebud J 70 Pamela Rose       28
29 42   USA 1042 Black River Racing J 70 Douglas Strebel       29
30 28 Doyle Sailmakers  USA 28 Key Player (Corinthian) J 70 Ed Keller / Bill Lynn       30
31 45   USA 45 Wild Child (Corinthian) J 70 Henry Filter       31
32 382   USA 382 Surrender to the Flow J 70 Rob Gorman       32
33 226   USA 226 Locomotion (Corinthian) J 70 Daan Goedkoop       33
34 225   USA 225 Shred (Corinthian) J 70 Stein Skaane       34
35 95   USA 95 Muse (Corinthian) J 70 Heather Gregg/Bardenheier       35
36 150   USA 1150 ReggaeShark Racing J 70 Edward Lebens       36
37 220   USA 220 Phoenix (Corinthian) J 70 Peter Firey       37
38 497   USA 497 Chinook (Corinthian) J 70 Frank McNamara       38
39 157   USA 157 Spring J 70 Dave Franzel       39
40 528   USA 528 Simply Irresistible J 70 Glenn Gault       40
41 381   USA 381 Tea Dance Snake J 70 Peter Bowe       41
42 334   USA 334 Half Full (Corinthian) J 70 Marc Poirier       42
43 603 Doyle Sailmakers  603 Tumbling Dice (Corinthian) J 70 Rowan Byrne       43
44 357 Ullman Sails  USA 357 DangerMouse (Corinthian) J 70 Taz Coffey       44
45 233   USA 233 WinterWind (Corinthian) J 70 Nancy Glover       45
46 525   USA 525 Leadfoot (Corinthian) J 70 Sam Altreuter       46
47 14   USA 14 Halo J 70 Dan Gabriel DNC       58  
48 104   USA 1104 Bad Brothers & a very bad sister J 70 Robert Rizika DNC       58  
49 504   504 Cowabunga J 70 Frank Arabia DNC       58  
50 339   USA 339 Bad Hombres (Corinthian) J 70 Jim/Charlie Raisides/Pendleton UFD       58  
51 96   USA 96 Savasana J 70 Brian Keane UFD       58  
52 551   USA 551 Any Colour J 70 Scott and Alex Furnary UFD       58  
53 342   USA 342 Jumper (Corinthian) J 70 Patrick Andreasen/Tim Guy UFD       58  
54 366 Doyle Sailmakers  USA 366 Asteria (Corinthian) J 70 Holly Fabyan UFD       58  
55 179   179 Surge J 70 Ryan McKillen UFD       58  
56 637   USA 637 Full Monty (Corinthian) J 70 Latane Montague UFD       58  
57 456   USA 456 Scamp J 70 Will Welles UFD       58  
 

2018 Helly Hansen NOOD Regatta Marblehead
Corinthian Teams - Final Results Race 2

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD - Tinkers Racing
One Design Division
J 70
1 419   USA 419 Joint Custody J 70 Ray & Jenn Wulff       15
2 243   USA 243 VitaminJ J 70 Ted Johnson       22
3 501   USA 501 Button Fly J 70 Andrew/Melissa Fisher       25
4 28 Doyle Sailmakers  USA 28 Key Player J 70 Ed Keller / Bill Lynn       30
5 45   USA 45 Wild Child J 70 Henry Filter       31
6 226   USA 226 Locomotion J 70 Daan Goedkoop       33
7 225   USA 225 Shred J 70 Stein Skaane       34
8 95   USA 95 Muse J 70 Heather Gregg/Bardenheier       35
9 220   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey       37
10 497   USA 497 Chinook J 70 Frank McNamara       38
11 334   USA 334 Half Full J 70 Marc Poirier       42
12 603 Doyle Sailmakers  603 Tumbling Dice J 70 Rowan Byrne       43
13 357 Ullman Sails  USA 357 DangerMouse J 70 Taz Coffey       44
14 233   USA 233 WinterWind J 70 Nancy Glover       45
15 525   USA 525 Leadfoot J 70 Sam Altreuter       46
16 339   USA 339 Bad Hombres J 70 Jim/Charlie Raisides/Pendleton UFD       58  
17 342   USA 342 Jumper J 70 Patrick Andreasen/Tim Guy UFD       58  
18 366 Doyle Sailmakers  USA 366 Asteria J 70 Holly Fabyan UFD       58  
19 637   USA 637 Full Monty J 70 Latane Montague UFD       58  
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay North Sails
Sunsail Uinta Regatta Ginger Beer Outside Images

Copyright © Interactive Creations 2000-2019