65th Annual Indian Harbor Stratford Shoal Race - the Gearbuster
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Stratford Shoal Course PHRF Class 1: PHRF - Doublehanded 60 and under 10/Oct/2020 11:00 AM 46.5 NM  
Stratford Shoal Course PHRF Class 2: PHRF - Doublehanded 61 and above 10/Oct/2020 11:05 AM 46.5 NM  
Stratford Shoal Course PHRF Class 3: PHRF Spinnaker 12 and Under 10/Oct/2020 11:10 AM 46.5 NM  
Stratford Shoal Course PHRF Class 4: PHRF Spinnaker 13 to 50 10/Oct/2020 11:15 AM 46.5 NM  
Stratford Shoal Course PHRF Class 5: PHRF Spinnaker 51 to 75 10/Oct/2020 11:20 AM 46.5 NM  
Stratford Shoal Course PHRF Class 6: PHRF Spinnaker 76 to 90 10/Oct/2020 11:25 AM 46.5 NM  
Stratford Shoal Course PHRF Class 7: PHRF Spinnaker 91 and above 10/Oct/2020 11:30 AM 46.5 NM  
Stratford Shoal Course PHRF Class 8: PHRF +1 10/Oct/2020 11:35 AM 46.5 NM  

The Eatons Neck Course PHRF Class 9: PHRF Non-Spinnaker 117 and under 10/Oct/2020 11:40 AM 19 NM  
The Eatons Neck Course PHRF Class 10: PHRF Non-Spinnaker 118 and Above 10/Oct/2020 11:45 AM 19 NM  



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Stratford Shoal Course Racing
PHRF Division
Class 1: PHRF - Doublehanded 60 and under
1   USA 60036 Loblolly Sunfast 3600 Michael Greene 54.0 10/Oct/20 - 17:02:38 0:06:02:38 0:05:20:47 1 12
2   USA 25559 Abilyn J 120 Sara and Josh Reisberg 42.0 10/Oct/20 - 17:03:19 0:06:03:19 0:05:30:46 2 19
3   USA 1131 Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory 12.0 10/Oct/20 - 16:47:13 0:05:47:13 0:05:37:55 3 28
4   USA 39534 Skye Farr 395 Ty Anderson 24.0 10/Oct/20 - 16:57:10 0:05:57:10 0:05:38:34 4 31
5   USA 316 Wave Rider Farr 30 Benoit & Victor Ansart 51.0 10/Oct/20 - 17:25:00 0:06:25:00 0:05:45:28 5 46
6   USA 60592 Bellatrix Salona 41 Deric Hetzel 60.0 10/Oct/20 - 18:22:39 0:07:22:39 0:06:36:09 6 57
 
Class 2: PHRF - Doublehanded 61 and above
1 Quantum Sails  USA 93376 Pegaus Beneteau First 36.7 Eric Weintraub 90.0 10/Oct/20 - 17:49:07 0:06:44:07 0:05:34:22 1 23
2   USA 164 Lucida J 27 Barry Purcell 132.0 10/Oct/20 - 18:24:57 0:07:19:57 0:05:37:39 2 27
3   USA 36031 Turning Point NY 36 Rich Gold 108.0 10/Oct/20 - 18:08:12 0:07:03:12 0:05:39:30 3 33
4   USA 24 Thin Man J 99 Todd Aven 69.0 10/Oct/20 - 17:40:36 0:06:35:36 0:05:42:08 4 40
5   USA 41302 Borderline C&C 35 MK3 Jonathan Asch/ Stephen Bishop 117.0 10/Oct/20 - 18:19:18 0:07:14:18 0:05:43:38 5 43
6   USA 60496 Dovekie First 35 Brent Bomkamp 75.0 10/Oct/20 - 18:09:24 0:07:04:24 0:06:06:16 6 56
 
Class 3: PHRF Spinnaker 12 and Under
1   USA 4900 Cougar J 160 Leonard Sitar 0.0 10/Oct/20 - 16:21:23 0:05:11:23 0:05:11:23 1 1
2   USA 4000 Bellerophon Farr 40 Rick & Skip Sinclair -3.0 10/Oct/20 - 16:23:19 0:05:13:19 0:05:15:39 2 6
3   USA 52300 Jules Baltic 52 Thomas Dunn 12.0 10/Oct/20 - 16:39:28 0:05:29:28 0:05:20:10 3 11
4   USA 61121 Eagle J 121 Steven Levy 3.0 10/Oct/20 - 16:41:58 0:05:31:58 0:05:29:39 4 18
5   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 John & Erica Corwin -33.0 10/Oct/20 - 16:22:49 0:05:12:49 0:05:38:24 5 30
 
Class 4: PHRF Spinnaker 13 to 50
1   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter 24.0 10/Oct/20 - 16:46:31 0:05:31:31 0:05:12:55 1 3
2   USA 52400 Tenebrae J 124 William Ingraham 42.0 10/Oct/20 - 17:05:21 0:05:50:21 0:05:17:48 2 7
3   USA 43600 Vamp YCC J 44 Midshipman Neeko Helbich 27.0 10/Oct/20 - 17:04:08 0:05:49:08 0:05:28:13 3 17
4   USA 60739 Scylla Dehler 46 Markus Lahrkamp 18.0 10/Oct/20 - 17:07:56 0:05:52:56 0:05:38:59 4 32
5   USA 61132 Rumba J 133 Ove Haxthausen 21.0 10/Oct/20 - 17:14:44 0:05:59:44 0:05:43:27 5 42
6   USA 26 Black Diamond YCC J 111 Midn. Nick Becker DNC 24.0       8  
7   USA 12 The Roost J 111 Pito Chickering DNF 24.0       8  
 
Class 5: PHRF Spinnaker 51 to 75
1   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr. 66.0 10/Oct/20 - 17:38:44 0:06:18:44 0:05:27:35 1 16
2   USA 332 Strider J 109 Daniel Corcoran 63.0 10/Oct/20 - 17:41:37 0:06:21:37 0:05:32:47 2 22
3   USA 31 Thunder J 99 George Harrington 69.0 10/Oct/20 - 17:54:01 0:06:34:01 0:05:40:33 3 35
4   SWE 83 Benita Figaro 2 Midshipman Leon Vaseliades 57.0 10/Oct/20 - 17:47:36 0:06:27:36 0:05:43:25 4 41
5   USA 60351 Blue Fire Summit 35 Mark Parry 51.0 10/Oct/20 - 17:53:19 0:06:33:19 0:05:53:48 5 52
6   USA 2609 Smokeshow GP 26 Paul Sevigny DNS 72.0       7  
 
Class 6: PHRF Spinnaker 76 to 90
1   USA 175 Strange Brew J105 Randy Bourne 90.0 10/Oct/20 - 17:47:20 0:06:22:20 0:05:12:35 1 2
2   USA 81 Nevermore J 88 Ken & Drew Hall 81.0 10/Oct/20 - 17:42:41 0:06:17:41 0:05:14:55 2 4
3   USA 326 HOONIGAN J105 Shablinky Nudelman 90.0 10/Oct/20 - 17:49:48 0:06:24:48 0:05:15:03 3 5
4   USA 17 One Too Many J 88 Lawrence Cutler / Andrew Weiss 81.0 10/Oct/20 - 17:46:14 0:06:21:14 0:05:18:27 4 8
5   USA 34 Albondigas J 88 Justin Scagnelli Tim Price 81.0 10/Oct/20 - 17:52:46 0:06:27:46 0:05:24:59 5 13
6   USA 43681 Sawtooth Thomas 35 Peter Schmiedeck 78.0 10/Oct/20 - 18:03:28 0:06:38:28 0:05:38:01 6 29
7   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke 81.0 10/Oct/20 - 18:08:15 0:06:43:15 0:05:40:29 7 34
8   USA 230 Daydream Beneteau First 36.7 Gregory Madzio 84.0 10/Oct/20 - 18:18:00 0:06:53:00 0:05:47:54 8 47
9   USA 100 Sanguine J 100 Landy / Soohoo 81.0 10/Oct/20 - 18:18:24 0:06:53:24 0:05:50:38 9 50
10   USA 52464 Side-tracked Beneteau 36.7 Barb & Stu Caplan 81.0 10/Oct/20 - 18:27:10 0:07:02:10 0:05:59:23 10 55
11   USA 35 YCC Powder J 88 Midshipman Thomas Chairs DNC 81.0       13  
12   USA 51676 Encore! Beneteau First 36.7 Arseni Radomyselski DNC 84.0       13  
 
Class 7: PHRF Spinnaker 91 and above
1   USA 92 Easy Red J 92 John Cutting 111.0 10/Oct/20 - 18:14:31 0:06:44:31 0:05:18:29 1 9
2   USA 60468 Gemini Hanse 375 James Coffman 102.0 10/Oct/20 - 18:15:30 0:06:45:30 0:05:26:27 2 14
3   USA 51950 Duet Sun Fast 37 Andrian (Andy) Lubimov 114.0 10/Oct/20 - 18:29:10 0:06:59:10 0:05:30:49 3 20
4   USA 12262 Jonrob Ericson 39 John Storck 120.0 10/Oct/20 - 18:38:41 0:07:08:41 0:05:35:41 4 24
5   USA 41426 Southern Cross Frers 33 Brian Higgins 114.0 10/Oct/20 - 18:42:57 0:07:12:57 0:05:44:36 5 45
6   36007 (S) Whirligig NY 36 Derek Ettie 108.0 10/Oct/20 - 18:42:20 0:07:12:20 0:05:48:38 6 48
7   USA 21108 Gadzooks C&C 38 Geoffrey Beringer 123.0 10/Oct/20 - 18:55:52 0:07:25:52 0:05:50:32 7 49
8   USA 30521 Glim C&C 40 William Klein 93.0 10/Oct/20 - 18:34:32 0:07:04:32 0:05:52:28 8 51
9   USA 42134 Dancing Bear III Alden 50 Constantine Baris 120.0 10/Oct/20 - 18:57:22 0:07:27:22 0:05:54:22 9 53
10   USA 197 Cayuga Laser Int 28 Ian Milward DNS 138.0       11  
 
Class 8: PHRF +1
1   USA 12424 Byte Sunfast 3300 Robert & Libby Alexander 48.0 10/Oct/20 - 17:31:50 0:05:56:50 0:05:19:38 1 10
2   USA 19 Vicitan YCC Figaro 2 Will McKeige 57.0 10/Oct/20 - 17:45:44 0:06:10:44 0:05:26:34 2 15
3   66 Williwaw YCC Figaro 2 Ben Hunt 57.0 10/Oct/20 - 17:50:00 0:06:15:00 0:05:30:49 3 21
4   26 Groupe 5 YCC Figaro 2 Ben Lilly 57.0 10/Oct/20 - 17:56:40 0:06:21:40 0:05:37:30 4 25
5   USA 91 Vixen J 92 Jim Weil/ EJ Haskell 111.0 10/Oct/20 - 18:38:35 0:07:03:35 0:05:37:33 5 26
6   USA 53809 Cygnus Nautor Swan 47 Adrian Little 96.0 10/Oct/20 - 18:30:13 0:06:55:13 0:05:40:49 6 36
7   USA 60874 Xpatriate Xp44 Peter Grueterich 6.0 10/Oct/20 - 17:20:44 0:05:45:44 0:05:41:05 7 37
8   FRA 09 Atua Tofinou 12m Geoff Massam 42.0 10/Oct/20 - 17:49:33 0:06:14:33 0:05:42:00 8 38
9 Doyle Sailmakers  USA 12235 Summer Grace J 122 Kevin Kelley 27.0 10/Oct/20 - 17:37:57 0:06:02:57 0:05:42:01 9 39
10   USA 32410 Bouree J 30 Blaine Davis 150.0 10/Oct/20 - 19:15:11 0:07:40:11 0:05:43:56 10 44
11   USA 11204 Dauntless J 112e Arthur Hanlon 45.0 10/Oct/20 - 18:04:39 0:06:29:39 0:05:54:47 11 54
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
The Eatons Neck Course Racing
PHRF Division
Class 9: PHRF Non-Spinnaker 117 and under
1   USA 619 Scapegoat J 105 James Reichel 96.0 10/Oct/20 - 14:15:58 0:02:35:58 0:02:05:34 1 1
2   USA 11426 Rascal Ericson 39 Christopher Schneider 114.0 10/Oct/20 - 14:37:06 0:02:57:06 0:02:21:00 2 10
3   USA 8 Tonic Beneteau First 35 Steve Lukens 75.0 10/Oct/20 - 14:24:57 0:02:44:57 0:02:21:12 3 12
4   USA 114 Cathexis X382 Bryan & Kara Schapperle 81.0 10/Oct/20 - 14:28:39 0:02:48:39 0:02:23:00 4 13
5   USA 41437 Celebration (II) Tripp 37 Sea Scout Ship 6 96.0 10/Oct/20 - 14:33:58 0:02:53:58 0:02:23:34 5 14
6   USA 40866 Black Mallard Cardinal 46 Tracy McRoberts 102.0 10/Oct/20 - 14:36:08 0:02:56:08 0:02:23:50 6 15
7   USA 10 Rebelle J112e Erick Blanc 57.0 10/Oct/20 - 14:22:04 0:02:42:04 0:02:24:01 7 16
8   USA 97864 Dakota Girl J 35 Philip Zecher 72.0 10/Oct/20 - 14:39:01 0:02:59:01 0:02:36:13 8 18
9   USA 40134 Eclipse Elan 40 Kent Holden DNC 84.0       10  
 
Class 10: PHRF Non-Spinnaker 118 and Above
1   USA 52463 Impulse O'Day 39 Len Di Iorio 138.0 10/Oct/20 - 14:34:28 0:02:49:28 0:02:05:46 1 2
2   USA 20233 Dursey C&C 33 David Ornstein 159.0 10/Oct/20 - 14:42:33 0:02:57:33 0:02:07:12 2 3
3   USA 143 Freebird Pearson 34 Jake Kramer 156.0 10/Oct/20 - 14:44:17 0:02:59:17 0:02:09:53 3 4
4   USA 138 Roo C&C 33-2 Gary Tarnoff 135.0 10/Oct/20 - 14:41:23 0:02:56:23 0:02:13:38 4 5
5   USA 60164 Timaru Jeanneau 39i Carter Harris 165.0 10/Oct/20 - 14:50:57 0:03:05:57 0:02:13:42 5 6
6   USA 295 Liberty Sabre 34 Leonard Shavel 144.0 10/Oct/20 - 14:44:36 0:02:59:36 0:02:14:00 6 7
7   USA 89 Veronica Islander Bahama 30 Ed Tella 183.0 10/Oct/20 - 14:57:27 0:03:12:27 0:02:14:30 7 8
8   USA 60863 Dusty Miller Cal 28-2 James Aikman 183.0 10/Oct/20 - 14:59:30 0:03:14:30 0:02:16:33 8 9
9   USA 1358 Silver Fox J 24 Jasjeet Sood 174.0 10/Oct/20 - 15:01:13 0:03:16:13 0:02:21:07 9 11
10   USA 26 Redline J 92 David/Ray Kaplan/Gustin 120.0 10/Oct/20 - 14:49:59 0:03:04:59 0:02:26:59 10 17
11   USA 32458 Janifferjil Sabre 34 Jane Bergere DNC 156.0       13  
12   USA 51101 On The Mark II Hunter 35.5 Marc Luxemburg DNC 144.0       13  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021