2016 St. Mary's Governor’s Cup
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Total
Annapolis to St. Mary's City Racing
ORC Division
CRCA - Silver
1.   USA 156 Five O'clock Oday Michael Jewell 1 1.0
2.   USA 61473 Celerity Beneteau 473 Rick Lober 2 2.0
3.   USA 60340 Anneliese Beneteau 40 Joe Zebleckes 3 3.0
4.   USA 93635 Nichols' Quarters Beneteau Oceanis 393 F. Scott Nichols 4 4.0
5.   USA 73488 Esprit O'Day 39 Andres Zellweger 5 5.0
6.   None Sidney Beneteau Oceanis 37 John Formisano 6 6.0
7.   USA 93223 Makai Catalina 380 Tony Ogden 7 7.0
8.   1128 Palmetto Moon Catalina 36 William Boggs 8 8.0
9.   USA 176 Shuang Hsi Tashiba 40 Joe Cummings 9 9.0
10.   672 Empress II Catalina 320 Mike Rhine 16/RET 16.0
11.   SA 76 Coquette Van de Stadt Aghulas Joseph Reeves 16/RET 16.0
12.   246 Osprey T27 Christopher Rodkey 16/DNF 16.0
13. Quantum Sails  USA 44 Innisfree Bristol 45.5' Peter VanHouten 16/RET 16.0
14.   126 Carry On Beneteau 311 Russ Matijevich 16/RET 16.0
15.   36 Imari Pacific Seacraft 31 Jimmy Doyle 16/RET 16.0
 
CRCA - Gold
1.   93613 Resolute Tartan 3500 David Adams 1 1.0
2.   USA 32 Riptide Beneteau 49 Clarke McKinney 2 2.0
3.   3700 Gemini Tartan 3700 Joseph Frost 3 3.0
4.   52773 Moonlight Sail Beneteau 49 Marshall Steele 4 4.0
5.   10860 Tandem Tartan 46, modified Russell Baker 5 5.0
6.   USA 23252 Spirit Sabre 34 Kurt and Rani Cerny 6 6.0
7.   USA 93273 Cheap Sunglasses Beneteau First 36.7 Irv Buck 8/RET 8.0
 
ORC
1.   USA 61150 Crocodile (ORC) Beneteau First 50 Scott Ward 1 1.0
2.   USA 93664 Rival (ORC) XP44 Bob Cantwell 2 2.0
3.   USA 38007 Karranulla (ORC) Sydney 38 Stuart Jones 3 3.0
4.   USA 40818 Gratitude (ORC) MG38 Benedict Capuco 4 4.0
5.   USA 51639 Himmel (ORC) Dehler 39 Don Snelgrove 5 5.0
6.   USA 3815 Actea (ORC) Bermuda 40 Michael Cone 6 6.0
 
 
PHRF Division
PHRF - A0
1. Quantum Sails  USA 93664 Rival XP44 Bob Cantwell 1 1.0
2.   USA 13131 Maverick Melges 32 Nancy Haberland 2 2.0
3. Quantum Sails  USA 50671 Condor J 160 Ed Fabian 3 3.0
 
PHRF - A1
1.   USA 61150 Crocodile Beneteau First 50 Scott Ward 1 1.0
2.   USA 51120 WINDBORN J 120 Richard Born 2 2.0
3.   USA 59 Darkhorse J 111 David McCreight 3 3.0
4.   USA 35037 Blofish 1D35-T Dailey Tipton 4 4.0
5.   USA 52240 SqueeZeplay IMX-40 Gregg Brinegar 5 5.0
6.   USA 063 Bad Cat J 111 James Whited 6 6.0
7.   USA 93665 Slush Fund J 111 Jim Connelly 7 7.0
8.   USA 93377 Magic Dragon Beneteau First 44.7 David POFF 8 8.0
9.   USA 38007 Kurranulla Sydney 38 Stuart Jones 9 9.0
10.   USA 50473 CHEETAH Mod Mumm 36 Marc Briere 10 10.0
11.   93219 Boundless J 120 George Anderson 11 11.0
12.   USA 52619 Tenho Farr 50 John Day 12 12.0
 
PHRF - A2
1.   407 Chessie J/105 John Kircher 1 1.0
2.   USA 73 Rosalita J 109 Rick Hanson 2 2.0
3.   42340 Legacy Frers 38 Mark Taylor 3 3.0
4.   USA 52324 Jubilee Beneteau First 36.7 Keith Mayes 4 4.0
5.   USA 679 Lady Grey J 110 Joe Laun 5 5.0
6.   USA 50525 Cimarron J 110 Lynn McClaskey 6 6.0
7.   USA 40818 Gratitude MG38 Benedict Capuco 7 7.0
8. Evolutions Sails  USA 51639 Himmel Dehler 39 Donald Snelgrove 8 8.0
9.   USA 60591 Winter Tartan 101 Nathan Gorenstein 9 9.0
10.   83082 Singularity J 105 Stanley Shortz 10 10.0
11.   USA 73027 Eighth Deadly Sin J 35 Mike Mullarky 11 11.0
12.   238 Healing Power Jeanneau Sun Odyssey 45.2 Steven Braunstein 12 12.0
13.   93603 Rhumb Rhunner J/33 Roger Coney 13 13.0
14.   54 Fast Forward C&C 99 Dan Lewis 14 14.0
15. 837   USA 837 Team Wichard Mini Transat 6.50 Vernon Hultzer 15 15.0
16.   USA 60833 Ad Astra Hanse 400e Christopher Dowell 16 16.0
17.   USA 268 Tuebor J 109 Hal Wurster 19/RET 19.0
18. 831   USA 831 Trouble No Trouble Mini Transat robert mills 19/RET 19.0
 
PHRF - B
1.   USA 120 Orion Hanse 371 Jon Opert 1 1.0
2.   USA 217 ANTAGONIST J-70 Edward Sierra Scott Roland 2 2.0
3.   USA 40771 Seahawk J 29 John Moore 3 3.0
4.   32508 Endeavor Pearson 37 Stephen Howard 4 4.0
5.   36051 ELUSIVE NY36 Chris Helmkamp 5 5.0
6.   USA 42138 Victorine Soverel 27 David Conlon 7/DNF 7.0
 
PHRF - C
1.   USA 93084 Easy Button Colgate 26 David & Jacki Meiser 1 1.0
2.   USA 129 Gitana Cal 34 David McCullough 2 2.0
3.   3974 Relentless J 24 Charles McCord 3 3.0
4.   USA 3815 Actaea Hinckley B 40 Michael M Cone 4 4.0
5.   USA 63230 Vivace Express 30 Stanley Wujcik 5 5.0
6.   USA 93662 ZigZag Jeanneau Sun Odyssey 349 Edward Rodier 6 6.0
7.   299 Allu S2 7.9 Joe Berchielli 7 7.0
8.   USA 181 Spaceship Ranger 28 Ben Yannuzzi 8 8.0
9.   157 WhistWind O'Day 34 SD Stephen Monaghan 9 9.0
10.   USA 83499 Halcyon II Pearson 386 Eric Thompson 11/RET 11.0
 
PHRF - N
1.   USA 42707 Divide by Zero Frers45 John Lanigan 1 1.0
2.   58 Makai J 32 Scott Ruff 2 2.0
3.   USA 2511 IRETSU Beneteau First 42 Jeff Jeffries 3 3.0
4.   USA 93642 ARCTIC TERN Luder Yawl Robert Luckritz 4 4.0
5.   USA 53462 Touche sloop/ Comet 111 Robert Dickey 5 5.0
6.   93643 Blue Goose Luder Yawl Rich Moore 6 6.0
7.   USA 208 Tamarind Tartan 34C Mark McIver 7 7.0
8.   USA 60334 StoweAway Sabre Steven Director 13/RET 13.0
9.   USA 93611 Caribbean Magic C&C 44 Gary and Greg Schoolden 13/RET 13.0
10.   93497 Coyote C&C 115 Richard Griner 13/RET 13.0
11.   USA 93644 Stormy Petrel Luders Tim Holland 13/RET 13.0
12. Other  USA 400 Endless Journey Catalina 42 Sal Ambrosino 13/RET 13.0
 
 
ToT Division
Multihull A ( >=1.0 )
1.   USA 185 Fair Curve Corsair 31 UC John Nicholson 1 1.0
2.   USA 131 OrgaZmatron Corsair F-31R Josh Colwell 2 2.0
3.   14 Sundog Seacart 30 William Ward 3 3.0
4.   USA M239 Trinity CORSAIR F31 UC David Way 5/RET 5.0
 
Multihull B ( < 1.0 )
1.   USA 924 Family Knot Gemini 105Mc Chester Buckenmaier 1 1.0
2.   USA 528 Gemini Catamaran 34 Jere & Lloyd Glover 2 2.0
3.   USA 3 flipper G 32 John Wayshner 4/RET 4.0
 
 
Dahlgren, VA to St. Mary's City Racing
PHRF Division
PHRF - Spinnaker
1.   usa 1768 Blow'viate J 24 samuel mcguire 1 1.0
2.   USA 5 Rogue Ultimate 24 Robert Gibb 2 2.0
3.   USA 91109 Moovin Olson 911 SE Thomas Cordell 3 3.0
4.   USA 31 Ramble On Seafarer Yawl Robert Ballard 4 4.0
5.   USA 93593 Liquidity Beneteau 49 sean mcnulty 5 5.0
6. 4   166 On The Edge S-2 6.9 William Myer 6 6.0
7.   43372 Dark Star Perason 37 MOD Doug Savage 8/DNF 8.0
 
PHRF - Non-Spinnaker
1.   USA 99 Tennounce Ranger 33 John McKinney 1 1.0
2.   269 Kristine Tartan 34 Jeff White 2 2.0
3.   60257 WHAT BOAT HUNTER WOODY MORRIS 3 3.0
4.   1 Finn Gael Nautor Swan Mark Howley 4 4.0
5.   USA 93406 Evergreen Irwin Citation Robert Donaldson 5 5.0
6.   93590 Kalypso Beneteau First 25 Henry Cheng 6 6.0
7.   23999 Rhumb Runner Cal 35 Martin Spitek 7 7.0
8.   139 Music Maker Catalina 309 Charles Hazard 8 8.0
9.   MH37 Leap of Faith Marlow Hunter Kenneth Beutel 9 9.0
10.   USA 53085 Sol Adventurer Beneteau First 30e Denver Brandts 10 10.0
11.   93314 Wings Pearsn 323 Michael McFeeley 11 11.0
12.   USA 185 Te-Keel-La Catalina 310 Ramon Williams 12 12.0
13.   2100 We Few AMF 2100 William Davenport 15/DNF 15.0
14.   USA 1526 Dixie Chicken Catalina 27 Troy Wright 15/DNF 15.0
 
 
Fishing Bay to St. Mary's City Racing
ORC Division
CRCA - Gold
1.   SC 53 - 1 Seeker Stevens Custom David Skidmore 1 1.0
2.   USA 40189 Schiehallion Beneteau Brad Miller 2 2.0
3.   USA 93631 Incorrigible Hinckley 43 Gregory Watt 3 3.0
4.   USA 84357 rhapsody C&C 35 MK III J Raper / M Roberts 5/RET 5.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Annapolis Yacht Sales
Blair's Jewelry and Gifts Chesapeake Custom Embroidery PhotoBoat SpinSheet
Tri-County Rent-A-Tent    

Copyright © Interactive Creations 2000-2019