2016 Conch Republic Cup
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Total
Conch Republic Cup Racing
PHRF Division
PHRF A
1.   USA 51977 Naut On Call Beneteau 381 Eddie Evans 1 3 4 1 1 10.0
2.   USA 52462 Tohidu Beneteau 423 Jay Cook 3 1.5 2 10/DNS 2 18.5
3. UK Sailmakers  USA 265 Alliance Ericson 38 Mark Stetler 6 10/DNS 10/DNC 2 3 31.0
4.   USA 2090 Obsession Morgan 41 Norman Church Jr 2 1.5 10/DNC 10/DNC 10/DNS 33.5
5.   USA 0 Liberte Beneteau 361 David Kilmer 4 10/DNS 1 10/DNC 10/DNS 35.0
6.   USA 310 Roeboat Hunter 356 Michael Roe 5 10/DNS 3 10/DNC 10/DNS 38.0
7.   USA NA Aqua Therapy Beneteau 343 Roger Drouin 7 10/DNS 10/DNC 10/DNC 10/DNS 47.0
8.   USA Kindred Spirit Hunter Legend 35.5 Bruce Taylor 11/RET 10/DNS 10/DNC 10/DNC 10/DNS 51.0
9. North Sails  USA 0 Someday Came Brewer 44 Jeffrey Wissel 11/DNS 10/DNS 10/DNC 10/DNC 10/DNS 51.0
 
PHRF B
1.   USA 44 Pretty Vegas Salona Yachts Alesjandro Sastre 2 2 3 5 1 13.0
2.   USA 52120 Moose Down J 120 Rick Moore 11 7.5 2 3 4 27.5
3.   USA 7311 Perseverance J 111 Bennet Greenwald 4 1 6 1 16/DNF 28.0
4.   USA 89 Wooton J 111 William Smith 7 3 5 16/DNC 3 34.0
5.   USA 28920 Sunset Child J 120 Marcus Cholerton-Brown 5 9 4 2 16/DNS 36.0
6.   USA 30023 Bobsled C&C 30 Bob Moran 1 6 1 16/DNC 16/DNS 40.0
7.   USA 143 Testarossa Beneteau Oceanis 55 George Gamble 8 16/DNS 16/DNC 4 2 46.0
8.   USA 202 Jojo Olson 30 Raymond Dunn 10 16/DNS 10 6 5 47.0
9.   USA 93204 Double Trouble J 125 Peter Kruger 6 4 9 16/DNC 16/DNS 51.0
10.   USA 52956 Hot Ticket King 40 Jim Hightower 13 5 7 16/DNC 16/DNS 57.0
11.   USA 57 Mission Impossible 2 J 88 David Malkin 3 16/DNS 8 16/DNC 16/DNS 59.0
12.   USA 35006 Warhorse 1D35 Ed Norton 9 10 16/DNC 16/DNC 16/DNS 67.0
13.   USA 63320 Molto Bene Beneteau First 42 Richard Ewing 12 7.5 16/DNC 16/DNC 16/DNS 67.5
14.   USA 46 Barbarella Hobie 33 Jim Blakewell 15 12 11 16/DNC 16/DNS 70.0
15.   USA 51704 Celadon Beneteau M 510 Steve Lesniak 14 11 16/DNS 16/DNC 16/DNS 73.0
 
Cruising JAM
1.   USA 482 Diastole Tartan 4000 Martin Robert Zonnenberg 1 16/DNS 1 16/DNC 1 35.0
2.   USA 161 Cheers Pearson 33-2 James B. Smith 3 16/DNS 16/DNC 1 2 38.0
3.   USA 1 Sayonara Morgan 38-2 David and Kristen Buckley 2 1 16/DNS 16/DNS 3 38.0
4.   USA NA Morning Star Valiant 40 Cornelis Hoekstra 4 3 16/DNC 16/DNS 4 43.0
5.   USA 101 Madre Maria Bombay Explorer 44 Christopher Webster 9 2 16/DNC 16/DNC 16/DNS 59.0
6.   USA 0 Delta Blues Island Packet 380 Dennis Jay 11 4 16/DNC 16/DNC 16/DNS 63.0
7. North Sails  USA 3112 Summerbums Islander 36 Bill Scott 15/DNS 16/DNS 16/DNS 2 16/DNF 65.0
8. Neil Pride Sails  USA n/a Moondance Beneteau Oceanis 461 George Leonard 5 16/DNS 16/DNC 16/DNC 16/DNS 69.0
9.   USA 50255 Happy Valley C&C Landfall 48 Richard Maddock 6 16/DNS 16/DNC 16/DNC 16/DNS 70.0
10.   USA 0 SeaSpirit Watkins 33 Brian Harrison 7 16/DNS 16/DNC 16/DNC 16/DNS 71.0
11. Quantum Sails  USA G Salvation Gozzard 37 Charles Victor McTeer 8 16/DNS 16/DNC 16/DNC 16/DNS 72.0
12.   USA 0 Against the Wind Beneteau Oceanis Robert Siegel 10 16/DNS 16/DNC 16/DNC 16/DNS 74.0
13.   USA 6597 Segue Hunter 37C Albert L. Allen 15/DNS 16/DNS 16/DNC 16/DNC 16/DNS 79.0
14.   USA Minerva Amel Maramu 46 Don Henderson 15/TLE 16/DNS 16/DNC 16/DNC 16/DNS 79.0
15.   USA 0 Veritas Hunter 49.9 Kevin Foley 16/RET 16/DNS 16/DNC 16/DNC 16/DNS 80.0
 
Carribean Class
1.   CUB 0 Mikara C&C Club Nautico 1 1.0
 
Multihull
1.   USA R18 Little Wing Perry Antrim 52 Ron Boehm 1 1 1 1 1 5.0
2.   USA 18 Impossible Dream Custom Cat 60 Deborah Mellen 3 10/DNS 2 2 10/DNS 27.0
3.   USA 0 BellaMaggio Fountaine Pajot Salina 48 Karen Harris 2 10/DNS 10/DNC 10/DNC 10/DNS 42.0
4.   USA 992 KatMan2 Gemini105MC Marc Johnston 4 10/DNS 10/DNS 10/DNC 10/DNS 44.0
5.   USA 0 Sea Dame Fountaine Pajot Helia 44 Christopher Eichmann 5 10/DNS 10/DNC 10/DNC 10/DNS 45.0
6.   USA 0 FoxFire Lagoon 410 Stacie Shifflett 6 10/DNS 10/DNS 10/DNC 10/DNS 46.0
7.   USA 0 Esprit Du Vent Fontaine Pajot Mahe 36 Pam Morris 10/DNS 10/DNS 10/DNC 10/DNC 10/DNS 50.0
8.   USA 235 Sea Scape II Endeavour Cat 36 Paul Roberts 10/TLE 10/DNS 10/DNC 10/DNC 10/DNS 50.0
9.   USA 0 Tiger Lilly Lagoon 620 Joel Ronning 10/DNS 10/DNS 10/DNC 10/DNC 10/DNS 50.0
 
Schooner Class
1.   USA none Apella Shearwater 45 Schooner Daniel Hall 2 1 1 2 6.0
2.   USA 0 When and If John Alden Seth Salzman 1 6/DNS 2 1 10.0
3.   USA 5 Grand Nellie Schooner 75 Ronald Parfitt 3 6/DNS 6/DNC 6/DNS 21.0
4.   USA 0 Wolf Custom Schooner Julie McEnroe 6/DNS 6/DNS 6/DNC 6/DNS 24.0
5.   USA Appledore II Herb Smith Schooner 84 Paul McGrail 6/DNS 6/DNS 6/DNC 6/DNS 24.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020