|
Crew Name |
Position |
USSailing # |
World Sailing # |
World Sailing Class. |
Class Approv. |
1010 (Vanguard 15) |
|
Weston Friedman |
|
|
|
|
|
|
Rebecca Newman |
|
|
|
|
|
|
1691 (Vanguard 15) |
|
scott furnary |
|
|
|
|
|
|
176 (Viper 640) |
|
Pierce Crosbie |
|
|
|
|
|
|
422 (Vanguard 15) |
|
Andy Kaplan |
|
|
|
|
|
|
Matt Kaplan |
|
|
|
|
|
|
48 (Ideal 18) |
|
Tom Ingram |
|
|
|
|
|
|
Jody Lee |
|
|
|
|
|
|
Abilyn (Vanguard 15) |
|
Josh Reisberg |
|
714576P |
USAJR117 |
|
|
|
Alice (Shields) |
|
Dual/ Paul Macintyre/Massey |
|
|
|
|
|
|
Andrew Mollerus (Vanguard 15) |
|
Mike Ince |
|
|
|
|
|
|
Andrew Mollerus |
|
|
|
|
|
|
Angelita (8 Metre) |
|
Croll Skelsey |
|
|
|
|
|
|
Anne Brown (Vanguard 15) |
|
Jamie Anderson |
|
|
|
|
|
|
Maeve Judge |
|
|
|
|
|
|
Bacchanal (J 133) |
|
Bill Padin |
|
|
|
|
|
|
Basilisk (Viper 640) |
|
Robert Matthews |
|
|
|
|
|
|
Bernice (P-Class Yawl) |
|
Pamela and Alex Dubitsky |
|
|
|
|
|
|
John Fonseca |
|
|
|
|
|
|
Michael Obuchowski |
|
|
|
|
|
|
Blue (Etchells) |
|
Ron Thompson |
|
|
|
|
|
|
Ron (Trip) Thompson |
Bowman |
|
|
|
|
|
Blue Chip (Etchells) |
|
Jim Graham |
|
|
|
|
|
|
Paul Lajos |
|
|
|
|
|
|
Bottle Rocket (J 105) |
|
Glenn Marck |
|
244291x |
USAGM48 |
|
|
|
Checkmate (Shields) |
|
Fred Werblow |
|
|
|
|
|
|
Chieftain (Frers 45 W) |
|
Robert Chuda |
|
181069T |
|
|
|
|
Christine Francis (Etchells) |
|
Ian McMillan |
|
|
|
|
|
|
Daniel Smith |
|
|
|
|
|
|
Eliza Smith |
|
|
|
|
|
|
Co-Counsel (Etchells) |
|
Robert Mangone |
|
699209E |
|
|
|
|
Courageous (J 80) |
|
Gary Panariello |
|
309455D |
|
|
|
|
Danae (Herreshoff S Class) |
|
mary ann riley |
|
|
|
|
|
|
peter riley |
|
|
|
|
|
|
william riley |
|
|
|
|
|
|
bobby waltz |
|
|
|
|
|
|
Dark Horse (IOD) |
|
Edward Briganti |
|
|
|
|
|
|
Tom Gresinger |
|
|
|
|
|
|
David Mayo |
|
|
|
|
|
|
Dragon Fire (Viper 640) |
|
Andrew, Byron,Jonathan Weiss,LaMotte, Asch |
|
352216l |
|
|
|
|
Eagle (X-332) |
|
Ernie Bivona |
|
294957H |
|
|
|
|
Eclipse (Viper 640) |
|
Cameron McKnight |
|
692193N |
|
|
|
|
Eclipse (J 32) |
|
J. Desmond Ward |
|
|
|
|
|
|
Elisabeth X (6mR) |
|
Hans Oen |
|
|
|
|
|
|
EnGarde (J 105) |
|
Charlie Cannam |
|
119210L |
|
|
|
|
Excalibur (J 30) |
|
Charles Hurd |
|
171215g |
USACH50 |
|
|
|
Flux Capacitor (Viper 640) |
|
Jay Rhame |
|
|
USAJR47 |
|
|
|
Forza (Frers F3) |
|
Tony Tertiropoulos |
|
|
|
|
|
|
Havoc (Shields) |
|
Tim Sawyer/O'Shea |
|
|
|
|
|
|
Hells Bells (Viper 640) |
|
Hale Holden |
|
|
|
|
|
|
ideal (Ideal 18) |
|
peter schnur |
|
|
|
|
|
|
bill sullivan |
|
|
|
|
|
|
IN TIME (Shields) |
|
Jack Caffrey |
|
|
|
|
|
|
Stacey Caffrey |
|
|
|
|
|
|
Martin Hartley |
|
|
|
|
|
|
James Holland |
|
702351U |
|
|
|
|
James Holland |
|
|
|
|
|
|
Iroquois (Herreshoff S Class) |
|
Ben Bajorek |
|
|
|
|
|
|
Richard Beck |
|
225814Q |
|
|
|
|
Sarah Beck |
|
|
|
|
|
|
Bill Blanchard |
|
|
|
|
|
|
Joe Drucker |
|
|
|
|
|
|
JoySea (J 105) |
|
Nathan Boylan |
|
313942S |
USANB1 |
|
|
|
Julianna M (Pearson 26) |
|
Chuck Rice |
|
|
|
|
|
|
Steve Wade |
|
|
|
|
|
|
Sandy Waters |
|
|
|
|
|
|
Katherine (shields) |
|
douglas campbell |
|
|
|
|
|
|
gregg takata |
|
|
|
|
|
|
margaret takata |
|
|
|
|
|
|
andrew wertheim |
|
|
|
|
|
|
Keyser Soze (Vanguard 15) |
|
Addie Davis |
|
|
|
|
|
|
Benjamin Gent |
|
|
|
|
|
|
Killing It (Vanguard 15) |
|
Cate Mollerus |
|
|
|
|
|
|
MIchael Mollerus |
|
|
|
|
|
|
Lady (Shields) |
|
John Mawe |
|
351656V |
|
|
|
|
Le Danz (Vanguard 15) |
|
Danny Pletsch |
|
117767d |
|
|
|
|
Les Fugitifs (Vanguard 15) |
|
Stephane Lautner / Antoine Pedro |
|
|
|
|
|
|
Live Wire (Pearson 33-2) |
|
James Lynch |
|
317310m |
|
|
|
|
loulou (J 105) |
|
Paul Beaudin |
|
222275r |
USAPB22 |
|
|
|
Lure (Shields) |
|
Greg Kaldor |
|
|
|
|
|
|
John Koten |
|
|
|
|
|
|
Marisa Koten |
|
|
|
|
|
|
Dana Marnane |
|
|
|
|
|
|
Skip McGuire |
|
|
|
|
|
|
LYC (Ideal 18) |
|
Matthew Tym |
|
|
|
|
|
|
lyc ideal 18 (ideal 18) |
|
carrie kaplan |
|
|
|
|
|
|
mimi magarelli |
|
|
|
|
|
|
Makai (IOD) |
|
Tim Heckscher |
|
|
|
|
|
|
Marx Bros (Etchells) |
|
Chris Marx |
|
|
|
|
|
|
George Marx |
|
|
|
|
|
|
Tom Marx |
|
|
|
|
|
|
Maudelayne (X-34) |
|
Frederick Heerde |
|
|
|
|
|
|
Mermaid (Shields) |
|
Steve Csenge |
|
|
|
|
|
|
HL DeVore |
|
314113H |
USAHD4 |
|
|
|
Katie DeVore |
|
|
|
|
|
|
Jeff Meighan |
|
|
|
|
|
|
Marcia Meighan |
|
|
|
|
|
|
Morning Glory (J 105) |
|
Dr. Carl Olsson |
|
|
|
|
|
|
Natanya (Friendship Sloop) |
|
Joseph Hliva |
|
|
|
|
|
|
Nefarius (IOD) |
|
James Bishop |
|
110713B |
|
|
|
|
Jennifer Leary |
|
|
|
|
|
|
Steve Roney |
|
|
|
|
|
|
Elliott Wislar |
|
674434V |
|
|
|
|
McKenzie Wislar |
|
674434V |
|
|
|
|
NELLIE (Gaff Cutter) |
|
Fernando Alva |
|
|
|
|
|
|
Hannah Boal |
|
|
|
|
|
|
Jeffrey Boal |
|
|
|
|
|
|
Peter Boal |
|
|
|
|
|
|
Will Sofrin |
|
|
|
|
|
|
New Freedom (Catalina 34) |
|
Mark Lasser |
|
|
|
|
|
|
New Jersey (Vanguard 15) |
|
Jay Rhame |
|
|
USAJR47 |
|
|
|
none (Vanguard 15) |
|
Edward du Moulin |
|
|
|
|
|
|
Michelle Edelstein |
|
|
|
|
|
|
none (V15) |
|
Louis Padnos /Laura Lubben |
|
|
|
|
|
|
None (Vanguard 15) |
|
Irene Jacqz |
|
|
|
|
|
|
Ali Rosenfeld |
|
|
|
|
|
|
Nor'easter (Alden Q-Class) |
|
Shelia Graves |
|
|
|
|
|
|
Ted & Shelia Graves |
|
|
|
|
|
|
John Necznesy |
|
|
|
|
|
|
Jay Nicholas |
|
|
|
|
|
|
Not a Dollar (Vanguard 15) |
|
Nathaniel Chase |
|
|
|
|
|
|
Annelise Schantz |
|
|
|
|
|
|
OGYC 3 (Ideal 18) |
|
Dan Dobryn |
|
|
|
|
|
|
Kees van Meel |
|
|
|
|
|
|
OGYC 5 (Ideal 18) |
|
William Hegarty |
|
|
|
|
|
|
OGYC1 (Ideal 18) |
|
Louis Casolo |
|
|
|
|
|
|
Tom O'Connel |
|
|
|
|
|
|
Quee Queg (Custom Rhodes Sloop) |
|
Loretta and Gwenn Abbott |
|
|
|
|
|
|
Revelation (J 105) |
|
George and Alex Wilbanks |
|
285658G |
USAAF39 |
|
|
|
Road Kill (Vanguard 15) |
|
Cardwell Potts |
|
|
|
|
|
|
Jennifer Watkins |
|
|
|
|
|
|
S-Class (Herreshoff S-Class) |
|
Donna Dickerman |
|
|
|
|
|
|
Shane Perouse |
|
|
|
|
|
|
Sick Puppy (Vanguard 15) |
|
Steve Streit |
|
|
|
|
|
|
Snow Goose (C&C 35-1) |
|
Evan Berent |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
David Fletcher |
Tactician |
|
|
|
|
|
Arthur Karpf |
Skipper |
145120H |
|
|
|
|
Stephen Kornspun |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Mia McCroskey |
Mid Mast |
|
|
|
|
|
Eric Monsonis |
Mid Bowman |
|
|
|
|
|
Kim Piotrowski |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Stephen Roth |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Si Sanders |
Bowman |
|
|
|
|
|
Yuriy Vasendin |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Soulmates (Custom Goetz 40) |
|
Adam Loory |
|
118556A |
|
|
|
|
SunnySideUp (j 105) |
|
JOHN MALTZ |
|
|
|
|
|
|
The Real Macaw (Pari 34) |
|
Sid Kiwitt |
|
103958v |
|
|
|
|
Tithonus (Etchells) |
|
Garry Corwin |
|
|
|
|
|
|
David Smalley |
|
105680U |
|
|
|
|
Greg Smalley |
|
|
|
|
|
|
Tomoka (Viper 640) |
|
Patrick Mauro / Gabe Jostrom |
|
|
|
|
|
|
Topaz (IOD) |
|
Jennifer Miller |
|
208987M |
|
|
|
|
Unnamed (Vanguard 15) |
|
Melissa Bermudez |
|
|
|
|
|
|
Marie Johnson |
|
|
|
|
|
|
UPRISING (SHIELDS) |
|
Greg & Kerry Davis |
|
|
|
|
|
|
KEVIN SANTEE |
|
|
|
|
|
|
V15 (Vanguard 15) |
|
Chris Klevan |
|
|
|
|
|
|
Graham Landy |
|
|
|
|
|
|
Vicious Panda (Viper 640) |
|
David Owen |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
James Owen |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
Wild Hogs (Viper 640) |
|
Peter Bauer |
|
|
|
|
|
|
Doug Lynn |
|
|
|
|
|
|
Ed Padin |
|
|
|
|
|
|