2012 Lake Ontario 300 Challenge
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Afterburn (Dash 34)
Tim Denney Bowman    
Cheech Gornall Grinder    
Darren Gornall    
Craig Pirie Helmsman    
Alchemist (C&C 29 Mk 2)
Ron Ander Skipper    
David Bruce Grinder    
Philip Buder Pitman    
Sil Salvaterra Navigator    
John Yuen Strategist    
Allegro (Pearson Flyer 30)
Marty Cameron    
Anelare (S2 10.3)
Stephen Brown    
scott durdle Headsail Trimmer    
jeremy gabe Grinder    
Bill Morris Main Trimmer    
Aponivi (CS 33)
Hubert Czajkowski Main Trimmer    
Rob Jakubek Bowman    
Eric Neate Skipper    
Dawn Scott Pitman CANDS35  
Vishaala Singh Headsail Trimmer    
Ron Statler Helmsman    
Ariadna (Hunter 35)
Oleg Melnikov    
Vladimir Melnikov    
Ascona (Beneteau Oceanis 361)
Robert Coe Helmsman    
Kevin Hall Skipper    
Simon Hall Headsail Trimmer    
Ann Martin Grinder    
Tony Patt Main Trimmer    
Peter Savoy Headsail Trimmer    
Beneteau First 40 (Beneteau First 40)
Derek Blais    
Paul Currie    
David Doyle    
Alex Kelly    
Bruce Lindsay    
Paul Marcaccio    
David Mather    
Stuart Michieli    
Melanie Sherwood    
Alex Surdu    
Better Still (Elite 326)
David Courtney Skipper   Group 3  
Beyond Survival (C&C 115)
Greg Barlow Mast    
Jane Brissenden Pitman    
John Delemere Bowman    
Pam Dwerryhouse Grinder    
Doug MacCallum Helmsman    
Robert Rayfield Helmsman    
Bill Roscoe Skipper    
Janet Roscoe Headsail Trimmer    
Black Diamond (Jeanneau 39iP)
Paul Benninger Pitman    
Artem Klyuka Strategist    
Edward Radonic Skipper    
Rob Rumble Headsail Trimmer    
Igor Usyn Mid Bowman    
David Zinger Mid Bowman    
Black Magic (CS 30)
Mark Ashworth Skipper    
Shawn Brayman Strategist    
Elaine Collis Tactician    
Robert Foster Strategist    
Rick Muzar Tactician    
John Schultz Strategist    
Black Magic (Beneteau First 10R)
Manny Bonilla Pitman    
Rhys Cameron Headsail Trimmer    
Evan DePaul Mast    
Matt Macintyre Bowman    
Kevin Wiersma Main Trimmer    
Rob Wiersma Skipper    
Blast (First 10R)
chris Bobyk    
Blue Streak (J 109)
David Anders Other    
Brian Durkin Headsail Trimmer    
Robert Eckersley    
Paul Galbraith    
Jim MacIntyre Helmsman   Group 1  
Greg Robinson    
Almir Tavares Other    
Eric Whan Other   Group 1  
Blurrr (FT 10M)
Pete Baker    
Chris Ford    
Andrew Mccaughey    
Andy Rolph    
Brad West    
Cajun (Jeanneau 34)
Denis Champagne    
Denis Champagne Skipper    
Yvan Giroux Headsail Trimmer    
David Hardie Main Trimmer    
Harvey Ostrander Tactician    
Casual Elegance (J 105)
Rob Bartholomew Main Trimmer    
Geoff Clarke CANGC21  
Ian Howes Bowman CANIH21  
Alex Melzer    
Simon Treadwell Tactician   Group 1  
Mathew Watson Pitman    
Catchacoma (Catalina 42 Mk II)
Patrick Heembrock Main Trimmer    
Allan Lever Navigator    
Andrew Lever Helmsman    
Brenda Lever Tactician    
John Lever    
Stephen Lever Headsail Trimmer    
Kevin Miller Strategist    
Cerulean (Beneteau First 30)
Jason Brown    
Jon Lelie    
Greg Neely    
Katie Ozolins    
Cesan (C&C 41)
Paul Delacourt    
Cirrus (Morgan 27)
Eric Connell Tactician    
Ryan Johnston Bowman    
Adam McCloy Pitman    
Coorain (Niagara 31)
Terry Chemij    
Jeremy MacLaverty    
Chris Ufton Skipper    
Clive Warwick    
Coug (Peterson 41)
michael cullen 212081M    
Crime Scene (J 35)
David Holmes Tactician CANDH20 Group 1  
Allan Kimpel Other   Group 1  
Eric Moran Bowman   Group 1  
Neil Payne Headsail Trimmer    
Stephen Trevitt    
Derek Vandermeer Headsail Trimmer   Group 1  
Deva (Dufour 445)
Eva Innes Navigator    
David Medhurst    
David Medhurst Skipper    
Different Drummer 1 (C&C 27)
Maria Pelletier    
Distant Thunder (C&C 27 Mk 5)
Robert (Bob) Gauthier    
Peter McGuire Navigator    
Jim Wente Tactician    
Doralla (C&C 27 Mark 3)
Kirk Allan    
Emerald (Hughes-Columbia 8.7)
Greg Blair Other    
Emerald (Elvstrom 1/2 ton)
Paul Willis Skipper    
Peter Willis Tactician    
Encore (Sabre 386 TM)
Patrick Byrne Other    
Tony Byrne    
Richard Carlo Other    
John Klingensmith Other    
Eventide (Alberg 30)
Alexander Ball Helmsman    
John B Ball    
Finito (Beneteau 46)
Carl Ricciuti    
Flight Simulator (Corsair 28R)
Tom Reese    
Flyer (Beneteau 37)
Ronald Ciamaga    
Mark Tramont Other    
GameChanger (ID 35 C)
Mike Hasko Strategist    
Bruce Richard Johnson Strategist    
Andrew Leslie Strategist    
Bradley James MacCorkindale Strategist    
Dave Ruskin Strategist    
Dave Smith Strategist    
Kelly Stephens Strategist    
Greg van de Kraats Strategist    
Gannet Cay (Mirage 33)
Nicholas Brown Main Trimmer    
Mark Gifford Skipper CANMG37  
Derek Peppler Headsail Trimmer    
Derek Shipman Helmsman    
Gaucho (Farr 44)
John Aitcheson Helmsman    
Jimmi Brogden Pitman    
Cheryl Day Navigator    
Chris Hawkswell Helmsman    
Conner Hawkswell Main Trimmer    
GEORGE Jackson Headsail Trimmer    
ALEX MacDonald Mast    
Keith MacDonald Skipper    
ANDREW Rogers Bowman    
JENNA Rogers Headsail Trimmer    
Scott Thayer Runners    
Todd Vanderklooster Grinder    
Glory IV (Farr 38)
Darren Achim CANDA9 Group 1  
Daniel Buehler Tactician    
Robert Buehler Skipper    
Sierra Buehler Helmsman    
Stephen Buehler    
GloryB (Pearson 26)
Ian Robertson    
God's Gift (Beneteau 331)
Daniel Leonowicz Main Trimmer    
Jacek Leonowicz Skipper    
Grey Haven (Niagara 35)
michael gainer    
Mark Moore Navigator    
Gypsy Wind (Tartan 3500)
Lawrence Kocher 186030O    
Roger Maddigan    
Allison Murray    
Ernest Pipiles Skipper    
Michael Seitz    
Hansome Devil (Hanse)
alan madill CANAM36  
Happy Puppy (C&C 115)
Daniel McKindsey    
Harrier (Tartan 30)
Chris Chapman    
Pierre Roberge    
Heave Away! (S2 9.1)
David Buitenwerf Mid Bowman    
Kevin Corcoran Skipper    
Mike Cowan Bowman    
Sam Downing Tactician    
Jack Wojcicki Pitman    
Hiawatha (Contessa 32)
Viktor Ginic Main Trimmer    
Dragoslav Minic Skipper    
Jasminka Mitich Navigator    
Milan Veselinovic Helmsman    
Iliad (Mirage 33)
Ted Crouse Tactician    
Roger Petersen Skipper    
IMXtreme (IMX 38)
Gayle Gray    
David Leon    
Joe MacDonald    
Keith Riley    
Boyd Taylor    
Jaeger (Tartan 270)
Ken Martin Strategist    
Jaeger (J 35)
Ted Bartewski    
Robert Bartlewski    
Jerry Bulkowski    
Irek Kosinski    
Lukasz Kowalczyk    
Witek Kubara    
Adam Kurzawa    
PETER Rudy    
Leszek Siek    
Jersey Girl (Olson 911S)
Mark Searle Skipper    
Matt Searle Tactician    
Jessie Gray (Hunter 41)
Colin Campbell Tactician CANCC20 Group 1  
John Cockerline Skipper CANJC43 Group 1  
Bob Dickson Bowman CANRD16 Group 1  
Todd Fuller Helmsman CANTF5 Group 1  
Bob Shaw Navigator CANRS29 Group 1  
JoelyRose (Catalina 36 MKI)
Gene Joelson    
Keego II (Hunter Legend 35)
Peter Chalkley    
La Divina (Delphia 40.3 SD)
Tyler Delong    
SERGEY GRABAR Helmsman    
ANDREI LISSENKOV    
PAULINE STALENHOEF Main Trimmer    
WALTER STALENHOEF Strategist    
Lake Effect (J-111)
Bob Hesse    
LES (C&C 35)
Gerry Docherty    
John Hagen    
Little Bird (Archambault 31)
David Bird Main Trimmer    
Ric Daigle Navigator    
Malcolm Little Skipper    
Frank Vetricek Strategist    
Lively (J 109)
Murray Gainer    
Long Winter (C&C 29 mkII)
Jason Loewe    
Chris Medina Tactician    
MacIntosh (Cartwright )
Durk Steigenga    
Mainau (C&C 33)
Gary Silliker    
Maroca II (CS36 Merlin)
Alexander Heim    
Andrew Heim    
Barbara Heim    
Christian Heim CANCH16 Group 1  
John Humphreys    
Masquerade (Peterson 42)
Tracy Bostick    
Phil Chevalier Bowman    
Megan Christensen Main Trimmer    
Robert Dixon    
Laurent Fortin    
Craig Mills CANCM33  
Jeff Stubbs    
Merlin M2 (Thomas 35)
James Harrison Headsail Trimmer    
Larry Harrison Helmsman    
Scott Harrison Grinder    
Alan Jenkins Tactician    
Maura Lendon Pitman    
Wesley Palmer Grinder    
Midnight Express (Express 30)
Michael Bauer Skipper    
Thomas Bauer Grinder    
Tony Cahill Tactician    
Bill Chandler Pitman    
William Wrencliffe Tactician    
Mister Ed (IMX-38)
Blair Flemming Headsail Trimmer    
Wanita Gray Headsail Trimmer    
Ian McAllister Skipper    
Andrea Mooney Mid Bowman    
Shirley Pen Pitman    
Brian Townsend Main Trimmer    
Jonathan Vinden Navigator    
Moonbeam (Monohull)
Allan Belovarac    
Mythos (CS Merlin )
Ted Spanos    
Napadelis (Laser 28)
Al Hansen    
Nemesis (C&C 99)
Mike Innell    
Nick's Café (CS 30)
John Danahy Helmsman    
Patrick Muise Skipper    
Andrew Newman Bowman    
Thomas O'Brien Tactician    
Guy Perrin Pitman CANGP5 Group 1  
Notorious (Farr 30)
Kevin Brown Skipper 177815Y CANKB5 Group 1  
Stephen Jones Helmsman   Group 1  
Doug Laidlaw Bowman   Group 1  
Jeffrey Love Main Trimmer CANJL12 Group 1  
Mark McGinnis Navigator CANMM15 Group 1  
Robert Wigny Headsail Trimmer   Group 1  
OASIS (Hunter 36)
Evan Steed    
Ola (Catalina 380)
Scott Gloster    
Alfredo Lorenzo    
Henry Martinez    
Mario Perez-Perez    
John Plant    
Todd Sheekey    
Old School (Olson 30)
Cody Cote Runners    
Sam Dickson Bowman    
Frank Egan Headsail Trimmer    
Peter Gagolewicz Strategist    
Scot Mundle Skipper    
One (Beneteau 30)
William Rea Helmsman    
Stuart Rice    
Paradox (Jeanneau)
Brian Graham Grinder    
Max Roehmholdt Tactician    
Peter Roehmholdt Skipper    
Kevin Wolf Pitman    
Phoenix (J 109)
Marc Doedens Main Trimmer    
Geoffrey Fairbank Navigator    
Diane Reid Mast    
Ian Richardson Bowman CANIR2 Group 1  
Sheila Smith Skipper    
Tristan Storey Helmsman    
Plika (Beneteau 10r)
Ian Struthers    
Prime Time 2 (Catalina 30T)
Brian Field Other    
Kelvin Fosberry Other    
Terence Kuehn Skipper    
Mark Lewis    
Andrew Leyzack Other Group 1  
Quelle Surprise (Dufour 40)
Val Matison Skipper    
Bart Meuring Other    
Ragtime (C&C 35 Mk III)
Troy Farncombe    
Kenneth I'Anson    
John Mills    
Randy StJacques    
Michael VanderVaart Skipper    
Rampage II (C&C 37R)
Tom Knight Navigator    
David Mewdell Tactician    
Bruce Pierce Skipper    
Mark Ritcey Bowman    
Rebellion (C&C 29)
Juan-Carlos Guijon Pitman    
David Harris Tactician    
Michael Kahu Skipper    
John Sadlo Grinder    
Ruffian (S2 9.1)
Dusan Davidovic Navigator    
Myron Lasko    
DREW Thompson    
Peter Wells Skipper    
Salacious (C & C 34)
Paul Clements    
Armando Hernandez Tactician    
Mark Janeway Skipper    
Tomasz Majcherczyk Helmsman    
Tomasz Majcherczyk Helmsman    
Mark Trenholme Strategist    
Camilo Varona Grinder    
Sassafras (Swan 47)
Colin Brown    
Seajay (Hunter 30)
Geoph Archbold Strategist    
Rick Ballantyne Strategist    
Tom Bistricki Tactician    
Paul Brandon Mast    
James Johnstone Skipper    
John Weakley Other    
Sealight (Beneteau Cyclades)
Peter Asfar    
Glenn Butt    
Steve Gallacher    
Robert Grimard    
Tim Lochner    
Nilson Ruiz Skipper    
Tracey Ruiz    
Willi Steinke    
Setanta (Hanse 400)
Joe Doris    
Joe Doris    
Shock Therapy (Schock 40)
Andy Annett Main Trimmer    
Gary Benner Skipper    
Don Donaldson Pitman    
Alex Libby Bowman    
Gord Timmis Headsail Trimmer    
David Weatherston Headsail Trimmer    
Shorthanded (J 35)
Michael Pietz    
Silhouette (Douglas 32 Mark II)
Ondine Brando Helmsman    
Rod Brandon Skipper    
Silver Bullet (C&C 29-1)
Torsten Doering    
Skeena (CS 27)
Karen Veenhuizen Grinder   Group 1  
Soggy Dollars (C&C 33 Mk II)
Al Parkhill Skipper CANPS13  
Peter Sandford Other CANPS13 Group 1  
Sona (Beneteau First 10R)
Giles Osborne    
Calum Semple    
Spitfire (J 145C)
Jonathan Bamberger CANJB53  
Grant Blanchard Headsail Trimmer    
Bruce Feaver Main Trimmer    
John Lyon Strategist    
Matthew Manhire Bowman CANMM40  
Brian McKay Bowman    
Craig Russell Headsail Trimmer    
Marv Wilder Main Trimmer    
Roger Wood Mast    
Bill Young Main Trimmer    
Star Mist (Star Custom 30)
Denis Carrier Skipper    
Mark Chin Helmsman    
John Redman Main Trimmer    
Tony Villani Headsail Trimmer    
Stowaway V (C&C 30-2)
Trevor Crljenko Bowman    
Romauld Januszewicz Tactician    
Sergey Klyushin Navigator    
Alistair McNaughton Helmsman    
Owen Schneider Skipper    
Sula Sula (C&C 115)
Jacques Adam CANJA14  
Nat Baddour    
Peter Campbell    
Ted Ceelen    
Carey Crawford-Brown Skipper    
Michelle Mazotta    
Maggy Parsons    
Theo Weber    
Sumac (Viking 33)
Peter Smith    
Sundance (Hunter Legend 375)
John Bedford Navigator    
Bob Hill CANBH9  
Andy Starzinski Strategist    
Sunrise (C&C 34)
Tom Dzorevski Skipper    
Survival (Abbott 33)
James Roscoe    
Fred Stanley    
Tango (Beneteau First 36.7)
Pierre Savard    
Temerity (C&C 30 MKI)
Peter Vetter    
Ticker Tape (C&C 38)
Evan Ewasko Tactician    
Timorian (C&C 115)
Greg Burnie Pitman   Group 1  
Luis Carrasco Cortez Strategist CANLC4 Group 1  
Dave Foy Helmsman   Group 1  
Jamie Foy Bowman   Group 1  
Sue Fraser Headsail Trimmer   Group 1  
Fred Harding Skipper CANFH5  
David O'Sullivan Main Trimmer   Group 1  
Tracker (Express 35)
Ken Graham CANKG16  
UMI TAKA (C&C 35 MK III)
Paul Bark Bowman    
Simon Bright Headsail Trimmer    
Dennis Dice Skipper    
Tyler Dice Mast    
Geoff Eaton Main Trimmer    
Roger Van Vlack Skipper    
Umi Taka (Beneteau First 40.7 mod)
Chris Rypkema CANCR21  
Unknown Island (Hanse 400)
Amanda Balasubramanian Skipper    
Peter Balasubramanian Helmsman    
Kevin Chester Strategist    
Fred Finlayson Strategist    
Michelle O'Brien Navigator    
Sean O'Brien Main Trimmer    
Upstart (Sunfast 3200)
Bert Barrett 675014Q    
Gerard Natanek    
Vitality (Beneteau Farr 25)
mark nalewajko Skipper    
Peter Taylor Main Trimmer    
Voodoo Magic (J 105)
Bill Bevan Helmsman    
Bjug Borgundvaag Skipper    
Scott Hansen Helmsman    
Paul Martini Navigator CANPM10  
Will Power (Pearson 35)
Corinne Cairns Other    
Ian Newman Other    
Don Reid Skipper    
Nick Reid Other    
Bev Wiltshire Helmsman    
Wind Dancer (Beneteau Oceanis 351)
Fred Gibson    
Will Hammerstrom    
David Sandford    
Dave Thompson    
Kevin Williams    

Main Menu

Ackroo Conservatory Group   

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy