2012 Block Island Race Week
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Afterglow (Express 37)
Kevin Cotter Mast   Group 1  
Sam Gen Mid Bowman   Group 1  
Andrew Kirsch Bowman   Group 1  
Ken Klinefelter Headsail Trimmer   Group 1  
Henry Muench Main Trimmer   Group 1  
Ben Page Strategist    
Allen Stern Helmsman   Group 1  
Bill Walker Skipper 320599A USAWW44 Group 1  
Lucy Walker Pitman   Group 1  
Andiamo (J 111)
Paul Strauch 296914A    
Apparition (Swan 42)
Ginny Colburn Other 102026c usavc5 Group 1  
Ken Colburn Skipper 102026c usakc4 Group 1  
Robert Slattery Tactician usars1 Group 1  
Blockade Runner (Farr 30)
Bruce/Taran Bingman/Teague 125496C    
Stuart Forrest Headsail Trimmer    
Jon Forst Main Trimmer   Group 1  
Rob Hands Bowman   Group 1  
Kevin Madigan Headsail Trimmer   Group 1  
Bravo (J 111)
Sedgwick Ward    
CABADY (Corby 33)
Randall Baldwin 175012J    
Carrera (C&C 37/40+)
Steve Zwiren    
Conspiracy (Swan 42)
Linda Cavanaugh Pitman   Group 1  
Eric Dobbins Mid Bowman   Group 1  
Patricia Haney   Group 1  
Ron Levine Skipper   Group 1  
Peter Palumbo Mid Mast   Group 1  
Bijan Rasadi Main Trimmer   Group 1  
Justin Rose Headsail Trimmer   Group 1  
Peter Tilton Pitman   Group 3  
Jonathan Tobin Headsail Trimmer   Group 1  
Victor Winogradow Skipper   Group 1  
Deviation (Soverel 33)
Iris Vogel 154629U    
Gut Feeling (J 109)
ted herlihy    
Hustler (J 29 MHOB)
John & Tony Esposito 216732s    
Impetuous (Swan 42)
Paul Zabetakis    
Jammy Beggar (Melges 32)
Tom Lee    
Jazz (J 111)
Rod Johnstone    
Kaos (Frers 41)
Reginald Smithwick    
Manitou (C&C 110)
Russ Arnone   Group 1  
Teddy Berger    
Jesse Biggers    
Jon Harsch Tactician    
Justin Lange    
Josh Newman   Group 1  
Dash Slamowitz    
Greg Slamowitz Skipper    
Mighty Puffin (J 29 MH)
Steve Thurston    
Orion (S2 10.3)
Bryan coon Skipper 699215Y    
Bill Hendler Main Trimmer    
Matt Joyce Grinder    
Chris Mulholland Pitman    
Jim Mulholland Headsail Trimmer    
Rich Wysocker Bowman    
Pearl (Morris M36 DS)
Brian Hautaniemi Headsail Trimmer    
Robert Lee 350758W    
Ken Westby    
Rush (J 109)
Bill Sweetser 229960F USABS61  
Shamrock Sensation (Nelson Marek 40)
Ralph DiMattia    
Shearwater (J 109)
Hugh McLean 103912H USAHH13  
She's the Boss (J 105)
John Sutherland 182770V    
The Cat Came Back (IRC 42)
Lincoln Mossop    
Vento Solare (J 109)
Dvaid Badami Bowman USADB60 Group 1  
Tim Cole Pitman USATK26 Group 3  
Taber French Bowman USATF15 Group 1  
Chad Gilpin Headsail Trimmer USACG88 Group 1  
Paul Milo Skipper USAPM110 Group 1  
Mark Taylor Mast USAMT11 Group 1  
Robert Taylor Tactician USART12 Group 1  
Don Townsend Main Trimmer USADT54 Group 1  
Wicked 2.0 (J 111)
Douglas Curtiss 404271T USADC140  
Zefiro Torna (Nelson/Marek 35 Custom)
Bob Ames Helmsman 134538S    
Glen Bresnahan Pitman    
Cheryl Harvey Mid Bowman    
Simon Knystautas Mast    
Kevin Montague Headsail Trimmer USAKM135  
Lance Ryley Strategist 200501W USALR12  
John Schimenti Main Trimmer 159932C    
Chris Shafer Bowman    

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022