2011 Vineyard Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Adventure (Sabre)
John Brown III 308862E USAJB75  
Alviento (PSN 10M)
Antony Sklarew    
American Girl (King 40)
Daniel Galyon 319200N    
Amy Beth II (J 32)
Dana OBrien 672184G    
Apsara (J 109)
Mike Sleightholme 669442E GBRMS82  
Arabesque (C&C)
Michael Mahan 706875v    
Argo (Catalina 400)
Boris Keselman Skipper    
Vladimir Koulik Main Trimmer    
Dmitriy Maslov Main Trimmer    
Yana Meerson Navigator    
Alexey Vasiliev Helmsman    
Aurora (Reichel/Pugh 66)
Gus Carlson    
Avalanche (Farr 395)
Craig Albrecht 197897S USACA6  
Griffin Albrecht    
Kevin Bachner    
Cathy Bontempo    
Arthur Buhr III    
Ed Condon    
Colin Fitzpatrick    
Nick Hall    
Mike Wollin    
AVRA (J 120 Mod)
George Petrides 247345Y    
Barleycorn (Swan 42)
Brendan Brownyard 134878D USABB13  
Black Mallard (Cardinal 46)
Tracy McRoberts    
Jerome Rush Navigator USAJR137 Group 1  
Blue Mouse (J 35)
Mark Parry / Lawrence McGrath 232766W    
Blue Yankee (Reichel Pugh 66)
Bob & Farley Towse    
Bombardino (Santa Cruz 52)
Mike Bingle    
Joeseph Brendel    
Pito Chickering    
Tucker Edmundson    
James Grover    
Dan Jennings    
Gabe Kochmer    
Paul Kunz    
Peter MacKenzie    
Jeff Neuberth    
Andree Pruett    
James Sykes 216509R    
Macrae Sykes 106965A    
Breakaway (Tripp 37)
Amanda Beauchamp Headsail Trimmer    
Lee Beauchamp Bowman    
Ed Claflin Pitman    
Vincent Dert Mast    
Allen Fligor Headsail Trimmer    
Marissa Nihill Headsail Trimmer    
Tim Orwin Main Trimmer    
David Otterbein Skipper 688245T    
David White Headsail Trimmer    
Brigand (N/M 50)
Sean Saslo 308633x usass22  
CABADY (Concordia 42)
matt baldwin    
Randall Baldwin 175012J    
Cannonball (Swan)
Charles Robertson    
Charlie V (J 44)
Norman Schulman    
Choucas (Jeanneau SF 36)
Frederic Cosandey 206441P USAFC6  
Christopher Dragon (J 122)
Andrew Weiss 352216l    
Coup D'etat (McCurdy Rhodes 46)
Anne Bentley Other   Group 1  
Alexander Dunn Helmsman   Group 1  
Carina MCabe Strategist    
Don Porter Helmsman   Group 1  
Josephine Shea Other   Group 1  
Michael Shea Skipper 391941V   Group 1  
Decision (TP-52)
M/N James Prahl USAJP135  
Eagle (J 120)
Chris Burd    
Orhan Gazelle    
Drew Hall    
Bear Hovey    
Cary James    
Hannah James    
Ryan Kinner    
Michael Levy    
Steven Levy Helmsman    
Mat Nestor    
Faith (Beneteau First 44.7)
Richard Fleischman    
Falcor (Chris White Explorer 44 Tri)
Steven Gross    
Fearless (Farr 395)
Shauun Ensor    
Fin II (Olson 30)
Kevin Costello USAKC64  
Julian Murray    
Thomas O'Connell    
David Seabrook    
Flashpoint (J 100)
Adrian Little    
Flying Lady (Swan 46 Mk 1)
tyler burd Mast   Group 1  
Pat Collins Headsail Trimmer   Group 1  
nicole davis Mid Bowman   Group 1  
Phillip Dickey Skipper   Group 1  
stefano fusi Navigator   Group 1  
Bruce Galaski Bowman   Group 1  
rack gleason Pitman   Group 1  
bob pattison Tactician 262706N USABP57 Group 3  
todd smith Main Trimmer   Group 1  
claudia yourieff Mid Mast   Group 1  
tim yourieff Helmsman   Group 3  
Frolic (Sabre 362)
Peter Brown    
Rudi Millard Navigator    
FROYA (McCurdy & Rhodes 46)
Chris Daley    
Jack Daley    
Julia Monro    
Chris Moore    
Briggs Tobin 263961Y    
Lane Tobin    
Gadzooks (C&C38)
Geoffrey Beringer 254613O USAGB95  
Galadriel (Swan 46)
John Santa    
Glim (C and C)
Matt Beery    
Joe Carter    
Ben Clark    
chris keelips    
William Klein    
william G. Klein    
Neil Konstantine    
Glory Days (Ericson 36 RH)
Richard Bonomo    
Scot Henry    
Bryn Jones    
Joe Lizarazo    
Nick McKinney    
Mark Rifkin    
Steve Schwartz    
Chris Tambasco    
Gracie (MH Sloop 69)
Stephan Frank    
Gringo (Pearson 37)
Michael McGuire 372672Z    
Hiro Maru (Swan 43)
Hiroshi Nakajima 165692E USAHN1  
Inessa II (Jeanneau SM)
Krzysztof Grubecki    
Jamala III (S2 9.1)
Hamish Young 671041S AUSHY1  
Kekoa (Tartan 38)
Luke Wakeman 699943C    
KYRIE (Tartan 4100)
John DiMatteo 317330Q    
Laser Beam (J 30)
Halsey Bullen Skipper 317723V USAHB16  
James Coffman Skipper 324519S USAJC81  
John Durkin Headsail Trimmer 366236Y    
Lisa Simmons Bowman    
Letting Go (Baltic 37)
Ed Ferara    
Pete Geise    
Glen Gray    
Rich Handy    
Matt Homewood    
Jim Keeshan    
Sean Mulligan    
Arthur Rich 147926Z    
Loki (J 109)
David Rosow    
Madison (J 120)
Jon Johnston 310917L    
John Kimberly    
Lutz Lange GERLL11  
Brian Spears Skipper    
Todd Williams    
Magic (Santa Cruz 52)
Kenneth Laudon 127269b USAKL34  
Mandalay (Express 37)
Ralph Sheppard    
Milk and Honey III (trimaran)
michael divon    
Milky Way (Dufour 40E)
Boris Dolgin Bowman    
Dmitry Frumkis Headsail Trimmer    
Alexander Natanzon Skipper 354616T    
Mila Natanzon Navigator    
Ilia Zverev Main Trimmer    
Mireille (J 120)
Hewitt Gaynor 205627R    
Morgan of Marietta (Wauquiez Centurion 42)
Colin Golder 235689i USACG10  
Next Boat (Morris 45)
Will Donelan Other   Group 1  
Mark Ellman Skipper 121423D USAME8  
Oakcliff Ker 11.3 (Sloop)
Oakcliff Sailing    
Oakcliff Ker 50 (Ker 50)
John Mooney USAJM203  
Paladin (J 35)
Bob Fischer Navigator    
Jason Richter USAJR91  
Patience (Tripp 33)
Richard Royce    
Pegasus (Tarta 41)
Austin Royle    
Pendragon (X-41)
Quentin Thomas    
Pressure Drop (First 36.7)
CArl Gish USACG53  
Ptarmigan (Ker 43)
Lawrence Dickie    
Resolute (Beneteau First 36.7)
Junius Brown USAJB328  
Rhiannon III (J 109)
Brandon Blaylock    
Cao Deambrosio    
Stephen Hayes    
Chris Nicholls    
Thomas Sanford    
Curt Schibli 706301U    
Rocket Science (J 120)
Rick Oricchio    
Shooting Star (Beneteau First 36.7)
Stephen Cain    
SirenSong (J 133)
Thomas Carroll    
Sirius (J 33)
Mike Sullivan 388338h    
Soulmate (J 120)
Joseph Healey    
STAR (Aeromarine CTM 50)
J.Ohstrom H.Romero    
Strider (J 109)
Andrew Berdon    
Sweet Lorraine (J 145 C)
Mark Hansen 294231Q    
Synergy (J 105)
David Spence Skipper 236612p   Group 1  
Tacita (Fastnet 45)
Kerry leClue 66366U    
Tacktile (Sabre 42 CB)
Steve Caccam Grinder    
Shawn Donovan Navigator    
William LeVasseur Grinder    
Charles Murphy Tactician    
Robert Smith Bowman    
Bertil von Arx Strategist    
Jeffrey Wilson Skipper    
Greg Wykoff Bowman    
The Real Macaw (Pari 34)
Sid Kiwitt 103958v    
Thin Man (J 92)
Todd Aven    
Three Little Birds (Trimaran)
Kevin Baxley 320798B    
Trevelyan (Corsair)
Richard Stephens    
Tri-Betty (Corsair F27 Trimaran)
Bruce Cargill Grinder    
MIKE INNELLA Tactician    
JERRY INNELLA JR Skipper    
JERRY INNELLA SR Helmsman    
Trillogy (Paul Contour)
Thomas Tullo    
Tumbleweed (J 122)
GEORGE SHAW    
Vamp (J 44)
Leonard Sitar 112566Q USALS50  
Victoria (Irwin)
felix shteyn Skipper    
Whitehawk (Custom )
Joseph Dockery    
Yumi II (Beneteau 411)
Thomas Bingham Other    
John Kjorlien Pitman    
Dean Lynch    
John Lynch Grinder    
Daniel M. Silberman    
Yuji Sugimoto Skipper    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021