2017 Antigua Sailing Week
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Alba (Dufour 500 GL)
Piotr Koszewicz Headsail Trimmer    
Marek Kurek Headsail Trimmer    
Rad Kurek Strategist    
Polish Sailing Club of New York    
Halina Orgacka Medic/Doctor    
Zbigniew Orgacki Mast    
Miroslaw POPLAWSKI Owner    
Katarzyna Winiecka Pit    
Iwona Wiszniewska Skipper    
Rafal Wrotniak Main Trimmer    
Amaroo (Hanse)
Ian Clayton Other    
Beverly Colbert Runners   Group 1  
David Colbert Co-Skipper   Group 1  
James Cox Owner    
Jocelyn Dubois Chef   Group 1  
Miranda Ford Floater    
Tim Ford Co-Skipper   Group 1  
Chris Frost Floater   Group 1  
Adam Kilgour Other   Group 1  
Samantha Kilgour Floater   Group 1  
Dave Matthews Other   Group 1  
Alison Rowles Other   Group 1  
Ambersail (Volvo 60)
Simonas Steponavicius    
Arthur (Beneteau First 40)
Arjan Brouwer Bow   Group 1  
John Cooper    
Adrian Cox    
Steve Dutton Main Trimmer   Group 1  
Emma Harrison Bow   Group 1  
Chris Jackson - Sailing Logic    
Lucy Jones    
Ian Leonard Other    
Tina Mckinney    
Claire Mills    
Johannes Thoms Other   Group 1  
Atrevida (ocean star 56.1)
Fabio Amatucci Strategist   Group 1  
Michele Bassi Tactician   Group 1  
Massimo Colletti Grinder   Group 1  
Carlo D'ajello Runners   Group 1  
Sergio della rocca Bow   Group 1  
Cristiano Ridolfi Skipper   Group 1  
Pietro Sbardella Navigator   Group 1  
David Sgrò Main Trimmer   Group 1  
Andrea Veronesi Owner   Group 1  
Avenger (volvo 60 frers)
Timur Abramov    
Dmitry Andreev    
Gilles Barbot    
Boris Boltianski    
Stepan Chumakov    
Keith Davidson    
Mihail Dubasov    
Sergei Dzhiembaev    
Maxime Grimard    
Nikita Nemeriuk    
Dmitrii Petrov    
Eric Schwelb    
Nikita Skrilnik    
Vadim Smolyaninov    
Aslan Temirov    
Andrei Tsarskii    
Alexei Vasilenko    
Morgan Watson    
Ivan Zyuzin    
BitterSharp (TS42)
Jon Herod Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
John Lawson Skipper GBRJL82 Group 1   Yes  
Julie Lawson Owner   Group 1   Yes  
Rocco Leoni Tactician   Group 1   Yes  
Peter Rowe Main Trimmer   Group 1   Yes  
Biwi Magic (Modified 6 Metre)
Gregory Athil Tactician    
Staphon Dundas Main Trimmer    
Kate Nigl Pit    
Geoffrey Pidduck Skipper   Group 1  
Black Legend 3 (Code 2)
valerie bernis    
michel de franssu Co-Skipper   Group 1  
carine dewavrin    
adrien Geiger    
camille Geiger    
dominique Geiger    
Reinold Geiger Skipper    
frank gentin    
phillipe lapeze    
herve poron    
Blue Fin (Jeanneau DS 54)
Robert Allen Spinnaker trimmer    
Markus Bocks Bow   Group 1  
Gary Dixon Floater   Group 1  
Rodney Dodd Skipper   Group 1  
Samara Emmanuel Other    
Mickey Hughes Bow    
John Laffan Bow   Group 1  
Trevor Ney Pit   Group 1  
Marcel Polk Main Trimmer   Group 1  
blue tangos two (GS 50 JV)
Gian Carlo Battaglia Navigator   Group 1  
Federico De Lisi Owner   Group 1  
Angelo Ditta Grinder   Group 1  
Renato Mazzoli Grinder   Group 1  
Enrica Pagani Grinder   Group 1  
Marco Scala Tactician   Group 1  
Simone Taiuti Skipper   Group 1  
Giorgia Triscivoglio Grinder   Group 1  
Bobby Dazzler (Dragonfly 28S)
Anthony McVeigh TBA  
Caipirinha (Beneteau First 40.7)
patrick holloran    
Caribbean Alliance Insurance (Blue Peter) (J 30)
Tanner Jones    
Certifiable (Leopard /Sunsail 444 Catamaran)
David Avayou Owner    
Tony Coia Main Trimmer    
Andrew Friedman Tactician   Group 1  
Mark Patzer Headsail Trimmer    
Challenger (Volvo 60)
Laura Benkis    
Bill Cahill    
Eric Grant    
Georg Gruber    
Jürgen Hinteregger    
Matthias Ilmer    
Armin Klauser    
Gotthard Klingan    
Christoph La Garde    
Peter Laggner    
Werner Lanthaler    
Gerhard Lentner    
Sailer Norbert    
Dieter Rapatz    
Diane Reid    
Erwin Soravia    
Gottfried Spitzer Helm   Group 1  
Chris Stanmore-Major GBRCS66  
Conviction (TP52)
Clint Brooks    
Coyote (Beneteau First 40.7)
Annaick roth Strategist   Group 1  
claude roth    
Cricket (Beneteau First 35)
Sandy Mair    
Dalton (Beneteau Oceanis 484)
Markus Blaser Grinder    
Markus Bleiker Main Trimmer    
Beni Huebscher Grinder    
Martin Joller Watch Captain    
Niederer Leonhard Headsail Trimmer    
Felice Lojacono Skipper    
Andreas Reinhard Co-Skipper    
Dingo (Ker 11.3)
Mark Chapman    
Dougi (Hunter 410)
Pierre HAY Other   Group 1  
Chantal LETELLIER Chef   Group 1  
ANDRE VAN ROMPAY Skipper   Group 1  
Michel VERCHEVAL Offside trimmer   Group 1  
EH01-Performance Yacht Racing (Beneteau 47.7)
Andy Middleton    
Freebird (Swan44)
Philip Asche 183321K    
Full Monty (Bavaria 42)
Ian Brayley Main Trimmer   Group 1  
Colin Vinall Tactician   Group 1  
jane vinall Headsail Trimmer   Group 1  
Grahame Williams Skipper   Group 1  
Godspeed (X 41)
Peter Steinkogler    
Gordon's (Baltic 50)
Juerg Koenig    
Granite (Outremer 49)
silvio barbarossa    
brian grandjean    
stephanie grandjean    
nathalie muller    
roland muller    
Griottine (Shamrock 9.50M MK2 Mod.)
Xavier BAERT   Group 1  
Delphine CAPRON    
Regis CAPRON Tactician    
PASCAL DURAND    
Pascal DURAND Skipper   Group 1  
Cecile GOGNEAU Pit   Group 1  
Pascal PEREZ   Group 1  
Helicat Red (Custom catamaran 84)
Sergey Ananov    
Hightide (Dehler 33 optima 101)
Carol Archer    
Richard Archer    
ewan kinna    
anne laine-carson Floater    
will lord    
Hot Stuff (Beneteau First 40.7)
Girls for Sail    
Hot Ticket (King 40)
Richard Beech Grinder   Group 1  
Robert Brann Runners 121551i USARB27 Group 1  
Pedro Gianotti Tactician   Group 3  
James Hightower Captain 292934W USAJH66  
Brian O'Rourke Main Trimmer   Group 1  
Neil O'Sullivan Mid Mast 334058V   Group 1  
Andrea Pola Pit 326184B    
Michele Pola Pit Assist 52956 USAMP135 Group 1  
Ed Taylor Navigator 115755V USAET10 Group 1  
Simon Thomas Bow 700163V USAST18 Group 1  
Steven Vaughan Navigator 128214o USASV25 Group 1  
J-aguar (J 120)
BEN JELIC    
Jigsaw (Oyster 53)
Ian Galbraith 5301c    
Jingaroos (Jings!) (J 133)
Greg Arnold Headsail Trimmer 502300 Group 1  
Lynne Arnold Pit 502301 Group 1  
David Ballantyne Owner GBRDB64 Group 3  
Gregg Daven Strategist   Group 1  
Dave DeCoster    
Jasmine Hogg Headsail Trimmer   Group 1  
Chris Hunter Pit Assist   Group 1  
Vivian Oppl Other   Group 1  
Jackie Sapir Bow   Group 1  
Michelle Warner Bow   Group 1  
Brenda Wilkins Mid Bow   Group 1  
Joanna (Beneteau First 40 )
Alexander A Grinder   Group 1  
Roger Camberlain Strategist   Group 1  
Guy Evans Grinder   Group 1  
Nicki Evans    
Malcolm LeMay Pit Assist   Group 1  
Sarah LeMay Pit Assist   Group 1  
James Sweetman Skipper   Group 3  
Jeremy Thorp Tactician GBRJT84 Group 1  
Mary Thorp   Group 1  
Jua Kali (Grand Soleil 43)
James Agace Main Trimmer   Group 1  
Max Agace Mast   Group 1  
John Archer Headsail Trimmer GBRJA20 Group 1  
Colin Gates Grinder   Group 1  
Dave Goldberg Bow USADG108 Group 1  
Huw Griffiths Pit   Group 1  
Caroline Hurndall Pit   Group 1  
Dominic Hurndall Helm GBRDH99 Group 1  
Jennifer Linacre Pit Assist   Group 1  
George Syrett Mid Bow   Group 1  
Tom Syrett Spinnaker trimmer   Group 1  
Miles Woodhouse Tactician   Group 1  
KHS&S Contractors (Jeanneau SO 44i)
Michael Cannon Skipper    
Neil HARVEY    
Kialoa III (S&S 78)
Alwin de Wit Mast   Group 1  
jimmy gieseke Grinder 681893w   Group 1  
Niels Groothuizen Floater   Group 1  
alexander minder Alternate   Group 1  
shawn Okun   Group 1  
ben palmer Headsail Trimmer GBBP32 Group 1  
Daniel Pieper    
Roland Pieper Helm    
George Quinland Main Trimmer   Group 1  
Nikki Schuttrups Floater NEDNS5 Group 3  
Beatrix Snyder Pit   Group 1  
stephen stewart Captain   Group 1  
jurjen streng Grinder   Group 1  
arnold tas Main Trimmer AHOAT1 Group 1  
arend van bergeijk Tactician nedav3 Group 3  
tom van der Vecht Bow   Group 3  
Arjen van Gent Pit Assist NEDAV36 Group 3  
erik van vuuren Navigator NEDEV22 Group 3  
Kick 'em Jenny 2 (Melges 32)
Ian Hope-Ross    
Kidz at Sea/IGY Racing (Catalina 36)
Garth Steyn    
L J Windward (Petersen 44)
Iain Mellows    
Lazy Dog (Melges 32)
Sergio Sagramoso    
Lee Overlay Partners (Cookson 50)
Bryan Byrne Bow   Group 1  
james Carroll Headsail Trimmer   Group 3  
James Hemingway Tactician   Group 3  
Donal Herraghty   Group 1  
Ruairi Herraghty Watch Captain   Group 1  
Adrian Lee Skipper    
Ruth Lee Other    
Ilya Lee- Paveliev    
AISLING LITTLE Floater   Group 1  
Aisling little    
Jesse Lee Naimark Rowse Pit   Group 3  
Katya Paveliev    
Rachel Reyes Other    
Ryan Scott    
Liquid (J 122)
Pamala Baldwin Owner    
Matt Gyuraki    
Matt Kasprzycki Mast    
MacPat (POGO12.50)
Jonathan Castellote    
JONATHAN CASTELLOTE    
MICKAEL CASTELLOTE    
Mickael Castellote    
Miguel Castellote Other    
Erwan Franchet Headsail Trimmer   Group 1  
Erwan Franchet Floater    
Patrick Franchet Co-Skipper   Group 1  
PATRICK FRANCHET    
Yannick Franchet Other   Group 1  
Manu Lefrais Skipper    
Maëlia CEPAC Antilles (X-YACHTS)
Raphael MAGRAS    
Micron 99 Lord Jim (J 39)
Robbie Ferron    
Moementum (Gunboat 60)
Nick Byrns    
Jeff Clarke    
Lucky Mike    
FREDRIK MOE    
Mustique (Moody 66)
Franz Freiherr Von perfall    
Fin McGurran Skipper   Group 3  
Guy Moy Mast   Group 1  
Micky Obermayer Mast    
Alex Perfall    
Roland Stieler    
Stefan Toskovic Bow MNEST1 Group 3  
Daniel Von Der schulenburg    
Andreas von Wedemeyer   Group 1  
Noa (Dufour 500 GL)
Polish Sailing Club of New York    
Nomad IV (FC100)
JEAN-PAUL RIVIERE    
Olympia's Tigress (Beneteau First 40)
luis allievi    
Ortac (Beneteau 40.7)
Peter Anthony    
Oystercatcher XXXI (Humphreys 39)
Saskia Clark Tactician GBRSC15 Group 3  
Hamish Cock Bow   Group 1  
Tom Corrigan    
Matthew Fletcher    
Andy Green Tactician GBRAG13 Group 3  
Debby Johnson Floater    
Steve Johnson Floater    
Leo Knifton Headsail Trimmer   Group 1  
Richard Matthews Skipper    
Garfield Smith Navigator GBRGS62 Group 1  
Palpatine - Stormforce Coaching (Stimson IRC 42)
Roger Akroyd   Group 1  
Peter Baldwin Floater   Group 1  
Katrina Best Main Trimmer   Group 1  
James Charlesworth   Group 1  
Doug Innes Skipper    
Alexander Macallan   Group 1  
Tom Marsh Watch Captain   Group 3  
Guy Middleton Navigator   Group 1  
Keith Nelson   Group 1  
Paul Rayner    
Michael Stevens Bow   Group 1  
David Webster   Group 1  
Pasco's Jaguar (Reflex 38)
Will Sadler    
Perseverare Diabolicum (Farr 40)
Sarah ABATI    
Francois CHAVE Other    
Jérome CORDONNIER Mid Mast   Group 1  
Christophe COUETTE Headsail Trimmer   Group 1  
Sacha DAUNAR Grinder   Group 1  
Jean Michel FIGUERES Skipper    
Miguel MONDESIR Other    
Christophe PASQUIER Other    
Alain PUDAL Other    
PG Roshni (Sirena Marine Azuree 46)
Chris Adlin Main Trimmer   Group 1  
Christian Blanchard Mast   Group 1  
Helen Blanchard Pit   Group 1  
Mark Blanchard Tactician    
Timothy Blanchard Headsail Trimmer    
Janet Dee    
Nicholas Dobbs Mid Mast   Group 1  
Alistair Green Helm   Group 1  
Susan Green Pit   Group 1  
Isabel Hillard Spinnaker trimmer   Group 1  
Grace Keeler    
Nick Keeler Skipper   Group 1  
Pissouri (Leopard 48 Catamaran)
Kathrin Anton Other   Group 1  
Peter Beyer Co-Skipper    
René Cieluch Headsail Trimmer   Group 1  
Ralf Manthey Other    
Werner Puche Skipper   Group 1  
Christoph Riewerts Nav/Tac    
Axel Sakaras Alternate    
Pocket Rocket (J 109)
David Cullen    
Porthmeor (Oyster 49)
Dan Alexander Alternate 2007020470   Group 1  
Des Cummins Navigator   Group 1  
Robert Dix Other   Group 1  
Ian McCormack Pit   Group 1  
Ailbe Millerick IRLAM2 Group 1  
John Milnthorp Main Trimmer   Group 1  
Eric Redmond Headsail Trimmer   Group 1  
anthony styler Owner 763113Q   Group 1  
Michael Tieman Headsail Trimmer USAMT Group 1  
Purple Rain (Pogo 12.5)
Kai-Thorsten Bretschneider Co-Skipper   Group 1  
Wilhelm Salim Khan Durani Pit Assist   Group 1  
Matthias Kulka Bow   Group 1  
Sebastian Plath Spinnaker trimmer   Group 1  
Ekhard Popp Skipper   Group 1  
Philipp Wellendorf Main Trimmer   Group 1  
QUAI 17 / Birinic (First 301 S)
Baumont Jean-Charles    
Quokka8-Performance Yacht Racing (Grand Soleil 43)
Andy Middleton    
R-SIX (HH66)
Wlasciciel Gryszczuk Other POLAG14 Group 1  
Robert Janecki Skipper POLRJ1 Group 1  
Tomasz Januszewski Tactician POLTJ4 Group 3  
Jarek Kazberuk Mast POLJK20 Group 1  
Robert Szustkowski Owner POLRS12 Group 1  
Jacek Wysocki Bow POLJW7 Group 3  
Grzegorz Zalewski   Group 1  
Sai-Sai (Dufour 455)
Vija Belevica    
Vita Gaisma    
 Maria Kolenkina    
Sergey Moskovskikh    
Toni Ruiz    
Mikhail Urinson   Group 1  
Ira Volkova    
Sapphire III (Cnb 76)
George Cox    
Luke Deegan    
Robbie Fabre    
Terry Gould Mast   Group 3  
Kwamie Hood    
John O'Connor Owner   Group 1  
Stan Pearson    
Patricia savino    
Michael Skeet    
Mike Teuteberg Skipper    
Scarlet Oyster (Oyster 48)
Ross Applebey    
Seaduction (Leopard 47)
Petro Jonker    
Sleeper X (Swan 48)
Jonty Layfield    
SOJANA (Farr 115)
Vincent Barrelet Mid Bow   Group 3  
Maurice Belgrave Grinder    
Nick Blackman Co-Skipper   Group 3  
Fraser Brown Bow   Group 3  
Greg Damata Floater   Group 1  
Helena Darvelid Mast   Group 3  
Tom Dawson Headsail Trimmer   Group 3  
Dan Dytch Mid Bow   Group 3  
Brad Favelle   Group 3  
Dan Gohl Stunt Owner   Group 3  
Sir Peter Harrison Owner   Group 1  
Gina Hewson AUSGH17   Group 3  
Karl James Grinder   Group 1  
Joanna Jass Chef   Group 1  
James King Other   Group 3  
Paul Larsen Mast   Group 3  
Jonny Malbon Navigator   Group 3  
Loz Marriott Skipper   Group 3  
Colin Murray Spinnaker trimmer   Group 3  
Laurent Pages Tactician   Group 3  
Phillip Smith Mid Bow   Group 3  
Lucy Thompson Other   Group 1  
Rupert Webb Pit   Group 3  
Jana Zimmerhakl Mid Bow   Group 1  
Speedy Nemo (sloop)
Raymond Magras    
Spellbound (Leopard 45 Catamaran)
Ian Martin    
Spirit (Swan 65)
Alan Edwards    
Spirit of Athena (Beneteau 40.7)
peter ANTHONY    
Spirit of Juno (Farr 65)
Kay Anthony Owner   Group 1  
Karis Barton    
Clare Burton    
Greg Evans Other   Group 1  
Ben Galloway Skipper   Group 3  
jason gray Alternate   Group 1  
Ryan McKillen Other   Group 1  
tony osbourne    
Fiona Vander    
Steven Walker Mast   Group 1  
conrad whelan    
Spirit of Neptune (Dehler 39 SQ)
peter anthony    
Spirit of Nereus (Dehler 39 SQ)
peter anthony    
Starry Night of the Caribbean (Oyster 82)
Gian Ahluwalia Tactician    
Martin Christensen Bow   Group 3  
Oscar Goodwin Pit    
Charlie hatfield Headsail Trimmer   Group 3  
Anna Holmes-Libbis Chef    
Caso J.C Bow   Group 3  
Richard Leonard Headsail Trimmer    
Simon Matthews Navigator   Group 3  
Henry Stell Mid Bow    
gerald veniard Mid Bow    
Starry Yachts    
Stay Calm (Swan82)
Ben Bowen    
Andy Cobb   Group 1  
Sue Cobb   Group 1  
Cole Compton Mast   Group 1  
Ashley Dukes Floater   Group 1  
Paul Dukes Floater   Group 1  
Jason Field Floater   Group 1  
Rachel Field Floater   Group 1  
James Gundy    
Victoria Hobday Other   Group 1  
Zandy Hobday Floater   Group 1  
Lloyd Kyte Skipper   Group 3  
Hamish MacAlister Bow   Group 1  
Roger Martin    
Gerry Mitchell    
Alex Pamment Mid Bow   Group 1  
George Rees Other   Group 1  
Gina Rees    
Emma Robinson   Group 1  
Stuart Robinson Helm   Group 1  
Claire simonpietri Floater   Group 1  
Thomas Stark Pit   Group 1  
Catherine Verdon Mid Bow    
Kate Warwick Other   Group 1  
Sunset/Performance Yacht Racing (J 120)
Andy Middleton    
Talanta (Pogo 40S2)
Mikael Ryking SWEMR9  
TAZ (RP 37)
Bernard Evan-Wong    
Team Island Water World (Melges 24)
Frits Bus    
Team Skylark / El Ocaso (J 122)
Bob Hillier Captain USARH36   Group 3  
Templars'F (Baltic 51)
Andrea Appiani Mid Mast   Group 1  
Rahman Derrick Grinder    
Fabio Dominici Bow   Group 1  
Francesco Fioretti Main Trimmer   Group 1  
Marco Gemignani Headsail Trimmer   Group 1  
Alyssa Loughborough Mid Mast   Group 1  
Alex Raby Grinder   Group 1  
Antonino Sauve Helm   Group 1  
Anna Sepko Headsail Trimmer   Group 1  
Michele Trotta Skipper   Group 1  
Thirst (Gunboat 55)
Annie Gardner Tactician   Group 1  
Amy Hourihan Floater    
Seamus Hourihan    
Andrew Reiley Chef    
Sally Reiley Floater   Group 1  
Toby Reiley Bow    
Mike Taber Headsail Trimmer    
Eric Witte Main Trimmer   Group 1  
Tumultuous Uproar (Beneteau First 42s7)
Russ Whitford    
Voilactus (Jeanneau Sun Odyssey 44)
Robert Brenning Pit   Group 1  
Mark Carvalho Grinder   Group 1  
Thomas Downing Main Trimmer    
Alexia Eslan Bow   Group 1  
David Harper Navigator   Group 1  
Eduardo Lentz Skipper 743086V USAEL52 Group 1  
Michael Marlow Mid Mast   Group 1  
Jeffery Postek Mast 739748N   Group 1  
Troy Rockwell Headsail Trimmer   Group 1  
Vin Singh Grinder   Group 1  
Hardy Trentini Mid Bow   Group 1  
Peter van den Elzen Mid Mast   Group 1  
Volare (Grand Soleil 343)
TERENCE ALLAN    
ANNA BLACK    
BONES BLACK    
MIKE MILLER    
TIM PRICE Pit   Group 1  
George Saunders    
Weddell (Grand Mistral One Design)
Avanasy Isaev    
Whistler (J 105)
PETER LEWIS    
Xanadu (X50)
Adam Costain Floater   Group 1  
Fraser Dodds Grinder   Group 1  
peter Garratt Floater   Group 1  
Nigel Payne    
chris williams Pit   Group 1  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020