2022 Race To Kingston
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Aarrow (Archmbault 40RC)
John Aldridge Main Trimmer 819081Y   Group 1   Yes  
David Courtney   Group 1   Yes  
Joe Doris Cat 3 Cooler Jockey     Yes  
Cees Draijer Switch Flipper   Group 1   Yes  
Jonathan Lazdins Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Act II (C&C 115)
Trevor Bender     Yes  
Peter Herrmann Helm   Group 1   Yes  
Lindsay Horvath Offside trimmer   Group 1   Yes  
Vaclav Jirku Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Christopher melo Main Trimmer   Group 1   Yes  
Adam Patt Cat 3 Cooler Jockey   Group 1   Yes  
Afterburn (Soto 40)
Hugh Beaton Tactician   Group 3   Yes  
Mike Carty Other   Group 1   Yes  
Jairo Castellanos Runners   Group 1   Yes  
Tim Denney Bow     Yes  
Darren Gornall Pit   Group 1   Yes  
Francisco Perez Main Trimmer CANFP9 Group 3   Yes  
Craig Pirie Helm     Yes  
Anna Sagulenko Floater   Group 1   Yes  
Chris Viscount Floater     Yes  
Ariadna (Beneteau First 36.7)
Sergiy Grabar Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Rodion Lunyov Mid Bow   Group 1   Yes  
Alec Melnikov Leeward Helm   Group 1   Yes  
Vladimir Melnikov Helm   Group 1   Yes  
Azzurra (Hanse 375)
Erwyn Naidoo     Yes  
Ross Seeley In the way   Group 1   Yes  
Blast (Beneteau First 10R)
Chris Bobyk CANCB20   Yes  
Pauline Bobyk Headsail Trimmer     Yes  
Trevor Bobyk Pit     Yes  
Nigel crosscombe Pro Bowler   Group 1   Yes  
Greg De Santis Alternate   Group 1   Yes  
Joseph Greenwood Grinder   Group 1   Yes  
Blew By U (Islander 36)
Dave Maher     Yes  
Cathy McLeod Autopilot   Group 1   Yes  
Clipper (Newport 41 mkll (s/d))
Peter Cohrs Skipper   Group 1   Yes  
Jim Colquhoun Headsail Trimmer     Yes  
Rick Sellens Floater   Group 1   Yes  
Ralph Shaw Main Trimmer   Group 1   Yes  
Rosemary Wilson Pit     Yes  
Crossbow (Contessa 35)
Christina Dinsmore Weguelin Co-Skipper   Group 1   Yes  
Diederick Jalink Main Trimmer   Group 1   Yes  
Matt Jalink Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Craig Leroux Headsail Trimmer     Yes  
Rob McRae Mast   Group 1   Yes  
Mansell Styles Other   Group 1   Yes  
Robert Weguelin GBRRW10 Group 1   Yes  
Early Mercy (Jeanneau 49i)
Steven Black Bow   Group 1   Yes  
Alex Doyle Tactician   Group 1   Yes  
David Tiger Megarry Pit   Group 1   Yes  
Helene Michaud Co-Skipper   Group 1   Yes  
Chloe Phillips Grinder   Group 1   Yes  
Paul Phillips Owner   Group 1   Yes  
Hub Steenbakkers Foil Trimmer CANHS3 Group 1   Yes  
Esprit de corps I (Castro 39)
Gilles Barbot Skipper     Yes  
Denis Lalancette Runners   Group 1   Yes  
Matthew Powers In the way   Group 1   Yes  
Brandi Riggs     Yes  
Jean-Fran├žois Robitaille Navigator CANJR49 Group 1   Yes  
Cyrille Vittecoq Strategist     Yes  
Finale (Beneteau First 36.7)
AL Tavares    
High Tea (J/112E)
Ray Ruthenberg Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Aly Shawky Floater   Group 1   Yes  
Ann Street Grinder   Group 1   Yes  
Ard Van Leeuwen Skipper   Group 1   Yes  
HOOLIGAN II (J/122)
Ricardo Baltazar Pit Assist   Group 1   Yes  
Glenn Clarke Floater CANGC17 Group 1   Yes  
Phil Dyment Bow   Group 1   Yes  
Douglas Kerr Floater   Group 1   Yes  
Bruce Pierce   Group 1   Yes  
Chris Rankin Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Spencer Rankin In the way USASR102 Group 1   Yes  
Ileana (Hanse 508)
John Hagen    
Isley (Saffier 37)
Stuart Bruce     Yes  
Mike Wolfs Watch Captain   Group 3   Yes  
Live Wire (J 109)
Thomas Lanz     Yes  
Kim Piller Owner   Group 1   Yes  
Moxie (Farr 30)
Carol Ann MacLellan Medic/Doctor   Group 1   Yes  
Jennifer Maranije Cat 3 Cooler Jockey     Yes  
Christine Riley Headsail Trimmer     Yes  
Peter Smith Skipper     Yes  
Neil Watson Switch Flipper   Group 3   Yes  
Notorious (Farr 30)
Brandon Bedard Bow   Group 1   Yes  
Kevin Brown Skipper 177815Y CANKB5 Group 1   Yes  
Jeffrey Love Main Trimmer CANJL12 Group 1   Yes  
mark mcginnis Navigator canmm15 Group 1   Yes  
Neil Payne Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Robert Wigny Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
O2 (Delphia)
Stephen Giustizia Grinder   Group 1   Yes  
Zoltan Horcsok Skipper   Group 1   Yes  
Peter Koszo Switch Flipper   Group 1   Yes  
Al Strathdee Nav/Tac   Group 1   Yes  
Ovation (Catalina 380)
Duncan Matheson Floater     Yes  
Jill Matheson Floater     Yes  
Rod Matheson     Yes  
David Van Every     Yes  
Panta Rhei X (IMX 38)
Sam Browne Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Scott Crawford Mast   Group 1   Yes  
Nicole Czegledy Main Trimmer CANNC8 Group 1   Yes  
Rachel Harris In the way     Yes  
Annette Hay Pit   Group 1   Yes  
Brandon Tattersall Co-Skipper   Group 1   Yes  
Glenn Warner Skipper     Yes  
Jeremy Waugh In the way   Group 1   Yes  
Perryeh (J 35)
Clarke Perry    
PERSPECTIVE (J 100)
Robert DeWitte   Group 1   Yes  
David Holloway Main Trimmer   Group 1   Yes  
MARK NEWMAN Helm   Group 1   Yes  
Piperdoon (Beneteau First 40.7)
Cameron Bruce     Yes  
Ken Bruce Skipper   Group 1   Yes  
Laura Bruce Navigator     Yes  
Laura Bruce Navigator     Yes  
Blake Gilbert Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Elise Leroux Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Ramble On (Hunter Legend 35)
John Corrigan Bow   Group 1   Yes  
Kevin Deluzio Main Trimmer     Yes  
Nick Eliot Switch Flipper   Group 1   Yes  
Marcia McDonald Nav/Tac     Yes  
Linda Schmalz Co-Skipper   Group 1   Yes  
Chris Walmsley Skipper 806034Q CANCW18 Group 1   Yes  
Renaissance (C&C 38)
Dave Jacques Switch Flipper   Group 1   Yes  
G. Eric Jacques Bow   Group 1   Yes  
Mark Jasper Watch Captain     Yes  
Peter Kirkwood Skipper   Group 1   Yes  
Kim Mata Bartsch Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Mark Reichling Pro Bowler     Yes  
Beata Sims Navigator   Group 1   Yes  
Restless (C&C 35 Mark 3)
Richard Attard Offside trimmer     Yes  
don miller Main Trimmer   Group 1   Yes  
Peter Rowe   Group 1   Yes  
Lawrence Verheye Headsail Trimmer     Yes  
Rum Kist (Beneteau 10R)
Max Mikhailov Skipper     Yes  
Yuriy Mikhailov Co-Skipper     Yes  
Sabotage (Farr 30)
Alex Aubrecht In the way   Group 1   Yes  
Doug Folsetter     Yes  
Richard Leadbetter In the way   Group 1   Yes  
Daniel Sheedy In the way   Group 3   Yes  
Phillip Williamson Other   Group 3   Yes  
Sassy (Pogo 10.5)
Colin Brown Skipper     Yes  
Jeff Dumitru     Yes  
Sea Ya (FARR 39 ML)
Mark Afheldt    
Gilles Bisnaire    
Bart Colenbrander Main Trimmer    
Tyler Dice Autopilot   Group 1  
Kara Johnson Pit   Group 1  
James Matthews Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Selkies (J/99)
Evan Dinsmore     Yes  
Brent Hughes Co-Skipper   Group 1   Yes  
Tonic (Beneteau First 36.7)
Peter Campbell Floater   Group 1   Yes  
Scott Davey Floater   Group 1   Yes  
Harriet Feilotter In the way   Group 1   Yes  
Christopher Jones   Group 1   Yes  
Sebastian Jones Switch Flipper   Group 1   Yes  
Alex MacMillan Floater   Group 1   Yes  
Christine Williams Pit Assist   Group 1   Yes  
Tranquilo (Beneteau 473)
Bill Bevan Tactician   Group 1   Yes  
Robin Christian Rush Chairman   Group 1   Yes  
Frances Elliott Switch Flipper   Group 1   Yes  
Glen Tough Skipper   Group 1   Yes  
Viking (Henderson 30)
Stephen Crow Other   Group 1   Yes  
Katrina King Medic/Doctor   Group 1   Yes  
Ryan King Boat Captain   Group 1   Yes  
Michael John Scurr Skipper     Yes  
Zoran Todorovic Main Trimmer   Group 1   Yes  
Tom Wajda Bow   Group 1   Yes  
Zamboni (Mumm 36)
Bart Bies Bow    
Jennifer Bird Runners    
Michael Cullen Helm    
Kris Davis   Group 1  

Main Menu

M. Sullivan & Son Limited
North Sails    

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy