2021 NYYC Leukemia Cup Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Aquila (Herreshoff S Class)
Geoffrey Davis    
Arethusa (IC37)
Louis Bavay ANTLB1 Group 1   Yes  
Peter Benedetto 165609T USAPB Group 1   Yes  
Bernie Charrez SUIBC5 Group 1   Yes  
Rocco Falcone Main Trimmer ANTRF1 Group 1   Yes  
Junella King ANTJK2 Group 1   Yes  
Douglas Lotz Helm USADL30 Group 1   Yes  
Philip Lotz Tactician USAPL22 Group 1   Yes  
Fred Mills   Group 3   Yes  
Jules Mitchell ANTJM1 Group 1   Yes  
BELLA MENTE (MAXI 72)
Skip Baxter Main Trimmer    
Trevor Burd Grinder   Group 3  
sean clarkson Grinder   Group 1  
Sean Couvreux Bowman 404297d USASC4 Group 3  
Julien Cressant    
James Dagg Spinnaker trimmer   Group 1  
Ollie Dickens Pit Assist    
Cooper Dressler Grinder   Group 3  
Hap Fauth   Group 1  
Greg Gendell    
Jared Henderson    
Peter Henderson Other   Group 3  
Tim Hornsby Grinder   Group 3  
Terry Hutchinson Tactician   Group 3  
Craig Monk Grinder    
Ian Moore Navigator GBRIM21 Group 3  
Robert Ouellette Grinder USARO Group 3  
Luke Payne    
Mike Sanderson NZLMS10  
Adrian Stead    
Jim Turner Pit NZLET2 Group 3  
Blackwing (Stuart Knockabout)
Eric Hall    
Blazer II (Melges IC37)
Christopher J. Culver Skipper USACC56 Group 1   Yes  
Peter Forsberg Mast 371142M USAPF44 Group 1   Yes  
Pete Levesque Tactician USAPL18 Group 1   Yes  
Hannah Lynn Offside trimmer USAHL13 Group 1   Yes  
Alden Reid Main Trimmer USAAR40 Group 1   Yes  
Bianca Rom Runners USABR76 Group 1   Yes  
Patrick Shanahan Pit USAPS104 Group 1   Yes  
Ian Storck Headsail Trimmer USAIS8 Group 1   Yes  
Thomas Walden Bow ISVTW1 Group 1  
celeritasII (Benneteau Figaro 3)
chuck allen Tactician   Group 3  
malcolm gefter 68   Group 1  
katherine kirk Pit   Group 1  
erica lush Boat Captain   Group 3  
Challenge 12 (M) (12 Metre)
Bob Campbell Headsail Trimmer 206223L USARC5 Group 1  
Brooks Daley    
brad dimeo Headsail Trimmer   Group 1  
Jack Fisher Chef 651317R USAJF144 Group 3  
John Gluek Main Trimmer    
Porter Kavle Medic/Doctor   Group 1  
Keats Keeley Grinder   Group 3  
Alec LeFort    
Jack LeFort    
Lisa LeFort Navigator   Group 1  
Bill Packer    
ken Read Chef 116894F    
Melissa Santaniello    
Mark Van note Bow 659829W usamv5 Group 3  
Columbia (12 Meter)
Kevin Hegarty Anthony Chiurco    
Dark Energy (IC37)
Cole Brauer Princess USACB253 Group 1   Yes  
Taylor Canfield Tactician ISVTC2 Group 3   Yes  
Josh Dochoda Pit USAJD236 Group 1   Yes  
Lily Flack Mid Bow USALF29 Group 1  
LAURA Grondin 700622P USALG43 Group 1   Yes  
Peter Lynn USAPL45 Group 1   Yes  
Scott Millard USASM103 Group 1   Yes  
Richard Peale Bow 698697M USARP77 Group 1   Yes  
Matthew Ray Main Trimmer USAMR166 Group 1   Yes  
Das Blau Max (IC37)
Amina Brown     Yes  
Jake Doyle Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Hugh MacGillivray     Yes  
John Mastrandrea     Yes  
Harriet Mullins    
Hillary Noble Switch Flipper 257408v USAHN11 Group 1   Yes  
Cory Sertl 156103J     Yes  
Katja Sertl Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Mark Sertl     Yes  
Nick Sertl     Yes  
Deep Blue (Botin 85)
Terry Halpin    
Dirty Harry (J 29)
john Fries    
Jack McGuire    
Josh McGuire Headsail Trimmer   Group 1  
Todd McGuire Alternate    
Lauren Swanson Pit   Group 1  
John von Schwarz Cat 3 Cooler Jockey   Group 3  
Kyle Wishart    
Divided Sky (Summit 35)
Vincent & Kristina McAteer   Group 1  
Dorade (S&S 52)
Matt Brooks   Group 1  
John Burnham Floater   Group 1  
Eric Chowanski    
Nate Frizzell    
John Hayes    
Pam Levy    
Kevin Miller    
Greg Stewart    
Firefly (spin) (Herreshoff S Class)
Deanna Palmin Other USADP121 Group 1  
Alan Silken Co-Skipper    
Cory Silken Co-Skipper   Group 1  
Tom Stark   Group 1  
Beatrice Witzgall Spinnaker trimmer   Group 1  
Gamecock (IC 37)
Garrett Connelly Main Trimmer USAGC70 Group 1   Yes  
Will Connelly Runners USAWC97 Group 1   Yes  
Jimmy Gieseke Headsail Trimmer USAJG214 Group 1   Yes  
amy ironmonger Strategist USAAI4 Group 1   Yes  
Fraser Mackechnie Bow USAFM29 Group 1   Yes  
Peter McClennen Helm USAPM172 Group 1   Yes  
Kathryn Nota Offside trimmer USAKN34 Group 1   Yes  
Grace Patterson Floater   Group 1   Yes  
Tony Rey Tactician   Group 3   Yes  
Wilson Stout Pit USAWS74 Group 1   Yes  
Ghost (Farr 30)
Andrew Besheer 149944F usaab11 Group 1  
Chrissy Besheer Pit   Group 1  
Myles Cornwall    
John Gieseke    
Brenda Lewis Spinnaker trimmer   Group 1  
Lucas Marrero Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Julija Petkus Bow   Group 1  
Gleam (12M)
Gleam LLC.    
Good news (J 30)
John Cavanagh    
Hawk (Evelyn 32-2)
Richard & Katie Barker    
Incognito (J 121)
Joe Brito Helm    
Joe Brito    
Mike Brito Navigator    
Corey Butlin Headsail Trimmer    
Britt Colombo Floater   Group 1  
Nick Dovbniak Staysail trimmer   Group 3  
Nathan Fast Mid Mast   Group 1  
Caitlin Niemic   Group 1  
Kimo Worthington Alternate 806321W   Group 3  
Interlodge IV (Botin 44)
Austin and Gwen Fragomen    
IRIE 2 (Kerr 55)
Tad Barrows Grinder   Group 1  
Lee Ann Cooper    
Shane Cooper Grinder   Group 1  
Brian Cunha    
STUART HEBB Helm 163807P   Group 1  
Thomas Henneberry Grinder USATH94 Group 1  
Dick Hyde Main Trimmer 110607C USARH28 Group 1  
Ron LeComte Navigator   Group 1  
Kevin Magee Pit USAKM109 Group 1  
Joe Riley Grinder   Group 1  
mark riley Autopilot USAMR93 Group 1  
Bekki Schenker Strategist   Group 1  
Luke Tougas Mid Bow 718182Q   Group 1  
Renee Wightman Pit Assist usarw126  
Just A Friend (C&C 30 One Design)
Thomas Allin Headsail Trimmer   Group 3  
Jason Carr Pit   Group 3  
Clayton Deutsch 278662H USACD15  
Chris Fortin    
Tony Reaper    
Dru Slattery    
Gram Slattery    
Jack Slattery Tactician USAJS40 Group 3  
Katahdin (Farr 40)
Drew Dillon Mast   Group 1  
Dan Freeborn In the way   Group 1  
Patrick Hines Bow   Group 1  
Ian Hopkins Bow USAIH1 Group 1  
Christopher Long    
Skip Mattos Tactician   Group 3  
Trevor Nelson 733161W   Group 1  
Bill and Plunkett Other   Group 1  
Michael Reuter Rush Chairman   Group 1  
MAKAI (C&C 110)
Bob Hood Mast 201141C   Group 1  
Ted Hood   Group 1  
Josh Parks Switch Flipper   Group 1  
Drew Schaefer    
Ned Semonite Chef   Group 1  
Alex Hood / Ted Hood    
Members Only (Melges IC37)
Steve Benjamin     Yes  
Rob Crane Strategist   Group 1   Yes  
Jay Cross Helm USAJC36 Group 1   Yes  
Brian Fox Bow 801820V Usabf22 Group 1   Yes  
Dale Harper   Group 1   Yes  
Ben Kinney   Group 1   Yes  
Linda Lindquist UsaLL4 Group 1   Yes  
Joan Porter Spinnaker trimmer Usajt8 Group 1   Yes  
Hannah Swett Usahs2 Group 1   Yes  
Midnight Blue (Melges IC37)
Deborah Conway Foil Trimmer   Group 1   Yes  
Maarten De Jong Tactician   Group 1   Yes  
Timothy Desmond Rush Chairman USATD75 Group 1   Yes  
Dan Hadley Pit USADH19 Group 1   Yes  
Alexis Michas Helm 356448D USAAM101 Group 1   Yes  
Jason Michas Spinnaker trimmer USAJM295 Group 1   Yes  
Briana Provancha In the way   Group 1   Yes  
Robbie Scala Main Trimmer 142975Y USARS18 Group 1   Yes  
Fabrice Trombert Mast USAFT1 Group 1   Yes  
Mischief (Lyman-Morse 40)
David Schwartz 209134T    
MoonDog (C&C 115)
Brian Abbott Skipper 392823U   Group 1  
James Arrighi Co-Skipper 381954Z USAJA104 Group 1  
Matthew Asaro Navigator   Group 1  
William Barker Mast   Group 1  
Winston Bernard    
Laurent Bissonnette Bow 2018086250   Group 1  
Stephen Parola Pit    
My Girl (X-Yachts xp50)
Austin Cohen Main Trimmer    
Donald Steiner Skipper    
Meg Steiner Headsail Trimmer    
Forrest Williams Tactician    
Njorth Star (Albin Cumulus)
Paul Raterron   Group 1  
Odyssey (S&S)
David Brodsky Co-Skipper   Group 1  
Will Cassani Mast   Group 1  
Pobert Goff    
Trisha McElroy Mid Mast 238859K    
Kyle Nadeau Bow   Group 1  
Michael Nadeau Chef   Group 1  
Molly Savard Headsail Trimmer    
Alfred Van Liew Co-Skipper 107215L usaav24  
Old School (IC-37)
Martha Coolidge Mid Mast USAMC228 Group 1   Yes  
Charles Evans Mast USACE55 Group 1   Yes  
Ganson Evans Helm 230973T USAJE66 Group 1   Yes  
Roger Kagen Pit USARK44 Group 1   Yes  
Devlin Keogh Bow 779717P USAJK205 Group 1   Yes  
Kenneth Madsen Main Trimmer 693006R DENKM Group 1   Yes  
Taylor North Tactician USATN18 Group 1   Yes  
Allie Padin Runners USAAP88 Group 1   Yes  
Reid Secondo Headsail Trimmer USARS177 Group 1   Yes  
OSPREY (S)
Michael McCaffrey    
Rattlesnake (IC37)
Burke Anvari Bow 746372p USABA46 Group 1   Yes  
Danny Bloomstine Strategist USADB126 Group 1   Yes  
Michael Callahan Headsail Trimmer USAMC131 Group 1   Yes  
Natalya Doris USAND27 Group 1   Yes  
Avery Field Grinder USAAF49 Group 1   Yes  
Carter/Clark/Charlie Robertson 710932R USACR83   Yes  
Charles Robertson Chef USACR82 Group 1   Yes  
Clark Robertson Tactician USACR80 Group 1   Yes  
Thomas Wilt Mast   Group 1   Yes  
Relentless (Beneteau First 36.7)
Allie Aaron    
Maggie Elson    
Robert Laska 307177C   Group 1  
Laurie Mantz Pit   Group 1  
Alan Miano    
Resolute IV (IMX 40)
River Aspen Bow   Group 1  
Marc Fleuette Main Trimmer   Group 1  
John Keogh Spinnaker trimmer USAJK135 Group 1  
Oskar Schnippering Chef 788416P GEROS29 Group 1  
Adam Shapiro Main Trimmer   Group 1  
Stephen Spoonamore Headsail Trimmer   Group 1  
Geoff VAN GORKOM Helm   Group 1  
Paul van Leynseele Main Trimmer USAPV Group 1  
Jonathan Whitney Watch Captain USAJW24 Group 1  
Rikki (R/P 42)
Bruce Chafee 140720D USABC24 Group 1  
Parker Colantuono Mast   Group 1  
Brendan Cook   Group 1  
Fiona Gordon Headsail Trimmer   Group 1  
Alden Grimes   Group 1  
Rob Kyle In the way 169926F USARK101 Group 1  
Oscar MacGillivray    
Christine Neville Foil Trimmer USACN18   Group 1  
Margaret Swanson   Group 1  
Brodt Taylor Grinder   Group 3  
Adrian van der Wal Headsail Trimmer   Group 1  
Rima37 (IC37)
John Brim Helm 198990O USAJB95 Group 1   Yes  
Parker Brown Floater USAPB126 Group 1   Yes  
Mike Buckley Tactician USAMB20 Group 3   Yes  
Carson Crain Mast USACC106 Group 1   Yes  
Madeline Gill Offside trimmer USAMG108 Group 1   Yes  
Francisco Lobato Main Trimmer PORFL9 Group 1   Yes  
Nicholas Lorentzen Floater 705806V USANL25 Group 1   Yes  
Doug Nickel Headsail Trimmer USADN2 Group 1   Yes  
Cristina Wiley Pit USACW161 Group 1   Yes  
Jennifer Wulff Bow Usajw18 Group 1   Yes  
Settler (Tripp 43)
Thomas Rich 159964K    
SLINGSHOT (IC37)
Ragna Agerup Floater norra3 Group 1   Yes  
Paul Barringer usapb127 Group 1   Yes  
Russell Clarida usarc115 Group 1   Yes  
Jack Gerli usajg152 Group 1   Yes  
Haddon Hughes usahh27 Group 1   Yes  
Lance Polen usalp28 Group 1   Yes  
Mark Strube usams25 Group 3   Yes  
Robbie Upton Floater usaru8 Group 1   Yes  
Wes Whitmyer Jr 171032 USAWW1 Group 1   Yes  
Spirit (J 92s)
EC Helme    
Squaw (Herreshoff S Class)
Ted Chwalk    
Angus Davis 399977X USAAD22 Group 1  
John Jay Mouligné Bow   Group 1  
Stark Raving Mad IX (Carkeek 47)
Jim Madden 153968C    
Tarahumara (J 122)
Thomas Galster Pit   Group 1  
Daniel Goldman    
Jack Gregg Skipper 200358L USAJG60  
Mike Hogan Pit   Group 1  
Hanna Horan Other   Group 1  
Johanna Kincaid Headsail Trimmer   Group 1  
Lily Lichtenstein    
Brittney Manning 685037P USABM172 Group 1  
Chick Pyle Tactician   Group 1  
Duncan Swain Floater USADS143 Group 1  
Temptress (Taylor 41)
Chad Dickison Grinder   Group 1  
Clayton Dickison Mid Mast   Group 1  
John Ficaro Main Trimmer   Group 1  
John Gowell 323809R USAJG172 Group 1  
Dexter Hoag 234918U USADH118 Group 1  
Robert Hunte Pit 333706O   Group 1  
Todd Johnston Other   Group 3  
Julia Knowlton Other   Group 1  
A. Brock Kraebel Bow   Group 1  
Rebeka Mazzone Grinder   Group 1  
JP Starck    
Ticket (IC 37)
Ed Whitmore / David Greenhouse Helm 395377J USAEW28 Group 1   Yes  
Will Florio Bow USAWF18 Group 1   Yes  
Andrew Giglia Headsail Trimmer 276639E USAAG83 Group 1   Yes  
David Greenhouse Runners USADG73 Group 1   Yes  
Dave Magliaro Mast USADM224 Group 1   Yes  
Emma Kate McNomee Offside trimmer USAEM113 Group 1   Yes  
Hannah McNomee Pit USAHM53 Group 1   Yes  
Mark Ploch Main Trimmer USAMP24 Group 3   Yes  
Will Whitmore Strategist USAJW252 Group 1   Yes  
Tramontana (Swan 56)
Peter Allstrom Other   Group 1  
Todd Barbera 404163S USATB94 Group 1  
JB Braun Foil Trimmer 119093c USAJB16 Group 3  
Kelley Braun Mid Mast 119093c   Group 1  
Ryan Braun Mid Mast   Group 1  
John Caunter    
Katherine Caunter Other   Group 1  
Heidi Herlihy    
Dan McCarthy    
Beverly Noyes   Group 1  
James Noyes Spinnaker trimmer 373482B USAJN2 Group 1  
Elizabeth White Medic/Doctor   Group 1  
Joel White Main Trimmer   Group 1  
Ron Wiswell   Group 1  
Vigilant (Melges IC37)
Spencer Carraher Mast USASC158 Group 1   Yes  
Peter Cummiskey Co-Skipper USAPC10 Group 1   Yes  
Bruce Gibson Mid Bow   Group 1   Yes  
Megan Grapengeter-Rudnick Runners USAMG100 Group 1   Yes  
John Hele Helm USAJH109 Group 1   Yes  
Dave Jarvis Main Trimmer CANDJ2 Group 1   Yes  
Oakley Jones Bow   Group 1   Yes  
Lauren Koch Headsail Trimmer USALK51 Group 1   Yes  
Ashley Noble Bow USAAN24 Group 1   Yes  
Charlie Smythe Floater   Group 3   Yes  
Weatherly (12m)
Cindy Alten-DeLotto Pit Assist   Group 1  
Ted Corning Headsail Trimmer   Group 1  
Steven Eddleston 799441Y    
Jeff Fisher Mast   Group 1  
Scott Hines Mid Mast   Group 1  
Joe Impagliazzo Grinder    
Erik Lavers Grinder   Group 1  
andrew macgowan Strategist   Group 1  
Christopher Moe Grinder   Group 1  
Joe Muscarella Headsail Trimmer    
Ryan O'Grady Main Trimmer Usaro1 Group 1  
Chris Oliver Bow   Group 3  
Marie Ostrand    
Zane Randall Floater   Group 1  
Randall Shore Strategist   Group 3  
James ulyatt Mast   Group 1  
Wild Horses (W Class 76)
Donald Tofias Captain 201853N    
Yonder (IC37)
Malcolm Lamphere Headsail Trimmer USAML56   Yes  
Harry Melges IV     Yes  
Kyle Navin Pit   Group 1   Yes  
Douglas Newhouse Helm   Group 1   Yes  
Kate O’Donnell USAKO31 Group 1   Yes  
Robert Shelley     Yes  
Griffin Spinney   Group 1   Yes  
Elisabeth Whitener Bow USAEW85 Group 1   Yes  
Jeremy Wilmot Tactician   Group 3   Yes  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021