2020 Grenada Sailing Week
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Grenada Sailing Week
 Division: CSA 
   CSA 1
   1.   GRN 2005 Category 5 Richard Szyjan PCYC St George's, GRN Hobie 33 Mod 32 0.914 (Asy)
   2.   TRI 10 Dingolay Mark Chapman Trinidad & Tobago Sailing Association Laventille, Port of Spain, TRI LS 10 (Tartan 10) 10m 0.843 (Spin)
   3.   SWE 450 Emily of Cowes Richard Oswald RORC Winchester, Hants, UK Elan 450 13.6 0.939 (Asy)
   4.   GBR 1321L Escapado Germaine Williams RORC London, GBR First 40.7 11.93 0.927 (Both 2)
   5.   TRI 547 Jaguar Peter Morris T&T Sailing Association Port of Spain, Maraval, TRI Frers 43 43 0.924 (Spin)
   6.   FRA 51 La Morrigane Tristan Marmousez CN Le Neptune Trois Ilets, Martinique, FRA Surprise 7,65m 0.813 (Spin)
   7.   ANT 104 Liquid Pamela Baldwin AYC Jolly Harbour, ANU J 122 40 0.952 (Asy)
   8.   FRA 972 Maison Satec (Perseverare Diabolicum) Jean Michel Figueres CN Neptune Sainte Anne, Martinique, FRA Farr 40 12.41 1.027 (Spin)
   9.   GBR 7951R Optimus Prime Dmitry Kondratyev RORC, RMYC, Kabestan Brighton, East Sussex, GBR Beneteau First 40 13.26 0.938 (Spin)
   10.   6849 Spirit of Juno Peter Anthony Antigua Falmouth, St. Pauls, ANT Farr 65 18 1.083 (Asy)
   11.   ANU 911882 TAZ Bernard Evan-Wong AYC St. John's, ANU RP 37 37 0.999 (Asy)
   12.   CAN 8 Touch2Play Racing Rob Butler Collingwood Yacht Club Collingwood, Ont, CAN Reflex 38 38 0.937 (Asy 2)
   13.   TRI 1 Wajang Darcy Carr Trinidad and Tobago Sailing Association Diego Martin, TRI Beneteau First 10 10.35m 0.875 (Spin)
   14.   BAR 121 Whistler Peter Lewis Barbados Yacht Club Lodge Hill, St. James, BAR J 121 40 0.976 (Asy)
 
   CSA 3
   1.   TRI 20 C-MOS Norman Da Costa TTYA Diego Martin, TNT Soveral 42 42 0.897 (J/P)
   2.   ANU 112 Cricket with Anjo Insurances Sandy Mair Antigua YC St. John's, Antigua and Barbuda, ANU Beneteau First 35 35 0.802 (Asy)
   3.   TRI 107 Joia Brian Wallace USA Beneteau First Class Europe 36 0.880 (J/P)
   4.   TRI 96 Petit Careme Edward Kacal TTSA St. Joseph, TRI Beneteau First 38 38 0.821 (J/P)
   5.   AUT 24 Rasmus Dieter Huppenkothen Bregenzer Segel Club Wien, AUT Swan 43 43 0.814 (J/P)
   6.   17 The Blue Peter Mathew Barker RCYC Sheffield, UK Alfred Mylne 65 65 0.912 (Jib)
 
   Classics
   1.   GRN 1 Free In St Barths Danny Donelan Grenada Yacht Club St George's, GRN Carriacou Sloop 43 0.827
   2.   1 Savvy Danny Donelan Grenada Yacht Club St George's, GRN Carriacou Sloop 43 0.810
   3. Doyle Sailmakers  Shangri La Jonathan Gittens Barbados Yacht Club Christ Church, BAR Morgan 41 Out Island Sloop 41 0.751 (Jib)
   4.   GND 3 Zemi Danny Donelan Grenada Yacht Club St George's, GRN Carriacou Sloop 43 0.765
 
 
Racing Area: Grenada Sailing Week - J 24
 Division: One Design 
   J 24
   1.   GRN 4167 Die Hard Robbie Yearwood GYC St George's, St George, GRN J 24 24
   2.   BAR 3915 Fadeaway Gus Reader Barbados Yacht Club St. John, BAR J 24 24
   3.   TRI 2343 Frigate Richard Amerling SGU Yacht Club New York, NY, USA J 24 24
   4.   LCA 1132 Jabal Nick Forsberg St Lucia Yacht Club Gros Islet, LCA J 24 24
   5.   BAR 202 Shakin Jeff Fisher GYC St. Georges, gnd J 24 24
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020