2012 Wednesday Night Twilight Series
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Wednesday Night Twilight Series
1 Division I PHRF <= 110 PHRF_ToT
2 Division II 111 <= PHRF <= 165 PHRF_ToT
3 Division III PHRF >= 166 PHRF_ToT

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Wednesday Night Twilight Series
   Division I PHRF <= 110ToD / ToT
   1.   USA 87569 Adrenaline Brigette Croke Indian Harbor YC Bedford, NY, USA Soverel 33 33 93.0 / 1.0109
   2.   USA 40044 Bellerophon Rick & Skip Sinclair Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA Farr 40 OD 40 3.0 / 1.1754
   3.   USA 12204 Christopher Dragon Andrew Weiss Indian Harbor YC Mamaroneck, NY, USA J/122 40 39.0 / 1.1036
   4.   USA 39506 Coyote Bill Clemens Indian Harbor YC Wilton, CT, USA Farr 395 39.5 30.0 / 1.1207
   5.   USA 206 Coyote Bill Clemens Inidan Harbor YC Riverside, CT, USA Megles 32 32 24.0 / 1.1324
   6.   USA 25559 Eagle Steven Levy Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA J 120 40' 51.0 / 1.0815
   7.   USA 39515 Elan Kent Holden Indian Harbor YC Riverside, CT, USA Farr 395 39.5 33.0 / 1.1149
   8.   USA 60351 Hurricane John Schinto RYC Riverside, CT, USA Summit 35 35 51.0 / 1.0815
   9.   USA 51518 Lapin Chris Clark Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA Beneteau First 40.7 40 54.0 / 1.0762
   10.   USA 316 Maestro Chris Stavrou Riverside YC Riverside, CT, USA J 105 34.5 90.0 / 1.0156
   11.   Q 10 Nor'easter Ted & Shelia Graves Indian Harbor YC Stamford, CT, USA Alden Q-Class 49'-11 110.0 / 0.9848
   12.   USA 73272 Sagacious Bill Day Indian Harbor YC Cos Cob, CT, USA Swan 43 43 93.0 / 1.0109
   13.   USA 41269 Vitesse Robert Krasnor Old Greenwich YC Riverside, CT, USA J 35 35 72.0 / 1.0450
   14.   USA 52424 Water Witch John Monsky Beach Point YC New York, NY, USA Water Witch 48 47'10' 42.0 / 1.0980
   15.   USA 316 Wave Rider Benoit Ansart OGYC Old Greenwich, CT, USA Farr 30 30  
   16.   GBR 4930R Zombie Andrew Scrivan & Chris Kriz Riverside YC Old Greenwich, CT, USA Ultra 30 30'0 0.0 / 1.1818
 
   Division II 111 <= PHRF <= 165ToD / ToT
   1.   USA 62 Acadia Carlton Anderson IHYC Greenwich, CT, USA CAL 33 33 162.0 / 0.9129
   2.   USA 000 Aeolus Douglas Parker Old Greenwich YC Old Greenwich, Connecticut, USA Irwin Citation 35 35 135.0 / 0.9489
   3.   USA 77287 Attractive Nuisance Jonathan & Karin Nye Indian Harbor YC Old Greenwich, CT, USA Olson 30 30 111.0 / 0.9834
   4.   USA 207 Circe Rick Hendee Indian Harbor YC Wilton, CT, USA Shields 30' 2 165.0 / 0.9091
   5.   USA 51 Comet Allan Levys Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA Alerion 28 28.5 165.0 / 0.9091
   6.   USA 172 Cora Rick Hendee Indian Harbor YC Wilton, CT, USA Shields 30' 2 165.0 / 0.9091
   7.   USA 20233 Dursey David Ornstein Indian Harbor YC Old Greenwich, CT, USA C&C 33 33 159.0 / 0.9168
   8.   USA 77496 Fin II Thomas O'Connell Riverside YC Riverside, CT, USA Olson 30 30 114.0 / 0.9789
   9.   USA 143 Freebird Jake Kramer Indian Harbor YC New York, NY, USA Pearson 34 33'10 153.0 / 0.9246
   10.   USA 1206 Frisbee John McConnell Indian Harbor YC Wilton, CT, USA International Etchells 30'6 129.0 / 0.9573
   11.   USA 52594 Hawkeye Michael Burke Old Greenwich YC Cos Cob, CT, USA C&C 34 33'5 150.0 / 0.9286
   12.   USA 145 Hooke Rick Hendee Indian Harbor YC Wilton, CT, USA Shields 30' 2 165.0 / 0.9091
   13.   USA 117 Jamala III Hamish Young Old Greenwich YC Old Greenwich, CT, USA S2 9.1 30 135.0 / 0.9489
   14.   USA 131313 Kekoa Luke Wakeman Old Greenwich YC Halifax, NS, CAN Tartan 38 38 120.0 / 0.9701
   15.   USA 295 Liberty Leonard Shavel Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA Sabre 34 MK II 34 159.0 / 0.9168
   16.   USA 429 Stampede Karen Varbaro Old Greenwich YC Port Chester, NY, USA International Etchells 30.5 129.0 / 0.9573
   17.   USA 30736 Tecumseh Donald Rotzien Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA C&C 36 35'8 144.0 / 0.9366
   18.   USA 60164 Timaru Carter Harris Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA Jeanneau Sun Odyssey 38.9 147.0 / 0.9326
   19.   USA 43436 Wave Dancer Benoit Ansart Old Greenwich YC Old Greenwich, CT, USA Olson 30 30 114.0 / 0.9789
 
   Division III PHRF >= 166ToD / ToT
   1.   USA 140 Act Two Kevin Erensen Old Greenwich YC Old Greenwich, CT, USA Irwin Citation 31 31 177.0 / 0.8941
   2.   USA S34 Badger Chris and Sarah Fey Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA Sabre 34 Mk I 34 177.0 / 0.8941
   3.   USA 2275 Carolina Pearl Carl Wist Darien, CT, USA Beneteau First 285 28.25 198.0 / 0.8690
   4.   USA 60327 Carpe Diem Blazej Cichy Greenwich Boat & YC Cos Cob, CT, USA Beneteau First 235 23.33 210.0 / 0.8553
   5.   USA 1695 Gratis II Malcolm Woodier Old Greenwich YC Cos Cob, CT, USA Cal 25 228.0 / 0.8355
   6.   USA 320 Hazelnut Stephen Hayes Old Greenwich YC Cos Cob, CT, USA J 24 24 174.0 / 0.8978
   7.   USA 1237 Kitty Hawk Michael Schaus IHYC Greenwich, CT, USA Hinckley Pilot 35 186.0 / 0.8832
   8.   USA 594 Magique Richard Franck Old Greenwich YC Riverside, CT, USA C&C27 Mark V 26' 6 186.0 / 0.8832
   9.   USA 1358 Silver Fox Jasjeet Sood Indian Harbor YC Riverside, CT, USA J 24 24 174.0 / 0.8978
   10.   USA 20251 Sweet M Paul Brindak Old Greenwich YC Old Greenwich, CT, USA Cal 28 2-C 28.5 183.0 / 0.8868
   11.   USA 3362 Traces John Craine Old Greenwich YC Riverside, CT, USA Endeavour 33 33 189.0 / 0.8796
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019