2019 Valeur-Jensen Stamford Denmark Race
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: VJSDR-Course 1
1 Class 1 PHRF - NS PHRF_ToT
2 Class 2 PHRF - NS PHRF_ToT
3 Class 3 PHRF - NS PHRF_ToT
3 Class 4 PHRF PHRF_ToT
4 Class 5 PHRF PHRF_ToT
Racing Area: VJSDR-Course 2
5 Class 6 PHRF PHRF_ToT
6 Class 7 PHRF PHRF_ToT
7 Class 8 PHRF - J109 PHRF_ToT
8 Class 9 PHRF PHRF_ToT
9 Class 10 PHRF PHRF_ToT
10 Class 11 PHRF PHRF_ToT
11 Class 12 Multi-Hull ToT

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: VJSDR-Course 1
   Class 1 PHRF - NSToD / ToT
   1.   14691 Alliance William Lewis Riverside Yacht Club Greenwich, CT, USA C&C 27 27 207.0 / 0.8587
   2.   6160 FloIII James Goodridge Halloween YC Stamford, Ct, USA C&C 25 25 234.0 / 0.8291
   3.   USA 204 Foolish Pleasure John Ekberg Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA Morgan 30 Centerboard 29.92 210.0 / 0.8553
   4.   USA 40712 Miller's Crossing Christopher Miller Halloween YC Stamford, CT, USA Rodgers 26 26 171.0 / 0.9015
   5.   43885 Neva Alexander Henkin Halloween YC Stamford, CT, USA Beneteau First 235 23'4 210.0 / 0.8553
   6.   USA 1968 Old School Karen Martinez Riverside Yacht Club RIVERSIDE, CT, USA J 24 24  
   7.   USA 1358 Silver Fox Jasjeet Sood OGYC / NYYC Greenwich, CT, USA J 24 24 174.0 / 0.8978
   8.   USA 114 Soup Bone IV Lyndon Helmbolt Halloween Yacht Club Stamford, Ct., USA Chrysler 27 27'4 183.0 / 0.8868
   9.   USA 89 Veronica Ed Tella Breakwater Irregulars Wilton, CT, USA Islander Bahama 30 29.9 183.0 / 0.8868
 
   Class 2 PHRF - NSToD / ToT
   1.   USA 42569 IBIS Gordon B Whelpley JR Noroton Yacht Club West Redding, CT, USA Bristol 38.8 38.40 141.0 / 0.9407
   2.   USA 32458 Janifferjil Jane Bergere Norwalk YC NYC, NY, USA Sabre 34 34 156.0 / 0.9207
   3.   USA 51101 On The Mark II Marc Luxemburg Norwalk YC New York, NY, USA Hunter 35.5 35'7 144.0 / 0.9366
   4.   231 Pauls Hardware PAUL ADELBERG Halloween Yacht Club STAMFORD, CT, USA Beneteau Oceanis 40ft 138.0 / 0.9448
   5.   USA 23648 PHOENIX (C) Robert Lussi Singles Under Sail/USCGAUX Pound Ridge, NY, USA C & C 34 33.2 153.0 / 0.9246
   6.   14 Viking Jeffrey Rankin Seawanhaka Corinthian YC FLORAL PARK, NY, USA Tayana 52 52 150.0 / 0.9286
   7.   USA 50469 Weatherly Neil Gallagher Webb Institute Glen Cove, NY, USA C&C 35 Mk 1 34.6 138.0 / 0.9448
   8.   USA 60427 White Hawk Michael Trant Shore and Country Club Norwalk, CT, USA Beneteau Oceanis 41 41 156.0 / 0.9207
 
   Class 3 PHRF - NSToD / ToT
   1.   359 Fantasy Girl Wendy Walasek / Vincent Nanni Stamford Yacht Club Greenwich, CT, USA X-332 33.8 111.0 / 0.9834
   2.   25567 Iris Lee Backus - SHYC SHYC Westport, CT, USA Sabre 426 42'6 93.0 / 1.0109
   3.   CAN 131313 Kekoa Luke Wakeman Ponus Yacht Club Halifax, NS, CAN Tartan 38 38 117.0 / 0.9745
   4.   USA 11426 Rascal Christopher Schneider Centerport/Lloyd Harbor Centerport, NY, USA Ericson 39 39 114.0 / 0.9789
 
   Class 4 PHRFToD / ToT
   1.   USA 41830 Arion Bill Vellante Noroton New Canaan, CT, USA Tartan 31 31 159.0 / 0.9168
   2.   USA 161 Chicken Wing Mike Chapell Breakwater Irregulars Stamford, CT, USA Ranger 33 33.17 165.0 / 0.9091
   3.   USA 165 Speedway Boogie Chris Brady Hempstead Harbour Club/STC Manhasset, NY, USA Colgate 26 26 159.0 / 0.9168
 
   Class 5 PHRFToD / ToT
   1.   USA 770 Belles Filles Joseph Healey Noroton YC Stormville, NY, USA Beneteau First 375 37.5 135.0 / 0.9489
   2.   USA 197 CAYUGA Eric Letellier HHYC Larchmont, NY, USA Laser Int 28 28.41 138.0 / 0.9448
   3.   43595 Loki4 Richard Correll M.C.Y.C Huntington, NY, USA Cal 33-2 33- 141.0 / 0.9407
   4.   USA 164 Lucida Barry Purcell none Norwalk, CT, USA J 27 27.5 132.0 / 0.9531
   5. Doyle Sailmakers  USA 42832 Marie Paul Eliea Lloyd Harbor YC South Huntington, NY, USA Tartan 372 37 132.0 / 0.9531
   6.   USA 135 Navis Bona Christopher J. Hynes Stamford YC/Breakwaters/HYC Stamford, CT, USA J 27 27 126.0 / 0.9615
   7.   USA 138 Roo Gary Tarnoff Breakwater Irregulars Stamford, CT, USA C&C 33-2 32.58 135.0 / 0.9489
   8.   USA 130 Soul Rebel Richard Rubel Lloyd Harbor YC Northport, NY, USA J-80 26 126.0 / 0.9615
   9. Doyle Sailmakers  USA 60141 Veronique Bert Rubin de Cervens Ketewomoke Yacht Club East Islip, NY, USA Beneteau First 345 34.5 123.0 / 0.9658
 
Racing Area: VJSDR-Course 2
   Class 6 PHRFToD / ToT
   1.   USA 41302 Borderline Jonathan Asch/ Stephen Bishop Stamford Yacht Club Greenwich, CT, USA C&C 35 MK3 35 117.0 / 0.9745
   2.   USA 42833 Brilliant Arthur Kelley Centerport YC / Lloyd Harbor YC Centerport, NY, USA Frers 33 33 111.0 / 0.9834
   3.   USA 51950 Duet Andrian (Andy) Lubimov Glen Island Yacht Club Scarsdale, NY, USA Sun Fast 37 37.33 117.0 / 0.9745
   4.   USA 92 Easy Red John Cutting Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA J 92 30 114.0 / 0.9789
   5.   USA 63136 Shining Star Steve Hayes Old Greenwich YC Cos Cob, CT, USA Farr 33 33 105.0 / 0.9924
   6.   USA 91 Vixen EJ Haskell OGYC Riverside, CT, USA J92 30' 114.0 / 0.9789
 
   Class 7 PHRFToD / ToT
   1.   USA 42193 CARA MIA Joseph Kerner NYC / LHYC Northport, NY, USA Frers 41 40.5' 72.0 / 1.0450
   2.   USA 114 Cathexis Bryan Schapperle Norwalk Yacht Club Norwalk, CT, USA X382 38 78.0 / 1.0350
   3. Other  USA 52155 Charlotte Richard West Stamford YC Darien, CT, USA Beneteau First 36.7 36 75.0 / 1.0400
   4. 155   USA 155 Crazy Train Patrick and Brigette Croke Indian Harbor Yacht Club Bedford, NY, USA Melges 24 24 99.0 / 1.0015
   5.   USA 33675 Evil Monkey-C David Schmidt breakwater irregulars Darien, CT, USA Soverel 33 90.0 / 1.0156
   6.   USA 10104 First Light Dana OBrien Riverside YC Riverside, CT, USA Tartan 101 33 84.0 / 1.0252
   7.   USA 619 Scapegoat James Reichel Lloyd Harbor YC West Islip, NY, USA J 105 34.5 84.0 / 1.0252
   8.   USA 226 Shooting Star Robert Betensky Sagamore Yacht club Old Westbury, NY, USA J 105 34.5 99.0 / 1.0015
   9.   USA 2609 Smokeshow Paul Sevigny NYC, NYYC Darien, CT, USA GP 26 26 81.0 / 1.0301
   10.   USA 69 Sunshine Daydream Chris Fesenmeyer Shore and Country Club Norwalk, CT, USA Beneteau First 36.7 36 84.0 / 1.0252
   11.   USA 50 Unplugged Chris and Marc Malloy Stamford Yacht Club/NYYC Stamford, CT, USA Custom 28 28 72.0 / 1.0450
 
   Class 8 PHRF - J109ToD / ToT
   1.   USA 200 Emoticon Jonathan Rechtschaffer Minisceongo YC Montclair, NJ, USA J 109 35 72.0 / 1.0450
   2.   USA 261 Growth Spurt John Greifzu, Jr. Stamford YC/New York YC/STC Darien, CT, USA J 109 35 72.0 / 1.0450
   3.   USA 52418 Joyride Greg Imbruce Stamford YC New Canaan, CT, USA J 109 35 72.0 / 1.0450
   4.   USA 163 Rhiannon III Chris Nicholls / Cao Deambrosio Stamford Yacht Club Darien, CT, USA J 109 35 72.0 / 1.0450
   5.   USA 332 Strider Daniel Corcoran Lloyd Harbor YC Huntington, NY, USA J 109 35 72.0 / 1.0450
   6.   USA 239 Sweet Caroline Christopher Ercole Hempstead Harbour Club Woodside, NY, USA J 109 35 75.0 / 1.0400
 
   Class 9 PHRFToD / ToT
   1.   USA 60351 Blue Fire Mark Parry Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA Summit 35 35 51.0 / 1.0815
   2.   USA 51506 Exuberance Chris Eichmann Riverside Yacht Club Greenwich, CT, USA X-442 44 51.0 / 1.0815
   3.   USA 61183 In Theory Peter McWhinnie Larchmont YC Larchmont, NY, USA JPK 1080 35.5 51.0 / 1.0815
   4.   USA 50807 M Squared William Mack Stamford Yacht Club / STC Darien, CT, USA J/120 40 48.0 / 1.0870
   5.   USA 25244 Palantir-5 June & Amanda Kendrick Lloyd Harbor YC / NYYC Huntington, NY, USA J 44 44.9 39.0 / 1.1036
   6.   USA 46699 Starbuck Alex Urdea Seawanhaka Corinthian Yacht Club Oyster Bay, NY, USA Swan 53 53 39.0 / 1.1036
   7.   USA 52559 Tenacity Samuel Fuller Norwalk Yacht Club Darien, CT, USA Beneteau First 44.7 44.83 45.0 / 1.0924
   8.   USA 2112 YYZ Justin Bonar RCYC Stamford, CT, USA Jeanneau 53 53 60.0 / 1.0656
 
   Class 10 PHRFToD / ToT
   1.   USA 39516 Avalanche Craig Albrecht Port Washington Yacht Club Glen Cove, NY, USA Farr 395 39.5 24.0 / 1.1324
   2.   USA 16 Fireball Bill & Jackie Baxter Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA J 111 36.5 30.0 / 1.1207
   3.   USA 52300 Jules Thomas Dunn Belle Haven Greenwich, CT, USA Baltic 52 52.5 21.0 / 1.1384
   4.   USA 61132 Rumba Ove Haxthausen Royal Danish YC Stamford, CT, USA J 133 43 27.0 / 1.1265
   5.   USA 39534 Skye Ty Anderson Riverside YC/ STC/ NYYC Riverside, CT, USA Farr 395 40 30.0 / 1.1207
   6.   104 Wild Child Peter Hansen Royal Danish YC Stamford, CT, USA J111 36.5 30.0 / 1.1207
   7.   USA 60874 Xpatriate Peter Grueterich Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA Xp44 44 12.0 / 1.1566
 
   Class 11 PHRFToD / ToT
   1.   USA 1201 After Midnight Paul Jeka NYYC Atlantic Highlands, NJ, USA CTM41 41 -21.0 / 1.2287
   2.   USA 39 Christopher Dragon Linda and Andrew Weiss Larchmont & STC Mamaroneck, NY, USA KER 40 + 40 -42.0 / 1.2795
   3.   USA 51552 Magic Kenneth Laudon AYC/STC Croton on Hudson, NY, USA Santa Cruz 52 52 -21.0 / 1.2287
   4.   NZL 8008 Rikki Bruce Chafee Sakonnet Yacht Club Boston, MA, USA R/P 42 42' -21.0 / 1.2287
   5.   USA 407 Sundari Barry Gold American Yacht Club Mamaroneck, NY, USA Farr 400 38 -9.0 / 1.2015
 
   Class 12 Multi-Hull 
   1.   HH 6603 Nala Jim Vos SYC Sag Harbor, ny, USA hh66 66 1.3713
   2.   6201 Tribe Greg Gigliotti Indian Harbor Yacht Club Stamford, CT, USA Gunboat 62 1.3680
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020