2019 J 70 World Championship
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow   Sail Number Yacht Name Skipper/Crew Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: World Championship
 Division: One Design 
   J 70
   1. 22   ESP 665 Abril Verde (Corinthian) Luis Pérez Canal / Eduardo Reguera Fernández / Carlos Sanmartín Alvarez / Juan De Cominges Carvallo / Luis da Rocha Club Marítimo de Canido Ourense, ESP J 70 22.75
   2. 86   SWE 280 Ace Of Base (Corinthian) Jan Björnsjö / Mårten Blixt / Anders Alverbäck / Peter Westh Ekerö Båtklubb Ekerö, Stockholm, SWE J 70 7
   3. 44   NOR 976 Agera3 Fredrik Hedlund / Eivind Melleby / Scott Terry / Lasse Berthelsen / Fredrik Hedlund Fredrikstad Seilforening (FS) Krakeroy, Ostfold, NOR J 70 22,75
   4. 12   RUS 269 Akhmat Alexander Bozhko / Sheremetev Michail / Sheremetev Maksim / Konstantinov Roman / Khadzhiev Khasan Russia, Chechen Republic Taganrog, Rostov on Don, RUS J 70 7m
   5. 81   CYP 1401 Amaiz Sailing Team Sergei Dobrovolskii / Victor Serezhkin / Egor Terpigorev / Viatcheslav Martynov Cyprus Limassol, CYP J 70 7m
   6. 82   RUS 1403 ArttubeRus1 Valeriya kovalenko / IGOR LISOVENKO / DENIS ROZHKOV / SERGEY AVDONIN / PAVEL SAVENKO Taganrog Moscow, Moscow, RUS J 70 7m
   7. 61   GBR 1205 Baby J (Corinthian) anthony Esse / Charles Esse / Jason Sivyer / Guy Stephens / Anthony Esse Royal Thames Yacht Club Dorchester on thames, Oxford, GBR J 70 7m
   8. 17   GBR 448 Bewitched Paddy Bettesworth / Jamie Binmore / Shane Hughes / David Meek Royal Torbay yacht club Torquay, Devon, GBR J 70 7m
   9. 45   USA 1042 Black River Racing Douglas Strebel / Jody Lutz / Jay Lutz / Amy Strebel / Joann Fisher LYC Dallas, TX, USA J 70 23.75
   10. 29   GBR 828 Brutus (Corinthian) Charles Thompson / charles thompson / andrew mclelland / craig burlton / ian southworth Royal Southern Yacht Club London, UK J 70 7.0
   11. 76   GBR 1290 Bryn (Corinthian) Phil Rees / Ben Rees / Ali McDonald / Ant Harvey syasa Swansea, UK J 70 7m
   12. 40   ITA 949 Calvi Network Carlo Alberini / Stefano Cherin / Sergio Blosi / Karlo Hmeljak Compagnia della Vela Pesaro Pesaro, ITA J 70 22,75
   13. 16   MLT 441 Calypso (Corinthian) Jonathan Calascione / Seb Ripard / Tom Ripard / Dave Kohler RYS & RMYC Kingston Upon Thames, Surrey, MLT J 70 7m
   14. 01   GBR 747 Caramel (Corinthian) James Torr / Ewan Gribbin / George Watson / James Randall / Harriet Askew Paignton SC & Saltash SC Saltash, Cornwall, GBR J 70 7m
   15. 10   USA 180 Catapult Joel Ronning / Victor Diaz De Leon / Christopher Stocke / Patrick Wilson Wayzata Yacht Club Excelsior, MN, USA J 70 22.75
   16. 46   SUI 1043 CER Aprotec - Ville de Genève Nelson Mettraux / Morgan Lauber / Joachim Haenggeli / Sacha Bévant / Sébastien Aubord Société Nautique de Genève Versoix, Canton, SUI J 70 7m
   17. 25   GBR 741 Cosmic (Corinthian) Patrick Liardet / Freddie Liardet / Ancel Davison / Billy Veniss-Ozanne RSrnYC Stockbridge, Hampshire, GBR J 70 7 m
   18. 35   GBR 933 Darcey Clive Bush / John Pink / George Hand / Paul Childs CYC/ISC Chichester, West Sussex, UK J 70 7m
   19. 70   GBR 1248 DSP (Corinthian) Doug Struth / Geoff Carveth / Dan Schieber / Tom Mallindine / Lauren Mead Royal Southern London, UK J 70 7m
   20. 56   GBR 1451 Eat Sleep J Repeat Paul Ward / Charlie Cumbley / Ruairidh Scott / Mario Trindade Royal Southern YC Midhurst, West Sussex, GBR J 70 7m
   21. 53 Quantum Sails  TUR 1118 Eker Kaymak (Corinthian) Ahmet Eker / DORA / Zengin / Baran TAYK Bursa, TUR J 70 22.75
   22. 80   ARG 1396 El Ramon Guillermo Parada / Mariano Parada / Pablo Despontin / Sebastian Halpern CNSI/CNMendoza Buenos Aires, ARG J 70 7m
   23. 26   GBR 744 Elizabeth (Corinthian) Fiona Hampshire / Josh Flack / Tim Gratton / Hugo Sloper / Lilly Carlisle Royal Thames Yacht Club Guildford, Surrey, GBR J 70 22.75
   24. 09   USA 169 Empeiria John Heaton / Ian Barrows / Tim Healy / Zach Mason CYC Wilmette, IL, USA J 70 7m
   25. 71   ITA 1256 Enfant Terrible Alberto Rossi / Alberto Bolzan / Stefano RIzzi / Branco Bircin / Bianca Crugnola C.C. Aniene Ancona, ITA J 70 7m
   26. 43   GBR 974 EV Experts Tim Collins / Phil Taylor / Rhos Hawes / Martin Miller / Terre Layton RORC Twickenham, Middlesex, GBR J 70 7m
   27. 73   BRA 1267 Highlanders Marcos Soares / Marcos Soares / Mauricio Santa Cruz / Ricardo Nunes Ermel / Selmo Nissenbaum ICRJ Leblon, RJ, BRA J 70 22.75
   28. 66   SWE 1213 Hilda (Corinthian) Oscar Lundqvist / Jacob Lundqvist / Will Holt / Herman Andersson / Oliver Österberg Royal Swedish Yacht Club Stockholm, Stockholm, SWE J 70 7m
   29. 24   NED 719 Hollandsch Glorie (Corinthian) Max Houtzager / Marieke Poulie / Imp Visser / Wim Zindler Royal Netherlands Yacht Club (KNZ&RV) Zeist, Utrecht, NED J 70 7m
   30. 05   SWE 119 Honey Ryder (Corinthian) Ronny Gustavsson / Viktor Planting Bergloo / Carl Johan Hane / Staffan Laring KSSS Lidingö, stockholm, SWE J 70 6,93m
   31. 84   GER 1414 I Felicitas (Corinthian) Hermann Mackenbrock / Romy Mackenbrock / Isabella Mackenbrock / Kim Brandt / Eike Lauszus Hiltruper Segelclub e.V. Münster, Nordrhein-Westfalen, GER J 70 7m
   32. 65   GBR 1210 Jalapeno Brian Denney / Hannah Le Provest / Ian Morrin / Ross Partridge / Paul Fuller RSrnYC Colchester, Essex, UK J 70 7 m
   33. 48   GER 1052 Jayday (Corinthian) Thorsten Willemsen / Nicolai Paus / Kolja Paus / Johannes Rösing / Stefan Sundarp Bocholter-Yachtclub Bocholt, NRW, GER J 70 7
   34. 06   FRA 122 JBECRE (Corinthian) Cyrille Teston / Jean francois Nevo / Vianney Guilbaud / Xavier Dagault CNLF Garches, Hauts de seine, FRA J 70 7m
   35. 57   GBR 1169 Jeepster Graham Clapp / Josie Glidden / Chris Taylor / James Taylor / Oliver Wells RSrnYC London, GBR J 70 7 m
   36. 36   NED 936 Jello (Corinthian) Maarten Jamin / Maarten Bastiaan Smit / Jelmer IJntema / David Buitelaar WV de Meeuwen Amsterdam, Noord-Holland, NED J 70 7m
   37. 69   GBR 1247 JElvis Martin Dent / Mark Lees / Ruby Dent / Matt Haslam Island Sailing Club Cowes London, GBR J 70 7m
   38. 14   GBR 290 Jenga8 (Corinthian) Andrew Barraclough / Peter Watts / John Curtis / Stuart Johnston / Oscar Watts Rickmansworth Chesham Bois, Bucks, GBR J 70 7m
   39. 77   SUI 1308 Jerry (Corinthian) Thomas Studer / Esther Oggenfuss / Pascal Abegg / Loic Martinet / Aaron Garrett CVN Neuchatel Ried b. Kerzers, FR, SUI J 70 7m
   40. 79   GBR 1384 JM7 Susie Moore / Daniel Budden / Tori Akhurst / Neil Harrison / Disna Kissane RSrnYC Hamble, Hampshire, GBR J 70 7m
   41. 15   GER 439 JooJanta (Corinthian) Holger Neuhaus / Arne Wittemer / Felix Wagner / Jacob Niewiarra Westfaelischer Yachtclub Delecke / Segel-Club Hattingen Dortmund, GER J 70 7m
   42. 67   RUS 1217 Joyfull (Corinthian) Denis Cherevatenko / Vladimir Chaus / Viktor Filippov / Artem Markov DCT Moscow, RUS J 70 7m
   43. 59   MON 1186 Junda-Banca del Sempione Ludovico Fassitelli / Enrico Fonda / Andrea Felci / Lorenzo Azzi / Francesco Orlando Yacht Club Monaco Monte Carlo, MON J 70 22.75
   44. 85   AUS 7071 Juno Reg Lord / Ben Lamb / Murray Jones / Tom Grimes Cruising Yacht Club of Australia Sydney, AUS J 70 7m
   45. 37   SUI 938 JURMO (Corinthian) Stefan Seger / Till Seger / Matthias Fahrni / Elianne Boeni / Karin Nordstroem Regatta Club Oberhofen Oberhofen, Thun, SUI J 70 7
   46. 34 North Sails  NED 927 Kim from Holland (Corinthian) Alwin van Daelen / Dennis Goethals / Jurjen Feitsma / Rutger van Eeuwijk KWV de Kaag Zaandam, NH, NED J 70 22.75
   47. 54   ESP 1122 Let it be (Corinthian) Marcelo Baltzer Foucher / Juan Calvo Boronat / Toni Puig Fargueta / Pau Chirivetta Martinez / Diego Fernandez de Alegria Rossich Real Club Nautico de Denia Madrid, ESP J 70 7m
   48. 83   RUS 1405 Maria Andrey Malygin / Leonid Klepikov / Andrey Kirilyuk / Aleksey Borisov YC M-SAILING Moscow, Moscow region, RUS J 70 6.93
   49. 75   ESP 1283 Marnatura Luis Bugallo / Enrique Freire Faria / Gerardo Prego Menor / Alberto Basadre Lopez / Jorge Lorenzo Roman R.C.N.Vigo Vigo, Ponte, ESP J 70 22.75
   50. 74   GBR 1282 Mjölnir Thor Askeland / Henry Wetherell / Jack Wetherell / Alejandro Fraile Perez RSrnYC London, GBR J 70 7m
   51. 60 Quantum Sails  ARG 1191 Negroni Paulo Miguel Cosentino / Alejandro Irigoyen / Paul Pruden / Lucas Carissimi Yacht Club Argentino / CNSI Buenos Aires, ARG J 70 7m
   52. 41   ESP 961 Noticia Jose Maria Torcida / Luiz Martin Cabiedes / Rayco Tabares / Pablo Santurde / Robin Imaz R.C.M.Santander Santander, Cantabria, ESP J 70 22.75
   53. 62   GBR 1206 Offbeat (Corinthian) David McLeman / Lucy Kennedy / Alex McLeman / Ben Whaley / Edward Bates RSrnYC Ascot, Berkshire, GBR J 70 7 m
   54. 13   ESP 284 Patakin Luis Albert / Afonso Domingos / Gonzalo Morales / David Louzao Club de Mar Mallorca Madrid, ESP J 70 7m
   55. 51   BLR 1058 Pavetra (Corinthian) Aliaksandr Racheuski / Andrey Bratan / Pjotr Lezhnin / Ilya Strakh YRC.DK Minsk, BLR J 70 7m
   56. 33   ITA 853 Petite Terrible Claudia Rossi / Michele Paoletti / Matteo Mason / Rossella Losito / Giulio Desiderato C.C. Aniene Ancona, ITA J 70 6,93
   57. 04   GBR 1203 PHAN Jeremy Thorp / Saskia Clark / Ben Cooper / James Hemingway RYS Upper Swanmore, Hampshire, UK J 70 7m
   58. 20   CAY 1310 Powerplay Peter Cunningham / Lucas Calabrese / John Wallace / Ben Mercer Cayman Islands Sailing Club Grand Cayman, CI, CAY J 70 22.75
   59. 28   SWE 786 Pro4u Patrik Forsgren / Magnus Sjögren / Anders Gille / Anders Mårtensson / Tore Lewander KSSS Täby, Sweden, SWE J 70 7m
   60. 47   SUI 1045 quarter2eleven (Corinthian) Silvan Zuppiger / Bruno Zeltner / Nick Zeltner / Stefan Pulfer Regatta Club Oberhofen Allmendingen, Bern, SUI J 70 7m
   61. 39   ITA 948 Raffica Pasquale Orofino / Giorgio Poggi / Pietropaolo Orofino / Albatros Turco / Ludovica Msellati D’Emilio Circolo Nautico punta Imperatore Napoli, ITA J 70 6,93
   62. 30   GBR 830 Rán Niklas Zennstrom / Tim Powell / Toby Iles / Connor Banks KSSS & RSrnYC Southampton, Hampshire, UK J 70 7
   63. 03   USA 25 Rascal Henry Brauer / Brian Kamilar / Karl Anderson / Orrin Starr Eastern Yacht Club Marblehead, MA, USA J 70 22.75
   64. 11   GBR 263 Rascal Racing (Corinthian) David Atkinson / Danial Boatman / Mike Mathews / Bill Mayhorn Royal Torbay Yacht Club sunderland, Tyne & Wear, GBR J 70 7m
   65. 27 Doyle Sailmakers  GER 773 Reality distortion field (Corinthian) Ruediger Margale / Ute Heimann / Peter Bechstein / Robert Feller / Rüdiger Margale Segel-Club-Sorpesee-Iserlohn Arnsberg, NRW, GER J 70 7 m
   66. 31   USA 833 Relative Obscurity Peter Duncan / Willem van Waay / Bill Hardesty / Will Felder American Yacht Club Rye, NY, USA J 70 22.75
   67. 07   FRA 144 Sage Engineering (Corinthian) Damian Michelier / Thomas GALLIACHE / Charlie GUTH / Hugo ROCHE / Félici DUAULT CN Rennes Cesson sevigne, FRA J 70 7m
   68. 38   FRA 942 SL Maintenance Fastwave Laurent Charmy / Vincent Aillaud YCC Nancy, FRA J 70 7m
   69. 68   USA 1227 Snitch Geoffrey Pierini / Richard Clarke / Max Lopex / Nathan Wilmot NYYC Perth Amboy, NJ, USA J 70 22.75
   70. 55   IRL 1123 Soak Racing (Corinthian) Marshall King / Ian Wilson / Marshall King / Ian Wilson / Andrew Shorrock / Adam Brushett RSrnYC Bromsgrove, West Midlands, UK J 70 7m
   71. 08   USA 157 Spring David Franzel / Alec Anderson / Christian Thompson / Eric Barreveld St. Thomas Yacht Club Somerville, MA, USA J 70 22.75
   72. 32   SWE 846 Sweet Alice (Corinthian) Hans Liljeblad / Jon Sindeman / Roine Ericsson / Johan Hedberg KSSS Saltsjobaden, SWE J 70 7m
   73. 21   GER 644 The Beast (Corinthian) Soeren Hadeler / Hauke Köller / Jakob von Hausen / Ole Burfeind SVGM Bremen, GER J 70 7m
   74. 58   BRA 1174 To Nessa Renato Faria / Kadja Brandao / Gabriel Portilho / Henrique Haddad / Pedro Costa Alemao ICRJ Rio de Janeiro, RJ, BRA J 70 22.75
   75. 23   SWE 713 TYRA (Corinthian) Magnus Tyreman / Charlie Hagerman / Nils Åkervall / Bo Johannisson KSSS Djursholm, SWE J 70 7m
   76. 02   USA 18 Warcanoe Michael Goldfarb / Cole Brauer / Jonny Goldsberry / Michael Menninger / Steve Hunt CYC Seattle Seattle, WA, USA J 70 22.75
   77. 42   GBR 972 Yeti (Corinthian) Jack Davies / Tom Williams / Freddie Davies / Charlie Davies Royal Solent Yacht Club Cowes, GBR J 70 7m
 
 


2019 J 70 World Championship
Corinthian Teams - Final Scratch Sheet

    Bow   Sail Number Yacht Name Skipper/Crew Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: World Championship
 Division: One Design
     J 70
   1. 22   ESP 665 Abril Verde Luis Pérez Canal / Eduardo Reguera Fernández / Carlos Sanmartín Alvarez / Juan De Cominges Carvallo / Luis da Rocha Club Marítimo de Canido Ourense, ESP J 70 22.75
   2. 86   SWE 280 Ace Of Base Jan Björnsjö / Mårten Blixt / Anders Alverbäck / Peter Westh Ekerö Båtklubb Ekerö, Stockholm, SWE J 70 7
   3. 61   GBR 1205 Baby J anthony Esse / Charles Esse / Jason Sivyer / Guy Stephens / Anthony Esse Royal Thames Yacht Club Dorchester on thames, Oxford, GBR J 70 7m
   4. 29   GBR 828 Brutus Charles Thompson / charles thompson / andrew mclelland / craig burlton / ian southworth Royal Southern Yacht Club London, UK J 70 7.0
   5. 76   GBR 1290 Bryn Phil Rees / Ben Rees / Ali McDonald / Ant Harvey syasa Swansea, UK J 70 7m
   6. 16   MLT 441 Calypso Jonathan Calascione / Seb Ripard / Tom Ripard / Dave Kohler RYS & RMYC Kingston Upon Thames, Surrey, MLT J 70 7m
   7. 01   GBR 747 Caramel James Torr / Ewan Gribbin / George Watson / James Randall / Harriet Askew Paignton SC & Saltash SC Saltash, Cornwall, GBR J 70 7m
   8. 25   GBR 741 Cosmic Patrick Liardet / Freddie Liardet / Ancel Davison / Billy Veniss-Ozanne RSrnYC Stockbridge, Hampshire, GBR J 70 7 m
   9. 70   GBR 1248 DSP Doug Struth / Geoff Carveth / Dan Schieber / Tom Mallindine / Lauren Mead Royal Southern London, UK J 70 7m
   10. 53 Quantum Sails  TUR 1118 Eker Kaymak Ahmet Eker / DORA / Zengin / Baran TAYK Bursa, TUR J 70 22.75
   11. 26   GBR 744 Elizabeth Fiona Hampshire / Josh Flack / Tim Gratton / Hugo Sloper / Lilly Carlisle Royal Thames Yacht Club Guildford, Surrey, GBR J 70 22.75
   12. 66   SWE 1213 Hilda Oscar Lundqvist / Jacob Lundqvist / Will Holt / Herman Andersson / Oliver Österberg Royal Swedish Yacht Club Stockholm, Stockholm, SWE J 70 7m
   13. 24   NED 719 Hollandsch Glorie Max Houtzager / Marieke Poulie / Imp Visser / Wim Zindler Royal Netherlands Yacht Club (KNZ&RV) Zeist, Utrecht, NED J 70 7m
   14. 05   SWE 119 Honey Ryder Ronny Gustavsson / Viktor Planting Bergloo / Carl Johan Hane / Staffan Laring KSSS Lidingö, stockholm, SWE J 70 6,93m
   15. 84   GER 1414 I Felicitas Hermann Mackenbrock / Romy Mackenbrock / Isabella Mackenbrock / Kim Brandt / Eike Lauszus Hiltruper Segelclub e.V. Münster, Nordrhein-Westfalen, GER J 70 7m
   16. 48   GER 1052 Jayday Thorsten Willemsen / Nicolai Paus / Kolja Paus / Johannes Rösing / Stefan Sundarp Bocholter-Yachtclub Bocholt, NRW, GER J 70 7
   17. 06   FRA 122 JBECRE Cyrille Teston / Jean francois Nevo / Vianney Guilbaud / Xavier Dagault CNLF Garches, Hauts de seine, FRA J 70 7m
   18. 36   NED 936 Jello Maarten Jamin / Maarten Bastiaan Smit / Jelmer IJntema / David Buitelaar WV de Meeuwen Amsterdam, Noord-Holland, NED J 70 7m
   19. 14   GBR 290 Jenga8 Andrew Barraclough / Peter Watts / John Curtis / Stuart Johnston / Oscar Watts Rickmansworth Chesham Bois, Bucks, GBR J 70 7m
   20. 77   SUI 1308 Jerry Thomas Studer / Esther Oggenfuss / Pascal Abegg / Loic Martinet / Aaron Garrett CVN Neuchatel Ried b. Kerzers, FR, SUI J 70 7m
   21. 15   GER 439 JooJanta Holger Neuhaus / Arne Wittemer / Felix Wagner / Jacob Niewiarra Westfaelischer Yachtclub Delecke / Segel-Club Hattingen Dortmund, GER J 70 7m
   22. 67   RUS 1217 Joyfull Denis Cherevatenko / Vladimir Chaus / Viktor Filippov / Artem Markov DCT Moscow, RUS J 70 7m
   23. 37   SUI 938 JURMO Stefan Seger / Till Seger / Matthias Fahrni / Elianne Boeni / Karin Nordstroem Regatta Club Oberhofen Oberhofen, Thun, SUI J 70 7
   24. 34 North Sails  NED 927 Kim from Holland Alwin van Daelen / Dennis Goethals / Jurjen Feitsma / Rutger van Eeuwijk KWV de Kaag Zaandam, NH, NED J 70 22.75
   25. 54   ESP 1122 Let it be Marcelo Baltzer Foucher / Juan Calvo Boronat / Toni Puig Fargueta / Pau Chirivetta Martinez / Diego Fernandez de Alegria Rossich Real Club Nautico de Denia Madrid, ESP J 70 7m
   26. 62   GBR 1206 Offbeat David McLeman / Lucy Kennedy / Alex McLeman / Ben Whaley / Edward Bates RSrnYC Ascot, Berkshire, GBR J 70 7 m
   27. 51   BLR 1058 Pavetra Aliaksandr Racheuski / Andrey Bratan / Pjotr Lezhnin / Ilya Strakh YRC.DK Minsk, BLR J 70 7m
   28. 47   SUI 1045 quarter2eleven Silvan Zuppiger / Bruno Zeltner / Nick Zeltner / Stefan Pulfer Regatta Club Oberhofen Allmendingen, Bern, SUI J 70 7m
   29. 11   GBR 263 Rascal Racing David Atkinson / Danial Boatman / Mike Mathews / Bill Mayhorn Royal Torbay Yacht Club sunderland, Tyne & Wear, GBR J 70 7m
   30. 27 Doyle Sailmakers  GER 773 Reality distortion field Ruediger Margale / Ute Heimann / Peter Bechstein / Robert Feller / Rüdiger Margale Segel-Club-Sorpesee-Iserlohn Arnsberg, NRW, GER J 70 7 m
   31. 07   FRA 144 Sage Engineering Damian Michelier / Thomas GALLIACHE / Charlie GUTH / Hugo ROCHE / Félici DUAULT CN Rennes Cesson sevigne, FRA J 70 7m
   32. 55   IRL 1123 Soak Racing Marshall King / Ian Wilson / Marshall King / Ian Wilson / Andrew Shorrock / Adam Brushett RSrnYC Bromsgrove, West Midlands, UK J 70 7m
   33. 32   SWE 846 Sweet Alice Hans Liljeblad / Jon Sindeman / Roine Ericsson / Johan Hedberg KSSS Saltsjobaden, SWE J 70 7m
   34. 21   GER 644 The Beast Soeren Hadeler / Hauke Köller / Jakob von Hausen / Ole Burfeind SVGM Bremen, GER J 70 7m
   35. 23   SWE 713 TYRA Magnus Tyreman / Charlie Hagerman / Nils Åkervall / Bo Johannisson KSSS Djursholm, SWE J 70 7m
   36. 42   GBR 972 Yeti Jack Davies / Tom Williams / Freddie Davies / Charlie Davies Royal Solent Yacht Club Cowes, GBR J 70 7m
 
 

Back to previous page
Main Menu

Carlsberg Darwin Escapes GAC Pindar Marlow Ropes
Plymouth Gin Henri LLoyd Allen Race Geek

Copyright © Interactive Creations 2000-2021