63rd Anniversary Indian Harbor Stratford Shoal Gearbuster Race
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Stratford Shoal Course
1 Class 1: PHRF - Doublehanded PHRF
2 Class 2: PHRF Spinnaker 56 and Under PHRF
3 Class 3: PHRF Spinnaker 57 to 107 PHRF
4 Class 4: PHRF Spinnaker 108 to and Above PHRF
Racing Area: The Eatons Neck Course
5 Class 5: PHRF Non-Spinnaker 117 and Under PHRF
6 Class 6: PHRF Non-Spinnaker 118 and Above PHRF

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Stratford Shoal Course
   Class 1: PHRF - Doublehanded 
   1.   USA 40866 Black Mallard Tracy McRoberts Seawanhaka Glen Cove, NY, USA Cardinal 46 46 102.0
   2.   USA 52386 Eclipse Marc Berkowitz YRA LIS Scarsdale, NY, USA Sabre 386 38.7 114.0
   3.   USA 52554 Jamala IV Hamish Young Old Greenwich YC Old Greenwich, CT, USA Beneteau First 36.7 36 81.0
   4.   50015 Jambi John Levinson Pequot YC Southport, CT, USA Bermuda 50 56 -45.0
   5.   FRA 43953 Leon Peter McWhinnie Larchmont YC Larchmont, NY, USA JPK 1080 35.5 45.0
   6.   USA 164 Lucida Barry Purcell none Norwalk, CT, USA J 27 27.5 132.0
   7.   USA 60628 Max Moritz Hilf New York YC New York, NY, USA Pogo 10.5 34 63.0
   8. UK Sailmakers  USA 829 Mini 829 Alex Khandros YRA LIS Clifton, NJ, USA Mini 650 21.3 111.0
   9.   USA 167 Peregrina Josh Burack Huguenot YC New Rochelle, NY, USA J 105 34.5 90.0
   10.   USA 52 Rascal Rory Cumming Norwalk YC Norwalk, CT, USA Dehler 38c 38 57.0
   11.   USA 39534 Skye Ty Anderson Riverside YC/ STC/ NYYC Riverside, CT, USA Farr 395 40 24.0
   12.   USA 61915 Summer Storm Andrew Berdon NYYC, Beach Point YC, STC Hartsdale, NY, USA Marten 49 49 -36.0
 
   Class 2: PHRF Spinnaker 56 and Under 
   1.   USA 39516 Avalanche Craig Albrecht Port Washington Yacht Club Glen Cove, NY, USA Farr 395 39.5 21.0
   2.   USA 40044 Bellerophon Rick & Skip Sinclair Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA Farr 40 OD 40 0.0
   3.   USA 56600 Coyote William Clemens Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA Bolt 37 37 -6.0
   4.   USA 11204 Dauntless Arthur Hanlon American YC Rye, NY, USA J/112e 36 45.0
   5.   USA 83293 Madison Brian Spears Black Rock YC Fairfield, CT, USA J 120 40 39.0
   6.   60032 Moonshine Allen Fligor Nyack Boat Club Valley Cottage, NY, USA Columbia C32 32 48.0
   7.   USA 52238 RĂ¡gana Darius Peleda CPYC Westport, CT, USA Cape Fear 38R 37.77 36.0
   8.   USA 60739 Scylla Markus Lahrkamp American YC Rye, NY, USA Dehler 46 46 27.0
   9.   USA 2112 YYZ Justin Bonar RCYC Stamford, CT, USA Jeanneau 53 53 51.0
 
   Class 3: PHRF Spinnaker 57 to 107 
   1.   USA 144 Alliance Dominick Porco NYAC YC - New York YC New York, NY, USA Dufour 512 48.11 63.0
   2.   USA 60592 Bellatrix Deric Hetzel US Sailing Irvington, NY, USA Salona 41 41 57.0
   3.   USA 230 Daydream Gregory Madzio PYC Southport, Ct, USA B 36.7 36 84.0
   4.   USA 51676 Encore! Arseni Radomyselski RUSSAILYC ridgefield, CT, USA Beneteau First 36.7 36 78.0
   5.   USA 60468 Gemini James Coffman Cedar Point YC / New York YC Westport, CT, USA Hanse 375 37.25 96.0
   6.   USA 30521 Glim Rumshine Racing Norwalk YC Norwalk, CT, USA C&C 40 TM DK 39.37 93.0
   7.   USA 81 Nevermore Ken & Drew Hall Riverside YC Riverside, CT, USA J 88 29 81.0
   8.   USA 100 Sanguine Landy / Soohoo City Island YC Armonk, NY, USA J 100 32.8 78.0
   9.   43681 Sawtooth Peter Schmiedeck SHYC Weston, CT, USA Thomas 35 35 75.0
 
   Class 4: PHRF Spinnaker 108 to and Above 
   1.   77287 Attractive Nuisance Jonathan Nye Indian Harbor YC Old Greenwich, CT, USA Olson 30 30 108.0
   2.   USA 770 Belles Filles Joseph Healey Off Soundings Chestnut Ridge, NY, USA beneteau375 37.5 126.0
   3.   USA 197 Cayuga Eric Letellier HHYC Larchmont, NY, USA Laser Int 28 28.41 138.0
   4.   USA 92 Easy Red John Cutting Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA J 92 30 111.0
   5.   21108 Gadzooks Geoffrey Beringer Norwalk YC Darien, CT, USA C&C38 37'6 123.0
   6.   USA 2131 Hope Brian Whitehead Centerport YC Huntington, New York, United States Hanse 370E 37 111.0
   7.   USA 56 Tacktile Jeffrey Wilson Pequot Yacht Club Southport, CT, USA Sabre 42 CB 41'9 108.0
   8.   60665 Tartaruga David Messenger SHYC Westport, CT, USA Jeanneau 409 40 108.0
 
Racing Area: The Eatons Neck Course
   Class 5: PHRF Non-Spinnaker 117 and Under 
   1.   USA 41437 Celebration (II) Sea Scout Ship 6 YouthCC/Sea Scouts Norwalk, CT, USA Tripp 37 37 96.0
   2.   USA 97864 Dakota Girl Philip Zecher Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA J 35 35 72.0
   3.   USA 51027 EVENSTAR Andrew Garcia Indian Harbor YC Stanfordville, NY, USA Sou'wester 51 51 84.0
   4.   CAN 131313 Kekoa Luke Wakeman Breakwater Irregulars Halifax, NS, CAN Tartan 38 38 117.0
   5.   USA 40691 Nepenthe Lawrence Rouen Huguenot YC Teaneck, NJ, USA Dawn 41 41 117.0
   6.   USA 63136 Shining Star Steve Hayes Old Greenwich YC Cos Cob, CT, USA Farr 33 33 105.0
   7.   36007 Whirligig Derek Ettie CPYC Wilton, CT, USA NY 36 36 117.0
 
   Class 6: PHRF Non-Spinnaker 118 and Above 
   1.   USA 20233 Dursey David Ornstein Indian Harbor YC Old Greenwich, CT, USA C&C 33 33 159.0
   2.   USA 204 Foolish Pleasure John Ekberg Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA Morgan 30 Centerboard 29.92 210.0
   3.   USA 42569 IBIS Gordon B Whelpley JR Noroton Yacht Club West Redding, CT, USA Bristol 38.8 38.40 141.0
   4.   40934 Isle of Skye Charlie McMillan SHYC Westport, CT, USA Sabre 34 mkII 34 150.0
   5.   USA 57 Let It Be Dan Jennings Glen Cove Yacht Club/ STC Long Island City, NY, USA Bristol 29.9 29'11 198.0
   6.   USA 61176 Lisa Marie Tim Harkness Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA Beneteau Oceanis 38.1 37'9 144.0
   7.   USA 138 Roo Gary Tarnoff Breakwater Irregulars Stamford, CT, USA C&C 33-2 32.58 135.0
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021