2018 Oakcliff Triple Crown Series - Stage 3
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
      Sail Number Yacht Name Skipper/Crew Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Triple Crown Series - Stage 3
 Division: One Design 
   470
   1.   USA 340 Nikole Barnes (Women) / Lara Dallman Weiss New York YC/ St. Thomas YC Newport, RI, USA 470 4.7 m
   2.   USA 1815 1815 Gwendolyn Donahue (Women) / Julianna Corso Oyster Bay 470 Team / SCYC New York, NY, USA 470 4.7 M
   3.   USA 1816 Blue Betty Stephen Martocci (Men) / Lukas Corso Oyster Bay 470 Team/ SCYC Bayville, NY, USA 470 4.7m
   4.   USA 1817 Disoriented Anna Claude Manning (Women) / Margot Gordon Oyster Bay 470 Group / Seawanhaka Corinthian Yacht Club. Brooklyn, NY, USA 470 4.7
   5.   USA 1820 Geoff Loffredo Vidar Minkovsky (Men) / Joe Plisic Oyster Bay 470 Laurel Hollow, NY, USA 470 4.7m
   6. North Sails  USA 6 Manton Scott Tyler Paige (Men) / TBD Norwalk YC/ob470 New york, Ny, USA 470 4.7m
   7.   USA 95 Tahini Amanda Clark (Women) / Nora Brugman Shelter Island YC Greenport, NY, USA 470 470
   8.   USA 1 USA 1 Stuart McNay (Men) / Dave Hughes US Sailing Team Providence, RI, USA 470 4.7m
   9.   USA 1819 USA 1819 Madeleine Rice (Women) / Laura Slovensky Oyster bay 470 Team/ SCYC Garden city, NY, USA 470 4.7 m
   10.   USA 1834 USA 1834 Eduardo Mintzias (Men) / Trevor Bornarth Oyster Bay 470 Ft. Lauderdale, FL, USA 470 4.7m
   11.   USA 1835 USA 1835 Cormac Murphy (Men) / Elliott Trester OB 470/ Centerport Yacht Club Greenlawn, NY, USA 470 4.7m
   12.   USA 21 USA21 Carmen Cowles (Women) / Emma Cowles Larchmont Yach Club Larchmont, NY, USA 470 4.7m
 
   49er
   1.   USA 28 #fortyniner Judge Ryan / Hans Henken SDYC, MBYC San Diego, CA, USA 49er 4.9m
   2.   USA 20 2Niner Ripley Shelley / Severin Gramm 2Niner Skiff Squad coral gables, FL, USA 49er 4.9 m
   3.   CAN 760 Corava Kokos William Jones / Evan DePaul RHYC Jerseyville, Ont, CAN 49er 4.99m
   4.   USA 340 Nicole Ian Barrows / Mitchell Kiss Macatawa bay yacht club Holland, MI, USA 49er 4.7m
   5.   USA 141 Oh Nelly Harry Melges IV / Finn Rowe Buddy Melges Race Team Fontana, WI, USA 49er 4.9
   6.   CAN 226 RVYC Andrew Wood / Alexander Heinzmann Royal Vancouver Yacht Club West Vancouver, BC, CAN 49er 16 feet
   7.   USA 126 Snow Agnese 2020 Nevin Snow / Mac Agnese San Diego YC / Lauderdale YC San Diego, CA, USA 49er 4.9m
   8.   USA 311 Three Eleven Andrew Mollerus / Ian MacDiarmid Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA 49er 100
   9.   USA 11 US Sailing Team Chris Rast / Trevor Burd Macatawa Bay YC Holland, MI, USA 49er 16ft
 
   49er FX
   1.   CAN 22 Bonin Will Bonin / Sam Bonin Royal Canadian Yacht Club TORONTO, ON, CAN 49erFX  
   2.   USA 224 Mufassa Galen Richardson / Jake Adair Royal Canadian Yacht Club Toronto, Ont, CAN 49erFX 4.9m
   3.   1 Nine Lives Cameron Baird / Alec Baird Royal St. Lawrence Yacht Club Beaconsfield, Que, CAN 49er FX 4.9m
   4.   USA 121 none Catherine Lindsay / Jana Laurendeau Palm Beach Sailing Club North Palm Beach, FL, USA 49er FX 4.99 m
   5.   CAN 821 Uno Mas Alexandra ten Hove / Mariah Millen KYC Kingston, ON, CAN 49erFX 4.9m
   6.   USA 548 USA 548 Kate Shaner / Charlotte Mack Seattle Yacht Club Kirkland, WA, USA 49er FX 4.9m
   7.   USA 92 USA 92 Paris Henken / Nate Housberg San Diego Yacht Club Coronado, CA, USA 49erFX 4.9m
 
   Nacra 17
   1.   USA 50 Belle Starr Sarah Newberry / David Liebenburg Coral Reef Yacht Club MIAMI, FL, USA Nacra 17 17
   2.   USA 5 N/A (Renting Boat) Luke Melvin / Marianna Shand Alamitos Bay Yacht Club HUNTINGTN BCH, CA, USA NACRA 17 17 feet
   3.   USA 7 Nacra 17 Ravi Parent / Caroline Atwood Sarasota Sailing Squadron Bradenton, FL, USA Nacra 17 17
   4.   CAN 271 Nacra 17 Allison Surrette / Max Flinn RNSYS Head of St. Margaret's Bay, Nova Scotia, CAN Nacra 17 17
   5.   JPN104 Oakcliff Racing Nacra 17 Sydney Monahan / Marc Bouchet Oakcliff Sailing Oyster Bay, NY, USA N17 17
   6.   USA 171 Team RI Ben Rosenberg / Lousia Chaffe East Greenwich Yacht Club East Greenwich, RI, USA Nacra 17 17
 
 


2018 Oakcliff Triple Crown Series - Stage 3
Preliminary - Sub-Class Scratch Sheet

      Sail Number Yacht Name Skipper/Crew Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Triple Crown Series - Stage 3
 Division: One Design  
     470 - Men
   1.   USA 1816 Blue Betty Stephen Martocci / Lukas Corso Oyster Bay 470 Team/ SCYC Bayville, NY, USA 470 4.7m
   2.   USA 1820 Geoff Loffredo Vidar Minkovsky / Joe Plisic Oyster Bay 470 Laurel Hollow, NY, USA 470 4.7m
   3. North Sails  USA 6 Manton Scott Tyler Paige / TBD Norwalk YC/ob470 New york, Ny, USA 470 4.7m
   4.   USA 1 USA 1 Stuart McNay / Dave Hughes US Sailing Team Providence, RI, USA 470 4.7m
   5.   USA 1834 USA 1834 Eduardo Mintzias / Trevor Bornarth Oyster Bay 470 Ft. Lauderdale, FL, USA 470 4.7m
   6.   USA 1835 USA 1835 Cormac Murphy / Elliott Trester OB 470/ Centerport Yacht Club Greenlawn, NY, USA 470 4.7m
 
     470 - Women
   1.   USA 340 Nikole Barnes / Lara Dallman Weiss New York YC/ St. Thomas YC Newport, RI, USA 470 4.7 m
   2.   USA 1815 1815 Gwendolyn Donahue / Julianna Corso Oyster Bay 470 Team / SCYC New York, NY, USA 470 4.7 M
   3.   USA 1817 Disoriented Anna Claude Manning / Margot Gordon Oyster Bay 470 Group / Seawanhaka Corinthian Yacht Club. Brooklyn, NY, USA 470 4.7
   4.   USA 95 Tahini Amanda Clark / Nora Brugman Shelter Island YC Greenport, NY, USA 470 470
   5.   USA 1819 USA 1819 Madeleine Rice / Laura Slovensky Oyster bay 470 Team/ SCYC Garden city, NY, USA 470 4.7 m
   6.   USA 21 USA21 Carmen Cowles / Emma Cowles Larchmont Yach Club Larchmont, NY, USA 470 4.7m
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019