2018 40th Suncoast Raceweek
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: 1. Suncoast Raceweek - Racing
 Division: PHRF 
   PHRF - Spinnaker A
   1.   USA 120 Delta Joel Andrews Diyc Fort myers, FL, USA Melges 32 32 12.0
   2.   5 Pigs with no purpose Lon Ethington st petersburg yacht club St Petersburg, FL, USA Martin 243 24 39.0
   3.   USA 17 Raven Mike Kayusa Davis Island FtMyers, FL, USA Farr 30 30 42.0
   4. North Sails  USA 7 Silver Surfer Mistele / Ford spyc St. Petersburg, FL, USA J 112e 36 60.0
   5.   Usa 11 Tack tick Michael Siedlecki Spsa St. Petersburg , Fl, USA Martin 243 24 27.0
   6.   USA 83242 Tampa Girl William Terry Davis Island Y C Tampa, FL, USA J 120 40 54.0
   7.   USA 42341 Warrior Grant Dumas SPYC Gulfport, FL, USA Tripp 38 38 57.0
   8.   USA 39523 Wasabi Adam Rosen Clearwater YC Crystal Beach, FL, USA Farr 395 39.5 42.0
 
   PHRF - Spinnaker B
   1.   USA 88 88 David Ciesla DIYC USA J 70 23 111.0
   2.   USA 53311 Abeona Joseph Toth SPYC St Petersburg , FL, USA Morgan 36-5 36 90.0
   3.   USA 264 Ariel Jody Abrams SPYC Lakewood Ranch, FL, USA J 105 34.5 72.0
   4.   USA 40980 Back Off Tony Barrett Spsa Clearwater, FL, USA Soverel 33 33 84.0
   5.   USA 83198 Fire & Ice George Cussins DIYC/TSS Apollo Beach, FL, USA J 105 34.5 81.0
   6.   USA 46625 J-Hawk David Arata SPYC Tampa, FL, USA J 105 34.5 72.0
   7.   USA 52665 One Up Hall Palmer SPYC Saint Petersburg, FL, USA Wyliecat 30 30.5' 135.0
   8.   USA 52910 Shazaam Roger Gatewood Davis Island Yacht Club St. Petersburg, FL, USA J 42 42 75.0
   9.   USA 97083 Yard Goat Jamie Myers Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA Carrera 29 93.0
 
 
Racing Area: 2. Suncoast Raceweek - Racer/Cruiser
 Division: PHRF 
   PHRF - Racer/Cruiser
   1.   USA 41227 Intrepid Jeff Russo DIYC St. Petersburg, FL, USA J 40 40 78.0
   2.   51018 Lunaly Dave Arata Spyc St. Petersburg, Fl, USA Beneteau first 345 34.5 126.0
   3.   USA 42696 No Way Jose Jose Suarezhoyos DIYC Tampa, FL, USA J 35 35 72.0
   4.   USA 48 Prime Plus Frank Hanna/ Mark Requa BCYC Redington Shores, FL, USA Beneteau 445 44.8 96.0
   5.   005 REVENGE Lee Burstiner DIYC and TSS Tampa , FL, USA Dufour 34 34 126.0
   6.   USA 52686 Scorpion Robert/Leslie/Paul Hobbs/Fisher/Silvernail DIYC Tampa, FL, USA Beneteau 36.7 36 84.0
   7.   USA 43620 Wing It Mike Doyle Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA Irwin 39 Citation CB 39 126.0
 
 
Racing Area: 3. Suncoast Raceweek - Cruising
 Division: PHRF 
   PHRF - Cruising
   1.   USA 425 After You John Gardner St. Petersburg Yacht Club Brandon, FL, USA Mark II 38 219.0
   2.   14 Island Hopper Carol Elwood DBC Dunedin, Fl., USA Hooks Custom 34 34 219.0
   3.   5154 Meteor Brent Morris Bay Shore Gardens Tampa, FL, USA Islander 41 41 128.0
   4.   USA 32994 Red Sky Charles Mixxon USA 149.0
   5.   USA 445 Sail Dance Tom Kennedy Dunedin Boat Club Clearwater, FL, USA Cal 29 29 216.0
   6.   USA 30065 Shadowfax Michael Baier Dunedin Boat Club Indian Rocks Beach, FL, USA Tartan 3000 CB 30 219.0
   7.   USA 501 Wind Dancer Gary Spainhour Tampa Sailling Squadron Apollo Beach, FL, USA Catalina 36 36 196.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2018