2018 WYC/AIS Bayfield Race Week
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Buoy Racing A
 Division: PHRF 
  Buoy Racing A
   1.   USA 41995 Angisina Andy Spence-Parsons WYC Maple Grove, MN, USA Soverel 39 39 75.0
   2.   59 Chase Charles Schroeder WYC Medina , Mn , USA J109 36 66.0
   3.   USA 42250 Chewbacca Peterson Nimmer WYC Bayfield, WI, USA N/M Int'l 50 50 3.0
   4.   USA 110 Darkhorse Kelley Lorix WYC Eagan, MN, USA Melges 32 32 24.0
   5.   USA 30025 Detour Dick Kalow Apostle Islands Station- WYC Bayfield, WI, USA C&C 30 One Design 30 Ft. 33.0
   6.   USA 45777 MC^2 Dan Lewis WYC North Oaks, MN., USA R/P 50 50 -42.0
   7.   USA 30018 Nemesis Dick Kalow Apostle Islands Station- WYC Bayfield, WI, USA C&C 30 One Design 30 Ft. 33.0
   8.   CAN 74094 Pennycress David Clarke Thunder Bay Yacht Club Thunder Bay, Ont, CAN C&C 37 37 108.0
   9.   USA 32676 Quintessence III David Crum WYC/RORC Wayzata, MN, USA Frers 46 46 39.0
   10.   130 Strawman Rob Finnigan DYC Duluth, MN, USA Melges 32 32 24.0
   11.   USA 40512 Texana dallas johnson Wayzata Yacht Club Wayzata, MN, USA Schock 35 35 75.0
   12.   USA 269 ZigZag Jim Vaudreuil WYC Altoona, WI, USA J109 35 66.0
 
 
Racing Area: J24
 Division: One Design 
  J24
   1.   USA 0 0027 Risky Biscuits Susannah Myers DYC USA J24
   2.   USA 0 1400 Bork! Bork! Bork! Cory Huseby WYC USA J24
   3.   USA 0 4520 Bubbles Eric Christenson WYC USA J24
   4.   USA 0 4808 Insatiable Ben Stauber DYC USA J24
   5.   USA 0 579 Lil Shifts on Blond Bill Snellman DYC USA
 
 
Racing Area: Jib and Main
 Division: PHRF 
  Jim and Main - Non Spinnaker
   1.   Usa 1983 0r I30 Alcyone II Kathryn Erickson Wyc Deephaven, Mn, USA Islander 30 201.0
   2.   52091 Freedom (formerly Tenacity) Ron Boettner Pikes Creek Independence, MN, USA Sabre 38 Mk II CB 38 135.0
   3.   ???? Giddyup Tom Verburgt WYC San Diego, CA, USA Jeaneau 409 40.5 123.0
   4.   USA 60674 Impromptu Tony Signorelli Wayzata St. Paul, MN, USA Irwin 30 195.0
   5.   USA 50447 Perfect Lady James Tack PCKC Bloomington, MN, USA Tartan 34-II 34 150.0
   6.   35 Simba lee ganz none Minnetonka, MN, USA tartan t40 40 111.0
   7.   302 UN30 Nathan Selstad Silver Bay YC Minneapolis, MN, USA Wilderness 30 (prototype) 30 129.0
   8.   USA 60568 Virago Karl Freienmuth Wayzata Yacht Club Wayzata, MN, USA Pearson 39-2 WK 39.3 117.0
 
 
Racing Area: Mid Distance A
 Division: PHRF 
  Mid Distance A
   1. UK Sailmakers  CAN 73289 Bobsled Bob Vander Ploeg Thunder Bay YC Thunder Bay, Ont, CAN J 35 35 69.0
   2.   USA 14 Forever Young David Resch Wayzata Yacht Club Arden Hill, , MN, USA J120 40' 48.0
   3.   USA 219 Kestrel Pia Castelline Wayzata West St Paul, MN, USA Beneteau First 36.7 36 75.0
   4. Haarstick Sailmakers  CAN 84185 Northern Harrier Chris Wells Thunder Bay Thunder Bay, Ont, CAN J 41 40.8 66.0
   5. North Sails  USA 40205 Papa Gaucho II Keith Stauber DYC Duluth, MN, USA J 35 35 69.0
   6.   USA 77899 Red Hawk Ralph Hodek Onigaming Yacht Club Chassell, MI, USA Santa Cruz 40 40 51.0
   7. UK Sailmakers  USA 31076 Wylie Coyote Mark Gross AIYC Chaska, MN, USA Wylie 40 40 69.0
 
 
Racing Area: Mid Distance B
 Division: PHRF 
  Mid Distance B
   1. UK Sailmakers  USA 52742 Allegro Brian Bullock Wayzata Yacht Club St Paul, MN, USA Tartan 4100 41.25 102.0
   2.   USA 6 CORNBRED Henry Woods MIYC Lincoln, NE, USA J/97 31.53 108.0
   3.   USA 32112 LOKI Krister Mattson Duluth Yacht Club Hermantown, MN, USA Beneteau First 38 38 108.0
   4.   40410 Radio Flyer Edward Alspach Duluth Keel Club Duluth, MN, USA J-36 36 87.0
   5. Other  USA 54965 Tinkertoy Mark Janda Wayzata Yacht Club Bloomington, MN, USA C&C 34/36+ 35'6 105.0
   6.   USA 30714 Tweety Robert Schroer Duluth Yacht Club/Barker's Island Yacht Club Duluth, MN, USA Olson 30 30 105.0
   7.   9 or 33660 UNDERDOG Jerry Dunn WYC/AIS La Pointe, WI, USA Evelyn 32-2 32 96.0
   8. 932   GBR 932R Velocity Girl Richard Lett Wayzata yacht Club Minneapolis, MN, USA VQ32 32 90.0
 
 
Racing Area: Mid Distance C
 Division: PHRF 
  Mid Distance C
   1.   USA 76 Dreamweaver John Leonidas Apostle Islands Yacht Club St Paul, MN, USA Sabre 38 Mk II 38 135.0
   2.   36216 Dutch Treat Ronald Pool Pikes Creek Blomkest, MN, USA Sabre 362 36 117.0
   3.   USA 33960 Genesis Samuel Clark DYC Le Sueur, MN, USA C&C 35-3 35 117.0
   4. UK Sailmakers  40628 Indigo Paul Almirall Duluth Yacht Club Duluth, MN, USA J 29 29 123.0
   5.   USA 15378 Mother Superior John Velat Onigaming Yacht Club Chassell, MI, USA Tartan Ten 33 126.0
   6.   USA 52958 Passage Ian and Robin Bentley (Ketchen) Duluth Duluth, MN, USA Beneteau 40 39.8 132.0
   7.   USA 16815 Red Herring Thomas Family Duluth / Apostle Islands YC Duluth, MN, USA C&C 38 MKII 38 117.0
   8. UK Sailmakers  6343 Slingshot Robert Berlinquette Thunder Bay Yacht Club Thunder Bay , ON, CAN C&C 33 MKII 33 132.0
 
 
Racing Area: Mid-Distance D
 Division: PHRF 
  Mid-Distance D
   1.   USA 385 Galatea David Herring WYC/AIYC Minneapolis, MN, USA Islander 36 36 156.0
   2.   USA 32419 Golden Draft Paul Danielson Duluth Yacht Club Wright, MN, USA Scampi 30 30 171.0
   3.   26006 Hairy Bear Ken Tennant St Croix Sailing Club Hudson, Wi, USA c&c 29 mk 1 29 174.0
   4.   539 Key of Sea Lawrence Mariette DYC Little Falls, MN, USA Ericson 32T 32' 168.0
   5.   60087 Loon John Provos St. Croix Hudson, Wi, USA Tartan 34-2 34.42 156.0
   6.   USA 60709 Spirit David Lee Bayfield Yacht Club Stillwater, MN, USA Sabre 28 Mk I 28 216.0
   7.   USA 61418 SS George Bailey Doug Milroy Wayzata Yacht Club Edina, MN, USA Sabre 34 MK II 34 153.0
 
 
Racing Area: Small Boat (J24, S2 7.9, Capri 25 etc)
 Division: PHRF 
  Small Boat
   1.   USA 15997 99 problems Matthew Ruona Duluth yacht club Cloquet, Mn, USA Lindenberg 26 26 177.0
   2.   USA 357 Bebop Dennis & Janice Wenker SCSC Woodbury, MN, USA S2 7.9 26 165.0
   3.   USA 1400 Bork! Bork! Bork! Cory Huseby Wayzata Yacht Club Saint Paul, MN, USA J 24 24 168.0
   4.   USA 4520 Bubbles Eric Christenson Wayzata Yacht Club St Louis Park, MN, USA J 24 24 168.0
   5. 11   USA 4808 Insatiable Ben Stauber Duluth Yacht Club Superior, WI, USA J 24 24 168.0
   6.   USA 579 or 4520 Lil Shifts on Blonde Bill Snellman DYC USA J24 24 168.0
   7.   27 Risky Biscuits Susannah Myers Duluth Yacht Club Marquette, MI, USA J 24 24 168.0
   8. 953   USA 222 SparWars Matthew Gundlach Lake City Yacht Club Waconia, MN, USA Holder 20 20 183.0
   9.   us 53 windwalker terry anderson duluth yacht club Duluth, mn, USA s2 7.9 26.5 174.0
 
 
Racing Area: Sport Boat
 Division: PHRF 
  Sport Boat - Spinnaker
   1.   USA 120 OR 4 BEAST Mike Tennant St.Croix Hudson, WI, USA Audi Melges 20 20Ft 126.0
   2.   52 Charle'Diem Kevin Kenny Wayzata Yacht Club St. Louis Park, MN, USA J/70 22.75 120.0
   3. 0   USA 612 Fly 2.0 Erik Wilson Big Cormorant Fargo, ND, USA J 70 7m 120.0
   4.   149 Goombay Smash Gregg Henning Racine Yacht Club Antioch, IL, USA U20 20 159.0
   5.   USA 100 Javalina George Johns Wayzata Yacht Club Saint Paul, MN, USA J80 Fractional Sloop 26.25 111.0
   6.   USA 171 Rasta Racing Hendrickson Family WYC Orono, MN, USA J 70 23 120.0
   7.   USA 7 Running With Scissors Mike Myers Duluth Yacht Club Duluth, MN, USA U20 20 159.0
   8.   35 35 Semper Gumby mark Dobie Anacortes YC Bozeman, MT, USA U20 20 159.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019