2018 Grenada Sailing Week
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Grenada Sailing Week
 Division: CSA 
   CSA - Racing (Spinnaker)
   1.   GRN 2005 Category 5 Richard Szyjan GYC St George, St. George's, GRN Hobie 33 Mod 32  
   2.   NED 44 Dogsmile Jon Totten Grenada Yacht Club St. Georges, Bellmont, GND J 105 34.5  
   3.   GBR 4860R El Ocaso / Caribbean Yacht Racing Ltd. Bob Hillier Lake Geneva Yacht Club Road Town, Tortola, BVI J 122 40  
   4.   ANT 104 Liquid Pamala Baldwin Jolly Harbour Yacht club & AYC St Johns, ANT J 122 40  
   5.   551 Mah Jong Alex Goldhill none Sullivans Island, SC, USA S&S Yawl 52  
   6.   GRN 2007 Nickatime Jason Fletcher St. David, St. David's, GRN Caribbean 33 33  
   7.   ANT 6849 Spirit of Juno Peter Anthony Antigua Falmouth, St. Pauls, ANT Farr 65 18  
   8.   GBR 91182 TAZ Bernard Evan-Wong Antigua Yacht Club St. John's, ANT RP 37 11.30  
   9.   CAN 8 Touch2Play Racing Rob Butler Collingwood Yacht Club Collingwood, Ont, CAN Reflex 38 38  
   10.   BAR 105 Whistler Peter Lewis Barbados Yacht Club Lodge Hill, St. MIchael, BGI J 105 34.5  
   11.   FRA 81 ZED 4 Marc Dubos Société des régates La Rochelle Le Bouscat, Gironde, FRA Akilaria rc2 40  
 
   CSA - Racer/Cruiser 1 (Spin Optional)
   1.   USA 41918 Bluefin Curtis Farley SLYC Platte City, MO, USA Beneteau 456 45  
   2.   11830 Bon Bagay Jerrad Kozloff jerrad.kozloff@gmail.com Frederiksted, VI, USVI C&C 48 custom 48  
   3.   GBR G122 Chance Michael Edward Sullivan Chelmsford London Chelmsford, Essex, UK Beneteau First 435e 13.26  
   4.   TRI 20 C-Mos Norman Da Costa TTYA Diego Martin, Trinidad, TRI Soverel Mono Hull 42  
   5.   ANT 112 Cricket Sandy Mair ayc falmouth, ANT Beneteau First 35 10.7  
   6.   GBR 9513t Delfini chris woods brighton marina yacht club brighton, west sussex, GBR Moody s38 11.5m  
   7.   TRI 547 Jaguar Peter Morris T&T Sailing Association Port of Spain, Maraval, TRI Frers 43 43  
   8.   GRN 2006 Julie Rule (Quay 3) Peter Evans Grenada Yacht Club St. George, St. George, GRD Elan 37 37  
   9.   AUT 24 Rasmus Dieter Huppenkothen Bregenzer Segel Club Wien, Wien, AUT Swan 43 43 ft  
   10.   GBR 5446C Snatch Edward Krubasik Locksheath, Hampshire, GBR Swan 48 48  
   11.   NED Team Scheveningen Radboud Crul Jachtclub Scheveningen Noordwijk aan Zee, ZH, NED Dufour 46 Grand Large 14,15 m  
   12.   GBR 4261 Tulaichean II Mike Bingley PCYC Woborn, St George, GRN Benateau First 38 38  
   13.   ISV 888 Wild T'ing Lawrence Aqui St Thomas Yacht Club St. Thomas, USVI, USA Dufour 40 40'4  
   14.   BEL 666 Zed6 Gerald Bibot RORC Lasne, Brabant, BEL TS42 12  
 
   CSA - Classic (Simplified Rule)
   1.   none Free Spirit Jerry Stewart Tyrrel Bay Sailing Carriacou, None, GDA Luders 40 40ft  
   2.   M3 Galatea Judd Tinius Woburn, St. George, GND Classic Yawl 70  
   3.   GBR 1287R Pacific Wave Mark Miles None North Sound, Virgin Gorda, BVI Custom 72  
   4.   GND 1 Savvy Danny Donelan Petite Calivigny Yacht Club St Georges, St Georges, GND Petite Martinique Sloop 43  
   5.   17 The Blue Peter Mathew Barker RCYC Sheffield, UK Alfred Mylne 65 65  
 
 
 Division: One Design 
   J 24
   1.   TRI 2343 Ambushe Stephen Bushe Santa Cruz, TRI J 24 24  
   2.   LCA Attitude Fredric Sweeney St Lucia Yacht Club St Lucia, SLU, LCA J 24 24
   3.   GRN 4167 Die Hard Robbie Yearwood GYC St George, St Georges, GRN J 24 24
   4.   BAR 3915 Fadeaway Donald Stollmeyer TTSA Port of Spain, None, TRI J24 24
   5.   LCA 1132 Jabal Nick Forsberg St Lucia Yacht Club Gros Islet, LCA J 24 24
   6.   BAR 2919 Phoenix Greg Webster Barbados Yacht Club Ebworth, St Peter, BAR J 24 24
   7.   BAR 2801 Shakin OBTW Gus Reader Barbados Yacht Club St. John, St. John, BAR J 24 24
 
 
 Division: ToT 
   Cruising (Non-Spinnaker)
   1.   BAR Shangri La Jonathan Gittens Barbados Yacht Club Christ Church, BAR Morgan 41 Out Island Sloop 41  
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017