2017 Star Western Hemisphere Championship
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow   Sail Number Yacht Name Skipper/Crew Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Western Hemisphere Championship
 Division: One Design 
   International Star
   1. 33   USA 6320 8000 Dwight Escalera / Elizabeth Escalera Ida Lewis Yacht Club Wakefield, RI, USA Star 23  
   2. 13   USA 8507 8177 James Revkin NULL Branford, CT, USA Star 23  
   3. 14     USA 8504 Ant William Swigart / Brian Fatih Royal Hong Kong Hong Kong, Star 23  
   4. 30   ARG 8498 Antonia Alberto Zanetti / Mark Strube Cno Buenos Aires, ARG Star 23  
   5. 27   USA 8484 Baraka blue Larry Whipple / Austin Sperry Seattle yacht club Port ludlow, WA, USA Star 23  
   6. 12   USA 8037 Blacksheep Jeffrey Marquard / Robert Wilber South Shore Yacht Club Cedarburg, WI, USA Star 23  
   7. 34   USA 6280 Bravado Neal Turluck / Jon Mitchell Paw Paw Lake Yacht Club Richland, MI, USA Star 23  
   8. 39   USA 8187 Compulsion Terry Gibney / Mike Lorenz Crescent Sail Yacht Club Northville, MI, USA Star 23  
   9. 10   USA 7410 Desperado Richard Wilber / Thomas Sessions Cleveland Yacht Club Rocky River, OH, USA Star 23  
   10. 18   USA 8045 Lucky Alan Campbell / John Foster Tred Avon Yacht Club Oxford, MD, USA Star 23  
   11. 35   USA 7916 maglin Tim Delaney / Molly Delaney lorain sailing euclid, OH, USA Star 23  
   12. 11   USA 7263 My Girl John Hunger / Andrew Drumm Cleveland YC Bay Village, OH, USA Star 23  
   13. 16   USA 7997 NMI Michael Pinter / Vitaly Pinter Lorain Sailing and Yacht Club Akron, OH, USA Star 23  
   14. 40   CAN 8272 Northern Star Jerome Wendt / Bryan Milne RHYC Lynden, Ont, CAN Star 23  
   15. 20   USA 8466 P Donald Massey / Isao Toyama Chicago Chicago, IL, USA Star 23  
   16. 32   USA 8464 Pied Piper Jack Jennings Transpacific NIles, IL, USA Star 23  
   17. 31   USA 8250 Rachel Andy Macdonald / Mike Wolfs Scuttlebutt Sailing Club Laguna Beach, CA, USA Star 23  
   18. 25   USA 8059 Re-Pear Bob Lippincott / Matt Rajacich Tred Avon Yacht Club Oxford, MD, USA Star 23  
   19. 28   USA 8490 Stella John MacCausland / Roger Cheer Cooper River YC Collingswood, NJ, USA Star 23  
   20. 29   USA 8245 Sweet Lil II David Ivey / Paul Skarin Lake Sunapee Sunapee, NH, USA Star 23  
   21. 23   USA 8505 Uragano Thomas Londrigan, Jr. / Simon Van Wonderen Island Bay Yacht Club USA Star 23  
   22. 17   USA 8000 USA 8000 Arthur Anosov / David Caesar Seneca Ruskin, FL, USA Star 23  
   23. 24   USA 8013 USA 8013 Lauren Barth / Luke Morton Northern Lake George Williston, VT, USA Star 23  
   24. 37   USA 8084 USA 8084 Robert Teitge / Thad Brej Crescent Sail Saint Clair Shores, MI, USA Star 23  
   25. 36   USA 8168 USA 8168 Gregory Smith / TC Belco Gull Lake Portage, MI, USA Star 23  
   26. 38   USA 8217 USA 8217 Mike Phinney / Alex Baker LSYC OH, USA Star 23  
   27. 22   USA 8318 USA 8318 Benjamin Sternberg / Stuart Macintosh cedar point yc New York, NY, USA Star 23  
   28. 19   USA 8320 USA 8320 George Szabo / Dave MArtin SDYC San Diego, CA, USA Star 23  
   29. 26   USA 8423 USA 8423 Eric Doyle / Payson Infelise San Diego Yacht Club Costa Mesa, CA, USA Star 23  
   30. 15   USA 8502 USA 8502 Mike Hecky / Guy Avellon Brant Beach YC Ewing, NJ, USA Star 23  
   31. 21   USA 7824 WTT Richard Burgess / Tom White Seneca Cape Coral, FL, USA Star 23  
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022