2010 Stratford Shoal Race
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Stratford Shoal Light Course
1 PHRF I PHRF
2 PHRF II PHRF
3 PHRF III PHRF
4 Doublehanded PHRF
Racing Area: The Cable & Anchor Short Course
5 PHRF (non-Spinnaker) PHRF

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Stratford Shoal Light Course
   PHRF I 
   1.   USA 3503 Alliance Dominick Porco American New York, NY, USA Summit 35 35 51.0
   2.   USA 25559 Eagle Steven Levy IHYC/NYYC Greenwich, CT, USA J 120 40' 45.0
   3.   USA 51478 Mariah Peter Grueterich Riverside Yacht Club Old Greenwich, CT, USA Beneteau 40.7 39.9 57.0
   4.   USA 12 Partnership David and Maryellen Tortorello Cedar Point Yacht Club Fairfield, CT, USA J 122 40 27.0
   5.   USA 51102 Soulmate Joseph Healey off-soundings Poughquag, NY, USA J 120 40 45.0
   6.   USA 114 Varekai Peter Hein American Yacht Club Westport, CT, USA J 120 40 45.0
 
   PHRF II 
   1.   USA 52994 Maudelayne Frederick Heerde Larchmont YC New Rochelle, NY, USA X-34 34' 93.0
   2.   USA 30 Nevermore Ken Hall Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA J 100 32.8 90.0
   3.   USA 64 Revelation George and Alex Wilbanks Cedar Point YC Westport, CT, USA J 105 34.5 90.0
   4.   USA 43681 Sawtooth Peter Schmeideck Saugatuck Harbor Yacht Club Weston, CT, USA T 35 35.42 72.0
   5.   USA 42337 Sound Wave Jonathan Flamm Port Washington Y. C. Port Washington, NY, USA J 37 37 78.0
   6.   USA 10878 STAR J. Ohstrom / H. Romero City Island YC Dumont, NJ, USA Aeromarine 50 50 99.0
 
   PHRF III 
   1.   USA 77496 Fin II Thomas O'Connell Old Greenwich Yacht Club Riverside, CT, USA Olson 30 30 111.0
   2.   USA 60362 Incentive Kenneth Bacco Norwalk New Canaan, CT, USA Sabre 362 36.10 132.0
   3.   USA 40224 KARJALA Markus Lahrkamp American Rye, NY, USA Jonmeri 40 40 105.0
   4.   USA 22571 Letting Go Arthur Rich Breakwater Irregulars Croton on Hudson, NY, USA Baltic 37 37' 0 117.0
   5.   USA 257 Rift William Maher Lloyd Harbor Yacht Club Huntington, NY, USA J 29 MHOB 29'6 111.0
   6.   USA 570 Windswept Rick Crossman Riverside Yacht Club Old Greenwich, CT, USA Cal 33-2 33' 132.0
 
   Doublehanded 
   1.   USA 242 Blue Mouse Mark Parry / Lawrence McGrath Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA J 35 35 72.0
   2.   USA 175 Strange Brew Randy Bourne Riverside Yacht Club Old Greenwich, CT, USA J 105 34.5 90.0
   3.   USA 14 Thin Man Todd Aven City Island YC Brooklyn, NY, USA J 92 30 111.0
   4.   USA 43436 Wave Dancer Benoit Ansart Old Greenwich Yacht Club Old Greenwich, CT, USA Olson 30 30 111.0
 
Racing Area: The Cable & Anchor Short Course
   PHRF (non-Spinnaker) 
   1.   USA 45 Amy Beth II Dana OBrien Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA J 32 32 123.0
   2.   USA 50 Dancing Bear Constantine Baris Sea Cliff YC Locust Valley, NY, USA Sabre 34 CB 33.66 174.0
   3.   USA 39515 Elan Kent Holden Indian Harbor Riverside, CT, USA Farr 395 39.5 24.0
   4.   USA 182 Fandango Christopher Streit Riverside Yacht Club Stamford, CT, USA Hinckley B 40 MK III 40 183.0
   5.   USA 117 Jamala III Hamish Young Old Greenwich Yacht Club Old Greenwich, CT, USA S2 9.1 30 135.0
   6.   USA 131313 Kekoa Luke Wakeman OGYC Greenwich, CT, USA Tartan 38 38 120.0
   7.   USA 73 New Freedom Mark Lasser none Wyckoff, NJ, USA Catalina 34 34' 162.0
   8.   USA 21122 The Real Macaw Sid Kiwitt none Stroudsburg, PA, USA Pari 34 34.5' 135.0
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021