2008 American Yacht Club Spring Series
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: AYC EAST Course
1 IRC Div 1 IRC
2 Swan 42 Div 2 One Design
3 IRC Div 3 IRC
4 J/44 Div 4 One Design
5 J/122 Div 5 One Design
6 IRC Div 6 IRC
Racing Area: AYC SOUTH Course
1 J/120 Div 1 One Design
2 J/109 Div 2 One Design
3 Beneteau First 36.7 Div 3 One Design
4 J/105 Div 4 One Design
5 PHRF Div 5 PHRF
6 Navigator Class - Non-Spinnaker Div 6 PHRF

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: AYC EAST Course
   IRC Div 1 
   1.   USA 51000 Bombardino James Sykes American YC New York, NY, USA Santa Cruz 52 53 0.000
   2.   USA 50069 Cracker2 Hunt Lawrence / William Niedringhaus Bayville , NY, USA Ker 50 50 ft 1.277
   3.   USA 45024 Devocean Stephen Devoe NYYC Stamford, CT, USA Swan 45 13.83m 1.192
   4.   USA 40036 Diana Midn. Kitty Segert USMMA Kings Point, ny, USA Farr 40 OD 40 1.173
   5.   USA 1200 High Noon Steve & Heidi Benjamin Seawanhaka Corinthian YC Norwalk , CT, USA Tripp 41C 41 1.200
   6.   USA 51695 Nimbus Bryan Hunt Lawrence Oak Cliff Yacht Club New York City, NY, USA Farr 40 40 1.189
   7.   USA 55155 Rima2 John Brim New York Yacht Club New York, NY, USA RP 55 55 1.380
 
   Swan 42 Div 2 
   1.   USA 4216 Arethusa Philip Lotz New York Yacht Club New Canaan, CT, USA Swan 42 42  
   2.   USA 4208 Bandit Andrew Fisher Greenwich, CT, USA Swan 42 42  
   3.   USA 4224 Barleycorn Brendan Brownyard Seawanhaka Corinthian Bay Shore, NY, USA Swan 42 42.6  
   4.   USA 4218 Better Than.. Gosia Rojek NYYC Brooklyn, NY, USA Swan 42 42  
   5.   USA 4201 Conspiracy Conspiracy Syndicate N.Y.Y.C. (T1) Greenwich, CT, USA Swan 42 42  
   6.   USA 4214 Daring John Hele NYYC Newport, RI, USA Swan 42 42.58  
   7.   USA 4206 Impetuous Paul Zabetakis STC and NYYC Jamestown, RI, USA Swan 42 42.58  
   8.   USA 4225 Interlodge Austin Fragomen NYYC Portsmouth, RI, USA Swan 42 42  
   9.   USA 4204 Mutiny Gibb Kane & Drew Shea NYYC/American Rye, NY, USA Swan 42 42.58  
   10.   USA 4217 Orbit Sandy Vietor American Yacht Club Rye, NY, USA Swan 42 42  
   11.   USA 4210 Quintessence Roger Widmann NYYC/Larchmont Larchmont, NY, USA Swan 42 42.5  
   12.   USA 4215 Tsunami Preben Ostberg & Bud Dailey Annapolis / New York YC Rockville, MD, USA Swan 42 42  
   13.   USA 4240 Vitesse Jon Halbert Dallas , TX, USA Swan 42 42  
 
   IRC Div 3 
   1.   USA 52545 Antidote Ron Richman American Yacht Club Rye, NY, USA J/133 43 1.144
   2.   USA 52585 Bacchanal Jan Smeets Larchmont Larchmont, NY, USA J/133 43 1.140
   3.   USA 32 Bliksem Pieter Taselaar USA Melges 32 32 1.174
   4.   USA 151 Dark N'Stormy Edward H. Tillinghast, III American Yacht Club New York, NY, USA Melges 32 31' 10 1.174
   5.   USA 52488 SirenSong Tom Carroll Larchmont/NYYC New York, NY, USA J/133 43 1.140
   6.   USA 39534 Skye James T. Anderson Riverside YC Riverside, CT, USA Farr 39.5 1.121
   7.   USA 52424 WaterWitch Jay Cross Beach Point New York, NY, USA Bermudian Sloop 48 1.114
   8.   USA 62157 Xcelsior Todd LaBaugh AYC Rye, NY, USA IMX-45 45 1.175
 
   J/44 Div 4 
   1.   USA 42880 (7) Challenge IV Jeffrey Willis Storm Trysail/Lloyd Harbor Huntington, NY, USA J/44 44
   2.   USA 42844 (12) Charlie V Norman H. Schulman. M.D. sea cliiff; New York YC New York, NY, USA J/44 44ft.
   3.   USA 49 (10) Gold Digger James D. Bishop American Yacht Club New York, NY, USA J/44 44
   4.   USA 43554 (14) Honahlee H.L. DeVore Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA J/44 44.9'
   5.   USA 83000 (13) Maxine William Ketcham American Yacht Club Greenwich, CT, USA J/44 44.9
   6.   USA 444 (11) Runaway Lawrence Glenn Seawanhaka Corinthian YC Locust Valley, NY, USA J/44 44  
   7.   USA 43544 (6) Stampede Jimmie Sundstrom ayc Rye, NY, USA J/44 44 9
   8.   USA 43600 (8) Vamp Leonard Sitar American/STC Holmdel, NJ, USA J/44 44
 
   J/122 Div 5 
   1.   USA 52919 Catapult Marc Glimcher New York, NY, USA J/122 40  
   2.   USA 12204 Christopher Dragon Andrew Weiss NYYC Rye, NY, USA J/122 40  
   3.   USA 52835 Georgetown lll George Marks Roslyn, NY, USA J/122 40  
   4.   USA 12 Partnership David Tortorello Black Rock Yacht Club Fairfield, CT, USA J/122 40  
   5.   USA 61220 Patriot Stephen Furnary American Rye, NY, USA J/122 40  
   6.   USA 12235 Sundari Barry Gold American Larchmont, NY, USA J/122 40  
   7.   USA 12241 Wings Michael Bruno & Tom Boyle American Armonk, NY, USA J/122 40  
 
   IRC Div 6 
   1.   USA 41485 Afterglow Bill & Lucy Walker Cedar Point Easton, CT, USA Express 37 37 1.032
   2.   USA 146 Alliance Dominick Porco American New York, NY, USA X-35 35 1.056
   3.   USA 156 Out of Reach III Louis Nees NYYC Port Washington, NY, USA X-35 35 1.056
   4.   USA 18321 Soulmates Adam Loory Huguenot/STC Mamaroneck, NY, USA Express 37 37 1.033
   5.   USA 71 Te Winika Sean Rogers YRALIS Rye, NY, USA Esse 850 8.5m 1.044
   6.   USA 36786 Tenacious Julien Dougherty none City Island, NY, USA Beneteau First 36.7 36 1.036
   7.   USA 51072 Troubador Mort Weintraub New York Larchmont, NY, USA Express 37, Schumacher 37 1.035
 
Racing Area: AYC SOUTH Course
   J/120 Div 1 
   1.   USA 51601 Avra George Petrides AYC / NYYC New York, NY, USA J/120 40  
   2.   USA 25559 Eagle Steven Levy Greenwich, CT, USA J/120 40  
   3.   USA 25487 Peregrine Midn. Brian Giorgio USMMA Kings Point, NY, USA J/120 40  
   4.   USA 51102 Soulmate Joseph Healey off soundings Poughquag, NY, USA J/120 40  
   5.   USA 51120 Windborn Rick Born Annapolis Y.C. Lutherville, MD, USA J/120 40  
 
   J/109 Div 2 
   1.   USA 360 5cent Nickel Van Reesema American YC Greenwich, CT, USA J/109 35
   2.   USA 260 Mad Dogs & Englishmen Adrian Begley Atlantic Highlands YC Atlantic Highlands, NJ, USA J/109 35  
   3.   USA 250 Melody Alan Tannous YRA/LIS Glen Rock, NJ, USA J/109 35  
   4.   USA 162 Relentless Al Minella Huguenot and Cedar Point Greenwich, CT, USA J/109 35  
   5.   USA 146 Storm Rick Lyall Cedar Point Yacht Club Wilton, CT, USA J/109 35  
   6.   USA 332 Strider Andrew Berdon Beach Point Yacht Club Hartsdale, NY, USA J/109 35.5  
   7.   USA 239 Sweet Caroline Greg Von der Ahe Cedar Point Yacht Club Westport, CT, USA J/109 35.5  
 
   Beneteau First 36.7 Div 3 
   1.   USA 69 Breakaway Richard Palmer NYAC Pelham Manor, NY, USA Beneteau First 36.7 36  
   2.   USA 142 Crossbow Roy Halvorsen New York Yacht Club Tenafly, NY, USA Beneteau First 36.7 36  
   3.   USA 51920 Elan John Hammel Jamestown Arlington, MA, USA Beneteau First 36.7 36  
   4.   USA 230 Resolute Junius Brown Saugatuck Harbor YC Ridgefield, CT, USA Beneteau First 36.7 36  
   5.   USA 258 Tango Charles Norris Morris Yacht Club City Island, NY, USA Beneteau First 36.7 36  
   6.   USA 52134 Whirlwind William Purdy City Island Yacht Club New York, NY, USA Beneteau First 36.7 36  
 
   J/105 Div 4 
   1.   USA 50988 Andiamo Paul Strauch Manhasset Bay YC Douglaston, NY, USA J/105 34' 5  
   2.   USA 51245 Bottle Rocket Glenn Marck Hempstead Harbour Club Glen Cove, NY, USA J/105 34  
   3.   USA 50 Eclipse Damian Emery Shoreham, NY, USA J/105 34.5  
   4.   USA 43810 Elmo Barbara Coffey New York , NY, USA J/105 34  
   5.   USA 59 Gumption 3 Kevin Grainger American Yacht Club Rye, NY, USA J/105 34.5  
   6.   USA 493 Indefatigable Senet Bischoff NYYC New York, NY, USA J/105 35  
   7.   USA 92 Jaded Peter Rugg Fishers Island New York, NY, USA J/105 35
   8.   USA 461 JATO Andrew Gillis newport, city island Mamaroneck, NY, USA J/105 35  
   9.   USA 146 JoySea Nathan Boylan GIYC Stamford, CT, USA J/105 34  
   10.   USA 324 Kincsem Hennes/ Esdorn American Rye, NY, USA J/105 34.5  
   11.   USA 389 Morning Glory Carl Olsson STC-LYC Larchmont, NY, USA J/105 34.5  
   12.   USA 50846 Peregrina Josh Burack YRALIS New Rochelle, NY, USA J/105 34.5  
   13.   USA 64 Revelation George and Alex Wilbanks Cedar Point YC Westport, CT, USA J/105 34.5  
   14.   USA 488 Shakedown Jordan Mindich Lloyd Harbor Yacht Club / HYC Huntington Bay, NY, USA J/105 34.5  
   15.   USA 175 Strange Brew Randy Bourne Old Greenwich, CT, USA J/105 35  
   16.   USA 627 Tolo Norman Kilarjian New Fairfield, CT, USA J/105 34.5  
   17.   USA 353 Woody Larry Hennessy Duck Island Middlefield, CT, USA J/105 34.5
 
   PHRF Div 5 
   1.   USA 541 Byte Robert Alexander American New Canaan, CT, USA Melges 24 24 99.0
   2.   USA 8 Deadicated Andre / Bambach / McArthur Fayerweather Bridgeport, CT, USA Olson 29 29.8 105.0
   3.   USA 41810 Deviation Iris Vogel Huguenot Yacht Club New Rochelle, NY, USA Soverel/Tartan 33 90.0
   4.   USA 117 Hound Dog Christian Uecker Indian Harbor Yacht Club Ridgefield, CT, USA S2 9.1 30 129.0
   5.   USA 283 Hustler John & Tony Esposito City Is YC Mohegan Lake, NY, USA J/29 29 111.0
   6.   USA 43827 Patience Richard Royce Glen Cove Yacht Club Glen Cove, NY, USA Tripp 33 33 93.0
   7.   USA 257 Rift Bill Maher Reuven Latovitzki YRALIS Huntington, NY, USA J/29 29 114.0
   8.   USA 296 Rosie Garry Corwin American Yorktown Heights, NY, USA J/80 26.25 120.0
   9.   USA 2905 Tang Cullin Wilbe/ Frederick Clark AYC/NYYC New York, NY, USA Corby 29 29  
 
   Navigator Class - Non-Spinnaker Div 6 
   1.   57 Aleria Alex Blackwell American YC Mahwah, NJ, USA Bowman 57 57 87.0
   2.   USA 32906 Anjaneya David Schwartz-Leeper American Yacht Club Rye, NY, USA Beneteau First 42 42 78.0
   3.   USA 21 Providence Steven Decker Mount Sinai Yacht Club Coram, NY, USA J/34C 34 132.0
   4.   USA 52411 Sans-culottes Robert Johnston Huguenot YC New York, NY, USA Beneteau First 40.7 39.75' 54.0
   5.   USA 21122 The Real Macaw Sid Kiwitt Stroudsburg, PA, USA Sloop 34.5' 135.0
   6.   USA 52551 Wild Goose II Dan Walsh American Yacht Club Rye, NY, USA Jeanneau 40 SD 40 102.0
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020