2016 Invitational Mills Trophy Race
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Governor's Cup
5 PHRF G PHRF  
6 PHRF E PHRF  
6 PHRF F PHRF  
Racing Area: Mills Trophy
1 PHRF C PHRF  
2 PHRF B PHRF  
3 PHRF A PHRF  
Racing Area: Mills Trophy - Multihull
4 Multihull PHRF  
Racing Area: President's Trophy - Cruising
9 Cruising Class PHRF  
Racing Area: President's Trophy - Double-Handed
7 Double-Handed PHRF  
Racing Area: President's Trophy - PHRF
8 PHRF I PHRF  
Racing Area: President's Trophy -JAM
11 JAM D PHRF  
12 JAM C PHRF  
13 JAM B PHRF  
14 JAM A PHRF  

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Governor's Cup
    PHRF G 
   1.   USA 52503 Aftermath2 Jonathon Vosler North Cape Yacht Club Wixom, MI, USA Oday 34 159.0
   2.   USA 148 Ariel Mark Aitken Edison Boat Club Macomb, MI, USA Tartan 33 SH 33 162.0
   3.   USA 15193 Feisty Brian Hartwell Grosse Ile Yacht Club Grosse Ile, MI, USA Abbott 33 33 126.0
   4.   USA 6846 Irish Mist David Spiers EBC Rochester Hills, MI, USA Morgan 41CB 41 135.0
   5.   USA 31415 Pi Robert Blair Ford Yacht Club ( FYC ) Brownstown, MI, USA S2 9.1 30 132.0
   6.   USA 780 She Said Yes Amy and Nate Parsons VBC Vermilion, Ohio, USA Beneteau Oceanis 370 35.6 144.0
   7.   USA 40221 Splash Dance Paul Hickman North Cape Yacht Club Ortonville, MI, USA S2 9.1 29'10 132.0
   8.   USA 52736 ThinIce Mark Sprenger Port Clinton Yacht Club Port Clinton, OH, USA Jeanneau 36i 36 132.0
 
    PHRF E 
   1.   USA 51405 Bad Habits Mark Hanke CLYC Franklin, MI, USA Beneteau First 40.7 39.75 51.0
   2. Doyle Sailmakers  USA 6969 Mojito Albert Gossman North Cape Yacht Club Lambertville, MI, USA Henderson 30 30 45.0
   3. North Sails  USA 51944 Nor'easter George Steinemann Catawba Island Club Sandusky, OH, USA Swan 44 MK II 44 81.0
   4.   USA 1007 Power Trip William Phillips NCYC Toledo, OH, USA Synergy 1000 32' 45.0
   5.   USA 617 Pterodactyl Mark Symonds Grosse Pointe Y.C. Lake Angelus, MI, USA J 105 34.5 90.0
   6. North Sails  USA 007 Quixotic Matthew Schaedler North Cape Yacht Club Tecumseh, MI, USA Hinterhoeller F3 36 87.0
   7.   USA 17 Rum Kist Harry Bloom Bayview Bloomfield Hills, MI, USA Beneteau 10R 32.5 78.0
   8.   USA 117 Say Uncle Kevin Lemonds Grosse Ile Yacht Club Grosse Ile, MI, USA Henderson 30 30 51.0
   9.   USA 19145 Synchronicity Chris Mallett VBC Vermilion, OH, USA J 109 35.25 69.0
   10.   USA 416 Windshadow Jim Murphy Bayview Yacht Club W Bloomfield, MI, USA J105 34.5 75.0
 
    PHRF F 
   1.   USA 16826 Absolute Donald Hinckfoot North Star Sail Club Macomb, MI, USA Peterson 37 37 96.0
   2. Ullman Sails  USA 40809 Black Pearl Alan Klinkenberger West Shore Sail Club Brighton, MI, USA Beneteau First 38 40 105.0
   3.   USA 67814 Hillbilly Deluxe Jim Herold Toledo Ice Yacht Club Toledo, OH, USA T-10 33 123.0
   4.   USA 25006 Knee Deep Brett Langolf Sandusky Sailing Club/Deadman's Flat YC Bexley, OH, USA J 34 34 117.0
   5.   USA 6332 RUDIE Skip Dieball NCYC/GIYC Grosse Ile, MI, USA N/M 3/4t 33 105.0
   6.   USA 137 Santana Barry Kroeger Catawba Island Club Port Clinton, OH, USA Swan 36 36 123.0
   7. Other  USA 52976 Sea Questered Brian Renn Vermilion Yacht Club Thixendale, Malton, GBR Beneteau 38 40.8 120.0
   8.   USA 63267 Turtle Stampede Steven Theiss N/A Sylvania, OH, USA J 29 29 114.0
 
Racing Area: Mills Trophy
    PHRF C 
   1.   USA 30 Abracadabra Roger Stark North Cape Yacht Club Temperance, MI, USA N/M 30 30 90.0
   2.   USA 15066 Consigliere Brad & Mike D'Arcangelo NCYC Toledo, OH, USA Santana 35 35 126.0
   3.   USA 60188 Corsair III Jack Bernard TYC/STC Toledo, OH, USA Sabre Spirit 36'8 90.0
   4. 305   USA 305 Dingo Bruce Huddleston NCYC Sylvania, OH, USA Mini 650 96.0
   5.   USA 41582 Oh Baby Todd Duffett Grosse Ile Yacht Club Grosse Ile, MI, USA Soverel 33 33 90.0
   6.   USA 42211 Racer X Matt Dubois Grosse Ile Yacht Club Grosse Ile, MI, USA X 3/4 Ton Mk II 33 108.0
   7.   USA 15059 Red Cloud John and Judy Greiner North Cape Yacht Club Toledo, OH, USA Santana 35 126.0
   8.   USA 7711 Viva Las Vegas Steven Attard North Cape Yacht Club Temperance, MI, USA Hobie 33 33 93.0
   9.   USA 3242 Wizard The Mackays North Cape Yacht Club La Salle, MI, USA Evelyn 32 32 99.0
 
    PHRF B 
   1. Ullman Sails  USA 35007 Advantage John Vermeulen Detroit Yacht Club West Bloomfield, MI, USA Beneteau FC 12 Finot 39.3 81.0
   2.   USA 16 Peace Joey Baker GLSS Macomb, MI, USA Farr30 30.9 45.0
   3.   USA 26226 Pendragon John Trost / Greg Thomas BYC Grosse Pointe Woods, MI, USA Contessa 43 42'9 75.0
   4.   USA 25208 Shenanigan Dick and Dan Synowiec FYC/NCYC Grosse Ile, MI, USA J 33 33 84.0
   5.   USA 25633 Titan Michael Schultes Grosse Pointe Woods, MI, USA C & C 41 69.0
   6.   USA 25622 Viper Roger Pollack Grosse Ile Yacht Club Grosse Ile, MI, USA FT 10 32 48.0
 
    PHRF A 
   1.   USA 115 BadFish Bill Bollin North Cape Yacht Club Sylvania, OH, USA Melges 32 32 21.0
   2.   USA 35009 Chico 2 Jim Weyand BYC Southfield, MI, USA 1D35 35 27.0
   3.   USA 52774 Courtesan Brad Kimmel Bayview Yacht Club Grosse Pointe Park, MI, USA Farr 49 49.74 -26.0
   4.   USA 52992 FarrCry Burris Kinney Lakeside Yacht Club Willoughby, OH, USA IMS 53 53 -48.0
   5. 126   USA 126 Flat Stanley Sheehan / McSweeney Put-in-Bay Yacht Club/EYC Put-in-Bay, OH, USA Melges 32 32 21.0
   6.   USA 40025 Solution Bill Francis Bayview Yacht Club Troy, MI, USA Farr 40 40 -9.0
   7.   USA 25168 Stripes William Martin BYC Ann Arbor, MI, USA GL70 68.5 -63.0
 
Racing Area: Mills Trophy - Multihull
    Multihull 
   1.   USA 22824 Alacrity Brian Thorpe Put-in-Bay YC Northville, MI, USA Newick Native Tri 38 45.0
   2.   USA 8 Arete' Rick Warner PHYC and EYC Marine City, MI, USA ORMA 60 60 -222.0
   3. 8   USA 8 Kan ZA Larry Knauer SSC Sandusky, Ohio, United States Corsair F28R 28 18.0
 
Racing Area: President's Trophy - Cruising
    Cruising Class 
   1.   USA 379 Best Sister Gary Wandtke CCYC Curtice, OH, USA Jenneau 37 37 119.0
   2.   USA 11 Erie Winds Kevin Vansickle lsyc lorain, ohio, USA H30 29 192.0
   3.   USA 03489 FantaC Fred Hoitash Monroe Boat Club Ypsilanti, MI, USA Island Packet 35 38 199.0
   4.   USA 121 Irish Mist Robert Tiberia Swan Boat Club/NCYC South Lyon , MI, USA Columbia 43 43' 2 136.0
   5.   USA 60803 Quenched Kevin Whalen ACSA Blacklick, Ohio, USA Hunter 49'11 129.0
   6.   USA 4 SeaPromise E. (Bud) Aossey JRSC Toledo, OH, USA Ketch 46 185.0
   7.   USA 24 Second Wind Garry Griffith Monroe Boat Club Sylvania, OH, USA Catalina 28 213.0
 
Racing Area: President's Trophy - Double-Handed
    Double-Handed 
   1.   USA 2627 Blown Away MIke Mesteller SSC La Salle, MI, USA Soverel 26 26 162.0
   2.   USA 15271 Meridian Ronald Soka Toledo Yacht Club Toledo, OH, USA Pearson 32 180.0
   3.   USA 52858 Opus Dei Chris Cyrul NCYC Hixson, TN, United States Olson 30 30 105.0
   4.   USA 40937 Time Machine Robert Gordenker North Cape Yacht Club Ann Arbor, MI, USA J 35 35 72.0
 
Racing Area: President's Trophy - PHRF
    PHRF I 
   1.   USA 32666 Cold day in Hell Keith Gilford North Cape Yacht Lasalle, MI, USA Hunter 26.5 26'5 198.0
   2.   USA 87161 Cracker Jack David Caracci Sandusky Sailing Club Catawba Island, OH, USA Shock Wave 24 24 165.0
   3.   USA 15932 Firebrand Keith Walker Ford Yacht Club Grosse Ile, MI, USA Pearson 30 30 174.0
   4.   USA 54 Hat Trick Dan Sadoski Monroe Boat Club Toledo, OH, USA Elite 29 29 171.0
   5.   USA 31039 InfraRed Bryan Huntley SSC/SYC Sandusky, OH, USA Kelly 28 168.0
   6.   USA 69 Outtamind Trevor Walker / Meagan Lee ACSA/ Deadman's Flat YC Westerville, OH, USA Schock Wavelength 24 24 165.0
   7.   USA 25052 Saving Grace Norm Gladieux North Cape Yacht Club LaSalle, MI, USA Olson 25 165.0
   8.   USA 52710 Spageeto Byte Steven Straub North Cape Yacht Club Lambertville, MI, USA Hunter 33 33 186.0
   9.   USA 252 Valkyrie Jake Burgy Harbor View Yacht Club Perrysburg, OH, USA Hunter 37 Cutter Rig 37 183.0
 
Racing Area: President's Trophy -JAM
    JAM D 
   1.   USA 84 Full Ride Rich Cherry NCYC Toledo, OH, USA Pearson 323 32' 3 199.0
   2.   USA 354 Hey Jude Bill Kellner Sandusky Sailing Club Avon Lake, OH, USA C&C 29-II 28.5 186.0
   3.   USA 15610 La Chiva Richard Hamilton North Cape Yacht Cllub Toledo, OH, USA Lindenberg 26 182.0
   4.   USA 1215 Ms.T Neal Thurber NCYC LASALLE, Michigan, United States O'Day 35 169.0
   5.   USA 40953 Purple Boat Tad Sandberg Western Lake Erie Sailing Clib Toledo, Ohio, USA Soverel 26 26 175.0
   6.   USA 15756 Quest Dave Davis Ford Yacht Club Columbus, OH, USA Cal 29 29.2 195.0
   7.   USA 229 Sea Turtle Mark Weiss PPBC/NCYC Toledo, OH, USA Morgan 24 24 232.0
 
    JAM C 
   1.   USA 1221 Aloha Keith Weinman Harbor Bay Yacht Club Fairlawn, OH, USA Catalina 32 32 164.0
   2.   USA 25276 B4 Robert Bradley NCYC LaSalle, MI, USA Tartan 33R 33.7 148.0
   3.   USA 14285 Chasseur David M. Ryan, Jr. Monroe Boat Club Toledo, OH, USA C&C 33-1 33 161.0
   4.   USA 21792 Dragon Lady Brenda Woodruff Ford Yacht Club Grosse Ile, MI, USA Ranger 33 33.1 163.0
   5.   USA 63022 Melan Derek Leck North Cape Yacht Club Rossford, OH, USA C&C Mark II 33 148.0
   6.   USA 53468 Old School Tony Kusian WLESC Genoa, Ohio, USA S2 7.9 FK 26' 166.0
   7.   USA 25390 Phoenix Mark Baker Detroit Yacht Club Grosse Pointe Park, MI, USA Catalina 380 WK 38 149.0
   8.   USA 310 Wing Jammin William Pribe North Cape Yacht Club Sylvania, OH, USA Beneteau F310 31 162.0
 
    JAM B 
   1.   USA 65376 Discover Matt Kern NCYC/ JRSC Toledo, OH, USA Capri 30 30 126.0
   2.   USA 30450 Maverick Mark Keesey North Cape Yacht Club Sylvania, OH, USA Viking 33 33 140.0
   3.   USA 13662 Orange Crate Jim Davis North Cape Yacht Club Toledo, OH, USA Davis 34 34 128.0
   4.   USA 50583 Pooka Tim McKenna CIC Port Clinton, OH, USA Beneteau 34.5 140.0
   5.   USA 25707 Tresor Erik Langer NSSC Shelby Twp, MI, USA Yachting France 42 146.0
   6.   USA 60531 Veuve Ralph Harrington NCYC Monroe, MI, USA Beneteau First 30 32'2 119.0
   7.   USA 35 Yeah Buoy Lee Elekonich NCYC Monroe, Mi, USA Hunter legend 35 35 143.0
 
    JAM A 
   1.   USA 25434 Comfortably Numb Mark Miller BYC Lake Orion, MI, USA Beneteau 42 SD 42 97.0
   2.   USA 32871 FLYER Mark Mrocca NCYC Belleville, USA C&C 41 41 71.0
   3.   USA 2 JAGEN tim branson TIYC toledo, Ohio, USA hunter 40 115.0
   4.   USA 33993 JEB 3 Park & Thomas McRitchie PCYC Port Clinton, OH, USA Beneteau 40.7 39' 57.0
   5.   USA 118 Relentless Jerry Porter north cape yacht club La Salle, MI, USA J 105 34'6 83.0
   6.   USA 15011 Sundance Jack Gillis Bayview yacht club Grosse Pointe Woods, MI, USA NA 40 40 98.0
   7.   USA 36722 WhiteStar Rodger & Carolyn Dutton MBC / NCYC Monroe, MI, USA Beneteau 36s7 36 118.0
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019