2022 Sam Wetherill Trophy Overnight Race
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Sam Wetherill Trophy
1 PHRF - Spinnaker PHRF_ToT
2 ORC - Spin2 ORC
3 ORC - Spin3 ORC

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Sam Wetherill Trophy
   PHRF - SpinnakerToD / ToT
   1.   USA 52920 Blue Yonder Don Dwyer Essex Yacht Club/NYYC Branford, CT, USA J 122 40 33.0 / 1.1149
   2.   61603 Crumpet Ryan Carson Essex Yacht Club Essex, CT, USA Catalina 445 45 121.0 / 0.9687
   3.   USA 50197 Flying Lady Phillip Dickey Pequot YC, Essex YC New Haven, CT, USA Swan 46 Mk 1 47 69.0 / 1.0501
   4.   16 Heron - DH Dennis Powers Essex Yacht Club Essex, CT, USA Alerion Express 33 33 137.0 / 0.9461
   5.   USA 60034 LARK - DH Stanley White Ram Island Yacht Club Noank, CT, USA Xc38 38 88.0 / 1.0188
   6.   50059 Navicular Douglas Wisch MD Essex Yacht Club/NYYC Essex, CT, USA Morris 46 46 119.0 / 0.9716
   7.   USA 60823 ORCA HAROLD GUIDOTTI Essex YC, Duck Island YC WESTBROOK, CT, USA IP 38 38 182.0 / 0.8880
   8.   625 Reckless Steven Marenakos Niantic Bay YC Niantic, CT, USA J 105 34.5 88.0 / 1.0188
   9.   USA CGA-6 Stormy Petrel Sam Stokes U.S. Coast Guard Academy Sailing New London, CT, USA Coast Guard Leadership 44 44.34 51.0 / 1.0815
   10.   USA 1781 Towhee Paul Jennings Off Soundings Branford, CT, USA Cal 40 40 119.0 / 0.9716
   11.   USA 84001 Valour Matthew Jorgensen Niantic Bay Yacht Club East Lyme, CT, USA Wiggers Peterson 37 37 92.0 / 1.0125
 
   ORC - Spin3GPH
   1.   USA 11114 19th Nervous Breakdown John Sutherland MRMSA Groton, CT, USA J 111 36.5 568.4(GPH)
   2.   USA 52770 Alliance Eric Irwin / Mary Martin Coaster Harbor Navy YC /Mystic Mudhead/Jamestown YC Newport, RI, USA J122 40 567.7(GPH)
   3.   USA 61520 Arcadia Eliot Merrill WYC, SHYC, CCA Brooklyn, NY, USA LM 46 46 550.9(GPH)
   4.   USA 71 Black Watch (spin) Trevor Fetter Essex Yacht Club Newport, RI, USA Custom Yawl 68  
   5.   USA USA315 Carina Rives Potts Essex Yacht Club essex, CT, USA custom 48' McCurdy & Rhodes sloop 48' 589.8(GPH)
   6.   USA 40 Finale Thomas OConnell Mudheads/0ff Soundings Stonington, CT, USA J 99 32.61 626.0(GPH)
   7.   USA 779 Froya L.Tobin W. Gunther Essex/Noroton Ridgefield, CT, USA McCurdy & Rhodes CTM 46 46.25  
   8.   USA 42324 Glory Lincoln White U.S. Coast Guard Academy New London, Ct, USA J 44 44.9  
   9.   USA 61482 Hopgrasser Drew Lyman CCA Camden, ME, USA LM 46 46 561.4(GPH)
   10.   USA 43553 Misty Fred Allardyce Watch Hill Westerly, RI, USA J 40 SD 40  
   11.   USA 9393 Resolute IV Terrence Arndt Larchmont & Storm Trysail Newport, RI, USA IMX 40 39.7 568.5(GPH)
   12.   USA 61489 Rhumb Runner Frank Flores Essex Yacht Club Essex, CT, USA Neo 430 43 500.9(GPH)
   13.   USA 51428 SHEARWATER Daniel Biemesderfer CCA Guilford, CT, USA Mason 43 43  
   14.   12912 Zig Zag Andrew Clark New York Yacht Club Greenwich, CT, USA J122 40 570.4(GPH)
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022