2016 Antigua Sailing Week
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow   Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: A. Antigua Sailing Week - Racing
 Division: CSA 
   CSA - Racing 1 - Ocean Class
   1.   LTU 1000 Ambersail Linas Ivanauskas Klaipeda Vilnius, Vilnius, LTU Volvo 60 60 1.2180 (Asy)
   2.   GBR 301 Challenger Chris Stanmore-Major Mahone Bay, NS, GBR Whitbread 60 60 1.2040 (Asy)
   3.   FRA 1953 Green Dragon Johannes Schwarz OSV Wien, AUT Volvo 70 70 1.3750 (Asy)
   4.   ITA 3956 Weddel Avanasy Isaev Krasnoyarsky Kray, RUS Grand Mistral One Design 80 1.2470 (Jib)
 
   CSA - Racing 2
   1. 160   Avalon Steve Pettengill Grand River Sailing Club St. Augustine, FL, USA Southern Pacific Yachts 108 1.1000 (Jib)
   2.   GBR 9999 Blue Fin Rodney Dodd St. Johns, Willikies, ANT Jeanneau DS 54 54 0.9550 (Spin)
   3.   GBR 2080L El Oro Tim Wilson RYS London, UK Auzepy-Brennuer 68 0.9560 (Spin)
   4.   USA 1 Kialoa III Jorge Madden YC Mónaco Providence, RI, USA S&S 78 78 1.1140 (Both)
   5. 19   Luna Roberto Maxera Le Marin Marin, Martinique, MTQ Hanse 540e 52.76 0.9610 (Asy)
   6. 54   Magix Carlo Pagliani Sporting Club Sardinia Amsterdam, NED X562 17.23m 1.0160 (Asy)
   7.   GBR 9804R Milanto Valerio Bardi RORC London, GBR Swan 46 46 0.9290 (Spin)
   8.   GBR 48L Spirit Alan Edwards St Helier Jersey, Channel Islands, UK Swan 65 65 0.9850 (J/P)
   9.   GBR 111 Spirit of Juno Peter Anthony Falmouth, St. Pauls, ANT Farr 65 65 1.0630 (Asy)
   10.   GBR 8214L Starry Night of the Caribbean Starry Yachts RYS St Helier, Jersey, UK Oyster 82 82 1.1040 (Asy)
   11.   BRA 2505 Ventaneiro 3 Renato Cunha Faria Iate Clube do Rio de Janeiro Rio de Janeiro, RJ, BRA Dufour 500 Grand Large 14,73m 0.9580 (Asy)
   12. 211   Windward Spirit David Perkins Cruising Yacht Club Melbourne, Victoria, AUS Jeanneau 54 DS 54 0.9320 (J/P)
   13.   8207 Zig Zag John McMonigall Royal Thames Yacht Club Hook, Hants, UK Oyster 82 82 1.0740 (Asy)
 
   CSA - Racing 3
   1.   GBR 11152L Gladiator Tony Langley Royal Thames Yacht Club Retford, Nottinghamshire, GBR TP 52 15.85 1.1980 (Asy)
   2.   IRL 5005 Lee Overlay Partners Adrian Lee RORC London, GBR Cookson 50 50 1.1620 (Asy)
   3.   BAR 52011 Team TAZ - Conviction Bernard Evan-Wong Antigua Yacht Club St. John's, ANU Botin and Carkeek 52 1.1820 (Asy)
   4.   NED 51 Tonnerre 4 Peter Vroon Watersportvereniging Breskens Breskens, Zeeland, NED Ker 51 15.45m 1.2020 (Asy)
 
   CSA - Racing 4
   1.   GER 5588 Desna Sven Wackerhagen KYC Kiel, Schl-Holst, GER Knierim 49 15m 1.0770 (Asy)
   2.   TRI 247 Dingo Mark Chapman Trinidad Sailing Association Chaguaramas, TRI Ker 37 37 1.0110 (Both)
   3.   USA 52956 Hot Ticket Jim Hightower GBCA Temple, TX, USA King 40 40 0.9630 (Asy)
   4. 143   SXM 143 Kick 'em Jenny 2 Ian Hope-Ross Sint Maarten Y.C. Cole Bay, St. Maarten, SXM Melges 32 32 0.9880 (Asy)
   5.   FRA 39690 Luna Rosa Open Sail / Emanuel Lefrais La Rochelle Taussat, Aquitaine, FRA Pogo 12.50 40 0.9730 (Asy)
   6.   GER 736 Maremosso Guido Wenzl Munich, BAV, GER Pogo 50 16,20 1.0710 (Spin)
   7. OneSails Sailmakers  GBR 907R Palpatine - Stormforce Coaching Doug Innes RSYC, RORC Southampton, Hampshire, UK Stimson IRC 42 12.9 0.9840 (Asy)
   8.   ANT 146 Regardless Richard Archer Antigua Yacht Club Falmouth, St Paul, ANT Melges 24 24 0.8820 (Asy)
   9.   ANT 486 Sleeper Jonty Layfield Antigua YC RORC Falmouth, St. Phillips, ANT Cork 1720 26 0.9080 (Both)
   10.   SWE 95 Talanta Mikael Ryking Tyresö Båtklubb Tyresö, SWE Class 40 12.18 1.0370 (Asy)
 
   CSA - Racing 5
   1.   GBR 7408R Arthur Jeremy Thorp RORC Hamble, Southampton, Hampshire, UK First 40 12.24 0.9300 (Spin)
   2.   USA 52902 EL Ocaso Chris Body Royal Southern YC (UK) Wimbledon, London, GBR J 122 40 0.9500 (Asy)
   3.   GBR 8633R Jings! David Ballantyne RORC Ryde, Isle of Wight, GBR J 133 43 0.9660 (Asy)
   4.   GBR 970 Jua Kali Dominic Hurndall Royal Cruising Club Washington, DC, USA Grand Soleil 43 12.92m 0.9580 (Spin)
   5.   GBR 6840R Lancelot II Chris Jackson - Sailing Logic RORC Southampton, Hampshire, UK Beneteau First 40 12.24 0.9350 (Both)
   6. North Sails  ANT 104 Liquid Pamala Baldwin Jolly Harbour Yacht club St. Johns, ANT J 122 40 0.9500 (Asy)
   7.   SWE 80 Mormor Alice Tomas Lyckåsen Habo Batsallskap (HBS) Balsta, SWE Dufour 45E Performance 45 0.9490 (Both)
   8.   USA 28920 Performance Yacht Racing 'Sunset' Andy Middleton Cowes, IOW, UK J 120 39 0.9360 (Asy)
   9.     GBR 8405R Southern Child Neville Devonport RORC Beneteau First 40 12.2m 0.9400 (Spin)
   10.   GBR 2215L Team Oystercatcher - Quokka Sir Richard Matthews West Mersea YC English Harbour , ANT Grand Soleil 43 43 0.9640 (Spin)
 
   CSA - Racing 6
   1.   GER 4908 Best Buddies Kay-Johannes Wrede RORC, NRV Hamburg, GER Swan 441R 13,52m 0.9210 (Spin)
   2.   I 8075 Caccia alla Volpe Carlo Falcone Falmouth, ANT One Off 44 0.9280 (Spin)
   3.   GBR 7825T Caipirinha patrick holloran Jolly Harbour brentwood, essex, UK Beneteau First 40.7 40 0.9130 (Spin)
   4.     GBR 5951T Northern Child James Hatchley RORC Swan 51 15 0.9430 (Asy)
   5.   ANT 407 / GBR 4079R Ortac Peter Anthony Falmouth, ANT Beneteau First 40.7 40 0.9140 (Spin)
   6.   GBR 4778R Performance Yacht Racing 'EH01' Andy Middleton RORC Cowes, IOW, UK Beneteau First 47.7 47 0.9560 (Spin)
   7.   GBR 1702T / ESP 8642 Scarlet Oyster Ross Applebey RSrnYC Lymington, Hampshire, GBR Oyster 48 14.6m 0.9360 (Both)
   8.   GBR 7384R The Sirens - Sirens Tigress Susan Glenny RORC Gu103dp, Surrey , GBR Reflex 38 11.74 0.9000 (Both)
   9.   NED 9157 Westwind George Jansen de zeezeilers van marken Harlingen, NED Hanse 430 Varianta 44 13 m 0.9130 (Asy)
   10.   Z444 Zafu444 Joe C. Da Ponte Vancouver Rowing Club West Vancouver, BC, CAN J 44 44 0.9320 (Spin)
 
 
Racing Area: B. Antigua Sailing Week - Bareboat
 Division: CSA 
   CSA - Racing 7
   1.   ANT 2908 Augustine Anthony Sayer Jolly Harbour St George's, ANU Beneteau First 42 42 0.8770 (Spin)
   2.   ANT 6 Biwi Magic Geoffrey Pidduck Antigua Yacht Club Falmouth, ANT Modified 6 Metre 33 0.8120 (Spin)
   3. 70   Bleu Turquoise Samantha Bartlett None Redruth, Cornwall, GBR Beneteau 50 50 0.8820 (Jib)
   4.   ANT 112 Cricket Sandy Mair AYC Falmouth, St. Paul's, ANT Beneteau First 35 35.3 0.8060 (Spin)
   5.   USA 668 Fantasia Radoslaw Kurek POLISH SAILING CLUB OF NEW YORK Brooklyn, NY, USA Jenneau Sun Oddysey 34.2 33.75 0.7710 (Jib)
   6.   ANT 2737 Gypsy-UGo Sir Hugh Bailey ANT CS 40 40 0.8530 (Both)
   7.   GBR 8520R Hot Stuff Girls for Sail Cowes, GBR Beneteau First 40.7 40.7 0.8650 (Jib)
   8.   5301C Jigsaw Ian Galbraith CCYC Glasgow, UK, GBR Oyster 53 53 0.8830 (J/P)
   9.   GBR 681 Micron 99 Ossenfeffer Robbie Ferron SMYC Sint Maarten, AHO J 39 39 0.8860 (J/P)
   10.   3700 Saltydog Steve Woodruff Jolly Harbour Yacht Club Jolly Harbor, St. Marys, ANT Tartan 3700 37 0.8120 (Jib)
   11.   NR 41803 Sunbelt Realty - Dash Remco van Dortmondt Kima Kalki Curacao Willemstad, CUW J 35 35 0.8460 (J/P)
   12. 63   ANT 1865 Voilactus Fred Rampey Denver Sailing Association Fort Collins, CO, USA Sun Odyssey 44 13.09 0.8700 (Asy)
   13. 212   Volare Terence Allan Jolly Harbour Jolly Harbour, ANT Grand Soleil 343 34 0.8050 (Spin)
 
   CSA - Bareboat 1
   1. 20   Cape Stormers - Odin Richard Gie False Bay Yacht Club Cape Town, Western Cape, RSA Sun Odyssey 509 50.5 0.9050 (Jib)
   2. 73   Kadans Frits Janssen RSrnYC Hamble GBR Sun Odyssey 509 50.5 0.9050 (Jib)
   3. 206   KH+P Bavastro Hans-Robert Nitsche GER Sun Odyssey 509 50.5 0.9050 (Jib)
   4. 215   Lascaris Francois Kunz SUI Sun Odyssey 509 50.5 0.9050 (Jib)
   5. 29   Salsa P. Grundmeijer NED Sun Odyssey 509 50.5 0.9050 (Jib)
   6. 173   Xeres Craig Sutherland RCYC Cape Town, Western Cape, RSA Sun Odyssey 509 50.5 0.8890 (Jib)
 
   CSA - Bareboat 2
   1. 26   Fetard Heinz Hotz CNC Biel, Bern, SUI Gib Sea 51 51 0.8860 (Jib)
   2. 225   Goya Jürgen Breitschwerdt GER Dufour 450 45 0.8580 (Jib)
   3. 218   KH+P Cayenne Herbert Muenzel GER Dufour 44 44 0.8670 (Jib)
   4. 137   KH+P Rubens Joerg Will GER Dufour 500 50 0.8840 (Jib)
   5. 205   KH+P Snow White III Thomas Sparrer GER Oceanis 45 45 0.8840 (Jib)
   6. 224   My Way of Life Jurgen Waschek Hamburger Segel Club Elmshorn, Schleswig-Holstein, GER Oceanis 45.3 45.3 0.8840 (Jib)
   7. 55   Sea You Later Thomas Mueller SAST Adliswil, Zurich, SUI Dufour 455 45 0.8660 (Jib)
 
   CSA - Bareboat 3
   1. 125     Booty Fish Racing Team - Dundee Eric Stallings Sunsail 44i 44 0.8720 (Jib)
   2. 202   Carmelo Sailing Team - Tintamarre Juan Pablo Fregonese Yacht Club Argentino Buenos Aires, ARG Sunsail 44i 44 0.8720 (Jib)
   3. 203   Isobard David Barlow Hill Head Fareham, Hampshire, GBR Sunsail 44i 44 0.8720 (Jib)
   4. 33   Luxor Pieter Prins De Vrijbuiter Amersfoort, Utrecht, NED Sunsail 44i 44 0.8720 (Jib)
   5. 221   Mau Bisa 1 Gillioz Vincent YCG Chemin-Dessus, SUI Sunsail 44i 44 0.8720 (Jib)
 
   CSA - Bareboat 4
   1. 76   Chianti Graham Henderson Guildford, GBR Oceanis 41 41 0.8320 (Jib)
   2. 40     Dark Horse Sailing Club - Croque Simon Jackson Sun Odyssey 41 41 0.8410 (Jib)
   3. 34   Energetiki - Maxwell Andras Szep Russian Racing Club Brasted, Kent, GBR Dufour 405 40.5 0.8280 (Jib)
   4. 110     Hatse Flatse - Jamais 203 Mario Bakker Sunsail 41 41 0.8410 (Jib)
   5. 209   Hawking Andreas Hofmann GER Dufour 425 42.3 0.8450 (Jib)
   6. 41   Les Voyagers - Summerwind Mike Nahir Nepean Sailing Club Chelsea, Que, CAN SO41 41 0.8410 (Jib)
 
 
Racing Area: C. Antigua Sailing Week - IM Circle
 Division: ToT 
   Racing
   1. 337     Alchemy Jerry Larson Bordeaux 60 19.38 0.9970
   2. 335   Blue Skies Charlie Wilkinson National YC UK Dufour 500 50 0.8920
   3. 329     Breaking Waves Pablo Montenegro Toronto, ON, Frers 43 43 0.9360
   4. 324     Carpe Diem Ted James CTYC J 30 29.92 0.7980
   5. 327   Four Winds Larry Jameson ITA Beneteau First 40 12.2 0.9320
   6. 328     Freedom Brad Arthur Perry 59 59 0.9820
   7. 332     Lady Jane Terry Gardiner Hanse 575 17,15 0.9710
   8. 341   Makin Waves Art Morgan RCN Sailing Club Exeter, Devin, GBR Grand Soleil 43 43 0.9330
   9. 326     Meringue Gerard Vesper X-Yacht 99 10m 0.9560
   10. 334     Mi Amor Parker Ashe Beneteau First 40.7 40 0.9150
   11. 333     Second Wind Paul Arlington Beneteau First 40.7 40 0.9150
   12. 331   Vado Pazzo David O'Malley FRYC Australia Adams 15 15.6 0.9560
   13. 330     Ysolde Donald Birmingham Sunsail 44i 44 0.8720
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy