2021 Aldo Alessio; Phyllis Kleinman Swiftsure Cup; Santa Cruz 27 National Championship
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Aldo Alessio Race
 Division: PHRF_ToTToD / ToT
   Aldo Alessio Race
   1.   USA 88448 Adjudicator_ Paul Dorsey USA  
   2.   NOR 12343 Destin Romeo Uriarte USA  
   3.   USA 67994 Don Quixote Craig Smith USA 144.0 / 0.9366
   4.   USA 38125 Favonious Greg Dorn USA 12.0 / 1.1566
   5.   USA 11 Flying Circus William Erkelens USA  
   6.   USA 59369 Giant Slayer_ David_ Garman USA 144.0 / 0.9366
   7.   USA 18722 Good Timin' Alexander Mirfield USA 144.0 / 0.9366
   8.   USA 8111 Hanalei Ryan Schuyler USA 144.0 / 0.9366
   9.   USA 12 Invictus_ Nicolas Popp USA  
   10.   USA 002 Jersey Girl Joe Wagster USA 144.0 / 0.9366
   11.   USA 138 Mas!_ Mark English USA  
   12.   USA 145 Medusa Nathan de Vries USA 144.0 / 0.9366
   13.   USA 18243 Mistress Quickly Evan Diola USA 144.0 / 0.9366
   14.   USA 77 Moorigami_ John Siegel USA  
   15.   USA 25487 Peregrine_ David Halliwill USA  
   16.   USA 57337 Rio Soeren Brinkmann USA 144.0 / 0.9366
   17.   USA 105 Sophie Randy Clee USA  
   18.   USA 101 Swift Ness_ Reuben Rocci USA  
   19.   USA 124 Variety Show Patrick Diola USA  
   20.   USA 3510 Water Dragon Derek Weitz USA  
   21.   USA 51 Wet Spot_ Michael O'Callaghan USA  
   22.   USA 37005 Wildcard_ Nicholas Grebe USA  
 
 
Racing Area: National Championship
 Division: One Design 
   Santa Cruz 27
   1.   67994 Don Quixote craig smith SCYC Los Gatos, CA, USA Santa Cruz 27 27
   2. 127   USA 59369 Giant Slayer David Garman Single Handed Sailing Society Renton, WA, USA sc27 27
   3. Ullman Sails  18722 Good Timin' Alexander Mirfield SCYC Santa Cruz, CA, USA Santa Cruz 27 27
   4.   8111 Hanalei Ryan Schuyler Santa Cruz Yacht Club San Jose, Ca, USA SC27 27
   5.   002 Jersey Girl Joe Wagster SCYC Santa Cruz, CA, USA SC27 27
   6.   145 Medusa Nathan de Vries IYC Alameda, CA, USA Santa Cruz 27 27
   7.   18243 Mistress Quickly Evan Diola Scyc Santa cruz, Ca, USA Sc27 27'
   8.   57337 Rio Soeren Brinkmann SCYC Aptos, CA, USA SC27 27
   9.   105 / 67533 Sophie Randy Clee Santa Cruz yacht club Jacksonville, FL, USA Santa Cruz 27 27’
   10. 9560   124 Variety Show Patrick Diola Santa Cruz Yacht Club San Jose, CA, USA SC27 27
   11.   3510 Water Dragon Derek Weitz SCYC Los Gatos, CA, USA SC27 27
 
 
Racing Area: Phyllis Kleinman Swiftsure
 Division: One Design 
   J 88
   1.   USA 32 Butcher dave Corbin SBYC San Francisco, CA, USA J 88 29
   2.   USA 27 Hijinks Logan Ashcraft St Francis Yacht Club San Francisco, CA, USA J/88 29.5
   3.   USA 9 Inconceivable Steven Gordon SBYC San Francisco, CA, USA J 88 29
   4.   USA 37 Pelagia Christos Karamanolis N/A Los Gatos, CA, USA J 88 29
   5.   USA 80 Ravenette Brice Dunwoodie GGYC San Francisco, CA-California, USA J/88 29
   6. Doyle Sailmakers  USA 78 Split Water David Britt Richmond YC Richmond, CA, USA J/88 29
   7.   USA 23 White Shadow Jim Hopp SSS San Carlos, CA, USA J 88 29
 
   J 105
   1.   USA 16 Akula Doug Bailey SSS Los Gatos, CA, USA J/105 34.5
   2.   USA 116 Arbitrage Bruce Stone St. Francis YC San Francisco, CA, USA J/105 34.5
   3.   USA 40 Blackhawk Ryan Simmons SFYC Sausalito, CA, USA J/105 34.5
   4.   USA 46 Box of Rain Charlie Pick SFYC USA J/105 34.5  
   5.   USA 26 Donkey Jack Rolf Kaiser St. Francis YC Tiburon, CA, USA J 105 34.5
   6. Quantum Sails  USA 44 Godot Phillip Laby NoYC Oakland, CA, USA J/105 34.5
   7.   USA 149 jabberwocky brent vaughan StFYC portola valley, CA, USA J/105 34.5
   8.   USA 434 Jam Session Adam Spiegel St. FYC San Francisco, CA, USA J/105 34.5
   9.   USA 147 JuJiu Timothy Sullivan St FYC Pleasanton, CA, USA J/105 34.5
   10.   USA 312 Kestrel Eric Patterson SFYC Novato, CA, USA J/105 34.5
   11.   usa 003 Ne*Ne Tim Russell SFYC novato, CA, USA J105 34.5
   12.   USA 85 Russian Roulette William Woodruff SBYC San Francisco, CA, USA J/105 34.5
   13.   468 Sharkey Shane palmer SBYC Lafayette, CA, USA J 105 34
   14.   USA 374 Strangelove Justin Oberbauer STFYC Tiburon, CA, USA J/105 34.5
 
   Moore 24
   1.   USA 137 Bluebird Ryan Georgianna RYC San Francisco, CA, USA Moore 24 24
   2.   11 Flying Circus William Erkelens RYC POINT RICHMOND, CA, USA Moore 24 24
   3.   USA 138 Mas! Mark English StFYC Clayton, CA, USA Moore 24 24
   4.   89 Mooretician Roe Patterson TYC Fairfield, CA, USA Moore 24 24
   5.   77 Moorigami John Siegel StFYC Tahoe City, CA, USA Moore 24 23.75
   6.   6 Ruby Stephen McCarthy Encinal Yacht Club Alameda, CA, USA Moore 24 24
   7.   117 Suerte Nick Dugdale San Francisco Yacht Club Corte Madera, Ca, USA Moore 24 24
   8.   USA 51 Wet Spot Michael O'Callaghan StFYC San Francisco, Ca, USA Moore 24 24'
 
   Knarr
   1.   USA 130 Adelante Theresa Brandner USA  
   2.   134 Alineaa john Buestad St.FYC Alameda, Ca, USA Knarr 30
   3.   114 Brothers Robin Driscoll StFYC Los Altos Hills, CA, USA Knarr 30
   4.   104 Flyer Chris Kelly Richmond Larkspur, CA, USA Knarr 30
   5.   USA 122 Gossip Andrew Lynch StFYC USA Knarr 30  
   6.   47 Kraken Risley Sams STFYC San Francisco, CA, USA Knarr 30
   7.   103 Kulani Timothy Dowling St. Francis Yacht Club San Francisco, CA, USA Knarr 30
   8.   USA 128 Nihui Russ Silvestri StFYC STINSON BEACH, CA, USA Knarr 30
   9. North Sails  142 Pegasus Shawn McMurray StFYC San Francisco, CA, USA Knarr 30
   10.   120 Snaps III Mike Ratiani StFYC Mill Valley, CA, USA Knarr 30
   11.   140 Svenkist Sean Svendsen STFYC Ross, CA, USA Knarr 30
   12.   USA 133 Viva Donald Jesberg San Francisco YC Belvedere, CA, USA Knarr 31
 
   Folkboat
   1.   105 Cicciolina Paul Dixon Sequoia Redwood City, CA, USA Folkboat 25
   2.   USA 125 CircleSea Thomas Haverstock GGYC Santa Cruz, CA, USA Folkboat 25
   3.   USA 121 Faith James Vernon ACSC Kensington, CA, USA Folkboat 25
   4.   USA 111 FREJA TOM REED STFYC TIBURON, CA, USA FOLKBOAT 25
   5.   Uni 113 POLPERRO peter jeal bvbc San Francisco, CA, USA folkboat 25
   6.   USA 116 Sabrina Chandler Grenier Sfbfa Livermore, Ca, USA Folkboat 25
   7.   USA-108 Thea Chris Herrmann SFYC MILL VALLEY, CA, USA Folkboat 25
 
 
 Division: ORR 
   Monohulls > 30'
   1.   88448 Adjudicator Paul Dorsey San Francisco YC SF, CA, USA FAST 40 40 490.3(GPH)
   2.   USA 28484 Chance Barry Lewis STFYC Atherton, CA, USA J/120 40 590.6(GPH)
   3.   NOR 12343 DESTIN Romeo Uriarte Richmond Yacht Club Orinda, CA, USA Landmark 43 43 541.5(GPH)
   4.   USA 38125 Favonius Greg Dorn San Francisco Yacht Club Belvedere Tiburon, CA, USA Dehler 46 46.03 549.2(GPH)
   5. North Sails  USA 12 Invictus Nicolas Popp South Beach yacht Club Los Altos Hill, CA, USA Sunfast 3600 35.4 604.2(GPH)
   6. 208 Quantum Sails  USA 208 Nuckelavee Mark Kennedy SBYC Campbell, CA, USA Melges 32 32 549.9(GPH)
   7.   USA 25487 Peregrine David Halliwill SFYC NEw York, NY, USA J/120 40 590.3(GPH)
   8.   USA 101 Swift Ness Reuben Rocci RYC Benicia, ca, United States J/111 36.5 577.2(GPH)
   9.   USA 37005 Wildcard Nicholas Grebe Richmond YC Benicia, CA, USA Santa Cruz 37 37 552.9(GPH)
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022