2020 Vineyard Race
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Cornfield Point
1 Class 1 PHRF-DH PHRF_ToT
1 Class 2 PHRF PHRF_ToT
1 Class 3 PHRF PHRF_ToT
Racing Area: Seaflower Reef
2 Class 4 PHRF-DH PHRF_ToT
2 Class 5 PHRF PHRF_ToT
Racing Area: Vineyard Race
3 Class 6 ORC-DH ORC
4 Class 7 PHRF-DH PHRF_ToT
4 Class 8 PHRF-DH PHRF_ToT
5 Class 10 ORC ORC
5 Class 9 PHRF PHRF_ToT
6 Class 11 PHRF PHRF_ToT
7 Class 12 PHRF PHRF_ToT
8 Class 13 ORC ORC
9 Class 14 Multihull ToT
10 Class 15 ORC ORC
10 Class 16 ORC ORC

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Cornfield Point
   Class 1 PHRF-DHToD / ToT
   1. UK Sailmakers  H 340 Fides Tom Ducrot Municipal Marina New Rochelle New Rochelle, NY, USA Hunter 340 34 174.0 / 0.8978
   2.   USA 37 Roust Ian Gumprecht Storm Trysail Club, Cold Spring Harbor Beach Club Locust valley, NY, USA Sea Sprite 34 34 198.0 / 0.8690
   3.   91 Vixen James Weil Old Greenwich Yacht Club Greenwich, CT, USA J92 30 111.0 / 0.9834
 
   Class 2 PHRFToD / ToT
   1.   USA 32410 Bouree Blaine Davis MICA Ridgewood, NY, USA J 30 30 150.0 / 0.9286
   2.   USA 14514 En Charette YCC Giles Ruck Sail Black Rock Norwalk, CT, USA Noe 27 27 141.0 / 0.9407
   3.   USA 52968 Nomad Shane Haas None West Shokan, NY, USA Hunter 40.5W 40.4 159.0 / 0.9168
   4.   USA 84 Triton Mike Sullivan YRAOFLIS Fairfield, CT, USA Tartan 342 34 150.0 / 0.9286
   5. Other  USA 697 V&P Marek Kurek PYC Brooklyn, NY, USA Pearson 30 29.79 183.0 / 0.8868
 
   Class 3 PHRFToD / ToT
   1.   USA 21108 Gadzooks Geoffrey Beringer Norwalk Yacht Club Darien, CT, USA C&C 38 37 123.0 / 0.9658
   2.   USA 138 Roo Gary Tarnoff Breakwater Irregulars Stamford, CT, USA C&C 33-2 32.58 129.0 / 0.9573
   3.   USA 63136 Shining Star Steve Hayes Old Greenwich YC Cos Cob, CT, USA Farr 33 33 105.0 / 0.9924
   4.   USA 60109 Swell Robert Purcell Legends YC Glen Cove, NY, USA Beneteau 40 39.9 129.0 / 0.9573
 
Racing Area: Seaflower Reef
   Class 4 PHRF-DHToD / ToT
   1.   USA 53809 Cygnus Adrian Little Cedar Point Yacht Club Westport, CT, USA Nautor's Swan 47 96.0 / 1.0062
   2.   USA 14 Never Settle Robert Pogue Stamford, CT, USA J 92 30 114.0 / 0.9789
 
   Class 5 PHRFToD / ToT
   1.   USA 34 Albondigas Justin Scagnelli Tim Price Huguenot Yacht Club New York, NY, USA J 88 29 81.0 / 1.0301
   2.   USA 234 Argo Boris Keselman RUSSAILYC Brooklyn, NY, USA Catalina 400 40 114.0 / 0.9789
   3.   USA 60648 Desna Adam VanVoorhis Shennecossett Yacht Club Noank, CT, USA Tartan 37 37 141.0 / 0.9407
   4. Doyle Sailmakers  USA 402 Raptor Frank Conway Hudson Cove YC/Storm Trysail Club Franklin Lakes, NJ, USA J 105 34.5 90.0 / 1.0156
   5.   USA 32685 Ripple Michael Colucci Chelsea YC Fishkill, NY, USA S2 9.1 29.9 135.0 / 0.9489
   6.   USA 680 Synergy David Spence Liberty Yacht Club Maplewood, NJ, USA J 105 34.5 90.0 / 1.0156
   7.   USA 24 Thin Man Todd Aven City Island YC / Storm Trysail Club Brooklyn, NY, USA J 99 32.6 69.0 / 1.0501
   8.   USA 46831 Udacha Vladimir Koulik RUSSAILYC Brooklyn, NY, USA Tripp 33 33 81.0 / 1.0301
 
Racing Area: Vineyard Race
   Class 6 ORC-DHGPH
   1.   USA 12424 Byte (Mixed Crew) Robert & Libby Alexander American Yacht Club Rye, NY, USA Sunfast 3300 33 608.6(GPH)
   2. 68 North Sails  USA 68 Fearless (mixed) Francesca Clapcich / Jesse Fielding State Street Marathon Saling Team Boston,, MA, USA Figaro 3 32'6 588.1(GPH)
   3.   USA 26 Group 5 Vadim/Nick Shablinsky/Nilsen NEKA Bayville, NY, USA Figaro 2 34 591.6(GPH)
   4.   USA 106 GryphonSolo2 Joseph Harris CCA Hamilton, MA, USA Akilaria RC2 40 492.8(GPH)
   5.   USA 60036 Loblolly Michael Greene CPYC New York, NY, USA Sunfast 3600 36 600.3(GPH)
   6. 40   FRA 40 Opportunity (mixed) Jonathan McKee / Sara Stone State Street Marathon Saling Team Boston, MA, USA Figaro 3 32 588.8(GPH)
   7.   19 Vicitan Tom Hickey / Will Mckeige NEKA, NYYC, URI Weymouth, MA, USA Figaro 2 32 608.0(GPH)
   8.   6 Williwaw - YCC Ben Lilly / Ben Hunt NEKA, Webb Institute Glen Cove, NY, USA Figaro 2 33 608.0(GPH)
 
   Class 7 PHRF-DHToD / ToT
   1.   USA 52155 Charlotte Richard West Stamford YC / STC Darien, CT, USA Beneteau First 36.7 36 72.0 / 1.0450
   2.   USA 52386 Eclipse Marc Berkowitz YRA LIS Scarsdale, NY, USA Sabre 386 38.7 117.0 / 0.9745
   3.   USA 97060 Galadriel Devin Santa Pequot YC / STC / CCA Stratford, CT, USA Swan 46 46 66.0 / 1.0552
   4.   USA 52554 Jamala IV Hamish & Lauren Young Old Greenwich YC Old Greenwich, CT, USA Beneteau First 36.7 36 81.0 / 1.0301
   5.   USA 125 Loki David Rosow Pequot YC / NYYC Fairfield, CT, USA J 109 35 69.0 / 1.0501
   6.   USA 40789 Lora Ann Richard du Moulin Larchmont Yacht Club/Storm Trysail Club Larchmont, NY, USA Express 37 37 69.0 / 1.0501
   7.   USA 146 Young American-146 (Mixed DH) Young American YASA Rye, NY, USA J 105 34.5 90.0 / 1.0156
 
   Class 8 PHRF-DHToD / ToT
   1.   USA 25559 Abilyn (mixed) Sara and Josh Reisberg LYC / STC Brooklyn, NY, USA J 120 40 42.0 / 1.0980
   2.   USA 13706 Choucas 3 Frederic Cosandey Storm Trysail Santa Fe, NM, USA RM 1370 45 54.0 / 1.0762
   3.   USA 118 Oakcliff Shorthanded Racing (Mixed Crew) (CC) Cullen Zelenka / Catherine Chimney Oakcliff Sailing Oyster Bay, NY, USA Kiwi 40FC 40 -30.0 / 1.2500
   4.   USA 1131 Soulmates Adam Loory Huguenot / STC Mamaroneck, NY, USA Custom Goetz 40 40 12.0 / 1.1566
 
   Class 10 ORCGPH
   1.   USA 61010 Chwa 2 Craig Page Cold Spring Harbor Beach Club Brooklyn, NY, USA Beneteau First 35 CE 35 620.0(GPH)
   2.   USA 261 Growth Spurt John Greifzu, Jr. Stamford YC/New York YC/STC Darien, CT, USA J 109 35 610.6(GPH)
   3.   USA 61183 In Theory Peter McWhinnie Larchmont YC Larchmont, NY, USA JPK 1080 35.5 599.0(GPH)
   4.   USA 52787 Next Boat Mark Ellman NYYC; Storm Trysail; Beach Point New York, NY, USA Morris 45 45'4 576.7(GPH)
   5.   USA 52238 Ragana Darius Peleda CPYC Westport, CT, USA Cape Fear 38R 37.77 589.1(GPH)
   6.   USA 9393 Resolute IV Terrence Arndt LYC and Storm Trysail Club Newport, RI, USA IMX 40 39.8 568.5(GPH)
 
   Class 9 PHRFToD / ToT
   1. UK Sailmakers  USA 42134 Dancing Bear III Constantine Baris Sagamore YC, STC, NYYC Locust Valley, NY, USA Alden 50 50 120.0 / 0.9701
   2.   USA 60468 Gemini James Coffman CPYC/NYYC Westport, CT, USA Hanse 375 37.25 102.0 / 0.9969
   3.   USA 30521 Glim William Klein Norwalk Rowayton, CT, USA C&C 40 40 90.0 / 1.0156
   4.   41782 R JMS Richard Spitzenberger Port Jefferson YC / MSSA Port Jefferson, NY, USA C&C 35 MK III 35 126.0 / 0.9615
 
   Class 11 PHRFToD / ToT
   1.   USA 61237 American Girl Daniel Galyon NYYC Ottsville, PA, USA Dehler 42 42 60.0 / 1.0656
   2.   USA 60351 Blue Fire Mark Parry Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA Summit 35 35 51.0 / 1.0815
   3.   USA 11204 Dauntless Arthur Hanlon American Yacht Club Rye, NY, USA J 112e 36 45.0 / 1.0924
   4.   USA 244 Guardian j Don Dwyer Essex Yacht Club/NYYC Branford, CT, USA J 109 35 69.0 / 1.0501
   5. Doyle Sailmakers  USA 54321 Jericho Benoit Molinie Dolphin Yacht Club Marblehead, MA, USA Taylor 42 42 45.0 / 1.0924
   6.   USA 83293 Madison Brian Spears PYC Fairfield, CT, USA J 120 40 42.0 / 1.0980
   7.   USA 71 Mistral Dan Nash Pequot Yacht Club Southport, CT, USA J 109 35 69.0 / 1.0501
   8.   USA 61117 Ohana Ken Wisdom Norwalk Yacht Club Wilton, CT, USA Dehler 42 42 54.0 / 1.0762
   9.   USA 163 Rhiannon III Cao Deambrosio & Chris Nicholls Stamford Yacht Club New Canaan, CT, USA J 109 35 66.0 / 1.0552
   10.   USA 61200 Salacia Mark Nannini Newport Yacht Club Tiverton, RI, USA J 120 40 39.0 / 1.1036
   11.   USA 93310 The Rover S. Steven Yang NYYC New York, NY, USA Swan 44 MKII 44 57.0 / 1.0708
   12.   USA 50461 Truant Charles Murphy Pequot YC Fairfield, CT, USA J 120 40 45.0 / 1.0924
 
   Class 12 PHRFToD / ToT
   1.   USA 16 Fireball Bill & Jackie Baxter Riverside Yacht Club Stamford, CT, USA J 111 36.5 24.0 / 1.1324
   2.   USA 30014 Flying Jenny Oakcliff Sailing Oakcliff Sailing Center Oyster Bar, NY, USA C&C 30 OD 30.01 36.0 / 1.1092
   3. North Sails  USA 32 Libertas YCC John Donovan Pequot YC / NYYC Southport, CT, USA J 111 36.5 27.0 / 1.1265
   4.   USA 61180 M.A.T. 1180 YCC Kenneth Luczynski US Merchant Marine Academy Kings Point, NY, USA M.A.T. 1180 39 -21.0 / 1.2287
   5. Quantum Sails  USA 60085 Moxiee Daniel Heun Non-affiliated Franklin, MA, USA J 122 40 27.0 / 1.1265
   6.   USA 60739 Scylla Markus Lahrkamp American Yacht Club Rye, NY, USA Dehler 46 46 18.0 / 1.1444
   7. Doyle Sailmakers  USA 12235 Summer Grace Kevin Kelley Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA J 122 40 27.0 / 1.1265
   8.   USA 12 The Roost Pito Chickering Belle Haven Club / NYYC Cos Cob, CT, USA J 111 36.5 24.0 / 1.1324
   9.   USA 60937 threebeans Christopher Rosow Pequot YC / NYYC Southport, CT, USA MP 39 39 24.0 / 1.1324
 
   Class 13 ORCGPH
   1.   USA 4900 Cougar Leonard Sitar STC/CCA Holmdel, NJ, USA J 160 53 530.6(GPH)
   2.   USA 61121 Eagle Steven Levy Indian Harbor YC/NYYC Greenwich, CT, USA J 121 40 544.7(GPH)
   3.   USA 52300 Jules Thomas Dunn Belle Haven Greenwich, CT, USA Baltic 52 52.5 533.1(GPH)
   4.   USA 60711 Phantom Chris Schoen Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA XP44 44 541.3(GPH)
   5.   USA 61081 Phantom YCC Peter Hein American Yacht Club Westport, CT, USA X-treme 32 32 525.1(GPH)
   6.   USA 60874 Xpatriate Peter Grueterich Riverside Yacht Club/ NYYC Riverside, CT, USA Xp44 44 551.5(GPH)
 
   Class 14 Multihull 
   1.   USA 61006 Arethusa Phil Lotz New York Yacht Club Ft. Lauderdale, FL, USA Gunboat 60 60 1.3347
   2.   USA 128 Argo Jason Carroll Larchmont Yacht Club New York, NY, USA MOD 70 70 1.8056
   3.   USA 01 Nice Tri Kevin Hawco Sheepshead Bay yacht club Brooklyn, NY, USA Dragonfly 33 1.1404
   4.   USA 10 Stingray Rory Cumming Norwalk Yacht Club Norwalk, CT, USA Corsair 37 37 1.2597
   5. 32   USA 002 Zibure Francois Mazaud NEMA Riverside, CT, USA Countour 34 Trimaran 34 1.1110
 
   Class 15 ORCGPH
   1.   USA 39 Christopher Dragon XI Andrew & Linda Weiss LYC & STC Mamaroneck, NY, USA Ker 40+ 40 483.3(GPH)
   2.   USA 51552 Magic John Corwin American Yacht Club Croton on Hudson, NY, USA SC52 53 503.7(GPH)
   3.   NZL 8008 Rikki Bruce Chafee Sakonnet Yacht Club Boston, MA, USA R/P 42 42 496.9(GPH)
   4.   CAY 60779 Sirona Geoffrey Pierini NYYC Perth Amboy, NJ, USA Tripp / Marten 72 72 509.3(GPH)
   5.   USA 61915 Summer Storm Andrew Berdon NYYC, Beach Point YC, STC Hartsdale, NY, USA Marten 49 49 496.5(GPH)
 
   Class 16 ORCGPH
   1.   USA 50009 Privateer Ron O'Hanley NYYC Boston, MA, USA Cookson 50 50 438.4(GPH)
   2.   USA 60564 Warrior Won Christopher Sheehan Larchmont YC, Storm Trysail YC, New York YC Larchmont, NY, USA Pac52 52 429.0(GPH)
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020