2015 Bayview One Design Regatta
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: BOD Regatta - Racing Circle A
 Division: One Design 
   Lightning
   1.   USA 14400 14400 Peter Polgar Bayview YC Grosse Ile, MI, USA Lightning 19
   2.   14774 14774 Tom Vickers Crescent Sail Yacht Club Grosse Pointe Farms, MI, USA Lightning 19  
   3.   USA 14854 14854 Karl Aavik Pontiac Yacht Club Waterford, MI, USA Lightning 19  
   4.   USA 15222 15222 Bobby Flack PYC Flint, MI, USA Lightning 19
   5.   USA 15390 15390 Todd Wake Sheboygan Yacht Club Sheboygan Falls, WI, USA Lightning 19
   6.   USA 15445 15445 Matt Fisher hoover Sailing Club Westerville, OH, USA Lightning 19
   7.   USA 15470 15470 Jody Starck Buffalo Canoe Club Buffalo, NY, USA Lightning 19
   8.   USA 15474 15474 Rob Linden North Cape YC Lewis Center, OH, USA Lightning 19
   9.   USA 15531 15531 Mike Welch PYC Birmingham, MI, USA Lightning 19
   10.   USA 15545 15545 David Starck Buffalo Canoe Club Buffalo, NY, USA Lightning 19
   11.   USA 313 313 Kevin Morin CSYC Detroit, MI, USA Lightning 19
   12.   USA 15147 Aquila Sarah Somes CSYC Detroit, MI, USA Lightning 19
   13.   USA 15208 Atom Jim Allen Pontiac YC Commerce, MI, USA Lightning 19
   14.   USA 15509 Brewhaha Richard Dishaw Pontiac Yacht Club Clarkston, MI, USA Lightning 19  
   15.   USA 14710 Britannia Neil Willetts Fort Mill, SC, USA Lightning 19
   16.   USA 13862 Crash Test Dummy Ryan Craig CSYC Harrison Township, MI, USA Lightning 19
   17.   USA 15480 Dr. Nefario William Faude Sheboygan Yacht Club Chicago, IL, USA Lightning 19
   18.   USA 14652 Estrelita Paul Nagel Pontiac Yacht Club Bloomfield Hills, MI, USA Lightning 19
   19.   USA 14449 Fins Up Dale Krcek PYC Port Clinton, OH, USA Lightning 19
   20.   USA 15512 Flying Circus Mark Allen Pontiac Yacht Club Waterford, MI, USA Lightning 19
   21.   USA 15125 Force Majeure William Ziegler Pontiac Yacht Club Grosse Pointe Farms, MI, USA Lightning 19
   22.   USA 14933 Hartbeat Terry Hart Bay City Yacht Club Frankenmuth, MI, USA Lightning 19
   23.   USA 14884 Mabie Knot Ryan Mabie DLYC Kalamazoo, MI, USA Lightning 19
   24.   USA 15200 Overdrive Tom Klaban PYC W Bloomfieldf, MI, USA Lightning 19
   25.   USA 14628 Over-Engineered Andy Monique Pontiac Yacht Club Farmington, MI, USA Lightning 19
   26.   USA 14511 Resurrection Matt Warner Pontiac Yacht Club Waterford, MI, USA Lightning 19
   27.   USA 15172 Rocky Jame Taylor Cowan Lake Liberty Twp, oh, USA Lightning 19
   28.   USA 15513 Spinnaker Ninja Trey Rose CSYC Grosse Pointe Woods, MI, USA Lightning 19
 
   Cal 25
   1.   USA 454 Blue Velvet Stu Thompson Bayview Yacht Club Grosse Pointe Farms, MI, USA Cal 25 25
   2.   USA 694 Chickenhawk Mark Pinney BYC Grosse Pointe, MI, USA Cal 25 25
   3.   USA 5633 Clytie Dale Marshall Bayview Yacht Club Grosse Pointe Woods, MI, USA Cal 25 25
   4.   USA 1633 Draco Bob Orr / Brian Shenstone Bayview Yacht Club Grosse Pointe Woods, MI, USA Cal 25 25
   5.   USA 778 Entropy Rodney Rask Crescent Grosse Pointe woods, MI, USA Cal 25 25
   6.   USA 1498 Forty-two Dave Simon CSYC Grosse Pointe Woods, MI, USA Cal 25 25
   7.   USA 1062 Frunobulax Patrick J. Cazabon CSYC St Clair Shores, MI, USA Cal 25 25
   8.   USA 1029 Holmebrew J. David Holme Bayview Yacht Club Grosse Pointe, MI, USA Cal 25 25
   9.   USA 758 Never Alone Paul/Ross Nuechterlein Crescent Sail Yacht Club Grosse Pointe Woods, MI, USA Cal 25 25
   10.   USA 245 Pagan Baby Marc & Eric Hollerbach Bayview YC Grosse Pointe Park, MI, USA Cal 25 25  
   11.   USA 466 Patriot John/Tracy McAllister CSYC Grosse Pointe Park, MI, USA Cal 25 25
   12.   USA 1830 Prestige Worldwide Ian Pouliot North Star Sail Club Mt. Clemens, MI, USA Cal 25 25
   13.   USA 15861 Second Wind Donald Healy Grosse Pointe Boat Club Grosse Pointe, MI, USA Cal 25 25
   14.   USA 1239 Sehnsuchtsbang Christopher Van Antwerp Bayview Yacht Club Dearborn, MI, USA Cal 25 25
   15.   USA 1084 Solvo James Morphew BYC Milford, MI, USA Cal 25 25
   16.   USA 630 Stray Dog Joe Lucido CSYC St Clair Shores, MI, USA Cal 25 25
   17.   USA 632 Target Practice Adam Hollerbach / Erik Ryan Bayview Yacht Club Grosse Pointe Farms, MI, USA Cal 25 25
   18.   USA 1496 Whitefang John Harper Bayview Yacht Club Grosse pointe, MI, USA Cal 25 25
 
   Star Class
   1.   6730 6730 George Macon Crescent Sail Yacht Club Grosse Pointe, MI, USA Star 23  
   2.   USA 8084 8084 Robert Teitge Grosse Pointe YC Grosse Pointe Shores, MI, USA Star 22
   3.   USA CAN 466 Bravado Neal Turluck Paw Paw Lake Yacht Club Richland, MI, USA Star 22
   4.   USA 7894 Compulsion Terry Gibney CSYC Northville, MI, USA Star 22
   5.   USA 7670 Cuba Bat Gene McCarthy Scuttlebutt Yacht Club Elmhurst, IL, USA Star 23
   6.   USA 8464 Pied Piper/National Marine Jack Jennings Transpacific Yacht Club Niles, IL, USA Star 22
   7.   ARG 7296 Sam Victor Sergent LSYC Oberlin, OH, USA Star 22
   8.   USA 6962 Splash II Jeff Phillips Paw Paw Lake Yacht Club Watervliet, MI, USA Star 22
   9.   USA USA 7851 Stargazer Raymond Peters Lorain Sailing and Yacht Club Strongsville, OH, USA Star 22
   10.   USA 7078 Stella Maris Richard Rundle Chicago Corinthian Chicago , IL, USA Star 22
   11.   USA 8217 Tesser Mike Phinney Columbus, OH, USA Star 22
 
   Viper 640
   1.   CAN 29 Black Sheep Darren Gilbert Fanshawe Yacht Club London, Ont, CAN Viper 640 21
   2.   USA 123 DamnYouKofski Nick Kofski Chicago Corinthian Yacht Club Chicago, IL, USA Viper 640 21
   3.   USA 235 Jackpot Lee Shuckerow Harrison Twp., MI, USA Viper 640 21
   4.   CAN 57 Medusa Doug Hennessy Water Rats Sailing Club Toronto, Ont, CAN Viper 640 21
   5.   GBR 194 Preflight Anthony Bowker Chicago Corinthian Chicago, IL, USA Viper 640 21
   6.   USA 43 Real D Property.com Steve Conger CSYC St Clair Shores, MI, USA Viper 640 21
   7.   USA 231 Sail22 fäle Ed Furry Maxinkuckee YC Culver, IN, USA Viper 640 21
   8.   USA 150 USA 150 Jerry Wendt CRYC Waterdown, Ont, CAN Viper 640 21
   9.   USA 106 Widespread Panic Tom Peterson South Shore Yacht Club Wauwatosa, WI, USA Viper 640 21
 
 
Racing Area: BOD Regatta - Racing Circle B
 Division: One Design 
   J 120
   1.   USA 25497 Carinthia Frank Kern Bayview Y.C. / Port Huron Y.C. Grosse Pointe Park, MI, USA J 120 40
   2.   USA 25363 Flyin' Irish William Bresser PHYC/DYC Grosse Pointe Park, MI, USA J 120 40
   3.   USA 5455 FUNTECH Racing Charlie Hess Bayview Yacht Club Bloomfield Hills, MI, USA J 120 40
   4.   USA 25328 Hot Ticket Mike and Bob Kirkman Bayview Yacht Club Novi, MI, USA J 120 40
   5.   USA 50345 Ihnsanity Too Marv Ihnen / Ken Tanner Crescent Sail YC St. Clair Shores, MI, USA J 120 40
   6.   CAN 152 Irresistible too Gerry Hines SYC Sarnia, Ont, CAN J 120 40
   7.   USA 50666 J Hawker Dave Sandlin BYC Sterling Heights, MI, USA J 120 40
   8.   USA 25329 Nauti Boys John Hughes / Edward Vermet DYC / BYC Grosse Pointe Farms, MI, USA J 120 40
   9.   USA 25999 Night Moves Henry Mistele Bayview Yacht Club Grosse Pointe, MI, USA J 120 40
   10.   USA 25900 Perversion Dennis Dettmer BYC Grosse Pointe Park, MI, USA J 120 40
 
   Beneteau First 36.7
   1.   USA 52772 Carrera Rod Spearin CSYC / BYC Troy, MI, USA Beneteau First 36.7 36
   2.   USA 60913 Chantey Jim Baubie Bayview Yacht Club Shelby Township, MI, USA Beneteau First 36.7 36
   3.   USA 61367 Gail Force Robert Duker CSYC/EBC Grosse Pointe, MI, USA Beneteau First 36.7 36
   4.   USA 25524 Grizzly Charles Bayer Bayview Y.C. / Storm Trysail Club Grosse Pointe Farms, MI, USA Beneteau First 36.7 36
   5.   USA 79 La Buena Vida William Gilbride, Jr. Bayview Yacht Club Grosse Pointe Park, MI, USA Beneteau First 36.7 36
   6.   USA 90 Legend Dan and Dave Shriner Bayview Yacht Club Sterling Heights, MI, USA Beneteau First 36.7 36
   7.   USA 143 Manitou John C. Burke Bayview Yacht Club Grosse Pointe Farms, MI, USA Beneteau First 36.7 36
   8.   USA 51678 Patriot Ken Sharpe BYC, NSSC Clinton Township, MI, USA Beneteau First 36.7 36
   9.   USA 51793 War Chant2 Reid Stromberg PHYC Fort Gratiot, MI, USA Beneteau First 36.7 36
   10.   USA 25628 Weather Edge III Colt Weatherston CSYC Grosse Pointe Farms, MI, USA Beneteau First 36.7 36
 
 
 Division: PHRF 
   PHRF
   1.   USA 35009 Chico 2 Jim Weyand BYC Southfield, MI, USA 1D35 35 33.0
   2.   USA 121 Double Shot Bill Jenkins BYC/NSSC Grosse Pointe Park, MI, USA J 35 35 78.0
   3.   USA 1 Escape Jo D Hartingh III Crescent Sail Yacht Club Grosse Pointe Park, MI, USA e33 33.5 102.0
   4.   USA 43828 Falcon Ed Bayer Grosse Pointe Park, MI, USA J 35 35 72.0
   5.   USA 42968 Mr Bill's Wild Ride William Wildner NSSC Harrison Twp, MI, USA J 35 35 72.0
   6.   USA 17 Rum Kist Harry Bloom Bayview Bloomfield Hills, MI, USA Beneteau 10R 32.5 81.0
   7.   USA 35999 Vanguard Michael Goran Great Lakes Yacht Club Bloomfield Hills, MI, USA Mumm 36 36 42.0
 
   PHRF - Warhorse
   1.   USA 31377 Blitz Larry Soutar Oxford, MI, USA Peterson 43 43 60.0
   2.   USA 33140 Collina James Gerometta BYC Oaland, MI, USA C&C 40 Mk ll 40 96.0
   3.   USA 35427 Epic Ray & Winnie Adams Bayview Yacht Club West Bloomfield, MI, USA Beneteau 42s7 41.5 51.0
   4.   USA 15004 Fast Tango Tim Prophit Bayview YC Grosse Pointe, MI, USA North American 40 40 84.0
   5.   USA 25669 Notso Ez Money Michael Medwid Bayview Wallwed Lake, MI, USA Dehler 44 SQ 44 36.0
   6.   USA 25580 Sagitta Larry Oswald Bayview Yacht Club Bloomfield Hills, MI, USA J 44 44 33.0
 
 
Racing Area: BOD Regatta - Racing Circle C
 Division: One Design 
   Express 27
   1.   USA 108 Air Force Perrin Fortune BYC Grosse Pointe, MI, USA Express 27 27
   2.   USA 52142 Blues Craig Vigrass CSYC Warren, MI, USA Express 27 27
   3.   USA 62 Das Boot Harald Kolter BYC Harper Woods, MI, USA Express 27 27
   4.   USA 99 Evolution Eric Nikesch CSYC Novi, MI - Michigan, USA Express 27 27
   5.   USA 107 Lorax Ralph Deeds CSYC Birmingham, MI, USA Express 27 27
   6.   USA 40401 Mika Jerry Lohmeyer CSYC Ann Arbor, MI, USA Express 27 27
   7.   USA 111 Piper Scott Sorbie CSYC Clinton Township, MI, USA Express 27 27
   8.   USA 112 Shocker Joey Baker Crescent Sail Y.C. / North Star S.C. Macomb, MI, USA Express 27 27  
 
   Melges 24
   1.   CAN 121 Black Dog Dave Black Etobicoke Yacht Club Mississauga, Ont, CAN Melges 24 24
   2.   USA 805 Decorum Megan Ratliff Columbia Yacht Club Chicago, IL, USA Melges 24 24
   3.   USA 55 Gnarly Ruca Curtis Jazwiecki Bayview Yacht Club Toledo, OH, USA Melges 24 24
   4.   USA 533 High Voltage August Hernandez Chicago Corinthian Yacht Club Chicago, IL, USA Melges 24 24
   5.   GBR 593 Marianne Peter Shumaker Bayview Yacht Club Grosse Pointe Farms, MI, USA Melges 24 24
   6.   USA 510 Rustler Fred Rozelle Crescent Sail YC Grosse Pointe Woods, MI, USA Melges 24 24
   7.   CAN 99 Spitfire John Marentette South Port Sailing Club Tecumseh, Ont, CAN Melges 24 24
   8.   CAN 262 Surprise Dan Berezin National Yacht Club Thornhill, Ont, CAN Melges 24 24
   9.   USA 708 Tramp Thomas Ritter Bayview Yacht Club Bloomfield Hills, MI, USA Melges 24 24
   10.   CAN 346 Vapour Trail Marc Steyn Bayview Yacht Club St Clair Shores, MI, USA Melges 24 24
 
   C&C 35 Mk I
   1.   USA 15560 Contender Kevin Rossell Bayview Yacht Club Grosse Pointe Park, MI, USA C&C 35 Mk I 35
   2.   USA 5133 Regardless Daniel Padilla Bayview Yacht Club Grosse Pointe Park, MI, USA C&C 35 Mk I 35
   3.   USA 11166 Shamrock David R. Keys BYC/DSC Chicago, IL, USA C&C 35 Mk I 35  
   4.   USA 10380 Siochail Brian Geraghty Bayview Yacht Club Grosse Pointe Shores, MI, USA C&C 35 Mk I 35
   5.   CAN 4605 Underdog Cameron Paine South Port Sailing Club Windsor, Ont, CAN C&C 35 Mk I 35
 
   Tartan 10
   1.   USA 126 Britsar Ken Schram Bayview Yacht Club Dimondale, MI, USA T-10 33
   2.   USA 32236 Distant Thunder Robb Finicle Edgewater Yacht Club Bay Village, OH, USA T-10 33
   3.   USA 31 Double Jeopardy Sean/Kelli Murphy Detroit Yacht Club Detroit, MI, USA T-10 33
   4.   USA 22391 Norebase Linda & Ralph Richards BYC Troy, MI, USA T-10 33
   5.   USA 350 OnePass Todd Imbler Edgewater Yacht Club University Heights, OH, USA T-10 33
   6.   USA 30718 & 295 Proper Villain Nick Ward & Greg Kinney Port Huron Yacht Club Fort Gratiot, MI, USA T-10 33
   7.   15339 Rumors Timothy Mullins Grosse Pointe Yacht Club Troy, MI, USA T-10 33  
   8.   USA 31126 TAZ Hanson Bratton Bayview Yacht Club Grosse Pointe Woods, MI, USA T-10 33
   9.   USA 343 Team Iball Scott Irwin NCYC Maumee, OH, USA T-10 33
 
 
Racing Area: BOD Regatta - Racing Circle D
 Division: One Design 
   Wayfarer
   1.   USA 11044 bgiohacyid Tony Krauss Bay Boat Club Bay Village, OH, USA Wayfarer 16
   2.   CAN 10977 Chaos Embraced Robert Wierdsma Mississauga Sailing Club Oakville, Ont, CAN Wayfarer 16
   3.   CAN 397 Chich Sue Pilling Sail Parry Sound McDougall, Ont, CAN Wayfarer 16
   4.   USA 10978 Impulse Ii Nick Seraphinoff BYC Detroit, MI, USA Wayfarer 16
   5.   USA 10861 Jamaica Blue Marc Bennett LLSC East Lansing, MI, USA Wayfarer 16
   6.   CAN 994 Peregrine Kit Wallace TS&CC Toronto, Ont, CAN Wayfarer 16  
   7.   CAN 10963 Reckless Abandon David Pugh Mississauga Sailing Club Oakville, Ont, CAN Wayfarer 16
   8.   CAN 3854 Shades a.k.a. Glory Days al schonborn Toronto Sailing & Canoe Club Oakville, Ont, CAN Wayfarer 16
   9.   USA 8705 still unnamed Sarah Pedersen Southern Idaho Sailing Association Boise, ID, USA Wayfarer 16
 
   Ultimate 20
   1.   USA 156 Down River Gang Tom Wernette Holland, MI, USA Ultimate 20 20
   2.   USA 38 Honour Again Tac Boston PHYC/CGSC Point Edward, Ont, CAN Ultimate 20 20  
   3.   USA 2 Little Buffalo Matthew Declercq BYC Grosse Pointe Park, MI, USA Ultimate 20 20
   4.   USA 4 OPB Thac Nguyen Edison Boat Club Grosse Pointe, MI, USA Ultimate 20 20
   5.   USA 5 Save Coral Bay Tommy Kozyn STYC West Bloomfield, MI, USA Ultimate 20 20
   6.   USA 173 Silver Keith Ziegler BYC Westland, MI, USA Ultimate 20 20
   7.   USA 1 Ultimate 21 Ward Detwiler Bayview Grosse Pointe, MI, USA Ultimate 20 20
 
   Buccaneer 18
   1.   USA 1954 Flying Colors Marc Meyer CreekFleet Rochester Hills, MI, USA Buccaneer 18 18
   2.   USA 2748 Jenny Wayne Graves Creekfleet Royal Oak, MI, USA Buccaneer 18 18
   3.   USA 5266 Orange Crush Daniel Shock Creekfleet Chesterfield, MI, USA Buccaneer 18 18
   4.   5088 Soloari Steve Chaikin Whitmore Lake, MI, USA Buccaneer 18 18  
   5.   USA 213 Summer of Love Wayne Waldrup None Troy, MI, USA Buccaneer 18 18
 
 
Racing Area: BOD Regatta - Racing Circle E (Cruising)
 Division: PHRF 
   Cruising (One Day)
   1.   USA 439 439 Graham Semivan CSYC Center Line, MI, USA J 22 22 180.0
   2.   USA 1646 Escape Bret Zimmerman CSYC Grosse Pointe, MI, USA Catalina 27 27 216.0
   3.   USA 25664 Pirate Jeff Henderson Bayview Yacht Club Clarkston, MI, USA Beneteau 40 40 138.0
   4.   USA 2751 Windward James Cooley Bayview Yacht Club Detroit, MI, USA Catalina 27 27 204.0
 
   Cruising Single Handed (One Day)
   1.   15827 August West Wesley Arthur South Port Sailing Club Windsor, Ont, CAN C&C 30 SD 30 180.0
   2.   15310 Christine Marie Jeff Neuhalfen GLYC/GLSS Livonia, MI, USA Islander 36 36 150.0
   3.   USA 25371 Kern's Turn Kern Smith GLYC Troy, MI, USA CAT 320 32.5 165.0
   4.   CAN 4075 Kyrre Craig Morrison LaSalle Mariners Yacht Club Windsor, Ont, CAN Viking 28 28 183.0
   5.   5567 Oxford Brian Dawes N/A Windsor, Ont, CAN C&C Redwing 30 30 198.0
   6.   USA 25517 Pointe Blank Mike Hebert GPC Grosse Pointe Farms, MI, USA C&C 121 40 72.0
   7.   9 Ratso George Evans Lasalle Mariners Y.C. Tecumseh, Ont, CAN Caynne 40 40 90.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Bell's Beer Mount Gay Rum Barefoot Wine Yacht Scoring
Pure Eco Soaring Eagle Casino and Resort   

Copyright © Interactive Creations 2000-2020