2014 Chester Race Week
Preliminary Results Race 9

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Bravo Course PHRF_ToT Bravo B1 16/Aug/2014 12:05 PM    
Bravo Course PHRF_ToT Bravo B2 16/Aug/2014 12:10 PM    

One Design Course One Design J 24 16/Aug/2014 12:10 PM    
One Design Course One Design Farr 30 16/Aug/2014 12:15 PM    
One Design Course One Design IOD 16/Aug/2014 01:00 PM    



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Bravo Course Racing
PHRF_ToT Division
Bravo B1
1   CAN 84675 Silver Woman J 29 Andrew Childs 16/Aug/14 - 12:43:17 0:00:38:17 0:00:42:02 1
2   CAN 117 Paradigm Shift J 29 Don Williams 16/Aug/14 - 12:43:23 0:00:38:23 0:00:42:08 2
3   CAN 99050 Agent 99 C&C 99 Rob Crutcher 16/Aug/14 - 12:43:22 0:00:38:22 0:00:42:44 3
4   CAN 235 Favourite Child J 29 Carlisle / Erin Norwood 16/Aug/14 - 12:44:13 0:00:39:13 0:00:43:03 4
5   USA 121 Goat Whisperer J 80 Dale Robertson 16/Aug/14 - 12:45:02 0:00:40:02 0:00:43:20 5
6   CAN 222 Painkiller J 29 Paul Dexter 16/Aug/14 - 12:44:54 0:00:39:54 0:00:43:48 6
7   CAN 376 Re-demp-tion J 70 Bill Adams 16/Aug/14 - 12:48:50 0:00:43:50 0:00:47:27 7
8   USA 129 Dynamo Hum Melges 20 Michael Oulahen 16/Aug/14 - 12:49:53 0:00:44:53 0:00:49:03 8
 
Bravo B2
1   CAN 34440 Highlander Dehler DB-1 Dan Pride 16/Aug/14 - 12:49:42 0:00:39:42 0:00:42:23 1
2   CAN 256 Flux J 30 Jordan MacNeil 16/Aug/14 - 12:50:57 0:00:40:57 0:00:43:07 2
3   CAN 008 Just Add Water J 30 Jesleine Baker 16/Aug/14 - 12:52:39 0:00:42:39 0:00:44:55 3
4   USA 458 Blew Bayou Sonar Kerry Gruson 16/Aug/14 - 12:57:01 0:00:47:01 0:00:46:57 4
5   CAN 41848 Osprey Beneteau 305 Todd MacEachern 16/Aug/14 - 13:00:48 0:00:50:48 0:00:49:52 5
6   31 Heat Wave Roue 20 Andrew Schnare 16/Aug/14 - 13:09:39 0:00:59:39 0:00:59:03 6
7   CAN 2372 Tuna CS 36 Frank Egan 16/Aug/14 - 13:09:07 0:00:59:07 0:01:02:32 7
8   CAN 34283 Head Games Kirby 30 Terry Schnare DNC       9
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
One Design Course Racing
One Design Division
IOD
1   CAN 3 Squall IOD Peter Wickwire       1
2   CAN 1 mighty mo IOD richard thompson       2
3   CAN 4 Aileen IOD Michael Kelley       3
4   CAN 7 Elida IOD Jay Nadelson       4
5   CAN 20 Ghost IOD Ken Florence       5
 
J 24
1   CAN 431 Barely Legal J 24 Jono Reid       1
2   CAN 4331 Adrenaline Rush J 24 Gregory Blunden       2
3   CAN 4140 Taz J 24 Nick Jako       3
4   CAN 2246 Sticky Fingers J 24 John Whynacht       4
5   CAN 42 Jamminng J 24 Nicholas Hamblin       5
6   CAN 3968 HypeWave J 24 Chris Veinot       6
7   CAN 3849 Lightning McQueen J 24 Ian Dawson       7
8   CAN 4013 Juvenile Delinquent J 24 Ted Murphy       8
9   Can 4282 WaveRunner J 24 Steven Countway       9
 
Farr 30
1   CAN 61 Press Gang Farr 30 Roland van Hazel       1
2   USA 28 One More Time Farr 30 Rob Gale/ Ed Steeves       2
3   CAN 47 Venturesome Farr 30 Ben Maloney       3
4   CAN 29 Tangley Farr 30 Jonathan Ross       4
5   CAN 23 The Red Boat Farr 30 Chris Gilmore       5
6   CAN 66 W!KKED Farr 30 Mark Holden       6
7   CAN 69 LOKI Farr 30 Will Apold       7
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy