2018 Helly Hansen NOOD Regatta Marblehead
Final Results Race 8

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD - Halfway Rock Racing
One Design Division
Viper 640
1   USA 155 Vellamo Viper 640 Colin Santangelo       1
2   USA 235 Meow! Viper 640 Cole Constantineau       2
3   USA 39 Patched Up Viper 640 Marcelo Pereira       3
4 3   USA 221 Choppy Seas Viper 640 Thomas Loutrel       4
5   USA 208 Mo Grins Viper 640 Moise Solomon       5
6   236 Dragon Lady 2 Viper 640 Robert Bowditch       6
7   USA 109 Politically Incorrect Viper 640 Chris Annino       7
8   USA 83 Purplexed Viper 640 Jacob Vick       8
9   USA 166 Porkchop Viper 640 Matthew Hebert       9
10   USA 98 Lo.Qi Viper 640 Kay VanValkenburgh       10
11 42   USA 42 Mojito Viper 640 Mark Engelhardt       11
12   USA 207 Back in Business Viper 640 Carolyn Marsh       12
13   USA 56 USA 56 Viper 640 Olaf Bleck         13
 
Rhodes 19
1   USA 1316 Dinner Out Rhodes 19 Elise Mazareas       1
2   USA 1210 Hall Pass Rhodes 19 Peter Frisch       2
3   3172 Tough Cookie Rhodes 19 David Nelson       3
4   USA 2692 Sweep Rhodes 19 William Heffernan       4
5   USA 982 Mohotta Mobetta Rhodes 19 Kim Pandapas       5
6   2648 Sundance Rhodes 19 Kaznoski/Cooke Pete/Evan       6
7   USA 1926 Jabberwock Rhodes 19 Anne/James Taylor       7
8   USA 722 McLovin Rhodes 19 Jeff/Dave Shoreman/Reynolds       8
9   USA 1790 1790 Rhodes 19 Ken / Bill Cormier / Dalton       9
10   USA 2435 Rallie Rhodes 19 Larry Ehrhardt       10
11   USA 2623 Harm's Way Rhodes 19 Mike Lane       11
12   USA 1819 Chili Rhodes 19 Eric Thornton       12
13   USA 2585 Woodstock Rhodes 19 Stephen Uhl       13
14   usa 957 Silkie Rhodes 19 Charles Obersheimer       14
15   1015 Wangadangadugadangdang Rhodes 19 Tom and Will Dailey       15
16   USA 1398 Garuda Rhodes 19 sarah sheldon       16
17   USA 1686 Calgon Rhodes 19 Jocelyn Cook       17
18   USA 1299 Seguin Rhodes 19 Conway&Alex Felton       18
19   1466 Il Prete Rosso Rhodes 19 martha Martini       19
20   USA 2495 David Rose Rhodes 19 David Rubin       20
21   USA 1228 Rumble Rhodes 19 Ramsay Hoguet       21
22   USA 1645 1645 Rhodes 19 Steve Sovis       22
23   USA 1782 Peppermint Rhodes 19 Debbie Noble DNC       25  
24   2561 Tahoot Rhodes 19 Walter Colsman DNC       25  
 
Town Class
1   2065 Tonic Town Class Nick Cann       1
2   USA 3 Aufblitzen Town Class David Cooke       2
3   USA 1098 Sweep Town Class Joe Venditti       3
4   USA 2074 Lille Venn Town Class Berit Solstad       4
5   Usa 2014 Daisy Town Class jennifer aspinall       5
6   USA 2057 Rogue Town Class Adam Cook       6
7   2095 Clambelly Town Class Geoff Duckworth       7
8 Doyle Sailmakers  USA 2086 Believe it or Knot Town Class Chris Howes       8
9 Doyle Sailmakers  5 Annie B Town Class Bart Snow       9
10   USA 2049 Frolic Town Class Arthur Tip O'Neill       10
11   USA 2083 Second Wind Town Class John Hope       11
12   2078 Suerte Verde Town Class kelley Braun       12
13   USA 2301 Third Time's A Charm Town Class David Williams       13
14   USA 567 Christie B Town Class William Larkin       14
15   USA 2093 Sail Loft Town Class william Key DNC       17  
16   USA 2091 Wabi Sabi Town Class Charley Morrow DNC       17  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD - Outside Racing
One Design Division
Etchells
1   USA 575 Perezoso Etchells Mark Luckes       1
2   USA 1153 Sour Mash Etchells Bob Schaefer       2
3   USA 1061 Panache Etchells Paul McLaughlin       3
4   1078 Landed Gentry Etchells Don Brush       4
5   USA 664 Juhnksho Etchells Joel White       5
6   USA 1071 Magic Dragon Etchells Michael Jobin       6
7   USA 1221 Hera Etchells Hugh Greville       7
8   USA 1328 Hat Trick Etchells Mark Toso       8
9   USA 706 Duck Etchells William Watt DNS       10  
 
J 105
1   USA 456 Sterling J 105 Mark Lindquist       1
2   USA 344 Two Feathers J 105 Mark Masur       2
3   USA 579 Knotless J 105 Ken Bowden       3
4   USA 398 Blown Away J 105 Jon Samel       4
5   485 Air Express J 105 Steven Goldberg       5
6   USA 620 Aqua Boogie J 105 Brian Yanofsky       6
7   USA 635 Merlin J 105 Charlie Garrard       7
8   USA 51178 Atalanta J 105 Marty Galligan       8
9   USA 51459 Sirocco J 105 Steve Hollis       9
10   USA 51563 Vigilante J 105 Vernon Polidoro       10
11   USA 55 Uproar J 105 Peter Isaacson       11
12   189 Cerberus J 105 Ken Dieselman       12
 
IOD
1   USA 130 Javelin IOD Bill Widnall       1
2   46 Viking IOD Greg Mancusi-Ungaro       2
3   USA 7 Gypsy IOD Bruce/Norm Dyson/Cressy       3
4   USA 51 Sagacious IOD Timothy J. Dittrich       4
5   45 Pompano IOD Danielle Lawson       5
6   1 Vagabond IOD Marc Migliazzo       6
7   49 Kungsornen IOD Herbert J. Motley       7
8   16 Tango IOD Ian / Rachel Morrison       8
9   2 Elektra IOD Hanna Vincent       9
10   29 Desperado IOD Joseph Schwartz       10
11   76 Spirit IOD Peter Stahle DNS       12  
 
J 24
1   USA 1587 Xingu J 24 Mike Taber       1
2   4119 Little Martha J 24 Christopher Clancy       2
3   USA 423 J24 Grant Boat J 24 Kira Munger       3
4   USA 1359 Shifty J 24 Martin Gallagher       4
5   4019 Hijack J 24 Fred Deom       5
6   USA 4183 Sheldon J J 24 John Wells       6
7   22 Firefly J 24 Karen Zieff       7
 

2018 Helly Hansen NOOD Regatta Marblehead
Corinthian Teams - Final Results Race 8


Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay North Sails
Sunsail Uinta Regatta Ginger Beer Outside Images

Copyright © Interactive Creations 2000-2019