2015 Chester Race Week
Preliminary Results Race 8

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Charlie Course One Design Bluenose 14/Aug/2015 03:00 PM    

OD Course One Design Farr 30 13/Aug/2015 03:10 PM    
OD Course One Design International One Design 13/Aug/2015 03:15 PM    
OD Course One Design Sonar 13/Aug/2015 03:20 PM    
OD Course One Design J 24 13/Aug/2015 03:25 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Charlie Course Racing
One Design Division
Bluenose
1   116 Mahaska Bluenose Karl Mitchell       1
2   85 Rebel Bluenose Thomas Murphy       2
3   CAN 279 Dart Bluenose John Grantmyre       3
4   B 266 Shaken Knot Stirred Bluenose Malcolm Fraser       4
5   CAN 196 Sweet Pea Bluenose Hugh Smith       5
6   CAN B69 Wanderer Bluenose Denis Dyer       6
7   162 Hackmatack Bluenose Nicholas Lewin       7
8   CAN 331 Yemanja Bluenose Susan Crocker       8
9   CAN B45 Esprit Bluenose Andrew Murphy       9
10   CAN 257 Wahoo Bluenose Andreas Demone       10
11   B407 Night Train Bluenose Greg Flynn       11
12   B 347 Privateer Bluenose Connor Mraz       12
13   CAN 66 Hornpipe Bluenose Mathew Murphy       13
14   CAN 154 All That JAS Bluenose Steve Stairs       14
15   B 138 The Rest Bluenose Mike Hill       15
16   Can 235 Zephyr Bluenose Heather Robertson       16
17   CAN 274 Feather Bluenose Sara Filbee DNC       24  
18   B 47 Island Girl Bluenose Travis Blain DNC       24  
19   12 Sea Biscuit Bluenose Shannon Black DNC       24  
20   CAN 101 Fish 'n Chips Bluenose Christian Luthi OCS       24  
21   CAN 64 Reprieve Bluenose David Chandler OCS       24  
22   B 227 Barbarian Bluenose Keith Fox OCS       24  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
OD Course Racing
One Design Division
J 24
1   CAN 3849 Lightning McQueen J 24 Ian Dawson       1
2   CAN 42 Jamming J 24 Nicholas Hamblin       2
3   CAN 3968 HypeWave J 24 Chris Veinot       3
4   CAN 5461 Rush Hour J 24 Ross Romney       4
5   CAN 2113 Hold Fast J 24 Daniel Males       5
6   CAN 4282 Waverunner J 24 Will Nauss       6
7   CAN 2108 Lowlife J 24 Casey Leblanc       7
 
International One Design
1   CAN 7 Elida IOD Jay Nadelson       1
2   CAN 8 La Diva IOD Stephen Bond       2
3   CAN 10 Bella IOD Ted Murphy       3
4   CAN 3 Squall IOD Peter Wickwire       4
5   CAN 1 Mighty Mo IOD Richard Thompson       5
6   CAN 4 Aileen IOD Michael Kelley       6
 
Farr 30
1   USA 683 Ramrod Farr 30 Rodrick Jabin       1
2   CAN 29 Tangley Farr 30 Jonathan Ross       2
3   CAN 47 Venturesome Farr 30 Ben Maloney       3
4   USA 28 One More Time Farr 30 Rob Gale       4
5   CAN 23 The Red Boat Farr 30 Chris Gilmore       5
6   CAN 66 Matador Farr 30 Gregory Blunden       6
 
Sonar
1   CAN 834 Bella Rena Sonar Henry Demone       1
2   CAN 835 Maslow Sonar Paul Tingley       2
3   CAN 754 PING Sonar Andreas Josenhans       3
4   CAN 425 Shenanagans Sonar Jonathan Chiasson       4
5   CAN 571 Echo Sonar John Whynacht       5
6   CAN 355 Hearts3 Sonar Graham Eisenhauer       6
7   USA 462 Model T Sonar Lesley Taylor       7
8   CAN 366 SOT After Sonar Greg Bailly       8
9   USA 624 Martha Jane Sonar John Jenkins       9
10   CAN 17 Scamp Sonar Stuart Hebb       10
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021