2021 Verve Cup Offshore Regatta
Preliminary Results Race 7
Select to view a specific Class results:
All Classes
Beneteau First 36.7
Beneteau First 40.7
DF65
Farr 40
J 105
J 109
J 111
J 88
ORC
PHRF - ToT
Tartan 10
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
ORC/ORR
Distance
Wind
Green Circle
One Design
J 111
15/Aug/2021
11:00 AM
3.75 NM
Green circle
ORC
ORC
15/Aug/2021
11:05 AM
Triple W/L Low
3.75 NM
Green Circle
One Design
Beneteau First 40.7
15/Aug/2021
11:10 AM
3.75 NM
Green Circle
One Design
J 109
15/Aug/2021
11:15 AM
3.75 NM
Red Circle
One Design
J 88
15/Aug/2021
11:00 AM
3 NM
Red Circle
PHRF_ToT
PHRF - ToT
15/Aug/2021
11:05 AM
3 NM
Red Circle
One Design
Beneteau First 36.7
15/Aug/2021
11:10 AM
3.5 NM
Red Circle
One Design
J 105
15/Aug/2021
11:15 AM
2.75 NM
Red Circle
One Design
Tartan 10
15/Aug/2021
11:24 AM
1.5 NM
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Skipper/Crew
Yacht Club
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Green Circle Racing
One Design Division
J 109
1
USA 368
Callisto
J 109
Kate and Jim Murray
Chicago YC / Seattle YC /Storm Trysail Club
1
2
USA 141
Smee Again
J 109
G Miz/Dreher/Hatfield/Neenan
Chicago Yacht Club
2
3
USA 245
Liquid Lounge II
J 109
Jim Caesar
Chicago Corinthian Yacht Club
3
4
USA 224
Courageous
J 109
Ray Douglas / Kris Maybach
Anchorage
4
5
USA 310
Blackfin
J 109
Keith Eickenberg
CYC
5
6
USA 270
Vanda III
J 109
Jack Toliver
Chicago Yacht Club
6
J 111
1
USA 136
Shamrock
J 111
Jeffrey Davis
The Cleveland Yachting Club
1
2
USA 112
Pura Vida
J 111
John Kalanik
CCYC
2
3
USA 47
Rowdy
J 111
Richard Witzel
Chicago Yacht Club
3
4
USA 24
Momentus
J 111
Kevin Saedi / Raman Yousefi
Columbia Yacht Club
4
5
USA 28
Warlock
J 111
Tom Dickson
CCYC
5
6
USA 20
Shmokin Joe
J 111
Jeff Schaefer
RYC
6
7
90
USA 90
Utah
J111
Bradley and Ian Faber
MBYC
7
8
USA 111
Skull Cracker
J 111
Daniel Kitchens
Chicago Yacht Club
DNF
9
Beneteau First 40.7
1
USA 40742
Wired
Beneteau First 40.7
Brian Angioletti / Chuck Norton
Chicago Corinthian Yacht Club
1
2
USA 60102
Sociable
Beneteau First 40.7
Robert Arzbaecher
Milwaukee Yacht Club
2
3
USA 51146
La Tempete
Beneteau First 40.7
Thomas Weber
Chicago Yacht Club
3
4
GER 1979
Turning Point
Beneteau First 40.7
David Hardy
Columbia Yacht Club
4
5
USA 404
Mojo
Beneteau First 40.7
Gary Powell/ Scot Ruhlander
None
5
6
USA 51219
RhumbRunner
Beneteau First 40.7
Brian Goldman and Kathryn Goldman Finnegan
Columbia Yacht Club
DSQ
7
ORC Division
ORC
(Triple W/L Low ToT)
1
USA 40048
Inferno
Farr 40
Philip Dowd
CYC
0.7954
15/Aug/21 - 12:12:07
0:01:07:07
0:00:53:23
1
1
2
USA 46892
Skye
Nelson Marek 46
Jeff & Jane Hoswell
Columbia Yacht Club
0.8098
15/Aug/21 - 12:12:39
0:01:07:39
0:00:54:47
2
2
3
USA 52144
Eagles Wings
GS44
John Gottwald
CYC
0.7511
15/Aug/21 - 12:19:03
0:01:14:03
0:00:55:37
3
3
4
USA 38006
Eagle
Sydney 38
Shawn/Jerry O'Neill
CYC
0.7147
15/Aug/21 - 12:25:47
0:01:20:47
0:00:57:44
4
4
5
USA 35004
Heartbreaker
1D35
Eric Oesterle
Chicago Yacht Club
0.7287
15/Aug/21 - 12:26:53
0:01:21:53
0:00:59:40
5
5
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Skipper/Crew
Yacht Club
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Red Circle Racing
One Design Division
J 88
1
USA 12
Misty
J 88
Daniel Floberg
CYC
1
2
USA 16
Gaucho
J 88
Dave Tufts
Rochester YC
2
3
USA 29
Dutch
J 88
John & Jordan Leahey
Chicago Yacht Club
3
4
USA 75
Norse
J 88
Jorgen Christiansen
N/A
4
5
USA 21
Banter
J 88
Ben Marden
Chicago Corinthian YC
5
6
USA 88
Exile
J 88
Andy Graff
Chicago Corinthian YC
6
7
USA 100
P.A.J.A.M.A. Party
J 88
Alexander Abell
Chicago Yacht Club
7
8
USA 30
Windsong
J 88
Tim Wade
Chicago Corinthian Yacht Club
8
9
USA 82
Blondie 2
J 88
Tod Patton
Milwaukee Yacht Club
9
10
USA 85
Julia
J 88
Grace and Michael Gillian
Chicago Yacht Club
10
11
USA 89
Funky Monkey
J 88
Michael Frerker
Chicago Yacht Club
11
J 105
1
USA 673
The Asylum
J 105
Jon Weglarz
Chicago Yacht Club
1
2
USA 104
Vytis
J 105
Gyt Petkus
Columbia Yacht Club
2
3
USA 243
Phantom
J 105
Peter Schwarzbach
Chicago Corinthian Yacht Club
3
4
USA 50638
Esprit d'Ecosse
J 105
Judith & Ross McLean
MORF
4
5
349
Sealark
J 105
Clark Pellett
Chicago Yacht Club
5
6
USA 424
Flying Pig
J 105
Mike Sheppard
Chicago Yacht Club
6
7
USA 295
Kinship
J 105
Josh Lutton
Chicago Yacht Club
7
Tartan 10
1
USA 403
Do you see what happens LARRY
LS 10
Christopher Manick
CCYC
1
2
USA 411
Minister
LS 10
Blane Boynton
Chicago Yacht Club
2
3
USA 26300
Winnebago
LS 10
Tim Rathbun
Columbia Yacht Club
3
4
USA 30509
Grytviken
T-10
Piotr Madrzyk
Polish Yacht Club Chicago
4
5
USA 404
Diamond Girl
LS 10
Amy/Rick Cermak
Racine Yacht Club
5
6
USA 31541
Glider
T-10
Tom Font/ Bruce Lamotte
Columbia Yacht Club
6
7
USA 352
Independence
T-10
Thomas Humphrey
SSC
7
8
USA 30475
Erica
T-10
Brian Kaczor
CCYC
8
9
410
Retention
T-10
Mark Croll
CYC
9
10
USA 356
Luna
T 10
Jeremy Alexis
JPYC
10
11
USA 311
Mutiny
T-10
John Schellenbach
CCYC
11
12
USA 33882
Honey Badger
T10
Thomas Kane
CCYC
12
13
USA 40433
Meat
T-10
Edward Mui, Craig Roehl
CCYC
13
14
USA 15630
Amateur II
T-10
Michael & Felicia Platzke
Chicago Yacht Club
14
15
USA 124
El Toro
T-10
Jovan Brankov
CCYC
15
16
USA 32319
Perspicacity
T-10
Bob Cohen Adam Collins
CYC / Columbia
16
17
USA 412
M*A*S*H
LS 10
Ron Kallen
CCYC
17
18
348
Kamikaze
T10
Darren Beck
CCYC
18
Beneteau First 36.7
1
USA 101
Erizo de Mar
Beneteau First 36.7
Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich
JCYC
1
2
USA 262
Maggie Mae
Beneteau First 36.7
Peter Wright
CYC
2
3
USA 235
Eclipse
Beneteau First 36.7
Peter Nielsen
Columbia Yacht Club
3
4
USA 60130
Soulshine
Beneteau First 36.7
Jarrett Altmin
St John Yacht Club (USVI)
4
5
USA 60500
Veni Vidi Veatchi
Beneteau First 36.7
Jason Veatch
Chicago Yacht Club
5
6
USA 247
Painkiller 5
Beneteau First 36.7
Alice Martin
CYC
6
7
USA 26219
FOG
Beneteau First 36.7
Greg Rasmussen
NA
7
8
USA 219
Brawndo
Beneteau 36.7
Matthew Lescohier
Columbia
8
PHRF_ToT Division
PHRF - ToT
1
USA 42934
Whisper
Express 34
Thomas Barnes
Columbia Yacht Club
96.0 / 1.0062
15/Aug/21 - 12:27:09
0:01:22:09
0:01:22:40
1
1
2
USA 11508
Maskwa
C&C 115
Donald Waller
Burnham Park Yacht Club
69.0 / 1.0501
15/Aug/21 - 12:24:35
0:01:19:35
0:01:23:34
2
2
3
USA 56810
Archimedes III
C&C 115
Joe Hummel
Chicago Corinthian YC
69.0 / 1.0501
15/Aug/21 - 12:25:48
0:01:20:48
0:01:24:51
3
3
4
USA 25578
Paradigm Shift
C&C 115
Dave Dickerson
Chicago Yacht Club
72.0 / 1.0450
15/Aug/21 - 12:35:39
0:01:30:39
0:01:34:44
4
4
5
USA 61063
Ohana
Dehler 34c
Robert Smetters
Columbia
84.0 / 1.0252
15/Aug/21 - 12:39:13
0:01:34:13
0:01:36:35
5
5
6
USA 60657
Scarlet Begonias
Dufour 36P
Kevin Foote
Chicago Yacht Club
72.0 / 1.0450
15/Aug/21 - 12:55:06
0:01:50:06
0:01:55:03
6
6
2021 Verve Cup Offshore Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 7
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy