2014 Chester Race Week
Preliminary Results Race 7

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Bravo Course PHRF_ToT Bravo B1 15/Aug/2014 01:05 PM    
Bravo Course PHRF_ToT Bravo B2 15/Aug/2014 01:10 PM    

Charlie Course One Design Bluenose 16/Aug/2014 02:25 PM    

One Design Course One Design J 24 14/Aug/2014 03:00 PM    
One Design Course One Design Farr 30 14/Aug/2014 03:00 PM    
One Design Course One Design IOD 15/Aug/2014 03:30 PM    
One Design Course One Design International 14 16/Aug/2014 01:00 PM    



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Bravo Course Racing
PHRF_ToT Division
Bravo B1
1   CAN 84675 Silver Woman J 29 Andrew Childs 15/Aug/14 - 13:48:11 0:00:43:11 0:00:47:25 1
2   CAN 117 Paradigm Shift J 29 Don Williams 15/Aug/14 - 13:50:15 0:00:45:15 0:00:49:41 2
3   USA 121 Goat Whisperer J 80 Dale Robertson 15/Aug/14 - 13:51:37 0:00:46:37 0:00:50:28 3
4   CAN 235 Favourite Child J 29 Carlisle / Erin Norwood 15/Aug/14 - 13:51:01 0:00:46:01 0:00:50:31 4
5   CAN 222 Painkiller J 29 Paul Dexter 15/Aug/14 - 13:51:09 0:00:46:09 0:00:50:40 5
6   CAN 99050 Agent 99 C&C 99 Rob Crutcher 15/Aug/14 - 13:52:05 0:00:47:05 0:00:52:26 6
7   USA 129 Dynamo Hum Melges 20 Michael Oulahen 15/Aug/14 - 14:07:30 0:01:02:30 0:01:08:18 7
8   CAN 376 Re-demp-tion J 70 Bill Adams DNS       9
 
Bravo B2
1   CAN 34440 Highlander Dehler DB-1 Dan Pride 15/Aug/14 - 13:58:05 0:00:48:05 0:00:51:20 1
2   CAN 256 Flux J 30 Jordan MacNeil 15/Aug/14 - 14:01:26 0:00:51:26 0:00:54:10 2
3   CAN 41848 Osprey Beneteau 305 Todd MacEachern 15/Aug/14 - 14:12:13 0:01:02:13 0:01:01:04 3
4   CAN 2372 Tuna CS 36 Frank Egan 15/Aug/14 - 14:10:22 0:01:00:22 0:01:03:51 4
5   CAN 34283 Head Games Kirby 30 Terry Schnare DNC       9
6   CAN 008 Just Add Water J 30 Jesleine Baker DNS       9
7   USA 458 Blew Bayou Sonar Kerry Gruson DNS       9
8   31 Heat Wave Roue 20 Andrew Schnare DNS       9
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Charlie Course Racing
One Design Division
Bluenose
1   B 116 Mahaska Bluenose Andreas Demone       1
2   B 257 Wahoo Bluenose Henry Demone       2
3   CAN 382 Stinger Bluenose Don McAlpine       3
4   CAN 227 Barbarian Bluenose Keith Fox       4
5   B 69 Wanderer Bluenose Denis Dyer       5
6   CAN 196 Sweet Pea Bluenose Hugh Smith       6
7   CAN 154 All That JAS Bluenose Steve Stairs       7
8   USA B85 Rebel Bluenose Thomas Murphy       8
9   B B 347 Privateer Bluenose Connor Mraz       9
10   B 266 Shaken Knot Stirred Bluenose Malcolm Fraser       10
11   CAN B45 Esprit Bluenose Andrew Murphy       11
12   CAN B81 One Time Bluenose Phillip Chandler       12
13   B 112 Wildfire Bluenose Greg Flynn       13
14   CAN 331 Yemanja Bluenose Susan Crocker       14
15   CAN 303 JennaLeah Bluenose David Chandler       15
16   B 138 Rest Bluenose Mike Hill       16
17   CAN 162 Hackmatack Bluenose Nicholas Lewin       17
18   B 87 Seaweed Bluenose Rebecca Hebb       18
19   CAN 279 Dart Bluenose john grantmyre DNC       23
20   CAN 195 Rednose Bluenose jeff Munroe DNC       23
21   USA 131 Tacamat Bluenose John w.s. Muller DNF       23
22   3 B3 Bluenose Phil Robinson DNF       23
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
One Design Course Racing
One Design Division
IOD
1   CAN 1 mighty mo IOD richard thompson       1
2   CAN 3 Squall IOD Peter Wickwire       2
3   CAN 4 Aileen IOD Michael Kelley       3
4   CAN 7 Elida IOD Jay Nadelson       4
5   CAN 20 Ghost IOD Ken Florence       5
 
J 24
1   CAN 2246 Sticky Fingers J 24 John Whynacht       1
2   CAN 4331 Adrenaline Rush J 24 Gregory Blunden       2
3   CAN 4140 Taz J 24 Nick Jako       3
4   CAN 42 Jamminng J 24 Nicholas Hamblin       4
5   CAN 3968 HypeWave J 24 Chris Veinot       5
6   CAN 3849 Lightning McQueen J 24 Ian Dawson DNF       9
7   Can 4282 WaveRunner J 24 Steven Countway DNF       9
8   CAN 431 Barely Legal J 24 Jono Reid OCS       9
9   CAN 4013 Juvenile Delinquent J 24 Ted Murphy DNC       10
 
Farr 30
1   USA 28 One More Time Farr 30 Rob Gale/ Ed Steeves       1
2   CAN 23 The Red Boat Farr 30 Chris Gilmore       2
3   CAN 29 Tangley Farr 30 Jonathan Ross       3
4   CAN 47 Venturesome Farr 30 Ben Maloney       4
5   CAN 61 Press Gang Farr 30 Roland van Hazel       5
6   CAN 66 W!KKED Farr 30 Mark Holden       6
7   CAN 69 LOKI Farr 30 Will Apold DNS       8
 
International 14
1   CAN 615 Red Headed Step Child International 14 Gordo Cook       1
2   CAN 601 Something Rude International 14 Peter Hayward       2
3   CAN 590 Shocker International 14 Ashley Warburton       3
4   CAN 614 BeachSlam International 14 Chris Leigh       4
5   CAN 595 mmmotorboat International 14 Jen Provan       5
6   CAN 606 Goatdog IV International 14 Jamie Keating DNF       7
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy