2014 Sperry Top-Sider St. Petersburg NOOD Regatta
Final Results Race 6

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

A Course One Design Sonar 15/Feb/2014 02:06 PM    
A Course One Design VX One 15/Feb/2014 02:06 PM    
A Course One Design A Cats 15/Feb/2014 02:06 PM    
A Course One Design Contender 15/Feb/2014 02:06 PM    
A Course One Design Ensign 15/Feb/2014 02:06 PM    

B Course One Design Melges 24 15/Feb/2014 02:23 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
A Course Racing
One Design Division
Sonar
1   USA 810 Andrew Fisher Sonar Andrew Fisher       1
2   GBR 1 Tantrum Sonar Hannah Stodel       2
3   CAN 829 Train Wreck Sonar Robert Combs       3
4   NOR 1 Slosyn Sonar Aleksander Wang-Hansen         4
5   CAN 835 Get Lucky Sonar Paul Tingley       5
6   USA 777 SeaChange Sonar Sandy Butterfield       6
7   USA 674 Valiant Sonar Rick Doerr       7
8   USA 418 None Sonar Joshua Goldman         8
9   USA 539 USA 539 Sonar Michael Lucas       9
10   USA 774 PinGrrrrr Sonar Susan Davidson       10
11   USA 74 Nobility Jr. Sonar Mike Noble       11
12   USA 1777 V1Rotate Sonar Jennifer French DNC       14  
13   USA TBD Sonar TBD Sonar Christopher Morecroft DNC       14  
 
VX One
1   USA 131 VX racing VX One Brian Bennett       1
2   USA 116 Commando VX One Andrew Walford       2
3   USA 007 007 VX One Jim Myers       3
4   USA 111 FSM VX One Bob Maccini       4
5   USA 145 Flash Rider VX One Michael A. Norris       5
6   USA 111 VX ONE VX One Brian Bennett DNC       7  
 
A Cats
1   USA 230 Bas Clas A-Cat Bob Hodges       1
2   AUS 11 Ronstan Carbonate sailing A-Cat Ben Moon       2
3   USA 320 el Presidente A-Cat Bailey White       3
4   USA 8 ShackAttack A Cat Ken Marshack       4
5   USA 264 ACS A Cat Pete Merrifield       5
6   USA 332 2CooL A-Cat Emmanuel Cerf DNC       9  
7   USA 318 -------- A-Cat Patrick Burger DNC       9  
8   USA 360 ACAT A-Cat Mike Hagan DNC       9  
 
Contender
1   USA 2535 Pressure Drop Contender Ethan Bixby       1
2   CAN 2397 Ubersonic Contender Michael Smits       2
3   CAN 2399 Theoden Contender Roger Martin       3
4   USA 1771 PeterPan Contender Peter White       4
5   CAN 2525 NotEnoughToEatAtHome Contender Stephanie Mah       5
6   USA 2117 Green Machine Contender Gil Woolley       6
7   CAN 2227 Slartibartfast Contender D Haddon       7
8   USA 2341 Swim Team Contender David Guggenheim DNC       11  
9   USA 1114 Feats Contender Jerome White DNC       11  
10   USA 2498 Bullet Contender Lawrence Christian DNC       11  
 
Ensign
1   USA 2020 Vision Ensign Zeke Durica       1
2   USA 2029 Salt Life Ensign Steven Adams       2
3   USA 1219 Sleuth Ensign Roberty Conkey       3
4   USA 583 Green Dolphin Ensign Joel VerPlank       4
5   USA 2003 Fearless Frog Ensign Dennis Denninger       5
6   USA 202 Timeless Ensign Chris Carroll       6
7   USA 1029 the other woman Ensign John Cutler         7
8   USA 1731 Triton Ensign Gabriel Stern       8
9   USA 132 Little Wing Ensign Chad Tippin       9
10   952 Freedom Ensign Al Humphers         10
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
B Course Racing
One Design Division
Melges 24
1   USA 118 Hot Mess Melges 24 Rob Britts       1
2   USA 835 Mikey Melges 24 Kevin Welch       2
3   USA 839 The 300 Melges 24 Steven Boho       3
4   USA 587 Obsession Melges 24 Gary Schwarting       4
5   USA 108 Straight Up Melges 24 David King       5
6   USA 806 photo finish Melges 24 Charles Lemond       6
7   USA 687 Firewater Melges 24 George Haynie DNS       8  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy