2018 Verve Cup Offshore Regatta
Final Results Race 6
Select to view a specific Class results:
All Classes
Beneteau First 36.7
Beneteau First 40.7
Farr 40
J 105
J 109
J 111
J 88 North American Championship
ORR
ORR 1
ORR 2
Tartan 10
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
ORC/ORR
Distance
Wind
Blue Circle
One Design
Farr 40
10/Aug/2018
01:48 PM
1.25 NM
7 Kts
Blue Circle
One Design
J 88 North American Championship
10/Aug/2018
01:54 PM
1.1 NM
7 Kts
Red Circle
ORR
ORR 1
12/Aug/2018
11:00 AM
4.4 NM
Red Circle
One Design
J 111
12/Aug/2018
11:05 AM
3.9 NM
Red Circle
One Design
Beneteau First 40.7
12/Aug/2018
11:10 AM
3.9 NM
Red Circle
One Design
J 109
12/Aug/2018
11:15 AM
3.4 NM
White Circle
One Design
Beneteau First 36.7
12/Aug/2018
11:00 AM
4 NM
White Circle
One Design
J 105
12/Aug/2018
11:05 AM
4 NM
White Circle
ORR
ORR 2
12/Aug/2018
11:10 AM
3 NM
White Circle
One Design
Tartan 10
12/Aug/2018
11:15 AM
3 NM
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
J 88 North American Championship
1
21
USA 21
Banter
J 88
Ben Marden
1
2
27
USA 27
Hijinks
J 88
Laura Weyler
2
3
39
USA 93
Seaweed
J 88
Tim Finkle
3
4
29
USA 29
Dutch
J 88
John & Jordan Leahey
5
5
24
USA 24
Deviation
J 88
Iris Vogel
6
6
18
USA 88
Exile
J 88
Andy Graff
7
7
28
USA 82
Blondie 2
J 88
Tod Patton
8
8
46
USA 64
BLUE
J 88
Brian O'Malley
9
9
35
USA 35
Yonder
J 88
Douglas Newhouse
10
10
15
USA 83
Hokey Smoke
J 88
Richard and Lori Stearns
11
11
30
USA 30
Windsong
J 88
Tim Wade
12
12
09
USA 80
Wings
J 88
Mike Bruno
SCP
12
13
12
USA 12
Rambler
J 88
Benjamin Wilson
13
14
01
USA 89
Slyaza II
J 88
Gordon Dill
14
Farr 40
1
05
ITA 29141
Enfant Terrible
(276)
Farr 40
Alberto Rossi
1
2
14
USA 60059
Plenty
Farr 40
Alex Roepers
2
3
15
GER 40
Struntje light
Farr 40
Wolfgang Schaefer
3
4
04
USA 60002
Flash Gordon 6
Farr 40
Helmut and Evan Jahn
4
5
02
USA 40101
Eagles Wings
(Corinthian)
Farr 40
John Gottwald
5
6
11
USA 40036
Norboy
(Corinthian)
Farr 40
Leif Sigmond / Marcus Thymian
6
7
08
USA 40027
Hot Lips
(Corinthian)
Farr 40
Christopher Whitford
7
8
13
USA 40048
Inferno
(Corinthian)
Farr 40
Philip Dowd
8
9
00
USA 51746
Taipan
(Corinthian)
Farr 40
Lloyd Karzen
9
10
03
USA 888
Hooligan
(Corinthian)
Farr 40
Joel Carroll
10
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Red Circle Racing
One Design Division
J 109
1
USA 368
Callisto
J 109
Jim Murray
1
2
USA 249
Full Tilt
J 109
Peter Priede
2
3
USA 359
Goat Rodeo
J 109
Robert Evans
3
4
usa 310
Blackfin
J 109
Keith Eickenberg
4
5
USA 270
Vanda III
J 109
Jack & Jim Toliver
5
J 111
1
USA 47
Rowdy
J 111
Richard Witzel
1
2
USA 112
Pura Vida
J 111
John Kalanik
2
3
USA 115
Skeleton Key
J 111
Peter Wagner
3
4
USA 24
Momentus
J 111
Kevin Saedi & Raman Yousefi
4
5
USA 12
Kashmir
J 111
Karl Brummel, Steve Henderson, Mike Mayer
5
6
USA 28
Warlock
J 111
Tom Dickson
6
7
USA 90
Utah
J 111
Bradley Faber
7
8
USA 111
Skull Cracker
J 111
Daniel Kitchens
8
9
USA 60111
Impulse
J 111
G Miz/Dreher/Hatfield
9
10
USA 100
Variance
J 111
Carl Hanssen
10
11
USA 20
Shmokin Joe
J 111
Jeff Schaefer
11
Beneteau First 40.7
1
GER 1979
Turning Point
Beneteau First 40.7
David Hardy
1
2
USA 60102
Sociable
Beneteau First 40.7
Robert Arzbaecher
2
3
USA 51457
Das Boot
Beneteau First 40.7
Jay Muller
3
4
USA 404
Mojo
Beneteau First 40.7
Gary Powell/ Scot Ruhlander
4
5
USA 51377
Vayu
Beneteau First 40.7
Ron Buzil
5
6
USA 40742
Wired
Beneteau First 40.7
Brian Angioletti / Chuck Norton
6
7
USA 51196
Spanker
Beneteau First 40.7
Boyd Rice
7
ORR Division
ORR 1
1
USA 8955
Merlin
Bill Lee Custom
Chip Merlin
1.1620
12/Aug/18 - 11:45:31
0:00:45:31
0:00:52:53
1
1
2
USA 46892
SKYE
Nelson Marek 46
Jeff & Jane Hoswell
1.0150
12/Aug/18 - 11:53:31
0:00:53:31
0:00:54:19
2
2
3
USA 38006
Eagle
Sydney 38
Shawn/Jerry O'Neill
0.9210
12/Aug/18 - 12:02:03
0:01:02:03
0:00:57:09
3
3
4
USA 35004
Heartbreaker
1D35
Eric Oesterle
0.9240
12/Aug/18 - 12:02:46
0:01:02:46
0:00:58:00
4
4
5
USA 35053
Entourage
1D35
Michael Dannecker
0.9280
12/Aug/18 - 12:02:38
0:01:02:38
0:00:58:07
5
5
6
USA 38005
Painkiller 4
Sydney 38
Alice Martin
0.9380
12/Aug/18 - 12:02:40
0:01:02:40
0:00:58:47
6
6
7
USA 39536
Jason
Farr 395
Ed Cohen
DNC
0.0000
9
8
USA 52039
Jahazi
J 120
Frank Giampoli
DNC
0.0000
9
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
White Circle Racing
One Design Division
J 105
1
USA 673
The Asylum
J 105
Jon Weglarz
1
2
USA 349
Sealark
J 105
Clark Pellett
2
3
USA 104
Vytis
J 105
Gyt Petkus
3
4
USA 359
Caught in Traffic
J 105
David Pierce
4
5
USA 384
Valhalla
J 105
Mike & Kathie Newman
5
6
USA 50638
Esprit d'Ecosse
J 105
Judith & Ross McLean
6
7
USA 424
Flying Pig
J 105
Mike Sheppard
7
8
USA 60
Striking
J 105
Vanessa Gates
DNS
9
Tartan 10
1
20
USA 402
Thunderbolt
LS 10
Steve Karstrand
1
2
32
USA 410
Retention
LS 10
Mark Croll
2
3
25
USA 311
Mutiny
T-10
John Schellenbach
3
4
24
USA 40433
Meat
T-10
Brian Kennalley, Edward Mui, Craig Roehl
4
5
07
USA 404
Diamond Girl
LS 10
Amy & Rick Cermak
5
6
06
USA 408
Convergence
T-10
Don Wilson
6
7
09
USA 30475
Erica
T-10
Brian Kaczor
7
8
13
USA 352
Independence
T-10
Tom Humphrey
8
9
33
USA 30131
Sisu
T-10
Jeff Wittenberg
9
10
04
USA 32319
Cheap Thrill
T-10
Nancy & Tim Snyder
10
11
36
USA 403
Tango II
LS 10
martin plonus
11
12
23
USA 412
M*A*S*H
LS 10
Ron Kallen
12
13
37
USA 26300
Winnebago
LS 10
Tim Rathbun
13
14
19
USA 40900
Skidmarks
T-10
Jamie Sunderland
14
15
10
USA 31541
Glider
T-10
Bruce Lamotte / Tom Font
15
16
16
USA 348
Kamikaze
T-10
Darren Beck / Andrew Fernandez
16
17
21
USA 26302
Water Works
T-10
Rick & Mary Ann Lillie
17
18
14
USA 411
Jing Bang
LS 10
David Finlay
18
19
17
USA 26340
Rainbows End
T-10
Steven Fink
19
20
01
USA 15630
Amateur II
T-10
Michael & Felicia Platzke
20
21
22
USA 124
Liberty
T-10
Ray Douglas / Kris Maybach
21
22
26
USA 23928
Proving Run
T-10
Andrew Roccasalva
22
23
11
USA 26215
Hot Sauce
T-10
Mike & Karen Better
23
24
31
USA 26327
Ratty
T-10
David Brezina
24
Beneteau First 36.7
1
USA 60310
Soulshine
Beneteau First 36.7
Jarrett Altmin
1
2
USA 1313
Program
Beneteau First 36.7
Earle and Kara Atwater
2
3
USA 60500
Veni Vidi Veatchi
Beneteau First 36.7
Jason Veatch
3
4
USA 119
JoieDeVie
Beneteau First 36.7
Donna Hastings
4
5
USA 235
Tequila Mockingbird
Beneteau First 36.7
Chris Duhon
5
6
USA82
Split Decision
Beneteau First 36.7
Nick Norris
6
7
USA 52249
Sail Monkey
Beneteau First 36.7
William McGuinn
7
8
USA 52188
Adventure
Beneteau First 36.7
Scott Conger
8
9
USA 101
Erizo de Mar
Beneteau First 36.7
Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich
9
10
USA 238
Jambo
Beneteau First 36.7
Joe & Cindy Marciniak
10
ORR Division
ORR 2
1
USA 56810
Archimedes III
C&C 115
Joe Hummel
0.9010
12/Aug/18 - 12:06:27
0:00:56:27
0:00:50:52
1
1
2
USA 11508
Maskwa
C&C 115
Don Waller
0.8900
12/Aug/18 - 12:07:33
0:00:57:33
0:00:51:13
2
2
3
USA 42934
Whisper
Express 34
Thomas Barnes
0.8280
12/Aug/18 - 12:13:46
0:01:03:46
0:00:52:48
3
3
4
USA 60657
Scarlet Begonias
Dufour 36P
Kevin Foote
0.8710
12/Aug/18 - 12:11:15
0:01:01:15
0:00:53:21
4
4
5
USA 1300
Alpha Puppy
J 35
Rick Stage
0.8650
12/Aug/18 - 12:13:23
0:01:03:23
0:00:54:50
5
5
6
USA 40655
Unknown Lady2
Frers 36
David Ward
0.8510
12/Aug/18 - 12:18:18
0:01:08:18
0:00:58:07
6
6
7
USA 61063
Ohana
Dehler 34c
Robert Smetters
0.8550
12/Aug/18 - 12:19:09
0:01:09:09
0:00:59:07
7
7
2018 Verve Cup Offshore Regatta
Corinthian Teams - Final Results Race 6
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
Farr 40
1
02
USA 40101
Eagles Wings
Farr 40
John Gottwald
5
2
11
USA 40036
Norboy
Farr 40
Leif Sigmond / Marcus Thymian
6
3
08
USA 40027
Hot Lips
Farr 40
Christopher Whitford
7
4
13
USA 40048
Inferno
Farr 40
Philip Dowd
8
5
00
USA 51746
Taipan
Farr 40
Lloyd Karzen
9
6
03
USA 888
Hooligan
Farr 40
Joel Carroll
10
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy