2018 Para World Sailing Championships
Preliminary Results Race 6

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
2.4m OD Racing
One Design Division
2.4mR
1   FRA 13 2.4mr Sailing Pig 2.4mR Damien Seguin       1
2   USA 7 2.4mr 2 for 1 (Para) 2.4mR Dee Smith       2
3   AUS 041 2.4mr Digger 2.4mR Matthew Bugg       3
4   GER 1 2.4mr V5 2.4mR Heiko Kröger       4
5   CAN 39 2.4mr Life of Brian 2.4mR Bruce Millar       5
6   SWE 1 2.4mr Skota Hem 2.4mR Fia Fjelddahl       6
7   ITA 112 2.4mr 2.4mR Antonio Squizzato       7
8   CAN 22 2.4mr CAN 22 2.4mR Peter Eagar       8
9   GBR 175 2.4mr 2.4mR Carol Dugdale       9
10   ARG 2 2.4mr 2.4mR Tomas Saez Raffaelli       10
11   CAN 99 2.4mr PT Cruiser 2.4mR Paul Tingley       11
12   USA 165 2.4mr Daniel Evans 2.4mR Daniel Evans       12
13   AUS 038 2.4mr 2.4mR Neil Patterson       13
14   ESP 509 2.4mr Mercury-Amjasa-Restaurante Palau 2.4mR Rafa Andarias       14
15   HKG 6 2.4mr The Kaplan 2.4mR Yuen Wai Foo       15
16   FIN 173 2.4mr Voitto II 2.4mR Niko Salomaa       16
17   KOR 1 2.4mr 2.4mR beomjun park       17
18   NOR 1 2.4mr NN 2.4mR Bjørnar Erikstad       18
19 North Sails  USA 23 2.4mr Me 2.4mR Jeffery Reinhold       19
20   USA 160 2.4mr Kevin (Para) 2.4mR Kevin Holmberg       20
21   CAN 12 2.4mr Beluga 2.4mR Christine Lavallee       21
22   IRL 906 2.4mr 2.4mR Georgina Griffin       22
23   HKG 7 2.4mr Inspiration 2.4mR Chi Yeung Puk       23
24   USA 142 2.4mr (Para) 2.4mR Charles Rosenfield       24
25   KOR 177 2.4mr 2.4mR hogeun song       25
26   CAN 19 2.4mr Bamboo Blondie 2 2.4mR Siobhan MacDonald       26
27   BRA 4 2.4mr 2.4mR Antonio Rosa       27
28   CAN 95 2.4mr South Paw 2.4mR Delani Hulme-Lawrence       28
29   GER 51 2.4mr XxX 2.4mR Tim Leonard Trömer       29
30 North Sails  EST 1 2.4mr x 2.4mR Anre Nomme       30
31   CAN 23 2.4mr Ula 2.4mR Jackie Gay       31
32   ARG 4 2.4mr 2.4mR Hugo Luis Tercero Velazquez       32
33   USA 11 2.4mr Slackometer 2.4mR Tim Ripley       33
34   CAN 9 2.4mr chellenger 2.4mR Joseph Gerlinsky       34
35   GUA 165 2.4mr Keep Going 2.4mR Rodolfo Quezada       35
36   MAC 1 2.4mr O.K. 2.4mR Liong Wun Wha       36
37   PUR 14 2.4mr 2.4mR Julio Reguero       37
38   CAN 71 2.4mr 2.4mR Krystle Shewchuk RET       39  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Hansa 303 Racing
One Design Division
Hansa 303 - Female
1 35   AUT Perterer 35 Hansa F Hansa 303 Marina Perterer       1
2 56   ESP del Reino 56 Hansa F Hansa 303 Violeta Del Reino       2
3 52   BRA Marques 52 Hansa F Hansa 303 Ana Paula Marques       3
4 81   AUS Wickman 81 Hansa F Hansa 303 Genevieve Wickham       4
5 72   ESP Mestre 72 Hansa F Hansa 303 Jana Mestre       5
6 57   TUR Ulas 57 Hansa F Hansa 303 Miray Ulas       6
7 79   AUS Weatherly 79 Hansa F Hansa 303 Alison Weatherly       7
8 89   LAT Liepina 89 Hansa F Hansa 303 Liga Liepina       8
9 77   POL Topolowa 77 Hansa F Hansa 303 Olga Górnas-Grudzien DSQ       10  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
RS Venture Racing
One Design Division
RS Venture - Knock Out Stage
1   ITA RS Venture RS Venture Gian Bachisio Pira / Gianluca Raggi       1
2   ESP RS Venture RS Venture Enrique Vives / Gabriel Barroso de Maria       2
3   SUI RS Venture RS Venture Matteo Balbo / Olivier Bollmann       3
4   USA RS Venture RS Venture Eli Workman / Cindy Walker       4
5   JPN RS Venture RS Venture Shinya Yamamoto / Rie Ariyoshi       5
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019