Helly Hansen Chicago NOOD Regatta 2016
Preliminary Results Race 6

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Belmont Circle Racing
One Design Division
J 70
1 6   USA 326 Aquaholiks (Corinthian) J 70 Martin Johnsson       1
2 16   USA 353 Heartbreaker J 70 Robert Hughes       2
3 41   USA 423 Special K^2 (Corinthian) J 70 Steve Knoop       3
4 13   USA 169 Empeiria J 70 John Heaton       4
5 2   USA 390 20/20 (Corinthian) J 70 John Arendshorst       5
6 33   USA 230 Rip Rullah J 70 Robert Willis       6
7 49   USA 167 USA 167 J 70 James Prendergast       7
8 32   USA 613 Piranha (Corinthian) J 70 David Dennison       8
9 30   USA 227 Norboy J 70 Mark Teborek       9
10 26   USA 335 Nitemare J 70 Amy Neill       10
11 14   USA 100 Gemini (Corinthian) J 70 Blane Shea       11
12 10   USA 549 Black Pearl J 70 Adam Bowen       12
13 12   USA 171 elixir J 70 Rick Kaiser       13
14 36   USA 322 Sail22 fäle J 70 Ed Furry       14
15 22   USA 503 Johnny Utah (Corinthian) J 70 Ryan Foley       15
16 17   USA 36 Helly Hansen Jr. Crew Taipan (Corinthian) J 70 Mark Davies       16
17 34   USA 494 Rosebud J 70 Pamela Rose       17
18 42   USA 14 Surprise (Corinthian) J 70 Matthew Gallagher / Don Maxwell / Dan Gabriel       18
19 21   USA 502 Hotspur J 70 John Woodcock       19
20 23   USA 325 Lost Boys J 70 Gary Scott       20
21 46   TBD Team Whiquila J 70 Andrew Criezis DNC       23  
22 11   USA 358 Bucephalus J 70 Andrea Krasinski DNC       23  
 
J 111
1   USA 12 Kashmir J 111 Karl Brummel, Steve Henderson, Mike Mayer       1
2   USA 7311 Perseverance J 111 Bennet Greenwald       2
3   USA 60111 Impulse J 111 George Miz / Dreher / Hatfield       3
4   USA 93 Spaceman Spiff J 111 Rob Ruhlman       4
5   USA 60611 nosurprise J 111 David Irish       5
6 Quantum Sails  USA 90 Utah J 111 Bradley Faber       6
7   USA 75111 Hobgoblin J 111 Richard Hobbs       7
8   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi       8
9   USA 47 Rowdy J 111 Richard Witzel       9
10   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik       10
11   USA 72 Lucky Dubie J 111 Len Siegal       11
12 North Sails  USA 117 No Quarter J 111 Mark & Colin Caliban       12
13   USA 100 Variance J 111 Carl Hanssen       13
14 Quantum Sails  USA 43 Solution J 111 Tracy Brand       14
15   USA 89 Wooton J 111 William Smith DNC       16  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Circle Racing
One Design Division
Farr 40
1   USA 40027 Hot Lips Farr 40 J C Whitford       1
2   USA 40036 Norboy Farr 40 Leif Sigmond / Marcus Thymian       2
3   USA 888 Hooligan Farr 40 Joel Carroll       3
4   USA 40016 Bandit Farr 40 Arvid Eiesland       4
5   USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd       5
6   USA 40101 Eagles Wings Farr 40 John Gottwald       6
7   USA 51746 Taipan Farr 40 Lloyd Karzen       7
8   USA 40037 pendragon Farr 40 Simon Beemsterboer DNC       9  
 
Beneteau 40.7
1   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy       1
2   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher       2
3   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell, Scot Ruhlander       3
4   USA 51457 Das Boot Beneteau First 40.7 Jay Muller       4
5   USA 51146 LaTempete Beneteau First 40.7 tom weber       5
6 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil       6
7   USA 51219 RhumbRunner Beneteau First 40.7 Brian Goldman /Kathryn Goldman       7
8   USA 51196 Spanker Beneteau First 40.7 Boyd Rice       8
9   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton       9
 
J 109
1   USA 249 Full Tilt J 109 Peter Priede       1
2   USA 368 Callisto J 109 James Murray       2
3 Doyle Sailmakers  USA 124 Slapshot II J 109 Scott Sims       3
4   USA 246 Northstar J 109 David Gustman       4
5   USA 359 Goat Rodeo J 109 Robert Evans       5
6   USA 270 Vanda III J 109 Jack Toliver       6
 
PHRF_ToT Division
PHRF 1 (3 Days)
1   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 27.0 / 1.1265 19/Jun/16 - 13:36:26 0:01:01:26 0:01:09:12 1 9
2   USA 38004 Copernicus Sydney 38 (T) Michael Kennedy 21.0 / 1.1384 19/Jun/16 - 13:36:01 0:01:01:01 0:01:09:28 2 10
3   USA 2615 Scout Sydney 41 Dorsey Ruley 15.0 / 1.1504 19/Jun/16 - 13:35:46 0:01:00:46 0:01:09:54 3 11
4   USA 38005 PAINKILLER 4 sYDNEY 38 Martin Alice 21.0 / 1.1384 19/Jun/16 - 13:36:58 0:01:01:58 0:01:10:33 4 12
5   USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 27.0 / 1.1265 19/Jun/16 - 13:38:17 0:01:03:17 0:01:11:17 5 13
6   USA 52725 Imedi TP 52 Mark Hauf -81.0 / 1.3859 19/Jun/16 - 13:26:29 0:00:51:29 0:01:11:21 6 14
7   USA 4001 Edge J 130 Robert McManus 27.0 / 1.1265 19/Jun/16 - 13:38:22 0:01:03:22 0:01:11:23 7 15
8   USA 1717 Blue Riptide 41 Michael Schoendorf -39.0 / 1.2720 19/Jun/16 - 13:31:14 0:00:56:14 0:01:11:32 8 16
9   USA 11128 Warlock J 111 Tom Dickson 39.0 / 1.1036 19/Jun/16 - 13:41:14 0:01:06:14 0:01:13:06 9 17
 
PHRF 2 (3 Days)
1   USA 476 Cayuse McPhearson George Petkovic 51.0 / 1.0815 19/Jun/16 - 13:32:50 0:00:52:50 0:00:57:08 1 1
2   USA 40395 NoMaTa J 35 Daniel Leslie 69.0 / 1.0501 19/Jun/16 - 13:35:03 0:00:55:03 0:00:57:48 2 2
3   USA 11508 Maskwa C&C 115 Don Waller 72.0 / 1.0450 19/Jun/16 - 13:35:20 0:00:55:20 0:00:57:49 3 3
4   USA 53026 Measure For Measure Morgan 36 N/M Brian Tobin 93.0 / 1.0109 19/Jun/16 - 13:37:18 0:00:57:18 0:00:57:55 4 4
5   USA 64986 Surface Tension Nelson Marek 36 Jeffrey Schaefer 51.0 / 1.0815 19/Jun/16 - 13:33:47 0:00:53:47 0:00:58:10 5 5
6   USA 50399 Mrs. Jones Mumm 36 Michael Jones 51.0 / 1.0815 19/Jun/16 - 13:34:06 0:00:54:06 0:00:58:31 6 6
7   USA 40655 Unknown Lady2 Frers 36 David Ward 90.0 / 1.0156 19/Jun/16 - 13:39:43 0:00:59:43 0:01:00:39 7 7
8   USA 42934 Whisper Express 34 Thomas Barnes 96.0 / 1.0062 19/Jun/16 - 13:41:18 0:01:01:18 0:01:01:41 8 8
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Circle Racing
One Design Division
Beneteau 36.7
1   USA 60310 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin       1
2   USA 235 Tequila Mockingbird Beneteau First 36.7 Chris Duhon       2
3   USA 82 Split Decision Beneteau First 36.7 Mark and Nick Norris       4
4   USA 119 Joie de Vie Beneteau First 36.7 Donna Hastings       5
5   USA 52293 Sorcerer Beneteau First 36.7 Don Draper       6
6   USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Charlie Wurtzebach/Mike Bird SCP       6
7 Doyle Sailmakers  USA 258 Tango Beneteau First 36.7 Chuck Norris       7
8   USA 51787 Raptor Beneteau First 36.7 Michael Anderson       8
9 Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater       9
10   USA 101 Erizo de Mar Beneteau First 36.7 Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich       10
11   USA 25476 Neverland Beneteau First 36.7 Gary Hamilton       11
12   USA 52466 IMP Beneteau First 36.7 Blair Jones       12
13   USA 52249 Sail Monkey Beneteau First 36.7 William McGuinn       13
 
J 105
1 North Sails  USA 377 Gonzo J 105 Kenneth Ganch       1
2   USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus       2
3   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard       3
4   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz       4
5   USA 444 Rocking Horse J 105 sandy curtiss       5
6   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett       6
7   USA 507 Buzz J 105 Mark Gurney       7
8 North Sails  USA 60 Striking J 105 Vanessa Gates       8
9   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean       9
10   USA 384 Valhalla J 105 Mike & Kathie Newman DNC       11  
 
Tartan 10
1   USA 408 Convergence T-10 Don Wilson         1
2   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll       2
3   USA 30131 Sisu T-10 Jeff Wittenberg       3
4   USA 40433 Meat T-10 Brian Kennalley, Edward Mui, and Craig Roehl       4
5   USA 124 Liberty T-10 Ray Douglas       5
6   USA 402 Lightning LS 10 Karstrand / Warnecke       6
7   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach       7
8 Quantum Sails  USA 412 M*A*S*H LS 10 Ron Kallen       8
9   USA 26300 Winnebago T-10 Tim Rathbun       9
10   USA 25123 JUMP T-10 Hank Graziano       10
11   USA 31541 Glider T-10 Bruce/tom LaMotte/font       11
12   USA 40900 Skidmarks T-10 Lou Jacob       12
13   USA 26302 Water Works T-10 Rick & Mary Ann Lillie       13
14   USA 403 Tango II LS10 martin plonus       14
15   USA 348 Mikaze Daren Beck         15
16   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink       16
17   USA 15630 Amateur II T-10 Michael Platzke       17
18   USA 32527 Sassafras T-10 David Barch       18
19   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk       19
20   USA 411 Jing Bang LS 10 David Finlay       20
21   USA 26301 Talisman T-10 Kevin Mehaffey DNC       22  
 
J 88
1   USA 88 Exile J 88 Andy Graff       1
2   USA 83 Hokey Smoke J 88 Stearns Sosa Racing       2
3   USA 82 Blondie 2 J 88 Tod Patton       3
4   USA 12 Rambler J 88 Benjamin Wilson         4
5   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade       5
6   USA 21 Pazzo J 88 Craig Juel       6
7   USA 38 Slot Machine J 88 Boyd Jarrell DNC       8  
 

Helly Hansen Chicago NOOD Regatta 2016
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 6

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Belmont Circle Racing
One Design Division
J 70
1 6   USA 326 Aquaholiks J 70 Martin Johnsson       1
2 41   USA 423 Special K^2 J 70 Steve Knoop       3
3 2   USA 390 20/20 J 70 John Arendshorst       5
4 32   USA 613 Piranha J 70 David Dennison       8
5 14   USA 100 Gemini J 70 Blane Shea       11
6 22   USA 503 Johnny Utah J 70 Ryan Foley       15
7 17   USA 36 Helly Hansen Jr. Crew Taipan J 70 Mark Davies       16
8 42   USA 14 Surprise J 70 Matthew Gallagher / Don Maxwell / Dan Gabriel       18
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World North Sails Mount Gay Rum
West Marine Sunsail Boston Beer Company Team One Newport
Regatta Ginger Beer    

Copyright © Interactive Creations 2000-2019