2015 S2 7.9 Class Championship Regatta
Final Results Race 6

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Championship Regatta One Design S2 7.9 Class 18/Sep/2015 10:00 AM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Championship Regatta Racing
One Design Division
S2 7.9 Class
1 13   USA 413 Social Distortion S2 7.9 Jay Corniea / David Crum       1
2 32   USA 432 K2 S2 7.9 Jeff/Doug Padnos       2
3 5   USA 517 Tuesday S2 7.9 Jerry Wintheiser       3
4 69   USA 469 Songbird S2 7.9 Connell Smith       4
5 9   USA 209 Raised By Wolves S2 7.9 Mark Rode       5
6 42   USA 242 Challenge S2 7.9 Amy Cermak       6
7 7   USA 507 Second Wind S2 7.9 Don & Jean Bergman       7
8 8   USA 508 ALZYK S2 7.9 AL Wolczyk       8
9 18   USA 518 Straight Up S2 7.9 Jeff Danhauer       9
10 20   USA 520 Matros S2 7.9 Bryant / Gamache       10
11 44   USA 544 Usain Boat S2 7.9 Chad Olness       11
12 36   USA 436 UMGOWA! S2 7.9 Mike Dean       12
13 39   USA 539 Navigator S2 7.9 Rob Jossart       13
14 50   USA 250 Skyhawk S2 7.9 Jeff Mootz       14
15 2   USA 542 Hard Tack S2 7.9 Tom Elsen       15
16 21   USA 521 Banshee S2 7.9 Charles Hutchinson       16
17 97   USA 497 Unborrowed S2 7.9 Kevin Lemonds / Ken Picknell       17
18 31   USA 231 Itch S2 7.9 Paul Latour       18
19 40   USA 2540 Hog Wild S2 7.9 Steven Brandt       19
20 90   USA 490 Relentless S2 7.9 Chris Craig       20
21 71   USA 71 Dangerous Liaison S2 7.9 Paul Tobias       21
22 53   USA 53 Windwalker S2 7.9 Terry Anderson       22
23 67   CAN 267 I Sea U S2 7.9 Claudio Martin       23
24 96   USA 496 Rebel496 S2 7.9 John Spierling       24
25 24   USA 524 VOOM! S2 7.9 Todd Abram       25
26 92   USA 392 Bentley S2 7.9 Patrick Foy       26
27 56   USA 256 Icebreaker S2 7.9 Mark Oppen       27
28 99   USA 399 Ragtime S2 7.9 John Larson       28
29 17   USA 417 No Chaser S2 7.9 Kevin Eide DNC       31  
 

2015 S2 7.9 Class Championship Regatta
Sub-Class Scoring - Final Results Race 6

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Championship Regatta Racing
One Design Division
S2 7.9 Class (Gold)
1 13   USA 413 Social Distortion S2 7.9 Jay Corniea / David Crum       1
2 32   USA 432 K2 S2 7.9 Jeff/Doug Padnos       2
3 5   USA 517 Tuesday S2 7.9 Jerry Wintheiser       3
4 69   USA 469 Songbird S2 7.9 Connell Smith       4
5 9   USA 209 Raised By Wolves S2 7.9 Mark Rode       5
6 42   USA 242 Challenge S2 7.9 Amy Cermak       6
7 8   USA 508 ALZYK S2 7.9 AL Wolczyk       8
8 18   USA 518 Straight Up S2 7.9 Jeff Danhauer       9
9 20   USA 520 Matros S2 7.9 Bryant / Gamache       10
10 44   USA 544 Usain Boat S2 7.9 Chad Olness       11
11 36   USA 436 UMGOWA! S2 7.9 Mike Dean       12
12 39   USA 539 Navigator S2 7.9 Rob Jossart       13
13 50   USA 250 Skyhawk S2 7.9 Jeff Mootz       14
14 2   USA 542 Hard Tack S2 7.9 Tom Elsen       15
15 21   USA 521 Banshee S2 7.9 Charles Hutchinson       16
16 97   USA 497 Unborrowed S2 7.9 Kevin Lemonds / Ken Picknell       17
17 31   USA 231 Itch S2 7.9 Paul Latour       18
18 90   USA 490 Relentless S2 7.9 Chris Craig       20
19 71   USA 71 Dangerous Liaison S2 7.9 Paul Tobias       21
20 67   CAN 267 I Sea U S2 7.9 Claudio Martin       23
21 96   USA 496 Rebel496 S2 7.9 John Spierling       24
22 24   USA 524 VOOM! S2 7.9 Todd Abram       25
23 56   USA 256 Icebreaker S2 7.9 Mark Oppen       27
 
 
S2 7.9 Class (Silver)
1 40   USA 2540 Hog Wild S2 7.9 Steven Brandt       19
2 53   USA 53 Windwalker S2 7.9 Terry Anderson       22
3 92   USA 392 Bentley S2 7.9 Patrick Foy       26
4 99   USA 399 Ragtime S2 7.9 John Larson       28
5 17   USA 417 No Chaser S2 7.9 Kevin Eide DNC       31  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020