2021 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Preliminary Results Race 6

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Blue Circle One Design J 70 13/Jun/2021 11:00 AM 3.6 NM  
Blue Circle One Design J 88 13/Jun/2021 11:08 AM 3.6 NM  
Blue Circle One Design Tartan 10 13/Jun/2021 11:19 AM 3.6 NM  

DragonForce 65 Remote Control One Design DragonForce 65 Remote Control 12/Jun/2021 07:18 PM    

Green Circle ORC GL 52 13/Jun/2021 11:30 AM Triple W/L Low 4.6 NM 7 Kts

Red Circle ORC ORC 13/Jun/2021 11:00 AM Triple W/L Low 4.8 NM  
Red Circle PHRF_ToT PHRF 1 13/Jun/2021 11:05 AM 4.8 NM  
Red Circle One Design J 111 13/Jun/2021 11:10 AM 4.8 NM  
Red Circle One Design Beneteau First 40.7 13/Jun/2021 11:15 AM 4.4 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
J 70
1   USA 230 Rip Rullah (Corinthian) J 70 Bob Willis       1
2   167 167 usa167 j 70 james prendergast       2
3 North Sails  USA 326 Aquaholiks (Corinthian) J 70 Martin Johnsson       3
4   USA 227 TBD J 70 Lindsey Duda       4
5   USA 423 American Flyer (Corinthian) J 70 Steve Knoop       5
6   USA 325 Electric Pickle J 70 Mike Schroff       6
7   USA 502 Haddock (Corinthian) J 70 Robert Sansome       7
8   USA 358 Bombora (Corinthian) J 70 Bryan Hayes       8
9   USA 549 Black Pearl J 70 Adam Bowen       9
10   USA 751 Voodoo Child (Corinthian) J 70 Boren / Diplacido DNC       11  
 
J 88
1 Quantum Sails  USA 16 Gaucho J 88 Dave Tufts       1
2   USA 31 Alchemy J 88 Greg Polek       2
3   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade       3
4   USA 88 Exile J 88 Andy Graff       4
5 North Sails  USA 5 Piranha J 88 Dave Dennison       5
6   USA 29 Dutch J 88 John & Jordan Leahey       6
7   USA 100 P.A.J.A.M.A. Party J 88 Alexander Abell       7
8   USA 75 Norse J 88 Jorgen Christiansen       8
9   USA 85 Julia J 88 Michael and Grace Gillian       9
10   USA 89 Funky Monkey J 88 Michael Frerker       10
11   USA 12 Misty J 88 Daniel Floberg       11
12   USA 82 Blondie 2 J 88 Tod Patton       12
 
Tartan 10
1   USA 404 Diamond Girl LS 10 Amy & Rick Cermak       1
2   USA 26300 Winnebago LS 10 Timothy Rathbun       2
3   USA 410 Retention T-10 Mark Croll       3
4   USA 40433 Meat T-10 Edward Mui, Craig Roehl       4
5   USA 33882 Honey Badger T-10 Thomas Kane       5
6   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor       6
7   USA 408 Convergence T-10 Don Wilson       7
8   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand       8
9   USA 31541 Glider T-10 Tom Font / Bruce Lamotte       9
10   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk       10
11   USA 30131 Sisu T-10 Jeff Wittenberg       11
12   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton       12
13   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach       13
14   USA 412 M*A*S*H LS 10 Ron Kallen       14
15   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink       15
16   USA 403 We Are Nihilist LS 10 Christopher Manick       16
17   USA 32319 Perspicacity T-10 Adam Collins, Bob Cohen       17
18   USA 40326 American Dream T-10 David Rainish / John Siekmann       18
19   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke       19
20   USA 348 Kamikaze T-10 Darren Beck / Andrew Fernandez       20
21   USA 124 El Toro T-10 Jovan Brankov       21
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
DragonForce 65 Remote Control Racing
One Design Division
DragonForce 65 Remote Control
1   USA 300 Outbreak DF65 Scott Eisenhardt       1
2 154   USA 154 Tiger DF65 Kent Webster       2
3   USA 1381 Hausboat DF65 Andrew Hausmann       3
4   USA 57 Bravo Zulu DF65 George Edwards       4
5   USA 227 Windswept DF65 Vince Cushing       5
6   USA 991 991 DF65 Meghan McNerney       6
7   USA 96 Bluehho DF65 Daniel Burns       7
8   USA 776 Mediocrates DF65 Gerard ONeil       8
9   USA 829 NoBoat DF65 Don Burman       9
10   NZL 32 DF65 DragonForce 65 Timothy Trollope       10
11   USA 775 Blind Squirrel DF65 Sue O’Neil       11
12   USA 1217 Rode Rage DF65 Justin Kalb       12
13   USA 903 USA 903 DragonForce 65 Brian Burgess       13
14   USA 65 hal 9000 DF 65 Val Smith       14
15   USA 743 Zelda DF65 Stephanie Fedor       15
16   USA CYC 3 Will Rocks DF65 Will Renz         16
17   585 Outlier DF65 Liz Emery       17
18 143   USA 143 Mahal DF65 Rod Salazar DNC       23  
19   USA 292 MsDirected DF65 Bart Heimlich DNC       23  
20   USA CYC 1 Natalie J DF65 Brian Porter DNC         23  
21   USA CYC 2 Vesper DF65 Team Vesper DNC         23  
22   USA 794 Shield Maiden DF65 Virginia Debbink OCS       23  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Green Circle Racing
ORC Division
GL 52 (Triple W/L Low ToT)
1   USA 55052 FOX Botin 52 Victor Wild 0.9321 13/Jun/21 - 12:39:12 0:01:09:12 0:01:04:30 1 1
2   USA 52007 Vesper TP52 David Team 0.9270 13/Jun/21 - 12:42:23 0:01:12:23 0:01:07:06 2 2
3   USA 52015 Windquest TP52 Doug DeVos 0.9220 13/Jun/21 - 12:45:52 0:01:15:52 0:01:09:57 3 3
4   USA 5294 Mockingbird TP52 Chris Duhon 0.9263 13/Jun/21 - 12:46:46 0:01:16:46 0:01:11:07 4 4
5   USA 88528 Heartbreaker TP52 Robert and Laura Hughes 0.9214 13/Jun/21 - 12:50:18 0:01:20:18 0:01:13:59 5 5
6   USA 5252 Natalie J PAC52 Philip and Sharon O'Niel III   13/Jun/21 - 12:50:41 0:01:20:41 0:01:15:17 6 6
7   USA 52012 Vincitore RP52 Gary Feracota / Jim Banovitz 0.9087 13/Jun/21 - 12:58:06 0:01:28:06 0:01:20:03 7 7
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Circle Racing
One Design Division
J 111
1   USA 47 Rowdy J 111 Richard Witzel       1
2   USA 28 Warlock J 111 Tom Dickson       2
3   USA 20 Shmokin Joe J 111 Jeff Schaefer       3
4   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi       4
5   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik       5
6 UK Sailmakers  USA 111 Skull Cracker J 111 Daniel Kitchens DNC       7  
 
Beneteau First 40.7
1   USA 51146 La Tempete Beneteau First 40.7 Thomas Weber       1
2   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander       2
3 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil       3
4   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy       4
5   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher       5
6   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton       6
7   USA 51219 RhumbRunner Beneteau First 40.7 Kathryn Goldman /Brian Goldman       7
 
ORC Division
ORC (Triple W/L Low ToT)
1   USA 52144 Eagles Wings GS44 John Gottwald 0.7511 13/Jun/21 - 12:07:40 0:01:07:40 0:00:50:49 1 1
2   USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd 0.7992 13/Jun/21 - 12:05:05 0:01:05:05 0:00:52:01 2 2
3   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 0.7147 13/Jun/21 - 12:14:22 0:01:14:22 0:00:53:09 3 3
4   USA 88222 elbow room J 122 Douglas Evans 0.7137 13/Jun/21 - 12:20:11 0:01:20:11 0:00:57:14 4 4
5   USA 38004 Copernicus Sydney 38 (T) Michael Kennedy 0.7330 13/Jun/21 - 12:21:20 0:01:21:20 0:00:59:37 5 5
6   USA 70029 Le Rêve Sunfast 3300 Vanessa Gates and Patrick Bredlau 0.6706 13/Jun/21 - 12:48:47 0:01:48:47 0:01:12:57 6 6
7   USA 51746 Taipan Farr 40 Lloyd Karzen DNC 0.0000       8  
 
PHRF_ToT Division
PHRF 1
1   USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 33.0 / 1.1149 13/Jun/21 - 12:24:14 0:01:19:14 0:01:28:20 1 1
2   USA 35035 Dire Wolf 1D35 Jeffrey (Dewey) Janicek 27.0 / 1.1265 13/Jun/21 - 12:25:06 0:01:20:06 0:01:30:14 2 2
3   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller 69.0 / 1.0501 13/Jun/21 - 12:41:20 0:01:36:20 0:01:41:10 3 3
4   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 69.0 / 1.0501 13/Jun/21 - 12:52:21 0:01:47:21 0:01:52:44 4 4
5   USA 1300 Alpha Puppy J 35 Rick Stage 69.0 / 1.0501 13/Jun/21 - 12:53:18 0:01:48:18 0:01:53:44 5 5
6   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote 72.0 / 1.0450 13/Jun/21 - 13:07:03 0:02:02:03 0:02:07:33 6 6
7   USA 32756 Flying Spaghetti Monster J 35 Mitchell Weisman Dom Merritt 69.0 / 1.0501 13/Jun/21 - 13:07:59 0:02:02:59 0:02:09:09 7 7
 

2021 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 6

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
J 70
1   USA 230 Rip Rullah J 70 Bob Willis       1
2 North Sails  USA 326 Aquaholiks J 70 Martin Johnsson       3
3   USA 423 American Flyer J 70 Steve Knoop       5
4   USA 502 Haddock J 70 Robert Sansome       7
5   USA 358 Bombora J 70 Bryan Hayes       8
6   USA 751 Voodoo Child J 70 Boren / Diplacido DNC       11  
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay Rum North Sails
Sunsail Regatta Craft Mixers Anchor Brewing Torqeedo

Copyright © Interactive Creations 2000-2021