2014 Sperry Top-Sider Seattle NOOD Regatta
Preliminary Results Race 5

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division A Racing
One Design Division
J 80
1   USA 151 Crazy Ivan J 80 Bryan Rhodes       1
2   USA 331 Fearful Symmetry J 80 Lek Dimarucot       2
3   USA 1 Skye Rocket J 80 William McKinnon       3
4   USA 44 Taj Mahal J 80 Dulnath Wijayratne       4
5   USA 69880 Uproar J 80 Stan Moen DNF       6  
 
J 105
1   USA 272 Delirium J 105 Jerry Diercks       1
2   USA 269 SeaMist J 105 Todd Rickard       2
3   USA 114 Jubilee J 105 Erik Kristen       3
4   ITA 89 Allegro Vivace J 105 Lorenzo Migliorini       4
5   USA 403 Inconceivable J 105 Lance Rummel       5
6   USA 212 Last Tango J 105 James Geros       6
7   USA 475 Usawi J 105 Robert Blaylock       7
 
Melges 24
1   USA 838 Mikey Melges 24 Kevin Welch       1
2   USA 806 Good Enough Melges 24 Keith Hammer       2
3   CAN 591 Honey Badger Melges 24 Gordon Shannon       3
4   CAN 371 Lekker Melges 24 Gord & Michelle Galbraith       4
5   USA 282 Maka'ala Melges 24 Isaac Gillette       5
6   USA 243 Trophy Wife Melges 24 Glenn Klute       6
7   USA 520 Comfort Monkey Melges 24 Don/Garrett Linrothe       7
8   USA 623 Pickled Beets Melges 24 John Rahn       8
9   CAN 11 Goes to Eleven Melges 24 Duncan Stamper       9
10   USA 620 Brio Melges 24 Manfred Schmiedl       10
11   USA 161 Don't Pass the Buck Melges 24 David Buck       11
12   USA 417 Rogue Melges 24 Alex Krawarik       12
13   USA 275 Eclipse Melges 24 Marc Noel DNC       15  
14   USA 401 midsummer hai yah! Melges 24 herb cole DNC       15  
 
International 6 Meter
1   USA Us 107 Frenzy 6 meter Rodger Phillips       1
2   KC 12 Cava 6 Metre Steve White       2
3   USA 81 Goose 6 metre Peter Hofmann       3
4   GBR 102 BEAR 6 Metre Andy Parker       4
5   USA US 97 Saga 6 Meter Kris Bundy       5
6   KC 19 Saskia II 6 Metre Don Martin       6
 
Farr 30
1   CAN 18 Through Farr 30 Andrew Hamilton       1
2   USA 691 Dopamine Farr 30 Patrick Naughton       2
3   CAN 7 65_RedRoses Farr 30 Bruce Chan       3
4   USA 704 Patricia Farr 30 Chris Tutmark       4
5   USA 62 Deep Pickle Farr 30 Mike Didyk       5
6   USA 64 Project Mayhem Farr 30 grady morgan       6
7   USA 55 Bat Out Of Hell Farr 30 Lance Staughton       7
8   USA 53 Nefarious Farr 30 Dan Randolph       8
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division B Racing
One Design Division
Viper 640
1   USA 129 Kaa Viper 640 Garrett Johns       1
2   USA 174 Whack-a-Mole Viper 640 Douglas Stumberger       2
3   USA 147 Wise Asp Viper 640 Dan Holden       3
4   CAN 191 Moistened Bint Viper 640 John Leyland DNS       6  
5   USA 131 Dragonfly Viper 640 rafe beswick DNS       6  
 
J 24
1   USA 2365 Baba Louie J 24 Pat Dore Chris Snow       1
2   USA 1890 Joy Ride J 24 Jeff Bond       2
3   USA 5471 Tremendous Slouch J 24 Scott Milne       3
4   USA 2845 Self Abuse J 24 Harry Dursch         4
5   USA 1238 Spark J 24 Steve Travis       5
6   USA 2171 Jailbreak J 24 Lydia Volberding       6
7   USA 3839 Irrational J 24 William Vlases       7
8   USA 5354 Hair of the Dog J 24 Brad Miller       8
9   USA 2950 Joss J 24 Noel Morgan       9
10   USA 2176 Evil Octopus J 24 Jasper Van Vliet       10
11   USA 3747 Roshambo J 24 Mark Daniel       11
12   USA 5322 Ghost J 24 Philip Brzytwa       12
13   USA 3421 Suspence J 24 Carl Sheath       13
14   USA 3732 Djinn J 24 Nojan Moshiri       14
15   USA 3695 Allegria J 24 Luigi Confalone DNS       16  
 
J 70
1   USA 79 Just Listed J 70 Sail Northwest       1
2   USA 80 Peridot J 70 Andrew Mesher       2
3   USA 19 DaSpencer J 70 Michael Pitt       3
4   USA 81 Rip Van Winkle J 70 Arthur W. (Bill) Henry DNS       5  
 
Thunderbird
1   USA 101 Selchie Thunderbird Kwadwo Copeland       1
2   USA 1255 Predator Thunderbird Craig Burnell       2
3   USA 1248 Kuma San Thunderbird Stuart Burnell       3
4   USA 1244 Invader Thunderbird Mike Dotson       4
5   USA 1019 PocoMas Thunderbird adam southerland DNS       6  
 
San Juan 21
1   USA 1033 Kermit San Juan 21 Marc Vander Schalie       1
2   USA 986 Wooglin San Juan 21 Chris Popich       2
3   USA 1524 Chosen Juan San Juan 21 Stephen Jensen       3
4   USA 92 Juans 2B San Juan 21 Paul Von Stubbe       4
5   USA 897 Mizu San Juan 21 Christian Lamp       5
6   USA 630 Wild Juan San Juan 21 Scott La Roy       6
 
Merit 25
1   USA 69896 Paradox Merit 25 Rhys Balmer       1
2   USA 77040 Nausicaa Merit 25 Tod Bassham       2
3   USA 69024 Little White Rabbit Merrit25 Nick Fannin       3
4   USA 298 Kestrel Merit 25 Bruce Newton       4
5   USA 87938 Runaway Merit 25 David Paligo       5
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division C Racing
One Design Division
Laser
1   USA 206068 N/A Laser Carlos Abisambra       1
2   USA 204234 none Laser David Brink       2
3   USA 204477 Feats of Strength Laser Michael O'Brien       3
4   USA 199207 Streaker Laser Jay Winberg       4
5   USA 200192 D22 Laser Kurt Hoehne       5
6   USA 176176 none Laser Jacques Garrigues       6
7   USA 191552 none Laser Raidal Talia Toland       7
8   USA 206066 MPH Laser Dan Falk DNC         9  
 
International Formula 18
1   324 Catnip C2 Rod Barman         1
2   USA 7007 Shrek 3 F-18 Todd Christensen       2
3   USA 329 ShackAttack C2 Ken Marshack       3
4   CAN 92 Team Storm F 18 Brian Hunt       4
5   USA 750 Rum Line F18 Ben Colwell       5
6   CAN 7 Nauti Gear F 18 Mark Jones       6
7   CAN 2554 Honey Badger Hobie Tiger Benoit Sonrel       7
8   USA 2217 99 Problems F-18 Chris Gross         8
 
Snipe
1   USA 29015 MindRacer Snipe katia smith       1
2   USA 28472 Wasabi Snipe Cliff Wright       2
3   USA 28141 OCD Snipe Jeffrey Crombie       3
4   USA 28108 Sure Shot Snipe David James DNC       6  
5   USA 29905 Etude Snipe Tom Colligan DNF       6  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019