2016 St. Thomas International Regatta
Preliminary Results Race 5

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

St. Thomas International Regatta One Design Gunboats 27/Mar/2016 11:10 AM    
St. Thomas International Regatta CSA CSA 1 27/Mar/2016 11:15 AM    
St. Thomas International Regatta CSA CSA 2 27/Mar/2016 11:20 AM    
St. Thomas International Regatta CSA CSA 3 27/Mar/2016 11:25 AM    
St. Thomas International Regatta CSA CSA - Non-Spinnaker 27/Mar/2016 11:30 AM    

STIR - Turtleback Rock One Design IC 24 26/Mar/2016 11:05 AM    
STIR - Turtleback Rock One Design VX One 26/Mar/2016 11:15 AM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
St. Thomas International Regatta Racing
CSA Division
CSA 1
1 01   USA 95 Spookie TP52 Steve & Heidi Benjamin 1.2120 (Asy) 27/Mar/16 - 12:19:56 0:01:04:56 0:01:18:42 1 7
2 113   PUR 113 Soca Melges 32 Luis Juarbe 0.9880 (Asy) 27/Mar/16 - 12:39:24 0:01:24:24 0:01:23:23 2 9
3 03   USA 61180 Tschuss MAT 1180 Christian Zugel 1.0390 (Asy) 27/Mar/16 - 12:39:28 0:01:24:28 0:01:27:46 3 16
4 134   USA 134 Big Trouble Melges 32 Tom Elsen 0.9900 (Asy) 27/Mar/16 - 12:47:24 0:01:32:24 0:01:31:29 4 18
5 05   ANU 911882 TAZ (276) RP 37 Bernard Evan-Wong DNS 0.9970 (Asy)       6  
 
CSA 2
1 14   USA 52902 Team Magnitude - El Ocaso J 122 Doug Baker 0.9480 (Asy) 27/Mar/16 - 12:46:54 0:01:26:54 0:01:22:23 1 8
2 12   USA 52956 Corr's Lite Racing King 40 Peter Corr 0.9600 (Asy) 27/Mar/16 - 12:48:59 0:01:28:59 0:01:25:25 2 12
3 16   BRA 2505 Ventaneiro 3 Dufour 500 Grand Large Renato Cunha / José Faria 0.9580 (Asy) 27/Mar/16 - 12:50:00 0:01:30:00 0:01:26:13 3 14
4 17   GBR 6840R Supercharged Yachting on Lancelot II Beneteau First 40 Oliver Heer - Sailing Logic 0.9350 (Asy) 27/Mar/16 - 13:05:31 0:01:45:31 0:01:38:39 4 19
5 15   GBR 9051T Ortac Beneteau First 40.7 Peter Antony 0.9070 (Spin) 27/Mar/16 - 13:08:55 0:01:48:55 0:01:38:47 5 20
6   GBR 1702T / ESP 8642 Scarlet Oyster Oyster 48 Ross Applebey DNS         8  
7   FRA 9001 Zampano Bordeaux 60 Jean Paul Laval DNS         8  
 
CSA 3
1 25   AHO 29 Team Island Water World Melges 24 Frits Bus 0.8820 (Asy) 27/Mar/16 - 12:59:40 0:01:34:40 0:01:23:30 1 10
2 26 Doyle Sailmakers  PUR 396 Dark Star J 105 Jonathan Lipuscek 0.8820 (Asy) 27/Mar/16 - 13:01:50 0:01:36:50 0:01:25:24 2 11
3 29   USA 488 Solstice J 105 Jordan Mindich 0.8790 (Asy) 27/Mar/16 - 13:02:20 0:01:37:20 0:01:25:33 3 13
4 11   ISV 888 Wild T'ing Dufour 40 Lawrence Aqui 0.8850 (Spin) 27/Mar/16 - 13:03:18 0:01:38:18 0:01:27:00 4 15
5 27   IVB 14 Pipedream Sirena 38 Chris Haycraft 0.8740 (Spin) 27/Mar/16 - 13:05:52 0:01:40:52 0:01:28:09 5 17
6 28   USA 41 Bad Monkey Beneteau 10r Mike Royer DNS 0.8720 (Asy)       7  
 
CSA - Non-Spinnaker
1 52   USA 50007 Affinity Swan 48 Jack Desmond 0.9500 (J/P) 27/Mar/16 - 12:11:35 0:00:41:35 0:00:39:30 1 1
2 60   USA 53525 Bella Vela Swan 53 Claudia Nicolow 0.9570 (J/P) 27/Mar/16 - 12:12:33 0:00:42:33 0:00:40:43 2 2
3 55   PUR 470 Cachondo Hanse 455 Jose Teixidor   27/Mar/16 - 12:17:41 0:00:47:41 0:00:42:38 3 3
4   PR 4299 Bravissimo J 24 Aaron Gardner 0.7550 (J/P) 27/Mar/16 - 12:27:57 0:00:57:57 0:00:43:45 4 4
5 53 Doyle Sailmakers  USA 52280 Odyssey Beneteau First 44.7 Kevin Gregory 0.8970 (J/P) 27/Mar/16 - 12:19:12 0:00:49:12 0:00:44:08 5 5
6 57   8675309 Cheeky Monkey Beneteau 39 Craig Hassey 0.8130 (J/P) 27/Mar/16 - 12:25:30 0:00:55:30 0:00:45:07 6 6
7 54   ISV 364 Nauticayenne Catalina 30 Antonio F. Sanpere DNS 0.7560 (J/P)       11  
8 61   53CN Paladin J 36 Stanford Joines DNS 0.8720 (2Jib)       11  
9 56   Moriah Columbia MKII Shawn Widerski DNS 0.7010 (Jib)       11  
10 58   IVB 123 Girasoli Jeanneau 40 Sun Odyssey Keith LiGreci DNS 0.8160 (J/P)       11  
 
One Design Division
Gunboats
1 64   USA 61002 Flow Gunboat 60 Stephen Cucchiaro       1
2 65   USA 6001 Fault Tolerant Gunboat 60 Robert Alexander       2
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
STIR - Turtleback Rock Racing
One Design Division
IC 24
1 35   ISV 8 Bill T. IC 24 Christian Rosenberg       1
2 32   PUR 69 Sembrador IC 24 Ramón González       2
3 37   PUR 62 Por Fin 7 IC 24 Gilberto E. Rivera       3
4 38   PUR 71 Cachondo IC 24 Marco Teixidor       4
5 41   ISV 81 Stinger IC 24 Jens Hookanson       5
6 39   PUR 11 Smile and Wave IC 24 Jaime Torres       6
7 31   IVB 10 Huron Girl IC 24 Mike Finley       7
8 40   ISV 11 Red Dog IC 24 Mike Williams       8
9 36   IVB 105 Lord Charlton IC 24 Sam Morrell       9
10 34   ISV 25 White Album IC 24 Doug Mclean       10
11 30   ISV 1 Boat Drinks IC 24 JP Montegut       11
12 33   ISV 21 Roundabout IC 24 William McConnell DNS       14  
13 42   ISV 2 Kate IC 24 Sarah Swan DNS       14  
 
VX One
1 164   USA 159 Rosebud VX One Justin Howard       1
2 175   USA 175 Calvin Ball VX One Jeff Eiber       2
3 178   ISV 178 Cruzan Rhode VX One Timothy Pitts       3
4 122   AUS 186 Australia II VX One Andrew York       4
5 128   AUS 146 Finger of the Beast VX One Michael James       5
6 132   USA 132 Matadora VX One Charles (Toro) Goodrich       6
7 111   USA 111 Milkoway VX One Paulo Milko       7
8 154   CAN 154 Touch2Play Racing VX One Rob Butler DNF       12  
9 166   USA 116 Commando VX One Andrew Walford DNS       12  
10 145   USA 145 Szforzando VX One Don Winston DNS         12  
11 196   USA 196 My Sharona VX One George Gamble DNS         12  
 

Back to previous page
Main Menu

Cardow Jewelers Cruzan Rum Presidente Beer Glazers
Moorings Sunsail   

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy