2015 S2 7.9 Class Championship Regatta
Final Results Race 5

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Championship Regatta One Design S2 7.9 Class 18/Sep/2015 10:00 AM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Championship Regatta Racing
One Design Division
S2 7.9 Class
1 21   USA 521 Banshee S2 7.9 Charles Hutchinson       1
2 5   USA 517 Tuesday S2 7.9 Jerry Wintheiser       2
3 31   USA 231 Itch S2 7.9 Paul Latour       3
4 32   USA 432 K2 S2 7.9 Jeff/Doug Padnos       4
5 36   USA 436 UMGOWA! S2 7.9 Mike Dean       5
6 44   USA 544 Usain Boat S2 7.9 Chad Olness       6
7 96   USA 496 Rebel496 S2 7.9 John Spierling       7
8 97   USA 497 Unborrowed S2 7.9 Kevin Lemonds / Ken Picknell       8
9 2   USA 542 Hard Tack S2 7.9 Tom Elsen       9
10 9   USA 209 Raised By Wolves S2 7.9 Mark Rode       10
11 24   USA 524 VOOM! S2 7.9 Todd Abram       11
12 42   USA 242 Challenge S2 7.9 Amy Cermak       12
13 69   USA 469 Songbird S2 7.9 Connell Smith       13
14 56   USA 256 Icebreaker S2 7.9 Mark Oppen       14
15 18   USA 518 Straight Up S2 7.9 Jeff Danhauer       15
16 71   USA 71 Dangerous Liaison S2 7.9 Paul Tobias       16
17 8   USA 508 ALZYK S2 7.9 AL Wolczyk       17
18 20   USA 520 Matros S2 7.9 Bryant / Gamache       18
19 67   CAN 267 I Sea U S2 7.9 Claudio Martin       19
20 39   USA 539 Navigator S2 7.9 Rob Jossart       20
21 40   USA 2540 Hog Wild S2 7.9 Steven Brandt       21
22 92   USA 392 Bentley S2 7.9 Patrick Foy       22
23 13   USA 413 Social Distortion S2 7.9 Jay Corniea / David Crum       23
24 50   USA 250 Skyhawk S2 7.9 Jeff Mootz       24
25 53   USA 53 Windwalker S2 7.9 Terry Anderson       25
26 7   USA 507 Second Wind S2 7.9 Don & Jean Bergman       26
27 90   USA 490 Relentless S2 7.9 Chris Craig       27
28 99   USA 399 Ragtime S2 7.9 John Larson       28
29 17   USA 417 No Chaser S2 7.9 Kevin Eide DNC       31  
 

2015 S2 7.9 Class Championship Regatta
Sub-Class Scoring - Final Results Race 5

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Championship Regatta Racing
One Design Division
S2 7.9 Class (Gold)
1 21   USA 521 Banshee S2 7.9 Charles Hutchinson       1
2 5   USA 517 Tuesday S2 7.9 Jerry Wintheiser       2
3 31   USA 231 Itch S2 7.9 Paul Latour       3
4 32   USA 432 K2 S2 7.9 Jeff/Doug Padnos       4
5 36   USA 436 UMGOWA! S2 7.9 Mike Dean       5
6 44   USA 544 Usain Boat S2 7.9 Chad Olness       6
7 96   USA 496 Rebel496 S2 7.9 John Spierling       7
8 97   USA 497 Unborrowed S2 7.9 Kevin Lemonds / Ken Picknell       8
9 2   USA 542 Hard Tack S2 7.9 Tom Elsen       9
10 9   USA 209 Raised By Wolves S2 7.9 Mark Rode       10
11 24   USA 524 VOOM! S2 7.9 Todd Abram       11
12 42   USA 242 Challenge S2 7.9 Amy Cermak       12
13 69   USA 469 Songbird S2 7.9 Connell Smith       13
14 56   USA 256 Icebreaker S2 7.9 Mark Oppen       14
15 18   USA 518 Straight Up S2 7.9 Jeff Danhauer       15
16 71   USA 71 Dangerous Liaison S2 7.9 Paul Tobias       16
17 8   USA 508 ALZYK S2 7.9 AL Wolczyk       17
18 20   USA 520 Matros S2 7.9 Bryant / Gamache       18
19 67   CAN 267 I Sea U S2 7.9 Claudio Martin       19
20 39   USA 539 Navigator S2 7.9 Rob Jossart       20
21 13   USA 413 Social Distortion S2 7.9 Jay Corniea / David Crum       23
22 50   USA 250 Skyhawk S2 7.9 Jeff Mootz       24
23 90   USA 490 Relentless S2 7.9 Chris Craig       27
 
 
S2 7.9 Class (Silver)
1 40   USA 2540 Hog Wild S2 7.9 Steven Brandt       21
2 92   USA 392 Bentley S2 7.9 Patrick Foy       22
3 53   USA 53 Windwalker S2 7.9 Terry Anderson       25
4 99   USA 399 Ragtime S2 7.9 John Larson       28
5 17   USA 417 No Chaser S2 7.9 Kevin Eide DNC       31  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020