2014-2015 Miami Star Winter Series - Commodores Cup / District 20 Championship
Preliminary Results Race 5

Select to view a specific Class results:   
Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Commodores Cup Racing
One Design Division
Star Class
1 13   USA 8000 Star Star Arthur Anosov / David / Caesar       1
2 25   ARG 8285 Pichon Pichoni Star Erich Mones / Stuart Macintosh       2
3 33   USA 8465 8465 Star Augie Diaz / Arni Baltins       3
4 18   USA 8177 USA 8177 Star Tomas Hornos / Josh Revkin       4
5 26   USA 8464 Pied Piper/National Marine Star Jack Jennings / Brian Sharp       5
6 23   CAN 8389 Southern Star Star Jerry Wendt / Isao Toyama       6
7 36   USA 8362 8362 Star Paul Cayard / Brian Terhaar         7
8 30   USA 8484 Barakablue Star Larry Whipple / Brian Fatih       8
9 35   CAN 8466 8466 Star Henry Demone / Mike Wolfs       9
10 22   USA 8358 8358 Star Benjamin Sternberg / Wil Christenson         10
11 17   CAN 8143 Remarc Star Brian Cramer / Cam Lymburner       11
12 31   USA 8410 Tesser Star Mike Phinney / Mark Strube       12
13 29   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella / Guy Avellon       13
14 96   GER 8396 High Octane Star Lothar Geilen / Carlos Miquel       14
15 95   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Phil Trinter       15
16 32   CAN 7315 7315 Star John Hokanson / Kip Gardner       16
17 16   CAN 8094 8094 Star Manfred Kanter / Andrew Malpass       17
18 19   USA 8250 Rachel Star Andy Macdonald / Brad Nichol       18
19 38   USA 8408 8408 Star Kevin Mcneil / Shane Zwingelberg         19
20 12   USA 7964 Goodfellas Star Charles F. Kohlermann IV / Charles Kohlerman III       20
21 34   USA 8241 Red Cross Star Richard Burgess / Larry Scott       21
22 15   USA 8072 8072 Star Doug Smith / Chris Rogers       22
23 14   USA 8063 GRINCH Star Bert Collins / Jake Doyle DNF       24  
 

2014-2015 Miami Star Winter Series - Commodores Cup / District 20 Championship
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 5

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Commodores Cup Racing
One Design Division
Star Class (Exalted Grand Master)
1 32   CAN 7315 7315 Star John Hokanson / Kip Gardner       16
 
 
Star Class (Grand Master)
1 33   USA 8465 8465 Star Augie Diaz / Arni Baltins       3
2 36   USA 8362 8362 Star Paul Cayard / Brian Terhaar         7
3 30   USA 8484 Barakablue Star Larry Whipple / Brian Fatih       8
4 35   CAN 8466 8466 Star Henry Demone / Mike Wolfs       9
5 17   CAN 8143 Remarc Star Brian Cramer / Cam Lymburner       11
6 19   USA 8250 Rachel Star Andy Macdonald / Brad Nichol       18
7 34   USA 8241 Red Cross Star Richard Burgess / Larry Scott       21
8 15   USA 8072 8072 Star Doug Smith / Chris Rogers       22
 
 
Star Class (Masters)
1 23   CAN 8389 Southern Star Star Jerry Wendt / Isao Toyama       6
2 31   USA 8410 Tesser Star Mike Phinney / Mark Strube       12
3 29   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella / Guy Avellon       13
4 96   GER 8396 High Octane Star Lothar Geilen / Carlos Miquel       14
5 95   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Phil Trinter       15
6 16   CAN 8094 8094 Star Manfred Kanter / Andrew Malpass       17
7 38   USA 8408 8408 Star Kevin Mcneil / Shane Zwingelberg         19
8 14   USA 8063 GRINCH Star Bert Collins / Jake Doyle DNF       24  
 
 
Star Class (Youth)
1 18   USA 8177 USA 8177 Star Tomas Hornos / Josh Revkin       4
2 22   USA 8358 8358 Star Benjamin Sternberg / Wil Christenson         10
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019