2014 Chester Race Week
Preliminary Results Race 5

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Bravo Course PHRF_ToT Bravo B1 14/Aug/2014 01:28 PM   20 Kts
Bravo Course PHRF_ToT Bravo B2 14/Aug/2014 01:34 PM   20 Kts

Charlie Course One Design Bluenose 15/Aug/2014 03:30 PM    

One Design Course One Design IOD 14/Aug/2014 12:00 PM    
One Design Course One Design J 24 14/Aug/2014 12:00 PM    
One Design Course One Design Farr 30 14/Aug/2014 12:00 PM    
One Design Course One Design International 14 15/Aug/2014 03:30 PM    



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Bravo Course Racing
PHRF_ToT Division
Bravo B1
1   CAN 84675 Silver Woman J 29 Andrew Childs 14/Aug/14 - 14:18:45 0:00:50:45 0:00:55:43 1
2   CAN 99050 Agent 99 C&C 99 Rob Crutcher 14/Aug/14 - 14:18:52 0:00:50:52 0:00:56:39 2
3   CAN 235 Favourite Child J 29 Carlisle / Erin Norwood 14/Aug/14 - 14:21:44 0:00:53:44 0:00:58:60 3
4   CAN 117 Paradigm Shift J 29 Don Williams 14/Aug/14 - 14:22:11 0:00:54:11 0:00:59:29 4
5   USA 121 Goat Whisperer J 80 Dale Robertson 14/Aug/14 - 14:26:42 0:00:58:42 0:01:03:33 5
6   CAN 376 Re-demp-tion J 70 Bill Adams 14/Aug/14 - 14:27:04 0:00:59:04 0:01:03:57 6
7   CAN 222 Painkiller J 29 Paul Dexter DNC       9
8   USA 129 Dynamo Hum Melges 20 Michael Oulahen DNC       9
 
Bravo B2
1   CAN 256 Flux J 30 Jordan MacNeil 14/Aug/14 - 14:26:42 0:00:52:42 0:00:55:30 1
2   CAN 34440 Highlander Dehler DB-1 Dan Pride 14/Aug/14 - 14:27:06 0:00:53:06 0:00:56:41 2
3   CAN 008 Just Add Water J 30 Jesleine Baker 14/Aug/14 - 14:30:54 0:00:56:54 0:00:59:55 3
4   USA 458 Blew Bayou Sonar Kerry Gruson 14/Aug/14 - 14:35:10 0:01:01:10 0:01:01:05 4
5   CAN 41848 Osprey Beneteau 305 Todd MacEachern 14/Aug/14 - 14:40:03 0:01:06:03 0:01:04:50 5
6   CAN 34283 Head Games Kirby 30 Terry Schnare DNC       9
7   CAN 2372 Tuna CS 36 Frank Egan DNC       9
8   31 Heat Wave Roue 20 Andrew Schnare DNC       9
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Charlie Course Racing
One Design Division
Bluenose
1   CAN 279 Dart Bluenose john grantmyre       1
2   CAN 227 Barbarian Bluenose Keith Fox       2
3   B 257 Wahoo Bluenose Henry Demone       3
4   CAN 331 Yemanja Bluenose Susan Crocker       4
5   CAN 154 All That JAS Bluenose Steve Stairs       5
6   CAN 382 Stinger Bluenose Don McAlpine       6
7   CAN B45 Esprit Bluenose Andrew Murphy       7
8   B 112 Wildfire Bluenose Greg Flynn       8
9   B 116 Mahaska Bluenose Andreas Demone       9
10   CAN B81 One Time Bluenose Phillip Chandler       10
11   3 B3 Bluenose Phil Robinson       11
12   CAN 162 Hackmatack Bluenose Nicholas Lewin       12
13   B 87 Seaweed Bluenose Rebecca Hebb       13
14   B B 347 Privateer Bluenose Connor Mraz       14
15   B 266 Shaken Knot Stirred Bluenose Malcolm Fraser       15
16   USA 131 Tacamat Bluenose John w.s. Muller       16
17   B 138 Rest Bluenose Mike Hill       17
18   CAN 196 Sweet Pea Bluenose Hugh Smith       18
19   B 69 Wanderer Bluenose Denis Dyer DNF       23
20   USA B85 Rebel Bluenose Thomas Murphy DNF       23
21   CAN 195 Rednose Bluenose jeff Munroe DNF       23
22   CAN 303 JennaLeah Bluenose David Chandler DNF       23
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
One Design Course Racing
One Design Division
IOD
1   CAN 1 mighty mo IOD richard thompson       1
2   CAN 3 Squall IOD Peter Wickwire       2
3   CAN 7 Elida IOD Jay Nadelson       3
4   CAN 20 Ghost IOD Ken Florence       4
5   CAN 4 Aileen IOD Michael Kelley       5
 
J 24
1   CAN 4140 Taz J 24 Nick Jako       1
2   CAN 2246 Sticky Fingers J 24 John Whynacht       2
3   CAN 4331 Adrenaline Rush J 24 Gregory Blunden       3
4   CAN 431 Barely Legal J 24 Jono Reid       4
5   CAN 42 Jamminng J 24 Nicholas Hamblin       5
6   CAN 3968 HypeWave J 24 Chris Veinot       6
7   CAN 3849 Lightning McQueen J 24 Ian Dawson DNF       9
8   Can 4282 WaveRunner J 24 Steven Countway DNF       9
9   CAN 4013 Juvenile Delinquent J 24 Ted Murphy DNC       10
 
Farr 30
1   CAN 61 Press Gang Farr 30 Roland van Hazel       1
2   CAN 47 Venturesome Farr 30 Ben Maloney       2
3   CAN 29 Tangley Farr 30 Jonathan Ross       3
4   USA 28 One More Time Farr 30 Rob Gale/ Ed Steeves       4
5   CAN 66 W!KKED Farr 30 Mark Holden       5
6   CAN 23 The Red Boat Farr 30 Chris Gilmore       6
7   CAN 69 LOKI Farr 30 Will Apold DNS       8
 
International 14
1   CAN 606 Goatdog IV International 14 Jamie Keating       1
2   CAN 601 Something Rude International 14 Peter Hayward       2
3   CAN 615 Red Headed Step Child International 14 Gordo Cook       3
4   CAN 614 BeachSlam International 14 Chris Leigh       4
5   CAN 595 mmmotorboat International 14 Jen Provan       5
6   CAN 590 Shocker International 14 Ashley Warburton       6
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy