2019 Annapolis Labor Day Regatta
Preliminary Results Race 4

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

ALDR Div 1 Sat/Div 2 Sun One Design J 105 01/Sep/2019 02:08 PM 3.1 NM  
ALDR Div 1 Sat/Div 2 Sun One Design J 35 01/Sep/2019 02:15 PM 3.1 NM  

ALDR Div 1 Sat-Sun One Design J 70 01/Sep/2019 11:40 AM    
ALDR Div 1 Sat-Sun One Design J 80 01/Sep/2019 11:45 AM    
ALDR Div 1 Sat-Sun One Design J 30 01/Sep/2019 11:57 AM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
ALDR Div 1 Sat/Div 2 Sun Racing
One Design Division
J 35
1   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm / Jerry Christofel       1
2   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant       2
3   USA 41870 T-Bone J 35 Bruce Artman       3
4   USA 67098 Dilligaf J 35 Richard Hard DNC       6  
5   USA 33785 Tiamat J 35 Mike Wood / Valhalla Sailing Project DNC       6  
 
J 105
1   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis/ Fredrik Salvesen       1
2   USA 351 inigo J 105 Jim Konigsberg       2
3   USA 586 Dreadnought J 105 Nicholas Walden       3
4   USA 43 Jester J 105 Hugh Bethell       4
5   USA 220 Bat IV J 105 Andrew Kennedy       5
6   USA 419 Crash J 105 Sara Morgan Watters       6
7   USA 501 Tenacious J 105 Allan Wilkins       7
8   USA 498 Wind River J 105 Mark Elert       8
9   USA 252 Peregrine J 105 Bill & Linsley Carruth       9
10   USA 98 Better Mousetrap J 105 Grealy Putnam       10
11   USA 330 At-Tack J 105 Dennis McCloud       11
12   USA 201 Paladin J 105 Wm Patrick McGuire       12
13   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa       13
14   USA 251 Breakaway J 105 Richard Hinds       14
15   USA 407 Chessie J 105 John Kircher       15
16   USA 7105 Allegiance J 105 Nicholas Hogan       16
17   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh       17
18   USA 676 Avenger J 105 Paul Jervis       18
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
ALDR Div 1 Sat-Sun Racing
One Design Division
J 30
1 North Sails  USA 32766 Pogo J 30 Charles Lutz       1
2   USA 63300 Avita J 30 Daniel Watson       2
3   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin       3
4   USA 53273 Bebop J 30 Bob Rutsch & Mike Costello       4
5   USA 203 Suzie Q J 30 Heidi Frist       5
6   53260 RagDoll J 30 Rob Lundahl       6
7   USA 90 Cannonball 2.0 J 30 Doug Wallop       7
8 Ullman Sails  USA 59617 Mondial J 30 Michael Ruzzi       8
9   USA 83060 Infectious Smile J 30 Tristan & Sheila Keen       9
10   USA 526 TOTALed MAYHEM J 30 Doug & Amy Stryker       10
11   USA 221 Hello Mary Lou J 30 Ryan/Joe Gens/Donahue       11
12   USA 63242 Insatiable J 30 Ronald Anderson       12
13   USA 122 Blitz J 30 James McGinnis TLE       14  
14 North Sails  USA 63102 Avenger J 30 David Johnson DNC       15  
 
J 80
1   USA 1162 USA 1162 J 80 John White       1
2   USA 1004 Shenanigans J 80 Bill & Shannon Lockwood       2
3   USA 259 Outlaws J 80 Derick Lynch       3
4   USA 60 Meltemi J 80 Mike Hobson       4
5   USA 255 Windrider J 80 Tom Walsh / John Potvin       5
6   USA 788 More Cowbell J 80 Pendleton Alexander       6
7   USA 739 Vayu J 80 David Andril       7
8   USA 1330 Vitesse J 80 Eunice Lin       8
 
J 70
1   USA 5 Osprey J 70 Roger Link       1
2   USA 381 Tea Dance Snake J 70 Todd/Peter Jenner/Bowe       2
3   USA 419 Joint Custody J 70 Jenn and Ray Wulff       3
4 North Sails  USA 4 4 Sport J 70 Gregg Zurmuhlen       4
5   USA 217 Rocinante J 70 Kevin Kenny       5
6   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey       6
7   USA 363 Down the Line J 70 Duffy Knoll       7
8   USA 215 ArtShip Design J 70 Lou Nardo DNC       9  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy